Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:24

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 163 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Май 2012, 06:11 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
"Къде съм аз, къде са те (Хамериканците)"
те са си там :)Victoryvt, даже и бирата им е американска, :lachtot: Пичовете от които купувам бутилки и др. неща къркат 8% бира...а в магазина е 4-5%,типична бг картинка.Budweiser пуснаха наскоро 6% синя бутилка,маалко по прилича на едновремешната 11%-това бира.Малко да се освободя от виното и ракията и обещавам да поекспериментирам.Иначе си много близо до
Прикачени файлове:
phpvNZvxVPM.jpg
тази.А пък тук има много избор
Прикачени файлове:
phpm4lVNhPM.jpg
от а до я... имаш два избора,да емигрираш и да си гледаш кефа или както има стара поговорка,в която се казва....колкото и да се пънеш,г..а винаги ще ти е отзад :D :2thumbs:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2012, 09:11 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ами то както е тръгнало тука в България .... Лошото е че съм на години вече, не ставам за емигрант.
Иначе дет се вика "По-добре малък, мой и отпред - отколкото голям, чужд и отзад"
Само за тези проценти дето цитираш имай пред вид че има два вида проценти - екстракт и алкохол - те се движат общо взето така :
Около 10-12 % екстракт и 3-5% алкохол , 15-16% екстракт - 5-8 % алкохол, над 8% алкохол в бирата вече отива на разни специални видове бири, кито аз лично даже не знам и на какво блъскат Bock, DoppellBock, BarleyWine.
За повечето от тях да се постигне толкова голям процент алкохол трябва да се добавя и захар, което вече отива накъм рецептите за уиски :)
А екстракта е всъщност началната плътност на бирата преди заквасването с дрожди, или Original Gravity както му викат там у щатско.
Тъй , я да не се заплесвам аз ами да почвам с ексела, както съм обещал.
Прикачени файлове:
IBU-calc.jpg

Задавате само стойностите под съответните имена :
Начална плътност по Брикс (Показанието на захаромера преди заквасване) - това е числото което се стремим да достигнем след вренето и изпарението. Обикновено целим да е 12.
Обем на бирата в казана след врене - това също го предполагаме защото не знаем колко ще се изпари, но след един два казана всеки си знае колко се очаква. При мен е около 27-29 л.
Надолу в таблицата съм въвел няколко реда за всеки от двата вида хмел които могат да се купят от сайта на Фланкер - http://vinarko.com
, остава само да си въведем грамовете и времето за врене от всеки тип. Ако решим да добавяме от един и същ вид хмел през различни времена в казана - просто се добавят данни в следващ ред. Иначе си стоят нули. Ако добавим и след вренето хмел - задаваме стойност на минути врене 0 и не се добавят единици IBU, т.е. така само се ароматизира бирата, без да остава значима горчивина. Не знам доколко това е вярно, но пробвах и разни уеб-калкулатори - така става и на тях.

А това е екселския файл на калкулатора :
Прикачени файлове:
IBU-calc.rar

Не пишете в изчислимите клетки, защото ще се загубят формулите. :)
А, видях че съм написал IBU% - всъщност не е % а е единици някакви International Bitterness Units. Но да не се втеляваме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2012, 11:59 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Сега попълних моите данни и резултатът е IBU-18,11, отделно SRM 4-6 , тези данни показват, че съм уцелил някакъв Кьолнски ейл :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2012, 12:13 
Аватар

А, има и още калкулатори - за степен на газировка, ама там хептен не ми се занимава.
Освен това - като поразучих малко се оказа че тия IBU-та имали и три различни версии :megagrin:
Tinseth ,Rager , Garetz
Та само за сведение - формулата е на тоя първия Tinseth, за когото пише че е най-точна и акуратна.
После я намерих и в СИ-единици - литри,грамове и т.н.
Но крайния резултат е все тоя.
Обаче не съм сигурен моите хмелове дали вече не са си загубили горчивините, че аз съм ги купил декември миналата година. Уж съм ги затворил добре, ама все пак ...
Щото иначе - залагаме формули, смятаме нещо там, пък то накрая друго излиза.
Но от лабораторията на моя език мога да кажа че има добра горчивина предпоследната партида, даже като изпия чашата и ми остава в устата тоя характерен вкус още 10-тина минути.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2012, 09:58 
Аватар

Видях една чужда идея за прост и евтин и лесен за изработка лаутъртюн (съд за филтриране на бирената мъст след озахаряването и преди варенето с хмела).
Идеята е да се ползват два еднакви съда (пластмасови кофи или баки според капацитета за прецеждане).
Дъното на единия се надупчва на решето с дрелка с малък диаметър бургия - 1-2 мм.
Поставят се един в друг и на долния, чието дъно е цяло се поставя кранче или канелка за източване.
И това е всичко !
Останалото ще свърши гравитацията и самото зърно в горния съд, стига да наливаме леко и бавно водата за промиване и да не забравим да върнем първите литри обратно.
Освен това и лесно ще се мие.
Може би трябва да се сложат отдолу някакви ограничители за да остава достатъчно място да се събира прецедената течност.
Ето и как изглежда идеята графично :
Прикачени файлове:
lautertune-2.jpg

Идеята може да бъде доразвита и в следната посока :
А защо да не използваме само един съд с перфорирано дъно, а долния съд да е директно казана в който ще варим бирата ?
Или ако разползагаме с два такива казана - нагласяме единия да приема течността, през това време почистваме този в който е ставало озахаряването, местим перфорирания със зърното и недоцеденото в него, каквото е изтекло в другия го връщаме пак отгоре и от там насетне едновременно промиваме, събираме и подгряваме събраното в казана !
:megagrin:
"Накарай мързеливия на работа, да те научи на акъл !"
Айде - изкарах една бира - който приема идеята да почерпи "некой друг път".

Тъй, сега по-сериозно :
Кранчето играе много важна роля в целия процес на прецеждане и промиване ! С него се регулира скоростта на преминаване на водата през зърното, така че да става достатъчно бавно за да има време да отмие захарите, и същевременно да е достатъчно бързо, за да не се изнервим много от чакането.
Та всяко отклонение в калпазанска посока ще промени качеството на крайната бира.
Но би могло и така де, според калпазанските нагласи на пишман бираджията.
:prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2012, 15:11 
Аватар

Малко раничко, обаче не се сдържах и отворих една бутилка :
Американски амбър ейл
Прикачени файлове:
american-amber-ale.jpg

Слабичка й е газировката, но на вкус е уникална !
Тия дрожди S04 са голяма работа ! Обаче нещо хич ги няма в бутилковото доферментиране. Дано след още една две седмици успеят да я газират подобаващо.
А утре ще се вари вайцен бира :
3 кг. светъл ечемичен малц
2.5 кг. пшеничен малц (току що го прибрах след сушене и премахване на коренчета и кълнове)
0.5 кг. пшеница (да станат общо 3 кг с пшеничния малц)
0.3 кг. карамалц от предния път
0.5 кг царевица (да придобие американска насока :) , а и защото имам много царевица и малко ечемик)
22 л. вода за озахаряване, 24 л. вода за промиване
двата вида хмел като ще наблегна на ароматичния с няколко дози в различно време на варенето.
дрожди WB-06 специално за вайс бира (и доста скъпи)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2012, 18:29 
Аватар

Браво, добре изглежда. Аз си мислех, че цеденето ще е най сложно, обаче се оказва, че доферментацията ще е. Много тънък момент, който се обуславя от много променливи. Опитване му майката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2012, 18:53 
Аватар

Аз съжалявам вече, че на този казан с червената бира не му сложих по малко дрожди (какви то и да са) за в бутилките.
На предния със същите дрожди след като ги видях че не се подуват както трябва бутилките ги отварях по няколко и им слагах различни видове дрожди - S33 , хлебна мая.
Най-бързо се вдървиха бутилките с дрождите S33, после тези с хлябната мая, и накрая чак тези дето си бяха с оригиналните от ферментацията S04.
И понеже все пак и с тях накрая след две седмици имаше на външен вид еднакво газиране, реших че все пак стават и действа, но са по-бавни.
Сега обаче май ще си променя мнението, но няма да променям нищо. В интерес на "науката" ще изчакам още 2 седмици и тогава ще ги съдя.
Може да опитам следващия казан като го бутилирам да добавям направен от предния ден сироп,който вече е тръгнал да ферментира - това е метод наречен краузенинг - да се газира чрез ферментираща от друг казан бирена мъст със съответната начална плътност и процент за добавяне - около 10 % спрямо количеството за бутилиране.
Разликата спрямо метода със добавяне на незаквасен сироп от същата варка е в това че този има в себе си прясно развити дрожди и така се гарантира довършването на процеса, освен това това е и начин за борба с диацетила.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2012, 19:02 
Аватар

Пак може да се бутилира със отделен сироп от същата варка, просто той се заквасва 1 ден предварително преди самото бутилиране.
При моите забелязвам различно поведение на утайките. Бутилките който бутилирах при показние 5%, без да добавям сироп - при него утайката е лека и при леко поклащане се вдига, докато при другите, на които добавях сироп - утайката е плътна и е като залепена за дъното. Ще изчакам и аз още 2 седмици и тогава ще правя изводи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2012, 20:30 
Аватар

При доферментирането доста лоши номера играе налягането. Главната ферментация е елементарна и лесна за изпълнение, обаче доферментирането е друга песен. Абсолютно всички дрожди имат някакъв праг, над който спират ферментация, но е почти невъзможно да се каже при кои - какъв е прага. Ориентировъчно не трябва да се превишава 1-1,2 атмосфери. Неприятното е че ние не знаем при какво налягане си правим това доферментиране. Не е изключено оттам да идват част от проблемите. Аз самия сега се чудя как да регулирам това налягане, но в микромащаби. В голям обем ми е ясно и лесно, обаче в много малки обеми удрям греда :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2012, 10:38 
Аватар

Тц,тц ...
Мина ми на мен през главата, че може да им се подтиска живота на гадините от налягането в бутилката. Ама нали разчитам че пише за тези S04 че имат бърза ферментация , та реших че ще се справят, явно откъм налягане са зле.
Ами то и на сайта не пише да стават за бутилково доферментиране.
Занапред в сиропа за ферментиране ще слагам някакви дрожди аз, тия S33 в това отношение нямат грешка !
Сега ще разберем и вайценските дали стават за бутилки и ще знаем занапред.

Ако обаче им отвивам по малко капачките на пластмасовите (да изпуснат "парата") и после пак ги стегна дали няма да си довърши ферментацията и S04 ?
Тя газировката е предимно от разтворен въглероден двуокис в случая, а накрая вече ще има и свободен.

Има и такъв вариант за ферментиране с регулиране на налягането :
(Само че после малко ще ми е неприятно да пия от бутилката :) )

Голям смях с тоя гугъл преводач :
Реших да пусна един текст от описанието на дрождите S04 и вижте какво дава тъпия "преводач"
Оригинал :
Цитат:
This yeast is recommended for the production of a large range of ale beers and is specially well adapted to cask-conditioned

"Преведено" от гугъла :
Цитат:
Тази мая се препоръчва за производството на широка гама от бира на бира и е специално адаптирана към бъчва с климатик

:lachtot:
Тъй че ... да обобщим : Който си няма бъчва с климатик и не ползва презервативи - да не се захваща с бираджилък !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2012, 11:31 
Аватар

Сега сериозно :
Единствените дрожди на Fermentis които изрично се препоръчват за бутилково доферментиране са Safbrew S33 !
Туй то !
Само в тяхното описание го пише и даже са дадени норми 50-80 гр./100л. за главна ферментация и 2.5-5 гр./100л. за доферментиране в бутилки.
Само дето малко трудно ще измерим 1 гр. за 33л. бира :megagrin:
И пак ще е "на око" или по-скоро "на върха на лъжичката".
Имам един отворен пакет от декември, и още не се е развалил :)

А в момента пробвам един друг вариант на заквасване - снощи си направих една микро-варка в тенджера 5 л. - всичко както си е по реда, но без хмел. И варенето беше само 30 мин. но пък на силен котлон. Сега съм заквасил тези 2 л. бира с 1/3 до 1/2 от пакетчето на WB-06 (че да мога с едно пакетче да направя две големи варки пшенична бира :) ).
Идеята е да имам довечера размножени много дрождеви клетки с които да заквася основното количество дето ще направя.
Ако нещо се обърка и не тръгне добре ферментацията - ще досипя целия пакет.
Ако ли пък премине добре - ще имам дрожди за добавяне при бутилирането.
Абе ... "Сиромах човек - жив дявол"
А за "къпане" или "миене" на дрожди няма да разправям, че съвсем ще разваля на Фланкер бизнеса :lol:
Шегувам се.
Истината е , че хубавата бира става с хубави дрожди !
Другото са експерименти само.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2012, 11:34 
Аватар

20л обем счита ли се за микрообем. Мога веднага да му прикача един радиален манометър за надналягане и да видя какво става. Обаче 1 атм и повече е възможно да се вдигне в нашите бутилки, което вече е притеснително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2012, 19:54 
Аватар

Тоя път всичко върви бързо.
16:20 бях вече размесил, а сега в 19:50 загрявам прецеденото и допрецеждам последните 10 л.
Надявам се към 22:30 да съм готов.
Стартерът от вчера действа и бълбука, в очакване да закваси 30 л. бира (вайцен)
2.5 кг. пшеничен малц
3 кг. ечемичен малц
0.3кг. карамаллц
0.8кг. немалцована пшеница за допълване до 6.6 кг.
25 л. вода за озахаряване, 22 за промиване
хмела сега ще го мисля.

Сложих 13 гр. горчив 20 мин. след завирането.
Ще сложа 10 гр. ароматичен 30 мин. преди края и още 10 преди последните 10 мин. (когато завра чилъра да се стерилизира).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 06:55 
Аватар

Тъй ...
Претупах ли протеиновата пауза, или е нормално вайцен-бирата да има много белтъци поради наличието на пшеница - не знам, но на края на варенето имах толкова много утайка, че чак ми намаля количеството прецедена течност драстично.
И тя една гъста лепкава утайка като тиня, а след прецеждане през тензух става като ...
абе да кажем пластелин :)
Иначе съм доволен от стартера - с половин доза дрожди сега ври та се къса главния обем.
Започна да бълбука още на 6-тия час, а сега 31 часа по-късно имам чувството че не намалява интензитета, а се увеличава.
Отворих снощи и една бутилка от амбъра - ами супер вкус, обаче газировката си стои слаба !
Май ще развивам капачки и ще добавям дрожди в бутилките аз ...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 163 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Следваща

Часова зона: Европа/София