Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 22:39

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 22:33 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Хубав ентусиазъм наистина, обаче много от нещата които са казани извън "рецептите" са много грешни. Сори!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 22:51 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Flanker написа:
Хубав ентусиазъм наистина, обаче много от нещата които са казани извън "рецептите" са много грешни. Сори!

Ами сливи ли имаш в устата - поправи ги :)

Аз само чакам да се насъбере достатъчно теоретичен материал тук, за да подхвана експериментите :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 22:58 
Аватар

Flanker написа:
Ами сливи ли имаш в устата - поправи ги

Бравос, много достойно!
Материал има колкото искаш и е писан много дълго време и повярвай ми вади очите ако иска човек да го намери и прочете, при това на български!
Мога да поправя грубите грешки, но не знам дали има интерес, май е по-лесно да се кара на рецепта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 23:03 

опппп паааа ...става топлооо...
Май всички употребяваме повече това за което пишем, отколкото до пишем.....
и за мен важи същото
Искам да кажа-Спрете бирата и да почнете да пишете за нея...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 23:07 
Администратор
Аватар

Flanker, не зная на какво се възмущаваш... ОК. Имаш опит, имаш знания... Намекнах ти само, че да стоиш отстрани и да критикуваш не е правилната позиция в един форум, където добродетел е взаимопомощта. Със сигурност всеки може да си чете и да си прави каквото желае, за да се образова. Но Ракията.com служи за споделяне на наученото, а не за критикарство... Сори...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 23:23 
Аватар

Май има начин и да заговорим на един език. Не критикувам, дори напротив.
Мисълта ми е че се залитна много емоционално по една очевидно добра и проверена рецепта. За това най-искрено поздравявам I_Vsichki_Goli (абе откъде тоя ник :? ) Малко хора биха успели да се справят с домашната бира и това съм го казвал вече. Причината е основно в липсата на добри суровини, студ и до голяма степен в теорията на ензимните процеси при майшуването. Всичко си е ОК, но ако се придържаш към комплекта. Не мога да се съглася обаче с някои от обясненията.
И пак казвам, мога да помогна, но когато става въпрос за конкретен проблем, а не за общи приказки. Като за начало - никога не "омекотявай" вода с кисел малц. Идеята му е да понижи рН на майша без използването на ортофосфорна или млечна киселина. Там е и разликата с немските бири и останалите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 23:26 
Администратор
Аватар

:thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 23:29 
Аватар

Flanker, нали се сещаш, че мащабът има ОГРОМНО значение, много от нас като професионалисти боравят с тонове, мегавати, терабайтове и т.н., но идеята за домашна бира е един задоволителен компромис м/у наука, практика, занаятчийство, приспособяване и накратко - дилетантство, за което не бива да се срамуваме.

Мисля, че пробивът на Голия в домашната бирица идва точно навреме - отсега трябва да се подготвим за пролетта и лятото, винаги е необходимо някакво начало, а за него като и в Природните процеси е нужен някакъв катализатор. Освен това човекът си го казва - ако не беше в Германия, едва ли би се захванал...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2011, 23:47 
Аватар

Абсолютно прав си :) Хубавото на бирата е че можеш да си я правиш по всяко време на годината, ама пак суровината е проблем че се намира трудно. Мащабите и за промишленото и за домашното производство в случая не влияят особено. Принципите са си едни и същи, както и за виното (с малки подробности разбира се) За горната ферментация например - защо е предпочитана за домашното производство - ами просто вкъщи няма студ за да се поддържат 10-14 градуса на ферментация, както е при долната (при около 20 за горна ферментация). И за другите неща е така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 00:28 
Аватар

Цитат:
ама пак суровината е проблем че се намира трудно.

Ей това точно ми се струва парадоксално - България въпреки комунизми/капитализми и други експерименти е с отлични предпоставки за земеделие, има читав ечемик, традиционен износител на пшеница, супер разнообразие на води, достъпност, мая има във всяка бакалия, електричество и всякакви съдове всеки има у тях си... :wallbash:

Одеве прегледах набързо различни оферти за ечемици - има предлагане от 0.4 лв./кг, няма държавен монопол както при тютюните, просто се разчита, че нямаме традиции в производството при домашни условия, за разлика от чехи и други централноевропейци.

Ти като си запознат, предполагам знаеш, че себестойността в бълг. фабрики е от порядъка на няколко стотинки/литър, вероятно под 10 стотинки. Останалото са акцизи, данъци, такси, логистики, опаковки, търговски отстъпки и т.н. и т.н. :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 07:46 
Аватар

Местожителство: Varna
:? много приказки малко информация :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 08:12 
Аватар

Спиртник написа:
Цитат:
Ей това точно ми се струва парадоксално - България въпреки комунизми/капитализми и други експерименти е с отлични предпоставки за земеделие, има читав ечемик, традиционен износител на пшеница, супер разнообразие на води, достъпност, мая има във всяка бакалия, електричество и всякакви съдове всеки има у тях си...

Толкова си прав, че чак ме е яд да го казвам. Ечемик слава богу произвеждаме и то не лош и въпреки това има внос на малц. Хмел също произвеждаме, но все по-малко - резултата е хайде на вноса.
Мисля си че най-лесно би било да се опита да се вземе малц директно от малцераите, а не от самите пивоварни. Работещите малцераи са в Хасково, Чирпан, Плевен, Велико Търново, гара Елин Пелин. За този във Варна не съм сигурен, ама и собственика му нещо често го споменават :megagrin:
Хмелов гранулат се произвежда само във Велинград.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 09:22 
Администратор
Аватар

Лично нямам впечатления, но от трети лица съм чувал, че в Елин Пелин отказват да продават на частни лица :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 09:29 
Аватар

Ммм, кофти :? За вас около София това е най-удобния вариант. Ако някой проявява интерес мога да разпитам откъде може да се вземе със сигурност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 09:30 
Аватар

Стана дума как се смята твърдостта на водата. Ето моята формула:

Взимат се стойностите на Калция и Магнезия, както също Серния капацитет до pH 4.3 (нещо специфично явно е това, но явно присъства в анализа на водата).

Калция се умножава по 0.14 и се получават калциевите твърди частици (CaH). Магнезият се умножава по 0.23 (MgH). Серният капацитет се умножава по 2.8 и се получават карбонатните твърди частици (CarbH).

Остатъчният алкалитет на водата (твърдостта) се получава по формулата:

CarbH - CaH/3.5 - MnH/7

Слагам и едно екселче, което смята всичко (филенцето е на немски :roll: )
Щях да го сложа ако бяха разрешени xls/xlsx филета...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София