Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 20:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Бира от коприва
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2011, 16:41 
Аватар

Понеже съм фен на нестандартните напитки особено тъмното пиво, реших да опитам още една рецепта. А именно бира от коприва - съставките са:
1 тава с коприва
30гр. хмел
500 гр. малц
2 литра вода
250гр. мед
1/2 чаша дрожди или 30гр. мая

А ето и начина на приготвяне:
Листата от коприва се измиват, добавя се хмелът и малца и се вари 30 минути. Прецежда се и се добавя меда. Докато е топла се добавят дрождите и се оставя да ферментира 3 дена. Прецежда се и се консумира след седмица или две когато е станала алкохолна.
Вместо коприва може да се използва и репейни листа.
Рецептата претендира да е оригинална келтска, намерих я в нет-а. Така проблемът е ,че нз откъде да си набавя малц вие хора откъде си купувате :/
Благодаря предварително и благодаря и за отг на миналия post. 8)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2011, 17:36 
Аватар

30 г мая ми се струват много брат, а това с копривата, то и без коприва сложиш ли мая на меда сигурно трябва да почне да ферментира.. Изхождайки от тоя принцип и друго растение да сложиш пак трябва да се получи ферментация...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2011, 18:04 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Малца не го купуваме, а си го правим - от ечемик.
А как ... има много писано в темите на форума -
В България малц не се продава никъде, евентуално може да си уредиш някое килце от някоя бирена фабрика - аз бях почти успял на цена 0.80лв/кг. обаче така и не го взех, защото си направих мой от ечемик за 0.35 лв. за кг.
И още нещо - това което си описал ще стане нещо като медовина, а малца ще е само за вкус.
Основното приложение на малца за бира е в озахаряването на нишестето му, което при варене на 100 гр. няма да се получи.
Ако промениш малко рецептата в следната посока :
1. смилане на малца, смесване с вода в съотношение 1:4 (1 кг. зърно - 4 литра вода)
2. загряване на сместа до 45 гр. (или просто заливане на малца с топла вода), пауза 30 м.
3. загряване до 55 гр. , пауза 30 мин., загряване до 65 гр., пауза 30 мин, загряване до 75 гр. пауза 30 мин.
4. прецеждане на течността, завиране на течността + хмела и копривата и варене не знам си колко време (30 мин. примерно)
5. прецеждане за отделяне на хмела и копривата, ОХЛАЖДАНЕ ДО 35 гр. по най-бързия начин
6. заквасване с бирени дрожди за горна ферментация (които аз лично не знам от къде да намеря извън интернет-магазините) /за проба - мая на д-р Йоткер за хляб/
7. ферментиране в съд с воден клапан една седмица при температура 18-25 гр.
8. отделяне на течността без утайката в друг съд затворен добре, без въздух, отлежаване 3 седмици мин. за тиха ферментация и оформяне на газировка
9. консумация !
може и да стане бира, но аз не съм пробвал още :)
сега подготвям малца.
И както виждаш - няма нужда от мед, ако го сложиш обаче - ще се повиши алкохолния градус доста и според мен ще заприлича на някакво вино с неясен вкус, но може да се пробва естествено.
Ако ли пък не искаш да озахаряваш малца - тогава ще стане някакъв вид горчива медовина, а дали ще прилича на бира ... не знам, пробвай и репортвай !

А, сетих се че за в твоя случай с половин кило малц може да стане по мързеливата схема - заливаш малцовото брашно с гореща вода 75-80 гр. , разбъркваш добре, да падне на 72-73 и завиваш с нещо дебело и така докато спадне до 30-40
сетне прецеждаш само бистрото, добавяш хмела и копривата, вариш 30 мин. , охлаждаш до 35 гр. , добавяш дрожди или мая и слагаш да ферментира
съд с воден клапан може да се направи от бутилката като й пробиеш капачката и вкараш малко маркуче, което после отива в буркан с вода (естествено го херметизираш с лепило или нещо друго в капачката)
Ако те интересува как си правя аз малца - пиши на лично, да не се преповтаряме тука.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2011, 18:44 
Аватар

Тук въпроса е, меда има ли приложение за направата на бира? Сега може би няма, но в ония времена знае ли човек, може би е използван за вдигане на градуса. Ако някой има какво да сподели ще е интересно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2011, 19:22 
Аватар

Въпроса, всъщност е, дали са знаели, как да озахаряват малца, на 45,55,65,75 градуса или е бил, само за вкус, а алкохола е идвал, само от медът?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2011, 09:05 
Аватар

Според мен - да алк. съд. е идвало главно от меда. По отношение на вс останало мн. благодаря за съветите кой зн. какъв болумач щях да забъркам...
За винената тапа(с маркучлето потопено в вода) го ползвам отдавна за вино :)

:zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часова зона: Европа/София