Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 20:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 163 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 13:13 
Аватар

Местожителство: Димитровград
Здравейте на всички.Нека да споделя и аз какво направих.Първи опит-5кг малц мое производство.1.5кг ечемик печен във фурната 1час на 100гр и 10мин на 150гр.Маишуване с 20л вода 30 мин на 55гр 30 мин на 60гр 30 мин на 65-67гр.Вдигане до 70гр и йоден тест.Теста се получи без забележки.78гр за 10 мин.Почвам прецеждане.Не се получи много добре.Сладката мъст се получи 16 захарност а след промивката с още 20л вода общата мъст беше 10 захарност. Варене в пълен обем 90мин 10 мин след началото на варенето слагам 15гр горчив хмел а 20мин преди края на варенето слагам 20гр ароматен хмел.Охлаждане и ново прецеждане и слагане във ферментатора с едно пакетче бирена мая Safbrew S33 разтворена пердварително в 500гр хладка вода.Ами резултата на първо време-ферментира без проблем и на третия ден бутилирах 20л бира с захарност 3.Остана много утайка във ферментатора в следствие на лошото прецеждане.На вкус бирата ми се стори добра след като се газира мисля че ще стане перфектно.За 20л сложих 200гр захар разтворена в 200гр преварена вода която разпределих по равно в бутилките.Е сега чакам :megagrin: на 24 май ще пробвам какво съм направил и ще пиша и снимки.

Последна промяна стасика на 14 Май 2012, 14:30, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 13:25 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ха добре дошъл, най- накрая се престраши. Струва ми се, че си се справил добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 13:43 
Аватар

Втори опит без да съм пробвал от първото варене реших да направя втори опит.Малц 3кг мое производство.Ечемик 3кг от които1.5кг печен на фурна 1ч на 100гр и 10мин на 150гр.Всичко друго направих както при първия опит с разлика че сега прецеждането се получи перфектно и заквасих с мая за хляб да вида какво ще се получи.Резултата-сега във ферментетора имам около 25л бира много добре прецедена от което мисля че ще бутилирам пак същото количество а не като първия път когато във ферментатора остана около 5л утаика.Този път мисля да бутилирам на 5-6тия ден.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 14:00 
Аватар

Местожителство: В.Търново
А така - вече сме трима !
За първия ти опит отсега ти казвам че ще стане за пиене и то доста добре. Поне както си дал параметрите - всичко е в нормата общо взето. А и самите дрожди S33 стават за доферментиране и газират добре.
За хлебната мая ще видим какво ще се получи. Не е изключено и с нея да стане добра бира, но все пак - да видим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 14:26 
Аватар

Сега вече ще чакам няма да правя повече опити до като не пробвам какво се е получило за да мога да коригирам нещата за напред.Ще си направя малц да имам готов и чакам с нетърпение да дегустирам :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 16:04 
Аватар

Относно съда за филтриране на бирената мъст след озахаряването и преди варенето с хмела направих същото но с две еднакво големи корита.На долното има кранче а на горното отрязах дъното на решетка с размер на дупката 5см на 5см и стени между дупките 1.5-2см а отгоре поставих мрежа за комари.Така маишето се разпределя горе долу на пласт от около 2-3см в горното корито.Когато приключа с озахаряването вадя маишето от казана изсипвам го в горното корито и го разстилам равномерно.Двете корита са едно в друго като между двете съм сложил в четирите ъгъла на долното по едно трупче дървено с височина 15см и горното корито стъпва върху тях.Като разстеля маишето прецеждам цялото количество от казана през маишето после с лейка промивам с горещата вода маишето като изливам първо 10л вода и то се покрива и водата полека лека се прецежда после пак 10л.Долното корито играе ролята на утайник защото кранчето съм го сложил на 4см от дъното а самото корито поставям под лек наклон.Кранчето леко отворено и каквото изтече от кранчето минава през тензух два ката.От това което вече е прецедено връщам е казана като сипвам пак през тензух два ката.След края на варенето в пълен обем охлаждам и пак през двете корита прецеждам като този път върху горното корито поставян тензух един кат.Изсипвам охладената бира и след три четири изспирания на тензуха се прецежда.Вече каквото изтече от кранчето а то е доста бистра бира защото в долното корито остава една финна утаика и това отива във ферментатора но аз пак след кранчето презеждам с тензух четири ката.Така във ферментатора имам много добре прецедена бира.Така прецедих втория път и останах много доволен :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 16:39 
Аватар

Третия казан ще сваря само с малц.А с каква мая ще бъде ще реша след като опитам първите две продукции.Лошото е че времето започва да става доста горещо и температурата в мазето се вдига.Ще трябва да мисля нещо за температурата където ми е ферментатора и там където ми отлежава бирата.Да се поддържа 20гр температура че и под 20 е доста друдно лятно време но ще измисля нещо все пак сме Българи изобретателни сме. :megagrin: Иначе бирата която консумирам от заводските и която най ми допада е ASTIKA,но пих една жива бира дето ме изкефи страшно производител е мисля Пети океан.Невероятна бира.Около тези двете бири ще търся да се доближа по вкус дай боже след време.

Последна промяна стасика на 15 Май 2012, 10:23, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 20:48 

Местожителство: София
е то Астика има ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 17:27 
Аватар

Декокционен или инфузионен метод на озахаряване.

Понеже доста време се чудех кое какво е и каква е разликата, та взех че се разрових и с помощта на Фланкер си изясних нещата.

Та ето какво съм разбрал :

1. Декокционен метод за майшуване.
Както и се разбира от името му (декок - завиране) - това е метод за промяна на температурата на майша чрез завиране на една част от него и връщането й обратно вътре, с което температурата нараства скокообразно.
Защо се прави това ? Нали по време на вренето ще унищожим ензимите ?
Да, обаче - в останалата мъст има достатъчно ензими, освен това при завирането напълно се втечнява нишестето и става достъпно за атака от ензимите. Освен това мъстта не се завира веднага, а се прави малка пауза на 72-73 гр. където усилено действа алфа амилазата и втечнява материала, след това вренето е с по-рясък материал. Връщането на врелия материал с темп. 100 гр. в общото количество веднага вдига температурата до следващата пауза. Точното количество материал за декокция се изчислява така :
количество за декокция = общо количество мъст * (желана нова температура - текуща температура) / (100 - текуща температура)
Разбира се с уговорката че 100 може да е и 98 и 99 и т.н.

2. Инфузионен метод.
Загрява се цялото количество материал за майшуване.
Това е и което ние правим.
Тук проблемът е че и да искаме не можем да вдигнем температурата скокообразно.

Предимства и недостатъци на двата метода:
Декокционният метод се използва и сега в повечето промишлени пивоварни в различни варианти (дву- и три- степенен и разновидности).
Той дава с 2 до 3 % по-голяма ефективност (количество бира при еднакъв екстракт) , благодарение на втечняването на нишестето по време на варенето.
Освен това се счита и че това е единственият метод за варене на Пилзнер бирите, и други подобни - той единствен бил давал характерния малцов вкус на тези бири. Това донякъде явно е и малко "митове и легенди".
Освен това също се счита че чрез него се и карамелизира част от материала, което пък иначе би могло да се постигне с добавка на карамелен малц.

Инфузионният метод е лесен за домашна употреба, макар че нищо не ни пречи да опитаме и декокционният - трябва ни просто още един съд.

Ето малко линкове :
http://www.homebrewtalk.com/wiki/index.php/Decoction_mash
http://bulgariandrinks.com/download/cat_view/58-t%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D0%BC%D0%B8

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2012, 18:05 
Аватар

28 л. вайцен бяха току що бутилирани с 0.5л.вода и 200 гр. захар + на върха на лъжичката дрожди от същото пакетче + още толкова от S33 (за всеки случай).
Преди бутилирането краен екстракт : 2.5% (начален 11-11.5)
На вкус е много интересна - веднага се усеща плодов аромат - банан и нещо друго !
(Както и трябва да е според профила на дрождите за вайцен)
На вид пък повече мяза на портокалов сок :lol:
Утайката си беше колкото и друг път - един пръст, гъста и трудно подвижна.
И много интересно - за първи път виждам в тубата след края на ферментацията да стои бяла пяна - около 5 мм слой и не пада. Та ми и пречеше да измеря със зхаромера.
Явно тая ще се пени добре ...
Дано да се и газира добре.
Прикачени файлове:
weizen1.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2012, 20:56 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Пени се, не пени се и тя ще замине. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2012, 09:15 
Аватар

Това "Пени се, не пени се" ми звучи малко като името на оня албум на Хиподил :megagrin:
Двузначно демек.

Да сведа до знанието на колегите пивовари :
Няма и 24 часа след бутилирането - пластмасовите бутилки са вдървени като за световно (пък то наближава европейското :) )
Значи засега твърдо заставам зад комбинацията захарен сироп 1% + малко дрожди Safbrew S33.
За целия обем 28 л. съм използвал няколко прашинки дрожди, т.е. да вземеш от пакетчето с обратния край на малка чаена лъжичка.

А по отношение на вдървяването на бутилките - още един албум хиподилски ми дойде на ум : "Надървени въглища" :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2012, 14:11 
Аватар

Моите пвц-та не са се одървили още както предните от първото варене но го отдавам на температурата при която бутилирах 16гр е сега в мазето а при първото бутилиране беше 20гр.Ще им трябва малко повече време явно. :megagrin.Утре ще ги видя как са има ли разлика.На 24ти светъл празник ще пробвам една биричка от първото варене която бутилирах на 9ти,дано не е рано ама не издържам повече :wallbash:.Пени се не пени ще се пие и пее.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2012, 16:49 
Аватар

@ stasika
Вторият ти казан е с мая за хляб, аз доколкото съм я пробвал за газиране в бутилки знам че по-бавно захапва, но свършва все същата работа, за температурата не знам обаче дали не е ниска за хлебните дрожди. Иначе за S33 и компания е идеална за отлежаване и газиране.
Премести една бутилка от тия дето са с хлебната мая на топло и ще разбереш сам - някъде където готвите или се храните - кухня, всекидневна и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Май 2012, 10:39 
Аватар

Другари пивовари опасенията ми са били напразни.Пвц-тата така са се одървили днеска като войник не видял отпуска шест месеца :megagrin: .Еми мисля че ще се получи добре.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 163 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Следваща

Часова зона: Европа/София