Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 19:04

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 163 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Юни 2012, 11:03 
Аватар

Местожителство: Димитровград
Благодарство на (другаря) колегата Виктор за съдействието.Еми другари пивовари единственото неприятно нещо в тази бира е че свърши :cry: .Няма никаква разлика във вкуса от тази с S33.Само дето стана по мътна от другата което го отдавам на прекаленото количество на мая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2012, 22:39 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Важното е да имаш помощник в правенето на малц. Особено в премахването на коренчетата :
Прикачени файлове:
maltster-help.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2012, 14:15 
Аватар

Реших да направя сравнение между моя вайцен и Болярка-вайс.
А сега познайте коя коя е :) ?

Прикачени файлове:
weizen-vs-boljrka-weis.jpg

Давам жокер - моята има повече пяна :lol:

И на вкус много си приличат.
Но всичко е заради температурата на ферментация - този ми вайцен ферментира при около 18-19 гр. докато ги имаше в гаража. Сега вече са над 22-23.
Болярка вайс доколкото знам е с долна ферментация, така че там по принцип си ферментира на ниски температури.

Страхотен плодов аромат и резливост и на двете бири. Няма ги ония ужасно натрапчиви банани и дъвки. Сега разбирам защо едно време в Германия са разрешавали само на благородниците да пият вайцен !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2012, 16:24 
Аватар

Една лесно смилаема картинка за това как от светъл малц да си направим с печене другите оцветени малцове.
Времена и температури :
http://www.teddybeer.ru/home/library/2-4-4-kim-oven.htm
http://brewiki.ru/%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B5_%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B5_%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%BE
Изображение

Между другото сайта източник е много интересен - руски е и е на фирма която предлага готови екстракти за домашна бира.
Има и много голям форум.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2012, 15:34 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Вчера намерих малко време и направих една варка. 250гр кристален малц, 250гр кафяв - имах останал от предния път и да не става зян, 1,5кг домашен малц, 2,1кг профи. Общо 4,1кг. 16литра вода за озахаряване, 11л за промиване. След озахаряване екстракт-16%, след промиване 12-13%, преди заквасване 14%. Използвах дрожди S-33 . Най-якото е, че си реших проблема с прецеждането и то срещу 5лв. За няма и 30 минути бяха прецедени около 20л мъст готова за варене и избистрене до такова състояние, до което и сега я докарвах, но за време от 2 часа.
Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2012, 15:54 
Аватар

Офис кошче? Супер идея :megagrin: Дано само не пада от боята.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2012, 16:20 
Аватар

И аз имах притеснения относно боята, но след стабилно киснене във вряща вода, нямаше никакви признаци за олющване или нарушаване на целостта. Навярно с времето ще се олюпи, но пак ще си взема. В Джъмбо са най-евтини има два размера, този е по-големия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2012, 22:07 
Аватар

:respekt:
Еее Гошо, отписахме те бе човек. Загуби се нещо, ама явно си мислил през това време.
Екстра е кошчето.
А би ли сметнал ефективността на процеса, аз последния път имах почти 52% и то само с фуражно зърно. 10.5% екстракт на около 33л. преди заквасване при 6.7 кг. зърно.
При тебе май сега е повече - ако приемем 20 л. на 12% от 4.1 кг. зърно е 2.4/4.1=0.58 - 58-60% се получава.
Приближаваме се до истината :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2012, 17:59 
Аватар

Това, че не пиша не значи, че ме няма, :megagrin: , само че малко ми набиха една командировка и се прибирам само за уикенда. Кошчето нали помниш кога ти го показах, сега намерих време като се прибирах да го купя. Иначе ефективността е над 60%, понеже преди заквасването показанието беше между 14-15% и накрая излиза към 73%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 07:56 
Аватар

Другари пивовари аз не съм много добре със сметките :megagrin: не ми е там силата.При мен се получава от 1кг домашен малц 4.5л краен продукт готова за пиене бира.Мисля че е добре.Спирам вече да пека във фурната малц защото бирата ми става доста тъмна а аз се целя в светлата бира.Охмеляването ми идва малко в повече за това намалям и хмеловете.Снощи сварих седмия си казан.6кг малц домашен (без печен малц).55гр-20мин 65-67гр-60мин 73гр-10мин 78гр-10мин.20л вода за озахаряване и 22л за отмиване.Хмел горчив 10гр на 20тата минута.Хмел ароматен 10гр на 60тата мин и 10гр на 75тата мин.Заквасих при 10% с дрождите от предното варене които бяха на дъното на ферментатора.Тази сутрин бълбука здраво.От тази доза вадя краен продукт 27-28л готова за пиене бира.Равносметката е че имам три варки които отлежават една във ферментатора и нищо за пиене :wallbash:Наздраве на всички другари.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2012, 14:06 
Аватар

Качвам снимките на бирата с хлебна мая.Благодарности специални на Виктор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 14:09 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Здравейте колеги бираджии :). Вчера попаднах на този интересен форум и се чудих как до сега не съм го открил. Яко четох темите за бирите и най вече за домашното производство, че чак се изцъклих и вечерта ми беше шеметно. Попадна и на няколко клипчета за домашна бира , както е писал по горе колегата с хладилна чанта и атрибутите му там
Ето ги и тях
http://www.youtube.com/watch?v=RSniQGDEtoY
http://www.youtube.com/watch?v=2checaOc ... ure=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=iw4OvyUH ... ure=relmfu

Много ми допадна идеята стар хладилник да се изполва за място където да ферментира бирата при постоянна температура.
Скоро и аз мисля да започвам с опити за домашна бира. Засега съм в процес на търсене на съдове , ако няма нищо против колегата victoryvt да ми даде мнения и препоръки по градски , а ако да де да му опитам и от ирата ще съм много радостен. :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 14:23 
Аватар

Здравей и добре дошъл колега.
Да разбирам че и ти си от ВТ ? (едит - видях че си променил статуса - ГО :) )
Аз в момента съм на мнение че вече е прекалено топло за домашно бироправене. Моите последни два казана бира са с един ужасен фенолен или естерен вкус. Отдавам го на високата температура при която ферментираха.
Все още не съм бутилирал последния, но и там май ще е греда.
Тъй че - или търси хладно място или освобождавай хладилника - поне за една седмица докато трае главната ферментация.
Другото е лесно - вземай най-голямата тенджера у вас, преизчисли си някоя рецепта по нейния обем, вземи си един тензух, 5-6 щипки за пране, термометър с изнесена сонда или просто някакъв термометър, снабди се с добър захаромер (от 0% да започва) и действай.
Варенето ще е на котлона, охлаждането в леген с вода, ферментирането - в бутилка от минерална вода от 10 л. като на капачката направиш воден клапан.
Цеденето на първо време ще направиш с тензуха, хмел и дрожди ще си купиш от Фланкер. И след месец ще пиеш бира :)
Малц ако ще правиш - в момента може да се намери само току що ожънат ечемик, той не кълни , а и на тия температури няма да стане добър малц. По-скоро търси готов малц. Аз в момента съм заврънкал един познат от Бритоса да ми намери 50 кила, да видим на каква цена ще е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 14:59 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
victoryvt жегата не ме притеснява мазето ми е хладно :) като вляза от жегата чак настръхвам сигурно е около 20 гр.
Ще измеря за по голяма сигурност температурата

термометър имам готварски от този тип
http://www.ebay.com/itm/Digital-Thermom ... 5ae80250df

за киселинноста имам уредче за киселинност на почва от този тип
http://www.ebay.com/itm/3in1-Plant-Flow ... 4605ae0047

На 22% съм готов остава съдовете да измисля. Върти ми се една идея да ползвам на село казана за ракия на нашите да изварявам , но ще го мислим

Мислех си , че на село има ечемин , но за съжаление тази година няма иначе житце има
Не мога да се сетя къде , но наскоро видях саморасъл хмел и незнам какви ще са му качествата. Понеже ми е бавна колата и като карам ще се оглеждам когато отивам за риби :)

Аз гледах тук за дрожди и хмел , но ще видя и франкена
http://vinarko.com/magazin/пивоварни-дрожди/пивоварни-дрожди-safbrew-s-33

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 15:43 
Аватар

Точно този е сайта !
Фланкер Медия ЕООД е фирмата, а човека е Иван Игнатов, във нашия форум е известен като Фланкер, та за него става дума.
Обади му се ако нещо не ти е ясно, той ще те упъти.
Засега знам че хмела му е малко и пак ще свърши, тъй че не се ослушвай. Дрожди вземи S33, че са най-неутрални, а са и най-евтини. Но първо измисли как ще се сдобиеш с малц.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 163 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Следваща

Часова зона: Европа/София