Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 18:48

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 163 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Апр 2012, 23:21 
Аватар

Местожителство: В.Търново
48 часа след заквасването с дрожди Safale S04, измерих захарност (екстракт) точно 3% !
Началната беше 11-11.5%
Така че - аерирането даде резултат.
Ще изчакам до утре вечер, пак ще премеря и ще бутилирам.
Не вярвам да падне още, но всепак ...
Да видим !
Цветът е ... кафяво-жълт, но в тъмната област, снимах една чаша, утре ще кача снимката.
А вкусът е уникален, вервайте ми ! Нищо че не се казвам Симеон и не съм цар :megagrin:
Хубавото на домашното пивоварене е че можеш да си направиш сам такава бира каквато ти се пие - а не да търсиш някой да ти продаде английски кафяв ейл например (Brown Ale).
Всъщност аз малко съм вкарал и американска жилка - 500 гр. царевица :megagrin: , така че - ще пия американски кафяв ейл в български вариант. Или иначе казано - мой собствен тип бира. Не че няма друга такава де - американските сайтове са пълни с разновидности на бири с някакво количество царевица, да не говорим за Мексико - чиста царевична бира - Корона.
Наздраве колеги, за бъдещи пивоварни успехи :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2012, 09:34 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ще слагаш ли нещо за доферментиране в бутилките?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2012, 10:00 
Аватар

Ако питаш дали ще слагам дрожди - не съм още решил, Ще пробвам само с тези дето са си в бирата.
Иначе - 1% захар , което в моя случай е 250гр. + 500 мл. преварена вода.
Не съм отделял мъст за газиране.
Така съм по-доволен от утайката в бутилките - пада и залепва за дъното и може да се пие и последната чаша.
Освен това така си повишавам алкохола с половин процент. Понеже все не стигам 12% начална плътност.
Но тоя път бях близо 11-11.5.
А ето как изглежда на цвят последния ми опит :
Прикачени файлове:
brown-ale-1.jpg

Прикачени файлове:
brown-ale-2.jpg

Всъщност цветът е нещо средно между двете снимки, макар че има още да се променя - да потъмнее още и да се избистри още.
Прикачени файлове:
brown-ale-s-dobavka.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2012, 10:26 
Аватар

За сироп питах, иначе цвета се получава добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2012, 10:48 
Аватар

Ти ако си запазил сироп - що не направиш сравнителна проба - бутилирай една две малки бутилки само със захар и останалите със сиропа. Така сам ще видиш дали има разлика в утайката , а и във вкуса.
Понеже при следваща проба ще имаш други нови условия, а и ще си изпил старата бира :megagrin: та няма да има за сравнение.
Според мен сега имаш доста добре филтрирана бира, та най-вероятно и със сироп пак ще имаш слаба и компактна утайка.
Да не говорим че и тия Safale S04 ги дават да правят по-твърда и компактна утайка.
Обаче съм забелязал в тях разлика във вкуса, усеща се нещо плодово, много интересно. Аз затова и реших да правя малко по-тъмна и по-сладка бира с тях, макар че пробвах и една само светла - сега я пия нея, че оная от твоя ечмик свърши - оставил съм две бутилки за гости :megagrin: (от Пловдив) :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2012, 14:25 
Аватар

Запазил съм сироп и сега го изкарах от хладилника да го видя, нямаше абсолютно никаква утайка, което идва да покаже, че наистина е прилично филтрирана мъстта. Захар някак си не искам да добавям, понеже имам странно чувство , че мамя себе си :lol:
Мисля да бутилирам няколко бутилки без сироп и без захар, като ще ги бутилирам довечера, 48часа след посяването. Другите със сиропа ще ги бутилирам най-вероятно утре вечер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2012, 17:13 
Аватар

.

Последна промяна ivobal на 04 Май 2012, 13:12, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2012, 00:48 
Аватар

Въпросният кафяв английски ейл с лека американска жилка (царевица), сготвен по съвсем свободна българска рецепта биде най-после бутилиран.
Количеството възлезе на точно 27 л. без да броим още 2-та в тлъста, седиментна утайка.
За да измеря крайната плътност - пуснах захаромера директно в тубата с водния клапан.
Показа 2.5% !
Мамка му, не знам какво да мисля вече ...
Тези дрожди са описани като типичен английски ейл - би трябвало да приключват ферментацията на 3-3.5% , а вече втора варка с тях завършвам на точно 2.5%
Разликата в озахаряването е съществена - резултатът - един и същ !
Само дето предния път 2.5 имах на 3-тия ден след заквасването,а сега - 5 денонощия след заквасването като на 48-ия час бяха 3.5. Явно ще трябва да бутилирам не на 3-тия ден,а поне на 5-ия и повече.
На вкус е супер, усеща се сладост без да сладни, лек плодов аромат, много странно появил се (предполагам се дължи на дрождите) - както и Иво вчера забеляза - и странно му хареса точно предния казан - който беше доста олекотен откъм тяло, но със същия отчетлив плодов аромат. Тук обаче нещата са по-изразителни, може би заради карамеления малц (500 гр) както и царевицата (500 гр.)
Нека отлежи и ще видим.
И още нещо - като се абстрахираме от най-гадната част на бутилирането - миенето на тубата, утайката сега беше много приятна на мирис, а не както предишните !
И в същото време доста повече като количество (утайката).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2012, 10:27 
Аватар

На 52 час след посяването, при температура на ферментация около 23-25 градуса, захаромера показваше 5%, на 72 час показваше 2.5% и имаше формирана утайка от дрожди, което показва, че ферментацията замира. На 5 ден мисля че резултата ще е почти същия. Незнам при теб откъде тая миризма на утайката, но при мен миришеше на :furz: смесено с нещо като разлагащи се трупове ( на дрожди можеби), абе смрад та се не трае. А пък бирата си мирише на прекрасна бира с хмелов аромат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2012, 10:42 
Аватар

Ами значи да вземем да запишем че тия дрожди Safale S04 ферментират с финална плътност 2.5 % , поне три различни вида бира , в два различни града на България.
И повече да не се чудим.
Аз понеже взех само две пакетчета от тях, сега имам за следващата от старите Safbrew S33, та ще направя пак сравнение с тях, сега поне съм поизчистил някои проблеми по технологията и ще мога да сравнявам само ефекта от дрождите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2012, 10:55 
Аватар

Сега тия дни като остана свободен и аз ще пусна едно тъмно пиво със Safbrew S33, така, че пак ще сравним.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2012, 14:40 
Аватар

Ето какво остана след бутилирането снощи.
Това беше доста мътно от дъното на тубата, но след 12 ч. в хладилника и декантиране - си е една идеална прясна негазирана бира.
Не знам как изглежда кафяв английски ейл , но на мен този цвят ми харесва.
Вкусът също, макар и да не е оформен още.

Прикачени файлове:
brown-ale-3.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2012, 15:47 
Аватар

Въпрос на гледна точка, кафявия ейл е от кафеникав до много тъмно кафяв, има и ирландски ейл, който май много се доближава на цвят. В него се наблюдават медни отенъци.
Изображение

Basic Color Hue Lovibond Units

Yellow light 2.0 - 3.0
medium 3.0 - 4.5
deepstraw/gold 4.5 - 6.0
deep gold 6.0 - 7.5

Amber light 7.5 - 9.0
copper 9.0 - 11
red/brown 11 - 14

Brown light 14 - 17
medium 17 - 20
dark - light black 20 - 25

Black start of full black >25

Това е по американския стандарт и горе долу може да се ориентираме къде сме ние. :lachtot:
Твоята е някъде към 12.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2012, 17:36 
Аватар

Да, и аз после се загледах че май по-скоро съм направил американски амбър ейл.
Даже сравнявах и начална и крайна плътност и алкохол, горчивината мога само да я изчислявам не мога да я измеря, газировка още нямам :)
Няма значение - аз количествата ги определях ей така на груб процент, а и т.н. ми карамелен малц по-скоро беше 50% карамелен, 50% кристален (т.е. захаросан но не карамелизиран и от там и блед на цвят), тъй че ... има много още бира да се пролее докато стигна до нещо точно определено.
Обаче цветът след отлежаването ще се промени още и то към по-тъмно, тогава ще я гледаме пак.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Май 2012, 17:25 
Аватар

Загледах се в една доста охмелена рецепта, та ми направи впечатление следния факт -
Излиза че колкото е повече времето за врене на бирата със съответния тип хмел, толкова повече единици IBU се добавят от него. (Това IBU е съкращение от "Международни единици за горчивина")
Та по този начин хората си сравняват бирите.
Таблицата от тази рецепта изразява колко унции от кой хмел с какви алфа-киселини и за колко време врене е сложено.
И понеже 5 пъти е слагано от един и същ хмел но с различни времена на врене - се вижда че най-много горчивина е добавено с най-дългото врене.
Съответно се вижда и че е добавено пак от същия хмел през време на вторичната ферментация (често срещан похват зад океана) - но това не внася горчивина ! Явно се ползва само за аромат !

0.50 oz Chinook [13.00 %] (60 min) Hops 19.8 IBU
1.00 oz Cascade [5.50 %] (45 min) Hops 15.4 IBU
1.00 oz Cascade [5.50 %] (30 min) Hops 12.9 IBU
1.00 oz Cascade [5.50 %] (15 min) Hops 8.3 IBU
1.00 oz Cascade [5.50 %] (5 min) Hops 3.3 IBU
1.00 oz Cascade [5.50 %] (Dry Hop 7 days) Hops -

Та ще взема да си сметна моите хмелове от гранулките каква горчивина ми внасят за да видя "Къде съм аз, къде са те (Хамериканците)" :)

Ето и точната формула :
после ще я въведа в екселски файл и да смята в мерки по СИ, че с тия унции и галони ...
Utilization = (1.65*0.000125^(OG-1))*((1-2.72^(-0.04*Hop Boil Time))/4.14)

IBU = Utilization *(oz*(AA% / 100)* 7490) / Volume of Batch in Gallons

Това е прекалено прецизна формула, вземаща пред вид очакваната начална плътност след варенето, която ние така или иначе целим да е 12% по Брикс или 1.049 gravity
Ако фиксираме нея , остават неизвестни алфа% на хмела, количеството му, времето за което ще ври в казана и обема на бирата в казана след вренето.
Понеже все едни и същи количества се очаква да варим, както и все едни хмелове ще ползваме - остава само времето да определяме и количествата хмел.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 163 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Следваща

Часова зона: Европа/София