Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 02:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 23:17 

Местожителство: София
аха ..но спиртни разтвори ...бози ,обаче не!
Подобен мога да го накарам да показва 0 в 30%алк....просто ще е доста гъст...и кво правим тогава?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 23:21 
Администратор
Аватар

Да, но ако е боза и ебулиометърът греши... И рефрактометърът също...

Всички уреди, които познавам реагират не само на етанола и не само на захарозата и т.н :?

При липса на достатъчно лесна възможност за оценка на грешката и аз стискам очи и казвам 9% ;)

За вино има таблици за коригиране на методичната грешка на ареометъра, изхождайки от първоначалната захарност. Вероятно нещо подобно има и за бирата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2011, 23:37 

може ...не знам -аз за това питам.
Знам методи но не и с такива уреди...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 07:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Екстракта на пивната мъст може да се измери с ареометър, но за алкохола едва ли спиртомера ще даде точно показание. Методите които аз знам са два. Единия е пикнометричен - дестилира се бирата и на дестилата пикнометрично се определя относителната плътност и по таблица - алкохола. Отнема около 2 часа работа. Другия е най-лесен и отнема 2 минути. Проблема е че апаратурата е на Anton Paar и комплекта струва около 60 000 лв :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 11:15 
Администратор
Аватар

Току що Anton Paar регистрираха загуби в оборота от 60000лв. :irre3: Ще издялкаме един ИЧ спектроскоп от дърво - трябва ти крушка, дифракционна решетка за 5$ и светломер :lol:

Ако трябва по-точно да се измери "боза", според мен оптималното любителско решение е, с бучка лед и чрез загряване да се кондензира капка от парите й в затворена дълга епруветка и да се измери с рефрактометър за етанол. От съотношението вода-етанол в кондензата се изчислява концентрацията на етанола в "бозата". Voilà!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 12:37 

Така съм съгласен,аз и това писах в началото общо взето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 19:49 
Аватар

Ами както гледам, малко по малко ще стане ясно защо правенето на прилична бира в домашни условия си е по-трудно от това на вино и ракия. Между другото не знам, може и да съм останал с грешно впечатление (четене сутрин преди кафе), но въпросните 9% май не са алкохол, а първоначалния екстракт на пивната мъст. Колегата може да каже по-точно какво и с какво е измерил.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 20:34 
Аватар

Flanker написа:
Ами както гледам, малко по малко ще стане ясно защо правенето на прилична бира в домашни условия си е по-трудно от това на вино и ракия. Между другото не знам, може и да съм останал с грешно впечатление (четене сутрин преди кафе), но въпросните 9% май не са алкохол, а първоначалния екстракт на пивната мъст. Колегата може да каже по-точно какво и с какво е измерил.

мери се с хидрометър. Първо се мери преди дапочне ферментацията, плътноста е малко над единица (тази на водата) после се пробва като спре бурната ферментация и се изчислява по следната формула = Alcohol by Volume = (Initial Gravity - Final Gravity) / 0.75 . По принцип тези заготовки с които съм запознат дават колко е препоръчителната крайна плътност при която да сеобточи бирата, тоест те ти казват и на колко процента алкохол ако им следваш инструкциите ще ти стане бирата. И от там тези 9 процента, които всъщност в техните упътвания бяха 8, аз ги постигнах с малко повечко захар...а може и да съм сгрешил с изчисленията.. абе при всички случаи там някъде варира. Все пак от значение са и много други неща и захар и добавяне на допълнителен малц и т.н., аз лично все още се уча да експериментирам.
Но след като меря първоначалната плътност на мъста и тя е близка до тази вода, значи в тия заготовки не би трябвало д аима спиртаж... или аз бъркам? я ми кажете, че съм малко бос

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 20:39 

Интересно къде може да се намери малко бирена мая,преди години продаваха в бутилки в бирената фабрика на бул Сливница в София,но вече май отдавна е затворена,а по билковите аптеки би трябвало да има хмел,някой дали знае нещо по въпроса

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 20:51 
Аватар

Местожителство: Varna
Добре защо трябва да си мъчем главите с крайният алкохолен градус. След озахаряване и охлаждане на малцовата каша се прецежда сироп и се мери захарноста след това умножаваме по коефициент 0,54 /минималният за преобразуване на захарта в алкохол, варира от 0,54 до 0,62/ и получаваме приблизително какъв ще е алкохола. За да го намерим после трябва да се превърнем в лаборанти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 20:55 
Аватар

еле сбърках, значи вади се крайната от началната плътност и се умножава по 129. В крайна сметка това не е от толкова голямо значение, важно е удоволствието при консумацията :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 21:01 
Аватар

Местожителство: Varna
agent_orange това горното не го схванах разликата от плътност в какви еденици се умножава с 129 и измерено с какво.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 21:10 
Аватар

значи хидрометъра показва начална плътност 1.075 и крайна 1.043 : 1.075 - 1.043 = 0.032 * 129 ( някъде даватт по 131) = 4,128 %

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 22:09 

petiomalchev написа:
Добре защо трябва да си мъчем главите с крайният алкохолен градус. След озахаряване и охлаждане на малцовата каша се прецежда сироп и се мери захарноста след това умножаваме по коефициент 0,54 /минималният за преобразуване на захарта в алкохол, варира от 0,54 до 0,62/ и получаваме приблизително какъв ще е алкохола. За да го намерим после трябва да се превърнем в лаборанти.

Даа ама не е точно така...Тази формула важи за винените дрожди..а те са нежелателни или вредни при правенето на бира...тук говорим за Sacch.serevisiae и техните разновидности..
Има и още...принципно дрождите за горна, са различни от дрождите за долна ферментация(при която пък се делят на два основни вида по начина на размножаване)...имат и различен коефициент на превръщана на захарта в алкохол по между си едните правят по-бистра бира но с по-нисък алкохолен градус и обратно... ...и коренно различен от винените.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 22:22 
Аватар

Това май и аз не го разбрах :datz: Хидрометър, захаромер, спиртомер, млекомер, ареометър и каквото се сетя си е едно и също - стъклена гьостерица с хартийка дето струва ... една вечер с добра компания например :) Разликата е в скалата - на какви единици е разграфена. Естествено и производителите си имат доста повече понятие от нас. Принципно наистина е възможно да се постигнат 9 об.% алкохол, но с подсилване със захар. agent_orange май точно за това говори. Само от малц това ми се струва трудно :nixweiss: Пък и пивни дрожди трябва да се намесят, тогава и коефициента на преръщане на захари в алкохол се променя. По зависимостта на Балинг - от 2,0665 г. екстракт се получава 1 гр. алкохол. Проверил съм го и в повечето случаи е вярно, но тук идват доста неизвестни. Все пак за да се измери екстракта трябва ареометър за пивна мъст, т.е. разграфен за % екстракт или градус Плато или поне таблица за превръщане. Последната поне я има.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София