Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 163 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 31 Май 2012, 09:46 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Имам 10 л бира,която е разгазирана и мисля да добавя активатор, малко дрожди и малко захар и да затворя направо за бутилкова доферментация. Какво мислите по въпроса. 8-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2012, 10:13 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ам давай - тя откъде дойде тая разгазирана бира ?
Да не е оная дето я бутилира без нищо вътре ?
Ако е така - значи все едно си я оставил за вторична ферментация и сега тъкмо ще стане по-добра.
Само внимавай с активатора да не ти промени вкуса после (диамониев сулфид = подкиселяване ? или ?)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2012, 10:55 
Аватар

Домъкнаха ми един кег 10л beertender, който нещо му е повреден клапана и като наливам бира тече и от тръбичката и от главата и тече само пяна, след като се утаи се сещаш каква бира излиза- разгазирана до дупка. А пък грехота е да се похабява материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2012, 11:26 
Аватар

Някои размишления относно ефективността на процесите при мен или да отворим пак въпросът : "Къде са те, къде съм аз "

Първо малко разяснения за един лесен и мързелив метод на майшуване силно разпространен зад океана.
Използват масово хладилни чанти с обем около 25-30 л. или даже по-големи.
Слагат им един кран и от вътрешната страна един маркуч с оплетка (бърза връзка за бойлер) порядъчно надупчен или някакъв друг способ за събиране на течността.
Изчислява се колко точно вода е нужна за определеното количество зърно и на каква температура да е предварително загрята, така че като се смеси със зърното да се закове точно желаната температура на озахаряване !
(Понеже маштюнът от хладилна чанта не може да се подгрява защото е пластмасов)
Следва завиване с изолация и чакане 1 час за озахаряване.
След това отчитат колко е паднала температурата и изчисляват колко вода на 100 гр. да добавят за да вдигнат сместта на 75-78 гр. за отмиване.
Добавят я и пускат крана да изтича - наричат го first runnings (ние му викаме сладка пивна мъст). Източват всичко и след това добавят по малко водата за прецеждане като там пак има два начина - правилен и мързелив :
Правилният е да се пуска отгоре с разпръсквачи толкова колкото се точи отдолу (т.е. малко), а мързеливият е да се ливне всичко вътре , да се разбърка и пак да се източва по малко отдолу, като пак първите един два литра се връщат обратно.

Та ми попадна един екселски калкулатор за температурите и количествата та си поиграх да добавя колона с превърнати същите мерки в нашенски по СИ.
Ето файла :
Прикачени файлове:
Strike_Water_sheet_template.rar

Какво ми направи впечатление :
1. Озахаряват при доста по-малко вода:зърно (2.6л. на кг. зърно) което може да се коментира много, но явно става. Причината е че все пак им трябва добавяне на още вода за да вдигнат температурата за отмиване и така общо пак се получава 4:1
2. Промиването е пак при 2.6л. към 1 кг начално зърно.
3. Ефективността на процесите излиза доста над постигнатата от мен : получават от 1 кг. зърно - 5.5 л. бира във ферментора, а аз досега се въртя все около 4.3 л. от килограм зърно.

Значи имам две оправдания и един недостатък :)
1. Малцът ми е от фуражен ечемик, който има по-слаб екстракт от пивоварния.
2. Малцът ми не е перфектен - което пак води до по-малък екстракт, освен това - влагата му се е увеличила по време на съхранението и така имам още по-малко екстракт за кг. тежест.
3. Има какво да се желае по отношение на прецеждането и ще бъде подобрено.

Едит : По-късно видях друга рецепта за по-високоекстрактна бира - в нея производителността е 3.35 л. бира от кг. зърно, но тя е с по-висока начална захарност 17 % , ако я приравним на 12 се получава 4.8 !
Там има заложен един коефициент за ефективност който е 75% - явно е нормално да е толкова. Което ме обнадеждява че всъщност и моята ефективност не е чак толкова лоша (4.3 срещу 4.8) и с по-добро съхранение на малца + подобрение в прецеждането ще мога да я достигна.
Ето линк и към този въпросен екселски калкулатор : http://byo.com/images/stories/bss.xls

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2012, 09:34 
Аватар

Както казва колегата Станислав - Другари Пивовари,
Мисля че хванах бога за рога с моя 7-ми казан !

Първо да споделя че предния 6-ти не го бутилирах в събота както мислех, а преместих бирата в друга туба с воден клапан за вторична ферментация. Старата туба с утайката промих с 2 литра преварена вода, след утаяване на грубото течността прехвърлих с два буркана омния и след час -два в хладилник декантирах бозявата течност в горната част на бурканите и така напълних трети по-малък и още едно малко бурканче. Третия го използвах за стартер като му добавих малко сухи дрожди от пакетче и една лъжица захар, както и малко активатор. Докато приключа с варенето и прецеждането на новата бира в буркана вече имаше активност. Накрая заквасих с него и сега имам мощна ферментация. Малкото бурканче си го запазих в хладилника за друг път.

Жертвах си втората идентична ваничка за да си направя перфектния лаутър-тюн - пробих я на решето и я сложих в другата на две трупчета повдигната на 4 см. Прецеждането стана песен ! Освен това чак сега видях какво значи отмиване на захарите - накрая триците не лепнеха ! Течността беше кристално бистра, екстракта преди варенето беше 10.5 , а след него - 12 ! Даже малко над 12.
Ефективност на процеса - 4л. във ферментора от кг. зърно. Обаче тоя път във ферментора почти не пада утайка ! Да видим след края на ферментацията колко ще е утайката.
И още едно подобрение - след охлаждането на бирата прецеждах през двоен тензух в една кофа по следния начин - хващам тензуха с няколко щипки за ръба на кофата и наливам с канче, когато се позапуши го свалям и почиствам на мивката и пак влиза в употреба. Така прекарах целия казан включително и последните утайки. В тубата влезе бистра течност и както сега гледам почти няма утайка (за разлика от предишните опити когато оставаше по един два пръста).
Какво сварих :
2.5 кг. ечемичен малц, 3 кг. пшеничен малц, 1 кг. ечемик печен на фурна 2 часа на 150 гр., 0.5 кг. царевица, 26 л. вода за озахаряването, 22 л. вода за промиването.
Започнах в 16:30 , приключих в 0:30 - 8 часа общо.
1. Размесване на 55гр. + протеинова пауза 30 мин.
2. Повишаване до 67 гр. + озахаряване 1 час.
3. Повишаване плавно до 72, пауза 10 мин., йодна проба, качване до 78.
4. Промиване в лаутър-тюна 1 час като в края на тоя час започнах да подгрявам казана за завиране и едновременно да допрецеждам последните 10 л. течност. Сладката пивна мъст беше точно 15% , след прецеждането и промиването имах около 36 л. на 10.5% екстракт, накрая на варенето 12% 30 л. , а след финалното цедене - 28 л. във ферментора.
5. По време на варенето сложих 20 гр. горчив хмел на 10-тата мин. след завирането, един час след завирането 12 гр. ароматичен и 15 мин. преди края още 15 гр. ароматичен. Материалът беше доста горчив преди заквасването, но аз си знам че след ферментацията и отлежаването доста спада и се променя тази горчивина.
6. По време на финалното цедене аерирах с помпичка за аквариум. Вдигна се толкова много пяна че по едно време взе да излиза и спрях помпичката.
Ферментацията ми върви сега при 19 гр. температура, доста бурна е, даже беше се извадило маркучето от буркана та добре че го видях че иначе щях да я карам без клапан :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2012, 14:01 

Местожителство: EU
victoryvt :Майстор без инструменти не е майстор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2012, 14:12 
Аватар

Местожителство: Димитровград
Другари пивовари в събота бутилирах третата варка точно на 7мия ден от варенето.Точно 28л бира.Днес ще варя четвъртия казан с 11-12гр хлебна мая.Бирата от първия казан я изпихме до капка точно когато стана хубава за пиене свърши :datz: .Вече имам обеца на ухото чакаи си да минат 20дена от бутилирането и тогава пии.Айде паля казана и почвам :D .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2012, 15:52 
Аватар

Показаното в този клип е т.н. метод BIAB (Brew in a Bag) или на български "Варене в кош" - главния казан си има подказанче с дупки в което стои зърното, а под него остава един малък пласт течност която бива нагрявана. След озахаряването с макара или дори малък телфер се вдига кошът нависоко и започва естествено прецеждане с всичките му недостатъци. Промиването го правят като ръсят по малко гореща вода отгоре в коша и пак по естествен път чакат да се изтече в казана. Нищо ново под слънцето.
Принципът е един и същ - ние също озахаряваме в казан в който зърното е в някакъв вид кош, само че не лъскав хром-никел, а прост тензух под който има кръстачка за бидон против залепване. От там насетне прецеждането не мисля че е по-лошо , а за варенето освен енергия и хмел друго не ни трябва.
Техниката която ми липсва е свързана с охлаждането - искам да имам контролирана температура на ферментация и на отлежаване, а това няма как да стане без хладилна техника - там вече губим състезанието с бирените фабрики. Иначе за филтриране и принудително газиране колегите в щатите отдавна разполагат с опит, както и с кегове.
Мисля си аз за един голям хладилник или хладилна витрина, ама да видим кога ще ме ухапе кучето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2012, 23:34 
Аватар

Другари пивовари току що приключих с варенето 23.00ч.Еми какво направих-6.5кг малц от които 0.500гр печен на фурна 40мин на 120гр.Вода за основно варене 25.5л.Вода за отмиване 20л.55гр-20мин 65-67гр-60мин 70гр-йодна проба и 78гр-10мин.Така този път сладката мъст беше 12% което не е добре за следващия път ще намаля водата с три литра.Отмих и прецедих перфектно прецеждане.Варене в пълен обем 90мин. 20гр Горчив хмел на 20та мин след завирането,ароматен хмел 10гр на 60та мин и 10гр на 75та мин.Охлаждане и добавяне на 11гр мая за хляб.Краен екстракт 9% :wallbash:.Ще намаля водата с 3л.Ще варя с 22.5л и ще отмивам с 20л.Накрая имам 33-34л бира,ферментатора не можа да събере бирата и се наложи да правя едно малко ферментаторче от 10литрова бутилка от минерална вода.

Последна промяна стасика на 05 Юни 2012, 09:02, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2012, 08:55 
Аватар

Тази сутрин,ферментаторите бълбукат като за европейско :2thumbs:.Интересното е че тубата която направих снощи екстремно е прозрачна и мога да наблюдавам какво се случва в нея.Така ще проследя визуално целия процес на ферментацията :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2012, 09:30 
Аватар

Добре де, ти си сложил по-малко зърно от мен, а си изкарал повече материал за ферментора ?
Как няма да ти е малък екстракта ! Просто си вкарал много вода.
Ако беше изпарил много, за да докараш екстракта на 12% щеше да имаш 26 л. материал (34*9/12) и щеше да се хване във ферментор 30л.
Иначе ефективност имаш 26/6.5=4 точно колкото и при мен :)
Според мен ти просто не си изпарил 1/6 от материала при варенето (може би си варил на затворен капак)
За 6.5 кг. зърно ти трябва малко под 45 л. вода - да кажем 43 или 44.
Значи ако се спрем на 43 - озахаряваш с 23 и промиваш с 20, а ти си бил близо.
Друг вариант е ако ще вариш на полузатворен капак (за да пестиш енергия или ако ти е слаб котлона) просто да намалиш водата с още 4 л. и да стане общо 39 : 20 за озахаряване и 19 за промиване, но ще трябва да изчакаш да изтече и последната капка прецедено, за да не губиш ефективност.
Аз съм се насочил на озахаряване с 1:4 и промиване 1:3 - общо 1:7 обаче махам по 1 л. от едното и от другото.
И така става 7 по 4 = 28 (обаче аз вземам 26) , 7 по 3 = 21 (аз вземам 22, но не дочаквам последния литър) и накрая имам около 28 л. във ферментора на 12%, като преди голямото варене са били 35-36, изпарил съм 6 и съм филтрирал 2 л. утайка.
Водата как я мериш - аз пълня кофата и я вдигам с кантара за да я претегля (1л. вода тежи 1 кг.) другия вариант е да си направим мерителна линийка за определен съд и по нея да отмерваме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2012, 17:01 
Аватар

Водата я меря с 10л и 5л бутилки от мин вода и с една халба на която е отбелязано 0.500.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Юни 2012, 10:29 
Аватар

Пак няколко размисли и страсти относно ефективността на процесите в домашното пивоварене.
1. Цитирам книгата "Технология на малца и бирата" на Волфганг Кунце - превод на руски (който я иска мога да му я пратя, има я на един руски форум за домашно пивоварене : prostopivo.ru) : За 1 хектолитър бира се използва средно 17 кг. малц !
Какво значи това : Ами за 100 л. бира - 17 кг. малц !
Т.е. 100/17=5.88л. бира за кг. зърно.
При мен с моя малц нещата са доста различни - 7 кг. малц - 30 л. бира (ако преизчисля от 17 на 7 - трябваше да мога да изкарам 41 л. бира)
Обаче моя малц е не с 5 % влага , а с поне 15 ! - Значи аз имам не 7 кг. зърно, а 6.3 ! Тогава от 6.3 ако пресметнем се получава че би трябвало да изкарам 37л. ! А аз изкарвам около 30.
Тук вече се намесват и факторите - фуражен вместо пивоварен ечемик, както и несъвършенство на малцоването, както и несъвършенство в процесите на озахаряване и прецеждане.

Да видим как работят колегите от Красноярск - всичките им рецепти във форума са с профи-малц , ще цитирам една за вайцен, за да сравня с моята вайценска :
Цитат:
Пшеничное.
"Красная заря"
3,5- пшеничного
2,0 -пилс
0,5-кара
паузы-
63-20 мин
72-40 мин
хмель-
традиц.-25 гр-60 мин.
Варка-90 мин.
карбонизация-9 гр. сахара/литр.
Выдержка-2 недели.

Рецептата е за 25 л. дали е след варене или преди варене не мога да кажа, но да приемем че е след варене.
Имаме точно 6 кг. зърно за 25 л. бира (ще пренебрегнем утайката във ферментора)
Според писаното по-горе - от 6 кг. малц би трябвало да се извади 35л. бира, те вадят 25 !
Ефективността им е 4.17 л. бира от кг. зърно.

Което идва да каже, че за домашни условия дори и с профи-малц е нормална ефективност около 4, и не трябва да се плашим за нашия непрофи-малц.

Другото интересно от техния сайт е времето за ферментация и времето за карбонизация, както те го наричат :)
1. Ферментират 7-10 дена.
2. Бутилират с около 9-11гр. захар на литър бира, държат на топло една седмица и местят за отлежаване на студено за още 2-4 седмици
Общо време до отварянето - месец до месец и половина.
Твърдят че ако няма дълго отлежаване - има вкус на мая и пр. , което си е напълно вярно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2012, 10:26 
Аватар

Дето колегат вика "Другари пивовари", кажете какво мислите по моята проблема, а именно- въпросната бира около 8л я източих от глупавия кег, посях с 4гр S33, направих и сироп от бира+70грама захар на око, добавих на око 2гр активатор и напълних бутилките. За 18 часа бутилките се бяха одървили, което казва , че постигам целта си, а именно да газирам наново разгазираната бира. Въпросът, който ме тормози е кога да почна да пия. То е ясно, че трябва да се пробва, но нямам намерение да я чакам 3 седмици, мисля още понеделник да я почвам. Събирам мнения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2012, 11:07 
Аватар

А тя вече от 10 намаляла на 8 ...
Почвай я не й се чуди, че идват мачове.
А аз точно за мачовете нямам готова бира - инак имам 50 л. пред бутилиране ,ама я станат я не за финала.
За откриването пазя 2 по 2.2л. + 2 по 0.5 л. и още няколко 2-у литровки с вайцен дето като развия капачките и такава пяна правят че чак утайката се вдига нагоре :)
Обаче пък с утайката вкусът става баш идеален и пяната стои по-дълго, ако я избягна утайката - бързо пада пяната.
Сега в събота ще бутилирам 2-рия вайцен дето го оставих 1 седмица за ферментация и една за вторична, а третия вайцен ще отиде за вторична.
Намерих си с триста зора ечемик на 55 ст. ( :datz: ) последния ...
Пълен е с боклуци, голямо чистене пада - то плевели, то плява ... иначе едри зърната и добре кълни. И на външен вид изглежда като пивоварния.
Сметката за тока за гаража предния месец е 32лв. :shock: А освен за сушене на малц съм го ползвал и за топлене на вода за промиванията и за варене в казана по малко.
Май ще ми е по-изгодно да купя един чувал 50 кг. малц ако е на 1.80лв.
Освен това ме нападнаха някакви пеперудки - целия гараж стана на пеперудки - избих ги с един препарат за 3 лв. :)
Малко мирише ама се трае.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 163 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща

Часова зона: Европа/София