Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 14 Авг 2018, 20:54 Дата и час: 14 Авг 2018, 20:54

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 107 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016, 14:50 
Аватар

Местожителство: София
Привет колеги!
Имам малко нужда от съвети и напътствия.
Първо по рецептите, които съм подбрал.
Идеята ми е да врътна поне три различни бири, за да видя кое, как, а, и ако не съм се отказал и четвърта по една рецепта, която ще помоля на по-късен етап.

Ще са ейлове. 5 кг ще е малца, 15 литра за майшуване, 20 за промиване. Това е съобразено с оборудването, но за него малко по-късно. Както и за технологията, която съм подбрал.

Та по рецептите:

I Белгийски Ейл - нетипичен, да кажем "Белгийски Лъчезарен Ейл"
3,5 кг Пейл ейл на Вайерман
1 кг Carahell
0.5 кг Spacial W
Хмела - Симко или Халертау, за горчивина и аромат. Колко - ами дет се вика ИБУ ли му мамата.
Дрожди Safale S04.
Идеята тук е (проверка на оборудването и мен) нещо пенливо, цвят кехлибар, медно, карамел във вкуса!

II Нещо червеничко (розовичко :megagrin: ) - RED ALE - Лъчезарен, естествено!
3,8 кг пейл ейл
0,6 Caraaroma
0.6 Меланоиден (или 1 кг?)
Хмел Нъгет 15-20 гр за горчивина и симко за аромат (колко)
Дрожди - Нотингам
Идеята тук е - нещо пенливо, червено и ароматно!

III Тъмна Баварска - но със Светла душа! - Копирана 1:1 от hellreiser - няма да ми се сърди, надявам се. Глупости - ЩО пък да ми се сърди?
4.2 кг пейл ейл малц
0,550 Munich II
0.250 Carafa II Special (Съобразяват се 5% max)
Хмела - Симко или нъгет - 0,7 гр/литър само за горчивина. Без аромата добавка.
Дрожди - Safale S04 или Notingham
Идеята тук е ясна - тъмна с дебело тяло, малцово, горчивини, кафе...

Както ще забележите, дрождите и хмеловете се опитвам да ги унифицирам (избора е многообразен), защото като ми останат, какво ще да ги правя? Е, да знам го и това - ще кажете: Ще вариш още бира! НО, нека почна.

Събирам си, и правя си все още оборудването!

Като вкусове и стилове - ще сложа снимка на това, към което се стремя. Но то е ясно де - червеничко, тъмничко...

Засега, по рецептите, моля!
Благодаря!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 12:45 
Аватар

Местожителство: около Пловдив
Най-накрая се престраши.Браво.
Аз не робувам на рецепти и не повтарям една бира почти никога. Белгиските аз не ги харесвам, много са ми плодови, но ако искаш да си близо до стила ползвай дрожди за този стил, има ги.Бих охмелил с 70м/л с повече simcoe. За тъмната е по-добре да промениш и хидромодула. 12л вода за озахаряване и 12л за промиване - примерно, за да е по екстрактна.Тук само горчив хмел(нъгет) и то примерно 60мг/л.Трябва да изпъкват специалните малцове на аромат.
Изпробване му е майката.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 22:47 
Аватар

Похвално,Лъчо , и успех от мен! Аз още при събирането ни в Даскаловата къща си оцених възможностите и "културно" се оттеглих. :(
Все пак..... нямам силата..... с мечките мед да ям! :D
Все пак се надявам да опитаме и от твоята бира......някой ден!
Но ,каквато и да я направиш,със сигурност ще бъде по-добра от купената.....,така че - УСПЕХ! :prost:
Весело посрещане на 2017 г.! :dance:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 23:52 
Аватар

Местожителство: Берлин
Открехни малко завесата за оборудването- с готов такъм ли ще си или правен ????Питам най- вече заради промивката....Влияе на екстрактността... :prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2016, 14:25 
Аватар

Благодаря за пожеланията, момчета!
Аз упорито си копам по въпроса. Току що се прибирам от среща с Киро, домашен пивовар с над 30 варки. Много полезно ми беше. Чисто теоретично, пък и с армагани се връщам - към 30-тина бутилки от Бернард със суинг топ капачки, бутилка Финк Окорон и лаутер тюн от магазина на ВикторВТ.
Много съм доволен и много благодарен. Благодаря Киро! (Ако четеш тук, де).

Две думи за оборудването ми и технологията:
Смятам да озахарявам еднотемпературно - загрявам 15 (12) литра на 70-72*С и хакам малца директно. Никакви торби. Разбърквам и очаквам да съм на 64-66-68*С. Там поддържам. Тюна (абе тенджерата) я заех от майка ми. Временно. Тя е 22-23 литра до ръба, така че, имам резерв. Естествено съм я изолирал с вата. Задържам 60 минути и плавно покачвам до 72*С (с разбъркване). Задържам там 10-15 мин и правя йодна проба. Ако е ОК - продължавам до 78*С и аут. Промиването е с въпросният дивайс. Бях започнал и 2 дена дупчих дъното на една 25 литрова кофа с бургия ф2 мм. Трябваше да е пъхната в друга такава кофа с канелка. Но вече ще използвам новите кофи. Вадя с един гевгир (цедка) от малца, правя легло от него и започвам да наливам. Водата за промиване - 20 (12) литра съм загрял на 78*С в два съда - кофа с бързовар и тенджера на друг котлон. За варенето съм заел друга, доста голяма тенджера - към 50-55 литра, така че и там имам резерв. Дори се чудя, дали да не затварям капака от време на време заради голямото изпаряване. Ще видим. След първият път ще знам повече.
Охлаждането ще ми е проблемно. Нямам серпентина. Имам и ще използвам радиатор от вътрешно тяло на климатик. Знам, не е за тази работа, има много ламели и ще е проблем чистотата. Опасявам се, че не мога да дезинфекцирам достатъчно. Но за първият път ще пробвам така.
Термометрите: имам стъклен с живак, но е опасно с него. Имам и електронен, от тези готварските. Но ми се ще и ще си намеря електронен и със сонда - дълго кабелче.

И аз не харесвам белгийските тип бири. Слагам снимка на това, което най ми допада!

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Ясно е кое какво е!
2016-12-29 13.12.56.jpg
2016-12-29 13.12.56.jpg [ 51.54 KiB | Прегледано 1055 пъти ]
2016-12-27 14.08.01.jpg
2016-12-27 14.08.01.jpg [ 56.25 KiB | Прегледано 1055 пъти ]

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2016, 19:36 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Лъчо, сигурен ли си че не искаш пак да попрочетеш тук там технологиите и да осмислиш отново нещата? Вървиш по мноооого грешен път ...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2016, 19:53 
Аватар

Сакън, през климатика (охладителя ) недей !!!!!!К"вото друго искаш прави.....(пиши на доцента-Flanker- той и отдавна професор трябваше да е , но у нас е така... :x На лични - първо и не само, за протеиновата пауза 50-55 С* ще те смъмри..) :D ...... Но не се трови !!!!!!!!!!!!!
:prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2016, 22:50 

Flanker написа:
Лъчо, сигурен ли си че не искаш пак да попрочетеш тук там технологиите и да осмислиш отново нещата? Вървиш по мноооого грешен път ...

Аха...със примерно 7гр захар ,добавени на литър преди затваряне.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2016, 07:13 
Аватар

Сварената пивна мъст ако нямаш серпентина я постави заедно с тенджерата в мивка или друг съд пълен със студена вода. В никакъв случай не бъркай по време на охлаждането,тъй като една от идеите е да се утаят белтъчините вещества.
Относно температурните паузи първите пъти по- добре почни с многостъпално покачване на температурата (примерно 45-50,60-65,70-72,78).
Относно варенето не е добра идея да го затвориш напълно, тъй като една от основните му цели е отстраняване на лесно летливи съединения.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2016, 13:11 
Аватар

Flanker написа:

Ахаа... От вчера ме гложди какво иска да ми каже Фланкера с това и тази сутрин стоплих.
Аз четях упорито за пивоваренето от много места, но има един много хубав сайт, който не работеше коректно. Даже докладвах за това. И сега виждам, че всичко на въпросният сайт е ОК.
Ще чета още, разбира се.

А за протеиновите паузи така бях решил, понеже разчитам, че:
- малцовете вече са модифицирани (нали това е термина)
- ако озахарявам на 62-64 *С ще получа повече захари, респ. алкохол
- ако озахарявам на 64-66 *С ще получа повече тяло
Естествено, съобразно стила бира ще избирам в кой диапазон да съм.
В трите рецепти не съм споменал пшеница никъде.

НО, ако кажете, ще предвидя и пауза на 52-53*С, а защо не и на 35-45*С, но пък защо да си усложнявам живото и да рискувам загаряне? :wallbash: Излишно!

За охлаждането - глупости няма да правя. Като примерно да нося 30 литра вряща течност до мивката. Ще си направя, или купя серпентина. Не ми е проблем. А и за завихрянето преди потапянето й съм чел. И за това, че е добра практика да се потопи 10-тина минути преди охлаждането, за да се дезинфектира.
И за газировката знам. Просто не бях стигнал до нея в описанията си. Смятах да замразя 2 литра мъст и част от бирата да газирам с нея. наясно съм и че така бирата е по-мътна и с повече утайка. Друга част смятам да газирам със бяла захар на кристали (или кафява). Но пък вчера пробвах бира, газирана с малцов екстракт. Това е малко ново за мен, но ще го проуча.

Сашо, благодаря че се включи. Първият път ще е с напълно махнат капак. Да видим колко ще се изпари. Но си мисля, че ще е много.

А я ми кажете, сигурно е важно, за последната рецепта, дето Жоро вика да промивам само с 12 литра вода, ако изпарението по време на варене е голямо, не е ли по-добре да се промие с примерно 14 литра, като тези 2+ да излетят. Или да си се промие с 12, пък по време на варенето капака да се поставя от време на време?
Ясен ли ми е въпроса, че нещо май се пообърках.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2016, 14:35 
Аватар

Относно последния въпрос:
Зависи какво крайно Плато търсиш и какъв рандеман на ектракт си постигнал. Провери при 10,12 л.и ако се наложи сипи още вода. По време на варенето ако е много бурно може и с 2 единици да се покачи екстракта.
Имай на предвид,че с хидромодул 1:3 или 3.5 в началото до към след паузата от 60-65 гр.се работи тегаво и изисква здраво бъркане с внимателно подгряване.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2016, 09:10 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Здрасти Лъчо,

Умишлено не бях конкретен в "забележките" защото иначе биха били твърде много.
Ще ти кажа моето мнение, което естествено винаги ще намери и своите противници.
За мен това нар. "еднотемпературно" озахаряване няма нищо общо с истинското пивоварство. Това за мен е изключително мързелив и прахоснически метод, който дори трудно бих нарекъл майшуване. Все едно да забъркаш ярма за прасета и да си мислиш, че ще направиш нещо ... Този метод се прилага отдавна и предимно от американците, а често и у нас (за съжаление). Да, лесен е за изпълнение, но нямаш никакъв контрол върху биохимичните процеси, губиш много ценни вещества, и в крайна сметка получаваш пивна мъст със състав тип - "кВот стане"
В случая протеиновата пауза е малкия проблем, но за нея малко повече после.
Винаги съм бил против мундарските изпълнения и ще продължа да съм против. Когато правиш нещо, трябва да го правиш както трябва иначе ще заблуждаваш и себе си. Така лесно би се отказал без да си постигнал нещо приемливо.
Ако те интересува моето мнение, чети по-нататък. Ако не, може да спреш до тук и да слушаш твоите източници.

1. Залитането по повече и то различни рецепти още в началото е сериозна грешка. Да, интересно е, искаш да отстреляш няколко заека на веднъж, но ще си изгърмиш патроните напразно.
За проба, по-добре започни с едно малко количество, да кажем 2-3 килограма малц, при това произведи едно обикновено светло пиво, дори с горна ферментация. За българите този тип е най-познат и най-разпознаваем. По-лесен е за получаване и ще ти послужи за "проходилка". С малките обеми ще може да се справиш лесно и сам, няма да цапаш много и жената може да не те изгони ... веднага :megagrin: Ако оплескаш нещо, загубите ще са пренебрежимо малки и няма да те е яд толкова. В последствие работи ако искаш и с 2 тона.
2. За майшуване избери стъпалното повишаване на температурите, както ти каза и sasho! Обърни внимание на температурите, които е посочил и се старай да ги спазваш +/- 1 до 2 градуса. Бъркай кашата непрекъснато, никога не я оставя в покой, рискуваш много.
3. Самото майшуване е един от най-важните процеси. Биохимия в пълната си сила. Тук е основния проблем при домашните пивовари. Трудно е да се осмисли напълно, особено за хора без подходяща основа. Посочените от теб температурни паузи не са особено коректни, да не кажа грешни. Основните паузи са следните:
- 45 градуса - действат цитолитични ензими - разграждат клетъчните стени и улесняват достъпа на следващите ензими до протеини и нишесте. Частично понижават и вискозитета на мъстта.
- 50 - 55 градуса - сериозно подценяваната протеинова пауза. Не слушай глупости от рода на "малца е модифициран". Ако накараш този който го е казал да го обясни - ще срещнеш тъп поглед и въртене на очи. Всеки тип малц си има специфика, обусловена от сорт, микроклимат, цел и технология на получава. Оттам има и различно акцентиране върху ензимната му система и степента на хидролиз на собствените протеини. Направи поне 15-20 минути пауза на 55 градуса. При недостиг на аминокиселини - на 50 градуса. Не пречи и по средата.
- 60 - 62 градуса - действа бета-амилаза. Осигурява малтоза - основната ферментируема захар в пивната мъст. След 35-40 минута активността и пада сериозно. Особеното е, че това е екзоензим.

Ако си следил внимателно до тук, ще разбереш, че със "свинската" технология, заливайки малца с гореща вода, ще инактивираш почти моментално голяма част от изброените дотук ензимни системи. В основни линии остава да действа:

- 70 - 74 градуса - алфа-амилаза, ендоензим. Осигурява получаването на високо до ниско молекулни декстрини. За оформяне на "тяло" на пивото роля играят не само декстрините, получени при тази пауза, но много съществено и небелтъчните вещества, получени в резултат на хидролиза на белтъчните вещества (протеините) при протеиновата пауза.
Пробите за озахаряване с йод почти винаги ще излязат добри, което обаче не означава нищо в този случай. Пробата констатира, че имаш получени декстрини с под 12 глюкозни остатъка във веригата и нищо повече. При нормално проведено майшуване обаче, йодните проби се променят плавно от сини до без промяна в цвета. Тогава вече може да добиеш представа как действа алфа-амилазата.
- 78 градуса - постигаш минимален вискозитет на мъстта. Това улеснява филтрацията на кашата, като същевременно избягваш клейстеризиране на неразтвореното все още нишесте.

При филтрация на кашата измери екстракта с обикновен захаромер по Brix. Според екстракта ще си прецениш колко вода да добавиш при промиването, според това дали искаш нисък експракт или висок. Колегите ти го споменаха, включително и за капака.
Ползвай водна баня ако работиш с малки количества или си купи една медна тръба, навий я около пожарогасител и не се занимавай с глупости. На по-късен етап ще усъвършенстваш серпентината или друг тип охладител.

Засега толкова :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2016, 15:20 
Аватар

Спазвал съм и четирите паузи- Защо ли ??? Жалко,че не мога да намеря всички снимки !!!! Това, което Flanker написа -в рамка и на стената !!!!!!Не се майтапя !!!! В нито един учебник не можеш да намериш това- така добре синтезирано !!!

протеиновата на 53 С*
Прикачени файлове:
2016-08-30-2678.jpg
2016-08-30-2678.jpg [ 35.75 KiB | Прегледано 926 пъти ]

Прикачени файлове:
2016-08-30-2680.jpg
2016-08-30-2680.jpg [ 29.49 KiB | Прегледано 926 пъти ]

Прикачени файлове:
2016-08-30-2685.jpg
2016-08-30-2685.jpg [ 28.54 KiB | Прегледано 926 пъти ]

Начало на бета-амилазата....62-63С*
Прикачени файлове:
2016-08-30-2683.jpg
2016-08-30-2683.jpg [ 31.07 KiB | Прегледано 926 пъти ]

Липсват снимките с другите паузи !!! Промивка....Ето за тази "ръка"исках да ти дам идея !!!( За това и те подпитах) Много работа върши !!!!
Прикачени файлове:
2016-09-09-2727.jpg
2016-09-09-2727.jpg [ 36.89 KiB | Прегледано 926 пъти ]

Прикачени файлове:
2016-08-31-2700.jpg
2016-08-31-2700.jpg [ 41.39 KiB | Прегледано 926 пъти ]

Прикачени файлове:
2016-08-31-2702.jpg
2016-08-31-2702.jpg [ 46 KiB | Прегледано 926 пъти ]

Това движени, което се вижда е само на люспите в повърхностния слой !!!!

Успех !!!:prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2016, 16:09 
Аватар

Flanker :gott:
Благодаря, човече! Че отдели от времето си навръх 31-ви, за да ме светнеш и ограмотиш! Прекрасна лекция. Не съм сигурен, че всичко разбрах, но най-важното разбрах. Че нищо не знам! :datz:
То там, където чета си го пишело, но някак си мааалко после и затова съм решил, че става и така.
"Оптимална температура за действието на β-амилазата е между 60 и 65°С при рН около 5,5. При едновременно продължително действие на α- и β-амилазите..."
"Една продължителна температурна пауза при 63 ÷ 65°С формира оптимални условия..."
И малко по-надолу: "При използването обаче на добре разграден малц с висока ендо-β-глюканазна активност, в началото на майшуване при температура 40 ÷ 52 °С, по-голяма част..."

Еми, добре. Аз затова първо питам, после ще да действам. Предпочитам да се уча от най-добрите, за да стана и аз ДОБЪР!

Естествено глупости няма да правя. Не съм хлапак. Серпентина ще направя, казах го вече. 1 метър медна тръба струва 4 лв. Не е милиони. И хубава лъжица за бъркане ще си купя. Щом е важно. Смятах с неква дървена, но...
Ще варя в "ателието". Това е помещение на гърба на блока, което дъщеря ми използва за рисуването си. Представлява остъклен широк балкон и помещение. На балкона смятах да се разположа. Няма да преча на никого. Има вода, вентилация.

akiro, не вдявам каква е тази "ръка". Някаква помпа нещо виждам, но не разбирам идеята.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2016, 16:54 
Аватар

На дъното на казана за озахаряване има плътно-по стените на съда решетка 2мм.(отвори) на крачета.....Под нея е крана....Течността циркулира непрекъснато ( не се нарушава и естествения филтър от малцовите люспи на дъното) И се подобрява екстракцията в пъти в сравнение, само да се кисне малца при промиването и не само....както се вижда от снимките... :prost:

Върнете се в началото

[ 107 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]