Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Хидрометър
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2012, 16:55 
Аватар

Или densimeter както го срещнах в английски източници. Въпросът ми е, може ли някой да ми обясни като на лаик, как да разбирам резултатите отчетени с него? Доколкото разбрах, със стойностите отчетени преди ферментацията може да се определи(с доста сложни формули) приблизително алкохолното съдържание след това. Проблемът е ,че срещам стойности от сорта на 1,050 или 1,010 а самия хидрометър е разграфен от 0 до 20. Как се получават тези стойности като 1,010?

Последна промяна ka_dent на 18 Авг 2012, 23:34, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Хидрометър
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2012, 17:37 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Я го покажи този хидрометър, че май с тия стойности 0-20 ще излезе захаромер и показва градуси Brix. Ако е така потърси в нета конвертори
http://www.fermsoft.com/gravbrix.php

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2012, 23:46 
Аватар

Започнах по калпазанския начин с консервите, щото съм начинаещ. Въпросното оборудване е от тук http://www.birata.net/index.php?page=sh ... ufacturer_
Само дето моя не изглежда съвсем като на тази картинка. Ще се опитам да му направя снимки и да ги кача.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2012, 00:28 
Аватар

http://media.snimka.bg/s1/0954/028152101-big.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/0954/028152103-big.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/0954/028152105-big.jpg?r=0

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2012, 07:34 
Аватар

Напълни една чаша чиста вода и сложи хидрометъра вътре - сигурно ще покаже "0".
Разтвори точно 100гр захар в 400мл вода(това ще ти даде 20% захарност) и постави хидрометъра - ако покаже "20" може спокойно да си мериш захарността на материала директно от скалата. Хубаво е при този елементарен опит да спазваш температура на водата 20 градуса, най-вероятно някъде трябва да е указана температурата по която е тариран-обикновенно 15 или 20 градуса. Успех :) и напиши какво си измерил, ако е различно ще помагаме пак :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2012, 20:32 
Аватар

Местожителство: Пловдив
plamm има право, като за начало си направо теста. Иначе при пивоварите се ползва % екстракт, съответно градус Плато (градус Р). На практика са много близки с градус Brix, така че едва според мен може да си го ползваш директно. Таблици има много, но при положение че захаромерът ти е градиран директно в желаните едниници, няма особен смисъл да ползваш стойностите за плътност. Скоро ползвах същия захаромер при пивна мъст (ако не бъркам) и си отчита коректно още повече че го сравнявах и с такъв по Brix.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2012, 21:46 
Аватар

Местожителство: В.Търново
На втората от трите снимки ясно си пише какво е :
А именно - от 0 до 20 % екстракт !
Т.е. мери проценти Плато, което в общия случай почти няма разлика от захарност по Брикс и т.н.
Според мен може да се ползва спокойно като захаромер до 20%, за над 20 не става.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2012, 00:30 
Аватар

Благодаря за отговорите. Днес не ми остана време, може утре да направя теста със захарта и ще пиша. Пък и бирата като стане може да пиша, ако имате интререс - нали е от консерва :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2012, 15:47 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ние от консерва не ядем, пардон - не пием !
:megagrin:
Шегувам се.
Но ако си мераклия и имаш условия - ще ти помогнем да я направиш от зърно до халба.
Погледни другите теми в раздел бира , особенно моята - All grain brewing по български.
Само да те предупредя - в момента са високи температурите и както и да се прави бирата - става с малко неестествен вкус. Освен ако не си намериш някоя студена маза или климатизирано помещение с под 25, да не казвам 20 гр. температура поне в първите 3 дена на ферментацията.
После и за газирането още 3-4 дена да е пак така. След това може и около 25 гр.
Отлежи ли веднъж - не е проблем вече температурата. Но най-добре в хладилник.
Аз затова и спрях сега да варя.
Ще чакам да захладнее, че иначе ... малко на пластмаса удря.
Успех !
И веднага докладвай каквото и да стане.

(Има едно просто охлаждане - ферменторът е в някакъв леген с вода, завит е с нещо памучно старо което влиза във водата в легена и е постоянно мокро - един вентилатор го обдухва постоянно и така се охлажда с няколко градуса ферментора, и все пак - ако в стаята е 30 гр. спасение няма)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2012, 00:42 
Аватар

Да, да victoryvt прочетох темата ти ,а и не само твоята и съм доста впечатлен. Всъщност как започнаха нещата при мен? Преди около 2 седмици по време на последните жеги се присетих за една реклама на малка машина създанеда от някакви скандинавци май, с която в домашни условия можеш да си произведеш бира. Та така, от сайт на сайт, от форум на форум и на rakiata.com. Просто не вярвах ,че мои сънародници са стигнали толкова напред в домашното производство на бира. До сега си мислих, че нямаме познания и традиции в тази област и до там.
Междувременно попаднах и на консервите. За мен най важното сега е че ще пия бира без консерванти. Това е едно от проклятията на нашето време. Те са ни докарали, а и все още ни докарват много болести.
Радвам се ,че сега вече имам избор- да пия газирана вода със спирт и вкус на бира или естествоно ферментирала с живи дрожди, без консерванти, па макар и от консерва бира. От зърното до халбата ми е малко рано още. Поне да имаше от къде да си купя малц. Можеби догодина.

Отклоних се от темета, та сега и на нея. Тествах хидрометъра както plamm предложи и наистина в чиста вода показва 0 а в разтвора със захар около 20. От конвертора ,за който hellreiser помогна разбрах, че когато имам рецепта със стойност 1.010 това съответства на около 2.5 на моя хидрометър.
Благодаря ви пак и се надявам да обменяме опит и за напред. Най вече аз от вас :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София