Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 20 Юни 2018, 09:15 Дата и час: 20 Юни 2018, 09:15

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2017, 13:00 

Местожителство: София
Такааа...реших,че и аз мога с мъжете.Но незнанието съчетано с хитреене,не води до добри резултати.
Ще изложа в последователност грешките си:
1."оборудване"-котлон,тенджера 9л,сито за брашно
2.Малц 1,3кг ,вода 7л
3.Бързо покачване на темп между различните фази от майшуването
4.След приключване на майшуването,прецеждане през ситото,доливане вода 2л на 82-4-6 градуса във кашата бъркане 3-4 мин и отново прецеждане-фракциите ги смесих за варенето.
5.Бъркане по време на охлаждането и не отделяне на горещи утайки.

Въпросите:
Та ,сега имам нещо, което ферментира бурно 2ри ден(едното е 3ти ден и не отделя вече бурно) със ясно изразена утайка,да я махна ли?
Това свареното ще напомня ли леееко на бира или предвид грешките да го засиля в канала?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2017, 18:47 
Аватар

Браво!
Като цяло има доста неизвестни, като температури на майшуването, използвани дрожди, постигнато Плато, темп.на ферментация, но както и да е.
Ако разбирам правилно не си отделил изобщо горещите утайки. В такъв случай декантирай и изхвърли студените утайки. След като си го отделил има няколко варианта:
Премерваш плътността и ако е дошло време бутилирай за газиране и дотлежаване.
Друг вариант декантираш като гледаш да "гребнеш"някаква мая (ЧКПД ),добавяш 6-7 гр.захар на литър при тотално изферментиране и бутилираш.
Трети вариант без да отделяш нищо включително и студени утайки,когато изферментира всичко декантирай и карбонизирай с СО2.
Ако си промивал при 82 гр.другия път не промивай с по- топла вода от 75-78 гр.,защото иначе много се бави филтрацията. Горещите утайки не се бъркат, а като се охлади мъстта се декентират.
Другия път като вариш и ако нямаш серпентина имам една свободна. Може да я ползваш.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2017, 22:13 

sasho написа:
Браво!
Като цяло има доста неизвестни, като температури на майшуването, използвани дрожди,

Тези неща си ми ги дал ти и съм ги спазил като температури...но скороста на скачане от една на друга е бързичка.
Едната "бира" преди да започне ферментацията ...захаромера показа 17...
За серпентината ще се разберем!
Мерси,че вече се бях подготвил да ги засиля...едната днес не ври и утре ще бутилирам.Имат ясни утайки.
Как се карбонизира с СО2?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2017, 06:33 
Аватар

Дрожди май не съм ти давал, но мисля беше споменал за някакви лагерни си закупил.
Ако е действително 17 преди ферментация можеш да отделяш за газировка при 4-4.5. Финалът би трябвало да е при около 3.
С СО2 се карбонизирай в кег, канта и т.н. подаваш СО2 с определено налягане за определено време при дадена темп.В общи линии ти трябва бутилка, хладилник, канта, накрайници и някакъв кран за бира.
За 17 Плато си се справил чудно!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2017, 09:09 

Дрождите са за горна фермнтация
Мда, 17 е днес премерих количеството което бях замразил за газировка...Вчера късно отделих от утайката,за момент ми се стори да има гаден мирис...после не.Довечера го бутилирам и каквото сабя покаже!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2017, 09:16 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За 1,3 кг малц и 7 литра вода наистина добър екстракт си получил. Вероятно не си промивал след филтрация на кашата? Измери ли екстракта на пивната мъст преди варене? При варенето явно изпаряваш доста вода. Хубаво е да си водиш записки за тези неща за да знаеш с това оборудване и методи какво да предприемаш.
Според мен обаче, при 17% начален екстракт малко трудно ще падне до 3%. По-скоро до около 4%, но това до голяма степен зависи и как е майшувано.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2017, 09:51 

Всъщност аз "майшувах" два пъти по 1,2 светъл малц+100гр Carafa Special I..Тоест общо 2,6-2,5кг малц,като крайния
Резултата след късното откаляване е 8л...Вероятно малко съм промивал, повече изпарил...Тук напъните са да не замирише на тор))))поне първите 20 дена...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2017, 10:31 
Аватар

Прикачени файлове:
21f1821eb1557fd26d9b8981ce4d3c8d.jpg
21f1821eb1557fd26d9b8981ce4d3c8d.jpg [ 162.93 KiB | Прегледано 616 пъти ]

В таблицата има темп.във Фаренхайт и налягане в psi. Чрез нея може да се ориентираш за карбонизация в кег.
В такъв случай рандемана е малко, но като вземем на предвид, че този малц седи смлян почти 6 месеца е добре.
Само гледай да не прегазираш с добавянето на мъстта.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2017, 10:35 
Аватар

Браво на Илюшата! И според мен много добре се е справил! Това защото и аз му давах акъл по телефона! 8-)
А в т.4 е написал, че все пак нещо е промивал там, през ситото:"4.След приключване на майшуването,прецеждане през ситото,доливане вода 2л на 82-4-6 градуса във кашата бъркане 3-4 мин и отново прецеждане-фракциите ги смесих за варенето"

А Илия ще карбонизира в бутилките със 1/10та неферментирала мъст. Уточнихме го и това.

За утайките: аз в началото дърпах бистрото, а другото наливах в 10 л. туба и оставях през нощта да се утай. След това взимах пак само бистрото. Сега използвам торба. Дърпам си бистрото, а всичко друго в торбата и провесвам. Докато засявам, мия, то си се прецежда. И го вливам във ферментора. Дори я оставям торбата за през нощта. Естествено, торбата преди това я щопвам в кипяща вода. Изстисквам и топя във финк окорон. Изобщо всичко, след охлаждане на бъдещото пиво, което се докосва до него го третирам с окорона.

Между другото, Илиика, що не минеш да ти дам окорон и две кофи, правени за лаутерн тюн. За прецеждане, де. Само една мрежа за комари от три лева ще си вземеш тук от Баумакса. А и бирка ще ти дам. Онази черната, стаута, дето си топи главата във ферментора и я пробва от цилиндъра е готова. Имам току що газирана светла, виенска да кажем, газираща се англииска ИПА и чакаща бутилиране една плодова, белгииска да я наречем варена със смокини и фурми. И нямам празни бутилки... :shock:

Той и Илия пише...
"...Тук напъните са да не замирише на тор))))поне първите 20 дена..."

След 20 дни ще е свършила!
Нали снощи си откалил? Премери ли плътността? Ако си на нулата или под, всъщност ти знаеш де, бутилирай. За целта налей неферментиралата мъст в нова туба, върху нея откалената още веднъж ферментирала такава. Не се притеснявай, дрожди ще са останали за газировка. Първите 2 дни рзклащай, за да вдигаш дрождите, на 5-тия ден би трябвало да си готов. В хладилника за още... колкото устискаш! Какви 20 дни...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2017, 10:51 

Лъчо снощи не я премерих,но опитах на вкус...на нула е.
А за другите неща ще мина задължително!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 05 Апр 2017, 10:03 

Вчера бутилирах в 330 и 500мл почти бистра течност....ще споделя какво е станало след седмица.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2017, 15:22 

10 дена по-късно:
Прикачени файлове:
Снимка0395.jpg
Снимка0395.jpg [ 76.49 KiB | Прегледано 501 пъти ]

Доволен съм...такъв вкус исках,но иска да постои малко още))))))))
Че и е бистра!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 26 Май 2017, 23:31 

Направих още 6-7 варки по 10тина литра...мии бира не си купувам,аи отзивите са добри.Който му се пие плътна и ароматна бира,да се захваща...не е философия -що касае правенето на 8-12л на варка,щот може да ги вметнеш в канала винаги))))
Големите варки...да ги оставим на профитата.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 27 Май 2017, 08:41 

Местожителство: Чавдар
Браво ilu6a значи си хванал цаката :)
И аз направих 6 варки,и сега всяка седмица ми се вари биричка.
Тази работа се оказа голяма краста,и все повече се запалвам!
Апък относно обемите -за себе си установих ,че ме устройват 30 литрови варки.
Така се получава в месеца веднъж да варя,и следващата седмица да бутилирам-трябва си свободно време,пък при мене е кът :cry:
Даже сега се замислям да вдигна обема на 40литра,понеже се оказа ,че имам ортаци на домашното пиво :D
А относно лискането в канала /да ни пази господ/ си мисля ,че ако се внимава с хигиената -няма даима проблеми особенно внимавам с ферментора!
Наздраве и успех :2thumbs:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 27 Май 2017, 23:43 
Аватар

От чисто финансова старана колко излиза примерно литър стаут ?

Върнете се в началото

[ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]