Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 20 Ное 2017, 17:37 Дата и час: 20 Ное 2017, 17:37

Часова зона: Европа/София

[ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Юли 2016, 20:54 
Аватар

Днес опитах "Янтаровий лежак" на Бернард, останах изумен. Даже английската ИПА не може да се сравнява с това. На етикета има надпис, че са използвани ръжен малц, питейна вода и жатецки хмел. Някой знае ли нещо по-подробно, искам да го имитирам... Надявам се на съдействие от корифеите на домашната бира....

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 11:48 
Аватар

Местожителство: г. Русе
В никакъв случай не съм бирен корифей, но чисто теоретично трябва уточниш к'ъв Bernard Jantarový Ležák 12° или Bernard Jedenáctka Ležák..
Поздрави!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 14:27 
Аватар

Jantarový Ležák си е JANTAROVÝ LEŽÁK ;)
Jedenáctka-та има две разновидности. Jedenáctka и Kvasnicová jedenáctka

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2016, 14:40 
Аватар

Местожителство: София
Опитах днес JANTAROVÝ LEŽÁK, хареса ми но е с малко елементрен финал и можеше да е малко по силен. Подчертавам обаче че малца е ечемичен не ръжен (слаб ти е чешкия :buch: ) шегичка. Не се заяждам но блудкавата ИПА няма база за сравнение с лагери. В смисъл не че Бернарда е по добър, коренно различни бири са. Ще пробвам и другите ;)

Andrian10 написа:
Днес опитах "Янтаровий лежак" на Бернард, останах изумен. Даже английската ИПА не може да се сравнява с това. На етикета има надпис, че са използвани ръжен малц, питейна вода и жатецки хмел. Някой знае ли нещо по-подробно, искам да го имитирам... Надявам се на съдействие от корифеите на домашната бира....

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2017, 15:04 
Аватар

Отдавна не бях поглеждал темата и не съм споделял развитието. Янтаровия лежак всъщност се оказа лагерна бира, аз отначало се заблудих, че е ейл. И даже успях да сваря червен ейл, който много се доближава до вкуса на чешкия лагер. Само че след това започнах с експериментите върху ирландския стаут и позабравих чехите. Сега наред са две варки, на силен Портър и на един барливайн, после ще пробвам един императорски стаут, чак след това ще премина на лагери. А относно твърдението, че лагерът имал по-богат вкус от ейловете, замислих се, пробвах Загорка, Шуменско и Астика, после си купих една ИПА на Фулърс, и мога да ви осведомя, че имате много здраве от мен и от арменския поп. Наздраве и ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА!
И относно ръжения малц, заблудило ме е слабото познаване на Чешкия и от първото изречение: "Řezaný ležák" съм останал с впечатление за нещо ръжено. Всъщност, червен цвят на ейла се прави точно с ръжен малц.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2017, 16:14 
Аватар

Andrian10 написа:
А относно твърдението, че лагерът имал по-богат вкус от ейловете

Айде сега малко да поизтрезнеем и да намерим кой твърди това твърдение ? :D
Andrian10 написа:
замислих се, пробвах Загорка, Шуменско и Астика, после си купих една ИПА на Фулърс, и мога да ви осведомя, че имате много здраве от мен и от арменския поп.

Да ти имам сравненията :lachtot: Като дойде ред да крафтиш лагери тогава ги сравни с ипата на Фулърс, изредените от теб имат общо само в това че се водят "бира".

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2017, 17:03 
Аватар

Между другото "Rezane pivo" е смесването на тъмна със светла бира, и то така, че в чашата да се отличават двата вида. :)
Изображение Изображение

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2017, 17:14 
Аватар

stanilabg написа:
Между другото "Rezane pivo" е смесването на тъмна със светла бира, и то така, че в чашата да се отличават двата вида. :)

Аз на Чехите шапка им свалям за бирите, виртуози! На много места съм пил бира ама как пък една лоша нр съм пил от техните, сигурно е случайно ;) . Лагер на чешки е точно Lezak.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2017, 20:07 
Аватар

Не знам, може би съм предубеден, но досега нито един лагер, освен чешките, не успя да ме трогне. Ейловете са ми по-някакси:) Пил съм и Старопрамен, и Пилзен, и Австрийски бири, и Корона, и какво ли не още, нищо не ме впечатли толкова, колкото Скеъркроу на Уичвууд, или celebration staut на портърхауз. Впрочем, ирландския стаут вече го имитирах, остават ми чехите. И конкретно Бернард. Преди два дни от Лидл си купих Крушовице, и нея много я хвалят, ама аз я сравних със старото пиво на Каменица, май нямат особена разлика...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2017, 13:35 
Аватар

Признавам си, Бернард още не съм опитвал, по простата причина, че не съм улучил място, където го продават наливен (тук малко хора признават бутилираната бира). Но затова пък Krušovice 12° nepasterizovane v tanku удря дори така прeхвалената Pilsner Urquell.

П.П. Японци купуват Pilsner Urquell и др. :nixweiss:
https://www.aktuality.sk/clanok/398898/ ... -prazdroj/
http://www.pivnoe-delo.info/2016/10/10/ ... t-yaponcy/

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2017, 17:47 
Аватар

Да знаете в БГ дали се продава нещо максимално близко до Мерцен и Октоберфест бири ?

п.п. Имаше Бихемия Регент на прИмоция във Фантастико но беше свършила :( дано са заредили днес.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2017, 18:32 
Аватар

ЧНГ, колеги!

Andrian10, дай рецепти, моля! Не са тайна, предполагам.

GunGod, баце, ето ти магазин. Има и 4 стационарни в София. Ако са ти на път...
Кажи, че ме познаваш и си от Форума ни и веднага получаваш 20% отстъпка! :megagrin:

http://beershop-bg.com/index.php

В този де, в Дружба магазина ме познават!

http://beershop-bg.com/index.php?id_cms ... roller=cms

ПП. И ми дойде идея! Мога да уговоря отстъпка за всички от Форума, обаче как ще се легитимираме? Трябват ни нещо карти, печат, пръстен ли, което да удостоверява че сме от това "тайно общество". А ние нямаме!
Към Босовете - измислете нещо, а аз пък ще уговарям отстъпка!
Добра идея, нали? :cooler:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2017, 19:21 
Аватар

Мерси Лъче прегледах но нямат нищо подобно явно са само сезонни и предимно наливни и не достигат до нас :(

lhristov написа:
ПП. И ми дойде идея! Мога да уговоря отстъпка за всички от Форума, обаче как ще се легитимираме? Трябват ни нещо карти, печат, пръстен ли, което да удостоверява че сме от това "тайно общество". А ние нямаме!
Към Босовете - измислете нещо, а аз пък ще уговарям отстъпка!
Добра идея, нали? :cooler:

:2thumbs: Предлагам да се легитимираме с татуировка от вътрешната страна на клепача C2H5OH :megagrin:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2017, 22:28 

Ключодържател тирбушон и отварачка)))))с логото. :megagrin:

Върнете се в началото

[ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София