Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 02:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Дек 2013, 14:28 

Здравейте! :prost2:

Искам да понауча нещо повече за бирата. И като съвсем заначало си купих едно "оборудване за бира" (без хидрометърът). То като цяло е една пластмасова кофа, ама нейсе. Купих си и кит на muntons.

Преди да накисна кита, бих искал да ви попитам няколко неща, които не са ми много ясни:

1. Каква вода да ползвам? Предполагам чешмяната хлорирана е крайно неудачна, затова може би трябва да намеря изворна?
2. На кита пише, че първата ферментация трябва да става при температури 18-20 градуса. Интересно ми е какво ще се случи ако има отклонения в температурата нагоре или надолу?
3. Как да стерилизирам кофата, а по-късно може би и бутилките? В т.нар. оборудване има "стерилизиращ препарат" на който пише хим. формула от сорта Na2S2C3 (последното не се чете). 2 чаени лъжици са за 1 литър. Колко разтвор ми е необходим, и трябва ли да стерилизирам и бутилките в последствие?
4. Кофата трябва да е добре затворена, нали? Тази е малко китайска и ме е леко яд, ама ще измисля нещо... Ако влиза незначително въздух как ще повлияе?. И въобще може ли да поглеждам от време на време какво става вътре :)
5. (Последен) При разливането в бутилки прочетох, че се слага малко захар. Колко е "малко" за бутилка от 0.5 l?

Благодаря за търпението и съжалявам за тъпите въпроси, обаче съм съвсем начинаещ. :help:

:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2013, 20:35 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Здравей Void,

Като цяло си допуснал грешка, че си се доверил на подобни комплекти, още повече че явно не знаеш какво и как да направиш. Първо проучи технологията и тогава прави първите варки, че е твърде възможно да имаш разочарования още от началото ;)
Подобни комплекти съдържат предимно обработени суровини под формата на сиропи, които не се нуждаят от познания, а от готварски умения и нищо повече. Това обаче далеч не са истинските суровини за производство на пиво. Има върху какво да помислиш, но ако караме поред:

1. Чешмяната вода може да се окаже крайно подходяща, зависи от състава й и от това какво искаш да получиш. Изворната вода, освен ако не е с доказан и изследван произход може да е по-лош избор. Важи и обратното ако не знаеш какви са водите. 99,99% от хората не са наясно каква вода използват, не са и длъжни и ние не знаем каква вода имаш на разположение. Не се плаши, а експериментирай. Провалите водят и до напредък.
2. При посочените температури на ферментация, явно се касае за горна ферментация. Простичка и изпълнима е. Малко колебания не биха дали съществено отражение. За големи разлики в температа обаче, може да стигнеш или до спиране на ферментацията или дори до вкисване. Това са крайни варианти. Достатъчно е ферментацията да бъде на стайна температура.
3. Въпросният препарат едва ли стерилизира, по скоро дезинфекцира (какъвто и да е той). Изпарване с вряла вода върши добра работа.
4. Ясно е че ще поглеждаш вътре, аз поне бих :megagrin: Не е страшно, стига да не прекаляваш.
5. Под малко разбирай около 2-3% захари. Глупаво е да се слага директно захар по микробиологични причини. Ползвай захарен сироп, получен с гореща вода така че да увеличиш захарите с около 2 до 3%. Не е страшно и да са малко повече, но там се иска повече опит. Може изобщо да се елиминират каквито и да е сиропи и захари, но се иска още повече опит.

Ще получиш нещо, но това нещо далеч няма да е истинската бира, която би получил с малц, хмел и пивни дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2013, 16:27 

Здрасти!

Наистина са ми първите опити, и за това си взех два кита. Знам, че не е като "истинска" бира, но пък шансът да оплескам всичко от самото начало и да се поразочаровам е по-малък :-) Това е само за загрявка, да видя дали ще ми хареса и дали ще се запаля. Иначе чета, и гледам че не е невъзможно туй нещо с истинската бира.

Та така: купих си изворна вода, тъй като тази в нас определено не ме кефи, има някакъв... кофти вкус и не ми е особено приятна :warn: . Интересно ми е с минерална дали може да се получи? Вече забърках сместта, завих я с едно одеало и я оставих на пода в един ъгъл. Температурата там е около 19 градуса. Този кит е с повърхностна ферментация, да. В петък ще бутилирам. В рецептата пише - 1/2ч.л. захар на бутилка за газировката.

Друг въпрос - какви дрожди (или какво друго?) слагат в китовете?

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2013, 19:53 
Аватар

"Void" когато имаш време прегледай тези клипчета-ще добиеш представа на практика как стават нещата, покрай многото "плява" има и добри съвети:
http://www.youtube.com/watch?v=sAJKWCdaPq4
Това е първа серия има доста още след нея, стига да ти е интересно и да имаш време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 16:21 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колега Void,
Китовете обикновено съдържат малцов екстракт в консерва (течен) или в пликче (сух).
Единственото което трябва да се направи е да се разтвори екстракта в някакво количество вода и :
1. Скъпите китове (50 лв. и нагоре за 20л. бира) искат само екстракта + вода.
2. Евтините китове (30-40лв. за 20л. бира) искат екстракта + захар + вода.

След разтварянето на сместта и получаване на течност с нужната захарност (10-12% или около 1.040 и нагоре плътност) следва посяване с дрожди от пакетче което го има в самия комплект, но най-вероятно е стоял на витрина и дрождите са умрели.
Ето ти много видове бирени дрожди (избери тези с горна ферментация) : http://beer-bg.com/index.php?main_page=index&cPath=1_42_43
Трябват ти 11гр. за 20-30л. бира с горна ферментация.

Има и друг тип комплекти в които малцовият екстракт не е охмелен, тогава вече ще трябва към получената течност да се приложи варене 1.5 часа с добавяне на хмел по някаква рецепта - примерно 1гр./литър от някой от горчивите хмелове в началото на вренето и пак 1 до 2 гр. от ароматните в края на вренето.
Следва охлаждане и посяване на дрождите.

Ферментацията е една седмица, следва разливане в бутилки на младата бира и добавяне на захар за газировка - дозата е 5гр. на литър бира, или за 0.5 л. бутилка - 2-3гр. (едно или две пакетчета захар за кафе).
Над 10гр. на литър вече води до гашинг (самоизкипяване при отваряне).

Една седмица държиш на стайна температура за газировката и след това местиш на студено за отлежаване и след още седмица - пиеш.

За съжаление от китовете (изключая скъпите) не се получава добър вкус, макар че са много разпространени по света.

Истинското пивоварство е от зърно - малц. Преминава през още няколко етапа - озахаряване, промиване, варене с хмел, охлаждане, прецеждане и чак тогава следва ферментация и т.н.
Но бирата е с истински вкус и може да бъде пресъздаден всеки стил познат в света.
Ако имаш желание да се научиш - с удоволствие ще ти помогнем.
Имаме и асоциация на домашните пивовари в България (АДПБ), провеждаме срещи, обменяме опит, правим и състезания за най-добра домашна бира.

Наздраве и успех !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2014, 11:36 
Аватар

Здравейте, като новак и аз бих искал да пусна един въпрос в темата - също мисля да пробвам някои от нещата в бирата.нет, поне за първоначален опит. Не мога да намеря обаче материали, които коментират доколко читава е тази фирма и мога ли да й се доверя за нещата, които предлага. Някой тук има ли повече опит с техни неща?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2014, 18:01 
Аватар

Местожителство: Варна
Аз бих препоръчал http://beer-bg.com/ на Виктор или http://vinarko.com/ на Фланкер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2014, 01:43 
Аватар

Добре де, но стандартния инвентар не е ли така или иначе горе-долу аналогичен? И без това нещо по-трудно от чай не съм правил :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2014, 14:16 
Аватар

За варене на бира от зърно ти трябва :
1. Голяма тенджера - 10л и нагоре. (Стандартната кухненска тенджера от 5л. също става, но ще имаш малко бира после)
2. Тензух или гевгир или сито за брашно или съд за прецеждане от тип (кофа в кофа).
3. По желание можеш да си направиш серпентина за охлажнане или да си я купиш (35лв.) или да охлаждаш на водна баня като цопнеш горещата тенджера в мивката и запушиш дупката за изтичане, след това пускаш студената вода и като се напълни тя ще прелива през преливника и от там в канала. При студено време зимата - просто оставяш тенджерата на терасата на студено. Има и още един вариант - подготвяш си бутилки с вода които са минали през фризер и са станали на лед. Или си купуваш лед в пликче от магазина (1кг. = 1лв.)
5. Кофа с капак, бидонче, бутилка от мин.вода 10л. , галон от мин.вода 19л. - все нещо ще намериш за ферментатор.
6. Маркуч за преливане и сифониране. Може да е силиконов, гумен, всякакъв.
7. Бутилки, капачки, затварачка, или пък ПЕТ (поливинил-терафталат) бутилки от бира.

Кое от тези неща го няма у вас ?

Другото е малц,хмел,дрожди и желание + 5-6 свободни часа в които няма да си вързан за тенджерата, а може да си зяпаш и телевизора или да си чатиш в интернет.
Ферментацията е една седмица, газировката още една и след това - колкото отлежи - отлежи (в хладилник).

А това е резултата :

Прикачени файлове:
amber-ale-last.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2014, 14:38 
Аватар

Предвид че съм на квартира, няколко, но разбирам идеята ;) . А спиртометър и затварачка? Че ми бяха казвали, че не става с ПЕТ бутилки с пластмасова капачка за завъртане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2014, 15:21 
Аватар

Стават всякакви бутилки.
Спиртомер не ти трябва, а ти трябва захаромер.
И най-вече термометър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2014, 14:01 
Аватар

Местожителство: Сливен
Здравейте,

В понеделник си купих това чудо за да го ползвам за озахаряване и варене:
http://www.lidl.bg/cps/rde/SID-3B28E5C0 ... il&id=7351

Виждал съм същите устройства масово из германия и норвегия да се използват за това. Някакви съвети преди да го сефтосам? Уредчето се настройва от 30 до 100 градуса със 1 градус стъпка и е със таймер до 120мин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2014, 17:59 
Аватар

Като натиснеш десния бутон още веднъж се появява знак за безкрайност. Тогава нямаш ограничение във времето. Перфектен уред и за правене на домашно кисело мляко. Наглася се температурата на 45 градуса и за 6 часа е готово. Перфектно става.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2014, 10:20 
Аватар

За озахаряване става, стига да не е с голям хистерезис (ако си задал 65гр. да мериш ту 60 ту 70 в зависимост от терморелето)
За варене обаче може да се наложи да се отвори и да се извади ключ, който шунтира терморелето - така нагревателят бачка нон-стоп и може да се достигне до врене.
Иначе е направено да вдига до около 90 гр.
По принцип е за правене на сладко и конфитюри и т.н. , но става и за други цели.
Ще ти трябва и съд за прецеждане освен тоя, освен ако не решиш да ползваш я гевгир, я сито за брашно или пък тензух. Но класиката е съд за прецеждане - предствалява две еднакви кофи, които влизат една в друга и вътрешната е раздъпчена на решето с бургия 2-3 мм. А на външната е монтирана канелка за бидон.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2014, 14:21 
Аватар

Местожителство: Сливен
Ами вчера го сефтосах, перфектно стана. Наистина температурата на екрана уж вдигаше на моменти 4-5 градуса над нагласената, но аз пъхнах моя стъклен живачен термометър вътре и показваше точно колкото му бях задал и не мърдаше. Много съм доволен от резултата, забърках 3.8кг малц, 12л вода за озахаряване и 12л за промиване, изкарах накрая след варенето 17л на 1.046 плътност.
А за кофите в момента даже го правя този дивайс! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София