Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 22 Юли 2018, 18:12 Дата и час: 22 Юли 2018, 18:12

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Юни 2017, 16:14 

Местожителство: София
От скоро правя .....срам ме е още да го нарека бира ,но след четене тук и там за стиловете бира ,които ми харесват най-много се оформи един въпрос ,на който не мога да си отговоря.
Та аз разбирам,че доста зависи от вида малц ,но има ли някакъв оптимум при майшуването-тоест режим при който може да се вземе максимума от малца,като "захар" и като вкус?Тоест да речем 52,62,72,78 ...да е приложим за всички малцове?
Въпроса възникна след като четох пък и слушах из нета как...примерно еднотемпературното въпреки загубите на ензими и тн е автентичния за режим за ирландския сух стаут,как качествата му се подобрявали при друг режим ,но се губила автентичноста му.
Дано ме разбрахте.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2017, 10:58 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Въпросът си е много добър, обаче едва ли има еднозначен отговор. За мен по-скоро не. Други, работещи предимно със заливане ще ти кажат че има. Максимума от малца в истинския смисъл на думата може да си позволиш да извличаш предимно при майшуване за уиски. При други случаи аз бих съобразил поставената цел, особеностите на малца, на водата, оборудването и въз основа на това бих си направил режима. Темата е интересна, но ще я обсъдим на маса ;)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2017, 14:05 
Аватар

Най-добре може да се разбере чрез проба и точно измерване, но както сподели колегата при бирата (домашната) основната цел не е максималният екстракт. И така след няколко варки с еднакви материали и различно озахаряване могат да се получат различни резултати. След това да решиш кое е най-доброто за теб. Отделно за различните стилове, дори и отделните рецепти са с различно озахаряване.
И мисля, че е напълно нормално в началото бирата да е малко странна, но ако се изпива - това е пътя. При мен първите няколко варки не бяха много добри, но с помощта на приятели се изпиха.
Поздрави и наздраве! :prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2017, 15:33 

v_en4ev написа:
Най-добре може ...:

Не си разбрал въпроса.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2017, 14:43 
Аватар

Е наздраве тогава.
:prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2017, 16:24 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Flanker го каза много завоалирано :megagrin: .
Аз пребарах едни учебници от 90-те където информацията е любителска от колкото научна ама отговаря на основни въпроси. Там наблягат на декокционен метод (а "нашия" си 'дето си го четем със многото термични паузи с покачване е инфузионния), защото е по- лесен за автоматизиране и опъване в завод. Отделно пребарах няк'во "оценяване" на американци у Чехията, разбир'и'ш ли, и техния извод е както Flanker каза- зависи к'ва бира правиш.

"Judging should allow for diacetyl—too much is bad, but some is just right in these styles. Czech lager strains are diacetyl prone, we suggest a diacetyl rest to tone down its production."

За чешки лагер според теа американски 'ора схемата е decoction.

Поздрави!

Това са си мои изводи и много бих се радвал на други мнения!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2017, 22:55 

Би ли превел ,че поне аз английски не разбирам.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2017, 11:11 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Ами аз го разбирам така- "Когат' говорим за чешки лагер оценяването на бирата трябва да включва и диацетил ( също му викат и 2, 3 butanedione) ама малко диацетил, не много - дрождите за чешкия лагер произвеждат диацетил и затуй трябва да се даде диацетилова почивка, че да намалее до количество "малко".

Какво е туй диацетил и има ли почва у дома- има ама и не е добре. За голяма част от лагер бирите се считало за голям минус да има диацетил ама чешките лагери си имат, а някои белгийски имали доста завишено съдържание. Тоа диацетил предавал вкус на масло. Как да е.

На темата - и аз съм се чудел за озахаряването коя е схемата- ами верно няма универсално най- добрата...
Теа типове цитират малцарната Weyermann, които твърдят, че може да минеш и мързеливата със едно загряване 67 °C, 153°F за разграждане на нишестето. Да ама единият от теа брустове маншувал у някъв кулер и за това кара на декокс. Вър'и разбери.

Идеята бе следната- откриваш какво искаш да постигнеш после си избираш кое за теб е най- угодно спрямо оборудването и количеството бира покрай теб :megagrin: .

Поздрави!

П.п. Много се разводни тая тематика с бирите и вече се чудя коя информация е миродавна. За това чета всичко к'вот намеря :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2017, 07:02 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Диацетилът си е най-нормален продукт на ферментацията. В някои червени вина дори е търсен и доста приятен. В пивоварството обаче не е желан наистина. Просто тежкият маслен тон маскира много други желани аромати. Не случайно единият от етапите на ферментация се нарича "доферментиране и съзряване". При него става значително намаляване на концентрацията на диацетил почти до 0. Присъствието му е нормално е за всички пива, не само за чешките. Връзката му с майшуването обаче е доста дълбока. При мързеливия метод със заливане с гореща вода, вероятността да има много диацетил при главната ферментация е много по-голяма, отколкото при друг нормален режим.
wufan, добре дошъл отново! Тези америакнци явно са открили топлата вода :) Декокцията във всичките и множество разновидности действително води до малко завишаване в рандемана на екстракт. Проблемът е, че енергийните разходи за завишават и някак си, вместо един смесително-озахарителен апарат, както е при инфузията, ти трябват два. Има вариант да се направи и в един, но за домашни цели декокцията просто е ненужна.

Върнете се в началото

[ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София [DST]