Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:08

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2012, 18:33 
Аватар

Местожителство: Пловдив
sstania е прав. Има открита ферментация. Ето една схема на старите стоманобетонни ферментатори. Охлаждането е със серпентина. Има подобни и от неръждавейка, но последните ги няма в България.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Дек 2012, 10:28 
Аватар

Местожителство: В.Търново
И какво им е предимството, ако въобще имат такова ?
И как се пазим от заразяване ?
И как после газираме бирата ? Щото дори и да решат да вкарат принудително въглероедн двуокис, от къде ще го вземат след като произведеният от ферментацията е оставен да излети в атмосферата ?
Това нещо действащо има ли го някъде , пък ако ще и в някоя музейна пивоварна ?

Edit: Аз сам си отговорих :
http://www.byo.com/stories/techniques/article/indices/31-fermentation/1216-open-fermentation-tips-from-the-pros

Там е даден и пример с една много известна калифорнийска бира. Газирането става после чрез неферментирала мъст (краузенинг).

Ами, както се казва - в спора се ражда истината - аз поне си обогатих познанията. Но по-скоро с исторически, отколкото с технологични знания.

А ето и една зимна бира ферментирала на воден клапан :)
12.5% екстракт, алкохол 5% (по изчисления)
Прикачени файлове:
brown-ale2.jpg

Сега съм се навил да събера снежна вода, да направя кисел малц и да варна една чудна светла бира.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2012, 09:02 
Аватар

Знам че ламбик се прави с открита ферментация. Ферментацията се причинява от дрожди, които се носят от вятъра в определен регион в Белгия. Пил съм един път такава бира, прилича много повече на шампанско с компот отколкото на бира, но е интересно да се опита.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2012, 22:05 
Аватар

http://dox.bg/files/dw?a=bdc00a6adb

Здравейте колеги пивовари.

В подкрепа на Flanker,малко повече инфо за отворената ферментация на този линк:
http://dox.bg/files/dw?a=bdc00a6adb (валиден до 11.01.2013)

Привърженик съм на отворената ферментация.Особено при горно ферментиращи дрожди.Ароматите и вкусът са несравнимо по-богати.Не напразно старите производители (Budvar,Urquell), са се върнали към традиционните отворени ферментори,въпреки ,че са лагерни (долно ферментиращи) бири.
Cheers!

Пият се: Alt bier,Pilsener,English stout.
Ферментира:Porter
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2012, 22:26 
Аватар

Е то какво стана, и ферментор с воден клапан не е нужен поне за пробата.
И после да не вземе някой да каже пак че бирата искала скъпо оборудване :)
До тук само мелачката за малца е скъпа, другото го има във всяка кухня.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2013, 12:49 
Аватар

Искам да благодаря на Flanker за пдкрепата доста търсих тази схема и нямах шанса да я намеря но пак намерих книга на писана от инж.Иван Радов и инж. Димитър Шаханов Във тези стоманобетонни съдове се изваршва само главната ферментация , в която след главната ферментация се съдаржат 1-1.5 процента ферм. захари така наречено младо/ зелено пиво/ .След това се източва в депозитни съдове като утаените дрожди се изваждат, и се подготвят за следващто пълнене,В тези депозитни садове се изваршва тихата ферментация каде то се оформият вкусовите качества и насищането с въглероден двуокис зарди садържанието на 1-1.5 монозахариди лошото на този тип ферментация е че/младото/ пивото отлежажва до 3-4 месеца ,Точно тази технология се използва и в Бг може би е единствената пивоварна ,

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2013, 20:07 
Аватар

Ами така е. При класическата ферментация, в откритите ферментатори протича главната ферментация, а доферментирането е в затворени депозитни апарати устойчиви на налягане. Колко екстракт ще се остави за доферментирането е въпрос на лична преценка и възприета технология. Мързеливия, лесен, и често приложим начин в домашни условия е с добавяне на мъст или просто само захар. Американците обикновено така работят. Иначе другият начин изисква всекидневен контрол и що годе надеждно измерване на екстракта.
Технологията е много стара и все още се прилага. Описана е във всяка сериозна литература, включително и от редица български автори. Все пак развитието на технологиите си има хронология. Преди векове не са започнали с неръждавейка и ЦКТ-та ;) Класическата открита ферментация също е описана добре и от Кунце. Ще трябва да захапя victoryvt (в добрия смисъл) Като посочва автори, поне да ги чете преди това ;) В тази връзка във Велико Търново (не само там) преди години имаше ферментация точно от този тип и то действаща. Естествено след модернизациите отпадна и в момента е разрушена. Има редица недостатъци. Като цяло рядко се прилага.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2013, 12:49 
Аватар

Няма проблеми, аз вече изразих задоволството си че съм научил нещо ново за мен, иначе старо по хронология.
Имаме даже и един домашен пивовар фен на откритата ферментация.
Аз засега не мисля да махам водния клапан.
Между другото - с воден клапан налягането вътре е почти минимално. Едва ли ще има разлика със съвсем открита ферментация.
За домашни условия говоря.
Ако реша да запиша второ висше в областта на пивоварните технологии обещавам да изям Кунце с кориците, явно съм го "пробегал глазами" първия път.
Засега събирам спонсори за издаването на една популярна книжка на Джон Палмър http://www.howtobrew.com/ на български. Който желае да се включи със съвет или друго, да заповяда.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2013, 10:25 
Аватар

Местожителство: София
От около месец попаднах на този сайт и редовно го посещавам. Много ме впечетли Victoryvt с ентусиазма си и си намерих ечемик който в момента малцовам, дори скоро си поръчах и книгата How to brew , (преди нова година ми дойде като подарък) много ценна книга, ако знаеш английски разбира се. Мога да се опитам да сканирам но е доста дебела и не знам дали ще станат хубави копията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2013, 10:12 
Аватар

Преди 5-6 дни се опитах за първи път да си сваря бира. Всичко ОК, но дойде време да слагам дрождите и не бях подготвил стартер и сложих директно сухата мая във ферментатора. Така 3 дни чаках да започне това прословуто бълбукане , но уви не се получи. Не издържах и напълних в бутилки течността. Днес опитах бирата която ставаше на вкус но нямаше никаква газировка , предполагам и алкохолност.
Въпроса ми е, възможно ли е маята да е била скапана и ли по скоро проблемът е в моя телевизор?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2013, 15:00 
Аватар

Всичко е възможно по принцип, по скоро в твоя телевизор е проблема, но дай повече информация, каква е маята, температурата, екстракт на мъстта. Защо бързаш да бутилираш на 3 ден?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2013, 18:05 
Аватар

маята беше Sefale S-04 , мъста беше към 9 % , а в стаята където държах ферментатора към 20 градуса. Наистина пропуснах да кажа, че поради извънаредни причини, след варенето мъста стоя 6-7 часа без маята. После сложих маята във ферментатора , добавих и мъста сложих въздушния клапан напълних го с вода да не влиза въздух и поради каква причина съм му сложил и тапа. Така стоя няколко часа докато се усетя да я махна. Наистина проблема е при мен , но не мога да си обясня защо вкуса на бирата стана доста сполучлив като за първи опит а нямаше никаква газировка, предполагам и никакъв алкохолен градус. Дори днес се загледах в една немска безалкохолна бира в кен, и беше описано че е направена от малц, вода и хмел ( но как се е газирал не мога да си обясня).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2013, 18:59 
Аватар

А дали е имало изобщо ферментация ? познава се по пяната и по движението на частици течност нагоре надолу. Клапанът може да не е бил уплътнен. Аз лично винаги проверявам чрез натискане стените на ферментора - ако излезе балонче, добре, ако не - има нехерметичност.
Озахаряването ти как мина, сладнеше ли и лепнеше ли по пръстите ?
Това че си сложил дрождите директно във ферментора не значи че няма да заферментират.
Ако там има течност богата на захари, минерали и кислород - ще заферментират, независимо дали са рехидрирани, дали не са или пък е правен стартер.
Единственият вариант да не тръгне ферментация е да няма живот в тия дрожди, или да няма захар в мъстта.
Аз досега стари дрожди дето да не ферментират не съм случвал. Дори и след датата на годност пак си работят добре. Може евентуално да са били на топло съхранявани и да са загубили силата си, но съвсем да не тръгнат - не вярвам. Да не са били пробити ? отворени ?
Другия вариант остава мъстта - ако не е имало озахаряване поради грешка в процеса - тогава няма и захари, а щом няма захари - няма и ферментация.
Неозахарена мъст мерена с хидрометър дава почти същата плътност както и озахарена !
Йодната ти проба беше ли жълтокафява ?
Въобще, дай пълно описание на всичко каквото си направил с най-тъпите подробности, за да преценим къде е грешката.

И още нещо, специално тия Safale s04 са малко мудни в бутилките. Дори и при идеални и безгрешни действия - бутилките с тях се газират много бавно, поне 3-4 седмици.
За разлика от други - при които бутилката се газира за два дни и после само я отлежаваме.
Лагерните дрожди са същите - и месец им е малко да я газират.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2013, 19:01 
Аватар

Газировката става при доферментиране в херметически затворен съд (бутилка), като за тази цел преди бутилирането се добавя отделена след варенето мъст или се добавя захар. Ако не си добавил няма какво да изферментира и да произведе СО2. Имаше ли сладък вкус преди бутилирането?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2013, 19:37 
Аватар

Вкуса беше като на бира когато бутилирах. Също забравих да кажа че не сложих захар но бях си отделил малко от мъста и добавих при бутилирането.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София