Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 16 Авг 2018, 06:09 Дата и час: 16 Авг 2018, 06:09

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Юли 2017, 15:08 
Аватар

Местожителство: София
Винаги си е бил ЯК!
Ти къде се загуби бе, човече? Не помня откога не съм те чел...

А аз спрях да пиша в темата си, не защото съм се изчерпал или съм спрял да варя. Просто трябва да отворя нова тема. Защото вече имам към 17 варки и спирам да броя. Естествено експериментирам и се уча още.

Онзи ден, в петък варих Амбър Ейл с хмел жатец. Нещо като Старопремен, но по-хубава. :megagrin:
Работя вече с 10 кг малц и вкарвам 50 литра пиво в бутилки. И за първи път майшувах еднотемпературно на 67 *С за 50 мин. На 72*С за 20 мин и на 78*С аут. Доста по-лесно и бързо е. И се изпарява по-малко вода така от майша. Постигнах 22 Р на майша. Промиване за 30 мин. в същата тенджера (монтирал съм на дъното прорязана медна тръба ф20). Събиране за варене около 62 литра на 12 Р, след варене и за ферментация 13Р. Засяване с много промити Нотингам и след два дни захарността е на 2-3Р. При темп. вътре 25 *С. Не успях да сваля повече. Още три дни в 10 литрови туби за доферментация и избистряне и де факто на 5-тия ден бутилиране. След 3 дни газиравка ще гръмна първата бутилка. Та... от зърното да чашата - 8 дни. Няма какво да се церемоним. Това е лятна бира Я!

Та, в неделя, като я опитам, и ако ми хареса, ще сложа цялата рецепта. Макар че, :) , при разливането в бутилки имах помощтник, съседско момче на 10-тина години. Та той разливаше и се заля с малко бира и си облиза пръстите и докладва: Оуу, много хубава бира. Горчива...

И да попитам нещо знаешите: Срещам писания, че 80% от алфа горчивите киселини се вкарват с горчивия хмел и само 20% с ароматния. Това като закон ли е и защо така? Аз не съм се съобразявал досега с това. Използвам калкулатора и просто наглясявам ИБУто.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2017, 21:29 
Аватар

Местожителство: г. Русе
оффтопик- викторе *** сплескан, не се прави на ощипана мома. кво си седиш у твоя си форум .. последно влизал 23 Юни 2017, 18:05 :lachtot:

Върнете се в началото

[ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Часова зона: Европа/София [DST]