Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 12:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 13:29 
Аватар

Всичко по инструкциите правих които вървят с кита за бира - 1:1.
Явно нещо със самата мая е бил проблема.

Благодаря за отговорите схванах в основни линии.. останалото ще експериментиран :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 16:40 
Аватар

Местожителство: Varna
Е и да се похвалиш какво се е получило :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2011, 11:32 
Аватар

... ми не е за хвалене. Вкисна се да му се невиди и процеса не тръгна. Явно някви мизерии е завъдил разтвора като е седял толкова време.
Както и да е де няма се отказвам .. като имам положителни резултати от следващия опит ще се похваля.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2011, 17:08 

Здравейте,отдавна чета темите но сега се регистрирах,като открих това- http://www.shop.bulgariandrinks.com/mag ... rni-drogdi
има и хмел от двата вида!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2011, 09:55 

Хммм това добре,бравос на Фланкер,ама как само ги е кръстил "долна ферментация",а малко готов малц от Елин Пелин дали не може да се намери?Може да си направим партия в форума на известно количество

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2011, 10:05 

Местожителство: София
Мястото откъдето се взимаше малц в Елин Пелин...е затворено .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2011, 14:10 
Аватар

Щях да казвам до къде съм стигнал. Първата бира я вкиснах но втората вече стои 2 седмици в бутилки за вторична ферментация и сега всичко е 6. Вчера опитах една бутилка и си е екстра. Става въпрос за Pilsner малц от muntons.
Паралелно с това правя опит с 5л кофа със собствено приготвен малц от ечемик който в момента е на 5тия ден от първичната ферментация и все още бълбука. Озахаряването си мина идеално. Проблема е че ползвам фуражен ечемик. Хмел си купих от аптеката който е за чай и незнам какъв вкус ще се докара.

Въпрос имам и той е свързан с хмела. Ясно е че хмела се ползва за горчивина + вкус/аромат на бирата. В тоя ред на мисли да попитам дали може да стане с див хмел защото се оказа че имам поникнал в градината такъв и се е качил на едно от дръвчетата ми и вече е образувал шишарки. Ако става с него втория въпрос е - кога се бере хмела?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2011, 15:02 

Може да се ползва и дивия...но каква горчивина и аромат ще излезе от него не е много ясно,освен това процедурата за сушене на хмела е дълга...Кога се бере-ами когато шишарката стане от жълта да златистозелена...друг белег е когато лупулиновите зърна добият жълт цвят.По-добре си вземи от тук:
http://www.shop.bulgariandrinks.com/mag ... -pivovaren

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2011, 22:00 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Малко извън темата.
Преди много години когато бях малък ми бяха излезли по врата някакви гнойни пъпки и циреи и такива хубавини.Мажеха ме с всякакви мазила и нищо.Някакъв смотан доктор казал тогава на нашите да намерят бирена мая и да пия по една чаена чаша вечер преди лягане и онея лудите взеха че го послушаха.Доктора смахнат, нашите луди ама за една седмица и циреите изчезнаха а след още една нямаше и следа от тях.Бирената мая имала прочистващ ефект върху кръвта.
Както и да е.Нашите хванали някакви позати в бирената (Каменица) и от там бяха измъкали две бутилки от олио от онея стъклените зелените, държахме я в хладилника и както казах всяка вечер по една чаена чаша.Аууу няма такава гнусотия честно, само като си помисля и вкуса ми излиза въпреки че е било преди повече от 20 години.Гъсто е като боза, има един сиво-кафяв цвят, на вкус е адски горчиво с елементи на кисело но никакъв аромат на мая за хляб или нещо от сорта, няма и никакъв аромат на спирт.Абе има си вкус на бирена мая, гадост на гадостите.
Това нещо предполагам си е било истинска жива мая за бира а не някакви прахчета или на кубчета и т.н.
Аз не че нещо, само за информация да споделя какво представлява тази мая в оригиналния си вид и предупреждавам да не я пиете, от тогава сигурно не понасям бира и пия общо три бири за цяла година.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2011, 23:13 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Браво karlsson, това са житейските истини :lachtot: Ама това си е било истинска бирена мая. Друг е въпроса, че това е била мая отделена след ферментация на бирата. Тогава е съвсем нормално да горчи много. Идва от хмела, а и не се знае коя поред генерация е била. Ако е съвсем прясна няма нищо общо и няма да горчи. При хапчетата е друго. Там източника е същия, някой фармацевт да каже.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2011, 23:23 
Аватар

Местожителство: Varna
Бирената мая която продават по аптеките не е жива, пише в описанието и.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2011, 17:29 
Аватар

Този сайт който дадохте за хмела се опитах да си поръчам и познайте. Ами от горчивия намало в наличност, след 2 седмици, сега го берели, дрън-дрън - абослютно несериозна работа в общи линии.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2011, 17:56 

devane написа:
Този сайт който дадохте за хмела се опитах да си поръчам и познайте. Ами от горчивия намало в наличност, след 2 седмици, сега го берели, дрън-дрън - абослютно несериозна работа в общи линии.

не си прав...В общи линии имам 7-8 доставки от този сайт без никакви проблеми!
Малко се информирай за хмела...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2011, 23:04 
Аватар

тез номерца да пишем с повече от 1 акаунт ги знаем :)
сайта не информира дали има в наличност или не
говорих по телефона с някакъв човек (вероятно притежателя на повече от 1 акаунт в този сайт) и ви написах какво ми каза

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2011, 23:58 

Не би следвало да има проблеми с дивия хмел,шом си имаш в двора-бери и суши,че даже и да продаваш сигурно ще ти остане...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София