Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Ное 2011, 13:12 
Аватар

Прикачени файлове:
IMG_2258.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2260.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2262.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2264.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2265.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2266.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2267.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2268.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2011, 13:27 
Аватар

Прикачени файлове:
IMG_2270.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2271.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2272.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2276.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2277.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2279.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2280.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2281.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2011, 13:32 
Аватар

Прикачени файлове:
IMG_2282.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2283.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2285.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2287.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2288.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2289.jpg

Прикачени файлове:
IMG_2290.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2011, 13:57 
Аватар

Местожителство: В.Търново
:respekt:
Браво !
Ако знаеш как съм се наточил ...
В събота ще се пробвам с малко количество в тенджера, малца естествено е любителски, но маята ми е същата и хмела е подобен, Охладител още не съм направил, но за в случая ще охлаждам с ледени бутилки.
А "ТУЙ" дето се чудиш как е на български - тука му викаме воден клапан и трябва да има вътре в него вода, за да може да пропуска само въглеродния двуокис, и да не позволява на въздуха да влезе.
Предполагам че не го оставяш празно, а му наливаш малко водичка да стане като сифон.
И един тъп въпрос, но съществен - по време на варенето с хмела - капак слагаш ли или така както е на снимките (обосновката за капака произлиза от метода за застройка на супа - сложи ли се застройката не се слага капак защото се пресича)
А, сетих се още нещо - тия 10 % дето викаш ги отделяш за газиране в бутилките - искаш да кажеш че това е течност преди ферментацията която държиш отделно за да имаш от нея захари и после при бутилиране наливаш от нея във всяка бутилка, така захарите от тази част доферментират и газират бирата в бутилката ? Правилно ли съм разбрал - ако е така - къде го съхраняваш това шише за да не започне спонтанно да ферментира и да не се развали от друго ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2011, 14:17 
Аватар

victoryvt написа:
:respekt:
Браво !
Ако знаеш как съм се наточил ...
В събота ще се пробвам с малко количество в тенджера, малца естествено е любителски, но маята ми е същата и хмела е подобен, Охладител още не съм направил, но за в случая ще охлаждам с ледени бутилки.
А "ТУЙ" дето се чудиш как е на български - тука му викаме воден клапан и трябва да има вътре в него вода, за да може да пропуска само въглеродния двуокис, и да не позволява на въздуха да влезе.
Предполагам че не го оставяш празно, а му наливаш малко водичка да стане като сифон.
И един тъп въпрос, но съществен - по време на варенето с хмела - капак слагаш ли или така както е на снимките (обосновката за капака произлиза от метода за застройка на супа - сложи ли се застройката не се слага капак защото се пресича)
А, сетих се още нещо - тия 10 % дето викаш ги отделяш за газиране в бутилките - искаш да кажеш че това е течност преди ферментацията която държиш отделно за да имаш от нея захари и после при бутилиране наливаш от нея във всяка бутилка, така захарите от тази част доферментират и газират бирата в бутилката ? Правилно ли съм разбрал - ако е така - къде го съхраняваш това шише за да не започне спонтанно да ферментира и да не се развали от друго ?

Естествено, че му наливам вода. След около 12-14 часа започва да бълбука много приятно :)
Като варя е ту с капак, ту без. Понякога започва много да извира и му махам капака, защото иначе става мазало - целия под става зелен и лепкав. Тук така или иначе има пресичане - пресичат се белтъците и стават на парцали.
Десетте процента ги сипвам в бутилка както се вижда, бутилката слагам в хладилника. Тя е като захарен сироп и после я сипвам обратно в кофата точно преди да започна да пълня бутилките. Така уж се гарантира, че ще се разпространи равномерно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2011, 14:43 
Аватар

Еех, на мен ми бе нужна тази информация миналата събота, но като гледам горе-долу съм се справил. Вчера отделих утайката и преместих в бутилки, като добавих захар по 5 гр.на литър. Направи ми впечатление, че бирата е доста гъста , но дори след охлаждане не се избистри, а след прецеждане през тензух не остана утайка. Така ли трябва да бъде ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2011, 16:34 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Цитат:
Ако няма откъде да си набавите различните видове малц, поне мога да ви дам рецепти как да си приготвите карамелен малц например. Или "кисел" малц.

Ако може , би ли го направил сега ?
Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2011, 17:21 
Аватар

Дано не забравя като се прибера. Щото щом прекрача прага и ми се меткат едни подивели деца и почва една лудница, мамата си трака :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София