Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:43

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2013, 12:16 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Уважаеми другари пивовари,

На 27.юли.2013г. в гр. София в заведението "Магданоз" ще се проведе първият национален конкурс за най-добра домашна бира.
Критериите за оценяване ще са по системата BJCP, която е един наложил се международен стандарт за охарактеризиране и описание на стиловете бира по света.
Възнамеряваме да поканим и един сертифициран BJCP съдия от Полша - колегата Томаш Копира.
Останалите членове на журито ще бъдат - г-н Людмил Фотев - автор на книгата "Езикът на бирата",
г-н Иван Карагьозов от Института по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ) Секция "Технология на пивото и напитките" и
г-н Темелко Пампов - Председател на УС на АДПБ (Асоциация на домашните пивовари в България)

За да осигурим гостуването на Томаш Копира ще трябва да се съберат около 800 лв. - това са пари само за самолетни билети, преспиване и храна. По правило съдиите по BJCP не вземат пари за труд, всичко се прави на доброволни начала.

Моля всички желаещи да участват в конкурса да се свържат с мен на ЛС или на мейл victor@novotika.bg или homebrewersbg@gmail.com , за да получат информация относно изискванията за образците, както и друга конкретна информация относно конкурса.
Моля и всички заинтересувани да спонсорират събитието или поне да подпомогнат привличането на Томаш Копира за конкурса - също да ми пишат на по-горе посочните адреси.

Отворени сме и за предложения за други участници в журито - хора свързани с домашно или промишлено производство на бира, запознати със стиловете бира по света, както и хора от академичните среди свързани с пивото.

Аз лично ще участвам в три категории - Хефевайцен, Раух-бира, амбър ейл.

Наздраве !

Последна промяна victoryvt на 22 Юни 2013, 15:36, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2013, 12:36 
Аватар

Моето участие ще е в категория India Pale Ale,Weizen ,American Amber Ale,Extra Stout, и ако успея Rauchbier.

Наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2013, 17:05 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Май вече се е записал първия ми конкурент за India Pale Ale.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2013, 12:04 
Аватар

Идеята е добра! Аз ще участвам в категорията "Светъл Ел"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2013, 12:36 
Аватар

Аз в конкурса за пиене/надпиване на всякакви видове бира мога да участвам, ако предвиждате подобна програма.
Може и някаква дисциплина като модерен трибой, или петобой - сипване, носене на 10 чаши, бягане на дистанция, пиенье, бягане, миене на 10 чаши, и така докато не може повече да бяга човекът... Също ми идва на акъл и конкурс за бързо смучене през сламка...
:megagrin: :megagrin:
Надявам се да не се обидите от този ми пост...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2013, 15:56 

За доброволец-дегустатор и аз съм навит. Нося на бира, ако трябва и препоръки ще намеря :megagrin: . Ама това с тичането и миенето . . . не е за мен. Аз бих включил в "многобоя" комбинирано печене/ядене на кИфтета, или най-дълго пиене без ходене до тоалетна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2013, 17:57 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Аз засега ще се включа в категориите Weizen и Stout, за третата още малко ще се почудя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2013, 17:07 
Аватар

Последни повиквания за конкурса в събота !

Ще цитирам и съобщението до медиите, което направихме :
Цитат:
Управителният съвет на Асоциацията на Домашните Пивовари,има честта и удоволствието да обяви Първи Национален Конкурс за Домашна Бира.

Организатор:Асоциация на Домашните Пивовари в България
Място на провеждане: София,ресторант „Магданоз“,ул. Дамян Груев 28
Начало:12,00 ч. на 27.07.2013 г.

Условия за участие:
В конкурса може да участва всеки любител на пивото,приготвящ в домашни условия бира за себе си семейството и приятелите си ,с нетърговска цел
Участници могат да бъдат и не членове на Асоциацията

Заявката за участие става на е-mail: homebrewersbg@gmail.com, ,посочвайте в коя категория и подкатегория (съгласно BJCP) ще участвате.
Заявки за участие се приемат до 27.07.2013 г.

Представянето на образците (мостри),става между 12,00 ч.и 13,00 ч на 27.07.2013 г.в ресторант „Магданоз“,гр.София,ул.Дамян Груев 28.

Всяка мостра трябва да бъде представена в 2 бр.стъклени бутилки от 500 мл,облепени с етикет съгласно изискванията (http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=19&t=2585&sid=bbacaf47ff96be9b1ce88cd74503f28f).
Мострите се приемат и записват от Организатора,като се поставя прикриващ етикет с входящ номер и описание на категорията и подкатегорията.

Оценяването ще започне от 13.00 часа.Ако има пристигнали ,но все още не описани образци,времето се удължава до вписването на всички участници.След като журито започне работа,образци няма да се приемат.

Класирането ще става по категории. От всички класирани на първо място в категориите ,ще бъде избран и Шампион на Първия Национален Конкурс за Домашна Бира .

Извън конкурса се предвижда свободна дискусия за бъдещето на домашното пивоварство в България,както и демонстрационно варене на бира от малцово зърно.

Беше уговорено отразяване на събитието от БиТиВи на живо, които даже пожелаха да направят предварителен репортаж как се вари бира в домашни условия, но в последствие се отказаха, предполагам поради наличието на по-интересни (политически) новини.
Благодаря на Иво за съдействието, но явно на Петър Нанев му намериха по-важна задача. :)
Ще чакаме БНТ и Нова.

С тях или без тях бирата ще се прави и ще се пие с мярка !

Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2013, 14:41 
Аватар

Местожителство: Димитровград
Здравейте другари пивовари.Най накрая се завърнах и почвам да варя бира отново.За следващия конкурс и аз ще се включа.Ако не донеса бира поне ще пия от вашата :lachtot: .Аз ще наблегна на светлите бири.Така че да хареса първо на мен и после на всички.От първите ми девет опита съм си водил записки и ще направя нещо средно между тях.Светла бира от Димитровград направена с много мерак.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2013, 11:36 
Аватар

Тъй като бях и участник и организатор в конкурса, чувствам се длъжен да оповестя и резултатите :

На 27.07.2013 г,в гр.София, се проведе Първи Национален Конкурс за Домашна Бира.
Конкурсът се организира от Асоциацията на Домашните Пивовари в България (АДПБ).
Конкурсът се проведе съгласно правилата на BJCP(Beer Judge Certification Program)-организация с нестопанска цел на Американската Асоциация на Домашните Пивовари.
За участие в конкурса се явиха 12 домашни пивовари,които представиха общо 27 мостри от различни видове бира,сварена в домашни условия.
Журито и Организатора, групираха участниците в 8 категории :

1.Лагерни бири-2 мостри
2.Пшенична (Вайцен и Вит) бира-7 мостри
3.Американски и английски ейл-5 мостри
4.Индия Светъл Ейл(IPA)-2 мостри
5.Белгийски бири-2 мостри
6.Стаут-2 мостри
7.Пушена бира-2 мостри
8.Плодови бири-3 мостри.

Журито в състав:
1.Людмил Фотев-главен съдия
2.Томаш Копира(Полша)-сертифициран BJCP съдия
3.Иван Карагьозов-член,

дегустира и направи своите бележки и препоръки към участниците в рамките на 4 часа –от 13.00 до 17.00 часа.Дегустирането и оценяването се извърши „на сляпо“,т.е съдиите не знаеха името на участника представил образеца.Крайната оценка е средно аритметично от оценките на тримата съдии.Нямаше казус с разлика в оценките на съдиите по-голяма от 5 т.
Общото впечатление е ,че всички участвали са представили образци на достатъчно добро ниво,след като нямаше пиво с по-малко от 26 точки ,т.е.влизат в квалификацията „Добра бира“-между 21 и 29 т.
Беше декласиран само един образец поради свръх карбонизация (гашинг).

В съответните категории бяха определени първи места ,както следва:

1.Лагерни бири-Христо Цачев-31т.
2.Пшенична (Вайцен и Вит) бира-Йордан Ченков-31 т.
3.Американски и англииски ейл-Виктор Върбанов-33 т.
4.Индия Светъл Ейл(IPA)-Rhombus Home brewery- 37 т.
5.Белгийски бири-Деян Иванов-33 т.
6.Стаут-Йордан Ченков-33 т.
7.Пушена бира-Виктор Върбанов-26 т.
8.Плодови бири-Деян Иванов 29 т.

За Гранд Шампион на Първия Национален Конкурс за Домашна Бира в България,беше обявен Индия Светъл Ейл (India Pale Ale-IPA),на Домашна Пивоварна Ромбус ,с майстор-пивовар Т.Пампов.
Наградите ,бяха връчени от сертифицирания съдия по правилата на BJCP(Beer Judge Certification Program)-Томаш Копира-Полша.

Успоредно с конкурса се проведе демонстрационно варене на бира в домашни условия,представено от Кристиян Радев,член на Управителния Съвет на АДПБ.
Протече дискусия относно настоящето и бъдещето на домашното и крафт (заначтчийско) пивоварство в България.
Предложиха се редица идеи ,които ще бъдат обобщени от Управителния съвет и представени на Общо събрание на АДПБ и гласувани за реализиране.

Снимки от събитието може да видите във фейсбук :

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.557934144254212.1073741827.492365834144377&type=3

Благодарим на всички, които се включиха както с бири, така и с присъствия.
На спечелилите - честито !
На останалите - кураж, общото впечатление от бирите предложени за конкурса е много високо, и то изказано от доказан международен съдия и деец на домашното пивоварство - Томаш Копира, както и от българските му помощници - Людмил Фотев - автор на единствената книга за бирата в България и Иван Карагьозов от Института за Криотехнологии и пиво.

Моето лично впечатление е че бирите се харесаха на всички случайни посетители, които с интерес наблюдаваха и демонстрацията на варене на бира.

Благодарим и на дарителите, които се включиха за плащане разходите по пребиваването на Томаш Копира , за да съдийства и даде ценното си мнение и насоки.

Благодаря и лично на Иво Баларев, както за спонсорството, така и за опита да осигури медийно отразяване чрез битиви. За съжаление опитът не беше успешен, макар и да имахме договорка с Петър Нанев - за предварителен репортаж + отразяване на живо. Продуцентите после се изметнаха.
Отразяване имаше от програма Хоризонт на БНР, където освен в новините, ще бъде и пуснато предаване в нощен блок с повече информация, както и интервю с мен, с Темелко Пампов и с Людмил Фотев.

За наесен се очертава да проведем и някакъв вид бирен фест или да го съчетаем с движението "Слоу-фуудс", но засега е само замисъл.

Наздраве на всички домашни майстори, както на бира, така и на други алкохоли, майстори винари и хлебари, че даже и млекари, майстори на мезетата и чеверметата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2013, 00:16 
Аватар

Местожителство: София
:klatsch: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2013, 08:59 
Аватар

Ето и тест на спечелилата титлата Гранд Шампион на българските домашни бири от участвалия в оценяването полски съдия и известен бирен блогър - Томаш Копира :

Полския не ми е роден, но мисля че почти всичко се разбира :)
А бирата е наистина чудна, и аз съм участвал в правенето й, макар и скромно мелейки малца :lol:
Тайната е в хмела - Цитра - частен американски сорт, който почти не може да се намери в Европа !
И разбира се - в майсторлъка на пивоваря - бай Темелко Пампов, от два дена навършил великолепната възраст от 50г.

Желая му здраве, щастие и много години успешно домашно пивоварство.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часова зона: Европа/София