Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 18:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 13:18 
Аватар

Цитат:
Трябва само да успееш да му измериш процентното съдържание на алфа киселините. Има два вида хмел - ароматен и горчив. Първият вид има алфа киселини до около 10%, от втория съм слагал и над 20%.

Не схващам, 20% от кое? Предполагам, тази алфа-киселинност може да се измери с титрувален метод, като обща киселинност, или...? :shock:

Относно малцовете - ти май си в Дойчландия, не вярвам да наръчваш чували 25 кг. до БГ! Погледнах сайта, там има incl. 19 % UST exkl.Versandkosten, това вероятно е някакъв акциз, или мервертщойер, уффф вижда ми се доста сложно :?

Благодаря за своевременните отговори, почти в реално време:) :thumbs1: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 13:42 
Аватар

Цитат:
Става, но не можеш да очакваш същите вкусови качества като специално селектирания ;) , имам такъв набран, но остана с набирането . Между другото отглеждането,брането и съхраняването на хмелът си е цяла отделна "наука" .

И аз имам един хмел събран и просто изсушен, стои в едни буркани :cooler:

Чудех се за какво ми е бил, сега вече знам! :idea:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 14:03 
Аватар

Спиртник написа:
Цитат:
Трябва само да успееш да му измериш процентното съдържание на алфа киселините. Има два вида хмел - ароматен и горчив. Първият вид има алфа киселини до около 10%, от втория съм слагал и над 20%.

Не схващам, 20% от кое? Предполагам, тази алфа-киселинност може да се измери с титрувален метод, като обща киселинност, или...? :shock:

Относно малцовете - ти май си в Дойчландия, не вярвам да наръчваш чували 25 кг. до БГ! Погледнах сайта, там има incl. 19 % UST exkl.Versandkosten, това вероятно е някакъв акциз, или мервертщойер, уффф вижда ми се доста сложно :?

Благодаря за своевременните отговори, почти в реално време:) :thumbs1: :2thumbs:

Предполагам така мерят някаква горчивост на хмела. Обикновено с рецептите се казва примерно 10 грама 4,2% ароматен хмел. С помощта на тези % си смяташ колко хмел трябва да сложиш, ако твоят хмел е примерно 6%. Просто тройно правило... (отговорът би трябвало да е 7 :))

Да, в немско съм, иначе едва ли щях да се захвана с пивоварство. Със сигурност има и фирми, които доставят до БГ, но вероятно ще трябва да се поръчва по-сериозно количество, за да си заслужават пощенските разходи.

И все пак най-важното за една хубава бира е.... водата. Не е ли хубава водата, забравете да направите каквото и да е. При мен например водата е подходяща за мътна и тъмна бира, защото е много твърда. Опитвах разни начини за омекотяване, но така и не успях да сваря вкусна светла бира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 14:22 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ето Тук съм описал и как се изчислява количеството на хмела според съдържанието на алфа-горчиви киселини. Мисля че ще бъде от полза.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 14:35 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Отдавна и мен ме сърбят ръцете...

Спиртник написа:

Заслужава си доставката, ако се окрупни. Ако има мераклии, мога да доставя някое и друго пале с материал. Объркващо обаче е разнообразието от хмел, дрожди, малц и т.н., което предлагат. В Германия има над 4000 марки бира, едва ли ще изпробваме всичките :megagrin: Отнякъде трябва да се започне - вероятно някой по-опитен ще да даде начална насока на начинаещите... :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 14:41 
Аватар

За да опитате, не са ви нужни палета. За 20 литра бира ви трябват около 4.5 кг малц, 20 грама хмел и пакетче мая. Според твърдостта на водата, може да се направи и избора на вида бира, после да се търси рецепта. Както казах при мен водата е твърда и затова стават чудесни мътните и тъмните бири (за тях твърдостта на водата трябва да е 10). Ако някой иска да прави светла бира, му трябва вода 5 градуса, а за пилс - колкото се може по-близко до 0.

Когато искате да правите бира, различна от мътната, можете да избирата и типа мая, която ще използвате - с долна или горна ферментация. Аз варя само бира с горна ферментация, защото си спестявам отлежаването 8 седмици при 0-1 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 14:59 
Администратор
Аватар

Ами 20 мераклии по 3-4 зареждания - ето го палето :)

Имаш ли обективна информация за изискванията за твърдост на водата за различни рецепти. По геоложки причини в България водите са в повечето случаи по-меки от тези в Германия. Сигурно има и в Гугъл, но в момента съм на среща, та няма как да ровя :lol:

Възможно да се ползват изворни води с нормирана твърдост, щом това е важно за резултата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 15:30 
Аватар

SiteAdmin написа:
Ами 20 мераклии по 3-4 зареждания - ето го палето :)

Имаш ли обективна информация за изискванията за твърдост на водата за различни рецепти. По геоложки причини в България водите са в повечето случаи по-меки от тези в Германия. Сигурно има и в Гугъл, но в момента съм на среща, та няма как да ровя :lol:

Възможно да се ползват изворни води с нормирана твърдост, щом това е важно за резултата...

Все трябва да има една лаборатория, която може да измери състава на водата. Поспомени се взимаха количеството магнезий и калций и някакви сборни сулфиди. Имам я формулата, ще я постна и всеки може да си измери колко му е твърда водата. Не се препоръчва да се използват разните кани за пречистване (Брита например), защото махат и хубавите работи, освен твърдите и бирата става безвкусна. Аз си свалих данните за водата от сайта на кметството, но в БГ май никой не се кахъри за такива неща.

Препоръчителна твърдост ------- Вид бира
0 градуса ----- пилс (чешка)
5 градуса ----- светла (немска)
10 градуса ---- тъмна и мътна

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 17:16 

Лееее лееее и всичко почна от една забележка за капачка на масата...егати!!!Добре че нямаше бутилка!!!
I_Vsichki_Goli :respekt: ...и стига с тя Загорка за щастие тук има и Шумеско...датчаните(собственици са Карлсберг) също се справят в биропроизводсвото... Saccharomyces Carlsbergensis!може би мога да намеря подходящ щам за Бг-ще питам...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 17:33 
Аватар

Цитат:
Не се препоръчва да се използват разните кани за пречистване (Брита например), защото махат и хубавите работи, освен твърдите и бирата става безвкусна.

Абе доста се чудих какви са тези "хубави работи", но не можах да стопля... :?: При мен питейната вода е доста твърда, варовита, а пък съм фен на светлата бира. Има разни минерални и трапезни води които се продават, има една обработена с обратна осмоза и озонирана, с много ниска минерализация. Също така мога да намеря дестилирана, дейонизирана, химочистена и даже дълбоко обезсолена вода, но това още повече усложнява картинката :nixweiss:

Май на принципа проба-грешка ще видя какво ще излезе с питейна, от чешмата вода, а като още не съм много в час с горната и долна ферментация, ще измисля някаква средна :-) :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 17:50 
Аватар

Във водата има всякакви елементи, които добринасят за добрия/лошия вкус на бирата. Четох напоследък за една от чешките пивоварни, която била купена от белгийска фирма. Произвеждали си те 200 000 тона бира годишно (примерно), дошли обаче онез капиталисти и им казали, че почват да правят по 400 000 тона. Чехите им се зарадвали и им казали, че няма как да стане, защото водата, с която правят бирата има само 200 000 тона дебит годишно. Е, белгийците им докарали вода незнам откъде и таковали мамата на хубавата бира.

Та по памет във водата, освен твърдите частици, за които стана дума, има още сулфати, хлор, нитрати, натрий, желязо, флуорид, даже и сяра. Най-добре опитай и виж какво ще стане. Единствено мога да те посъветвам да си регулираш твърдостта. Довечера ако ми остане време ще напиша и това как става.

Горна и долна ферментация. Наричат се така според къде виреят дрождите и правят алкохола. При горната фермантация, след деленето на клетките, те остават заедно, образуват колонии, които "плуват" по повърхността, заради въглеродния двуокис. При долната ферментация, клетките се "разделят" и падат на дъното и там преработват захарта.

Разликите, освен във вкуса и вида, са най-вече в отлежаването. За да получиш зряла бира с горно втасване, достатъчно е да оставиш бирата за 3 седмици на 18-24 градуса, а от долното втасване са необходими 8 седмици при 0-1 градус.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 18:06 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Цитат:
Водата, която се използва за получаване на пивна мъст се нарича пивоварна вода и заема средно около 88 % от пивото.Освен това вода се използува за промиване на дрождите преди повторното им използване за ферментация, за измиване на съдове, апарати, помещения за дезинфекция и т.н.
Качествената оценка на пивоварната вода оказва съществено влияние върху качеството на полученото пиво. В зависимост от типа на използваната вода се произвеждат и отделните типове пиво: пилзенски, мюнхенски, дортмундски и виенски тип.
Пивоварната вода трябва да притежава качествата на добра питейна вода според стандарта на Световната здравна организация, да бъде безцветна, прозрачна, без миризми и страничен привкус, да не съдържа патогенни микроорганизми.
Наред с тези изисквания тя трябва да удовлетворява изискванията на производството по показателите:
1.)Твърдост: обуславя се от разтворените соли на калция и магнезия.
Различаваме карбонатна, наричана още временна (отстранима), некарбонатна (постоянна или сулфатна) и обща твърдост.В България е прието твърдостта на водата да се изразява в немски градуси (Н).
Водата има един немски градус Н твърдост, когато съдържанието на солите на калция и магнезия е еквивалентно съответно на 10 mg/dm3 калциев оксид (CaO) или 7,14 mg/dm3 магнезиев оксид (MgO).В зависимост от общата твърдост водите се разделят на много меки (0 – 4 Н) , меки (4 – 8 Н) , средно твърди (8 – 12 Н) , доста твърди (12 – 18 Н) и твърди (над 18 Н).
2.)Алкалност: типичното светло пиво се получава от вода с остатъчна алкалност не по-голяма от 1,7 – 2  Н.
3.)Сух остатък: за пивоварна вода не трябва да е повече от 800 – 1300 mg/dm3.
4.)Окисляемост: не трябва да е по-висока от 2 – 5 mg кислород в литър вода.
Методи за омекотяване на водата:
Бикарбонатите на калция (Ca) и магнезия (Mg) оказват неблагоприятно алкализиращо действие, повишавайки стойността на pН, те затрудняват действието на ензимите при разграждането на високомолекулните вещества на малца. Докато солите им със сярната и солната киселина оказват благоприятно влияние върху действието им, водят до нарастване на рандемана на екстракт и подобряват цвета на пивната мъст.
Затова в пивопроизводството водата се омекотява като се отстранява бикарбонатната твърдост.
1. Термичен метод.
Омекотяването се осъществява чрез загряване до 80 – 100  C. Това позволява понижение на бикарбонатната твърдост до 0,8 - 1 Н.
Този метод е много скъп и не особено ефективен. Поради това е неприложим.
2. Варов метод.
Той се основава на превръщането на Ca и Mg бикарбонати до техните трудно разтворими съединения (Са карбонат и Mg хидроокис), като се използва CaO. Освен намаляването на карбонатната твърдост, този метод води и до намаляване на минералното съдържание и алкалността на водата. Поради това този метод се използва най-широко в пивопроизводството.
3. Варо-содов метод.
Състои се в комбинираното третиране на водата с CaO и Na2СO3 (натриев карбонат). Първият отстранява бикарбонатите на Ca и Mg, а вторият солите обуславящи некарбонатната твърдост. Този метод води до омекотяване, но и до увеличаване алкалността на водата, което е нежелано и затова не се използва.
4. Подкисляване.
Неутрализиране на Ca и Mg с киселини. Най-често тази киселина е млечна, която превръща Ca и Mg бикарбонати в съответните лактати.
5. Йонообменни методи.
Основават се на заменяне на едни йони на водата с други чрез пропускането и през йонообменни вещества (катийонити и анийонити). Те намират голямо приложение при омекотяването на вода в пивопроизводството.

П.П.  -> знакът за градус

П.П2. Искам да попитам какъв метод си ползвал за омекотяване на водата !

Чао и приятна вечер !

Последна промяна wufan на 18 Яну 2011, 18:14, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 18:09 
Аватар

Местожителство: Varna
ilu6a написа:
Лееее лееее и всичко почна от една забележка за капачка на масата...егати!!!Добре че нямаше бутилка!!!

Абе I_Vsichki_Goli направо взриви темата за бирата. Смо е трябвало някой да му дръпне фитила :lachtot:
Тема та беше малко позаспала а сега :klatsch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 18:30 
Аватар

Омекотяване на водата чрез:
6. Използване на кисел малц. Ще пусна и формулата като се сетя. Това ми се стори най-лесно и достъпно - слага се определено количество (в моят случай 42 грама) от този малц в майшето и той омекотява водата.

Опитвах и да преварявам водата, но освен, че е много скъпо, отнема и адски много време - да загрееш 20 литра вода до 80-100 градуса, после да я чакаш да се изстуди до 44, за да сложиш малца...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 18:36 
Аватар

Цитат:
За да получиш зряла бира с горно втасване, достатъчно е да оставиш бирата за 3 седмици на 18-24 градуса, а от долното втасване са необходими 8 седмици при 0-1 градус.

Е, ще се гони горно втасване, това поне е категорично, няма кой да чака 2 месеца! :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София