Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 22:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Май 2011, 03:12 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Доколкото знаех...тя протича спонтанно наред с тихата ферментация!Оказва се,че нещата са другояче.предимствата са по мек вкус благодарение на преобразуването на ябълчената във финна млечна.Недостатъците...да се сдобиете със солидно количество оцет за доста време напред...Виновник е бактерията leuconostoc oenos.Аз съм на път да пробвам резултата,но за сега ми е интересно защо не се споменава във някои от учебниците,например този от Атанас Янков?както и да е,някой ако е правил този експеримент,моля да сподели резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2011, 09:16 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Наско, сигурен ли си че в учебника на Янков не е писано за ЯМКФ :? Чел съм го отдавна, но не помня някъде да пише за винарска технология и да не е спомената тази ферментация. Както и да е, може да си прав, ще взема да го изровя отнякъде като се освободя и да погледна. ЯМКФ протича, по-скоро ТРЯБВА да протича след изферментирането на захарите иначе самата ферментация може да се обърне в друга посока и тогава наистина може да се получи и оцет. Има няколко важни условия за да протече нормално: ябълчена киселина над 2 гр./л, температура около 20-25 градуса, малко свободен серен диоксид (бактериите са силно чувствителни на серен диоксид) и естествено - активни бактерии Leuconostoc (Oenococcus oeni). Виждал съм случаи на чудесно преминала ЯМКФ без каквато и да е намеса при домашно вино, както и на проблеми при контролирана такава в заводски условия. Последното е сравнително рядко, но по начало бактериите са малко капризни и си искат своето. При червените вина ЯМКФ си е просто задължителна, при тях обикновено всичко фактори са си налице. При белите вина ЯМКФ не е задължителна и обикновено не протича. Има вина обаче в които се търси, тогава обаче се налага допълнително обогатяване с ябълчена киселина. За контрол на ЯМКФ ... почти невъзможно в домашни условия. Проследяването на промените в съдържанието на ябълчена / млечна киселина стана с хартиена хроматография или HPLC. Измерването на pH не е достатъчен показател. Между другото има и бързи тестове, които са по-приложими вкъщи, но не знам що за точност имат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2011, 19:17 
Аватар

Измерването на pH не е достатъчен показател. А и не само това...рН трбва да е 3.3 минимум или по-високо.Единствено ме притеснява факта,че бактерията не е особено толерантна към алкохол,по голям от 14%, а в моя случай със захарност 26% ,което ще рече 15%,ферментацията,може въобще да не тръгне...а и не желая да намалям % алкохол

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2011, 21:12 
Аватар

Местожителство: Varna
Наско няма да се притесняваш, ако е ябълчно млечна ферментацията добре, ама ако е оцетна пак няма страшно замирише ли леко на оцет малко сода за хляб и в казана за ракия :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2011, 22:59 

Местожителство: София
При 15% алкохол няма да развиете ацетобактера...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Май 2011, 07:17 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ами Наско, май нямаш много варианти :)
Единия вариант е да оставиш всичко на естествена ЯМКФ, което пък е доста рисково защото може изобщо да не тръгне или да тръгне в лоша посока от неподходящи бактерии. Оцетната киселина не идва само от оцетно-киселите бактерии, а може да се получи именно от неправилна ЯМКФ. Сещам се за млечното вкисване - захарите минават в млечна и оцетна киселина, както и за повдигането на виното - разграждане на винената киселина до млечна и оцетна.
Другия вариант е просто да се снабдиш с чиста култура млечно-кисели бактерии, които са устойчиви на висок алкохол. Много често бактериите за ЯМКФ се предлагат като дози за определено количество вино + активатор за тях. Имай предвид обаче че са доста скъпи. Освен това гледай и на какъв етап се влагат - има инокулиране след тиха ферментация, има и ранно ко-инокулиране (засяване едновременно или малко след дрождите).
Сещам се и за дрожди от род Schizosaccharomyces, които уж разграждали едновременно захарите и ябълчената киселина, но не знам повече за тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Май 2011, 05:28 
Аватар

Благодаря за Съветите!Не ми се ще да рискувам,но и ме тегли натам...ако бактериите не са същите както казваш,за висок процент алкохол,ще разредя малко грозде с вода....колкото за експеримента,нямам друг изход,не мога да взема грозде с по малка захарност от 23%...денят Х ще бъде утре! П.с Този процес ЯМКФ е доста голямо предизвикателство за любител като мен...а и доста хора в Бг мисля,че го бъркат с тихата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2011, 07:13 
Аватар

Местожителство: Varna
Намерих за ЯМКФ в учебника ТЕХНОЛОГИЯ НА ВИНО-ПРОИЗВОДСТВОТО
Проф. Атанас Янков
Прикачени файлове:
Ябълчно-млечна ферментация.rar

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2011, 08:36 
Аватар

petiomalchev написа:
Намерих за ЯМКФ в учебника ТЕХНОЛОГИЯ НА ВИНО-ПРОИЗВОДСТВОТО
Проф. Атанас Янков
Прикачени файлове:
Ябълчно-млечна ферментация.rar

В ,Производство на вино в домашни условия, от Атанас Янков не се споменава нищо,нямам другия учебник...след 5 дни ще направя ЯМКФ.Взех бактерия дето хрупа до 18%...без проблем...надявам се!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София