Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 13:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2011, 15:57 
Аватар

Аз моят тензух го свивам или на 4 или на 8 като прецеждам. Става по-бавно, но бирата после е доста по-бистра. След като поседи 3-4 седмици в мазето си е направо кристално бистра.

За активиране на дрождите използвах малцов екстракт. Тук го продават в био магазините. Разтварях го с преварена вода и когато станеше 22-24 градуса, слагах дрождите. След около ден-два (зависи колко са стари дрождите) е готово за използване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2011, 16:16 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Благодаря !
Тебе има много да те питаме, но дай засега да кажеш как се прави проклетия кисел малц.
:)
Твърдостта на водата ми е 7.14 немски градуса.
pH - 7.3 - 7.6
Не съм я мерил, питах водоснабдителното дружество.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2011, 16:34 
Аватар

Намерих я книгата с рецептите за малца, но имаше само как се прави карамеловия малц. Търсих и в интернета, но не намерих как точно го правят. Ако ми попадне нещо, ще свиркам.

Също четох, че твърдостта може да се регулира и с някакви химиии, но не съм задълбочавал, защото аз искам да правя бира по закона за честотата на бирата :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2011, 16:40 
Аватар

I_Vsichki_Goli написа:
Намерих я книгата с рецептите за малца, но имаше само как се прави карамеловия малц. Търсих и в интернета, но не намерих как точно го правят. Ако ми попадне нещо, ще свиркам. :)

Ааа, за карамеловия също чакаме!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2011, 16:57 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Киселия малц не е нищо особено, но по време на кълненето се пръска с млечна киселина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2011, 17:30 
Аватар

И аз това подозирах !
А само с млечна киселина ли става ? И в какви дози ?
Лимонтозуто приложимо ли е , и ако не - откъде да я намерим тая млечна киселина ?
А дали няма да стане ако просто подкиселим майша (водата) , но как да определим колко ?

А относно карамалца - карамелен малц - според мен това си е просто печене на малц на някаква температура някакво време. Колко точно можем и сами да определим с проби и грешки. Аз пекох 45 мин. на 180 гр. и получих средно печен малц с известен аромат на кафе. Ще пробвам сега още два варианта - на 120 гр. един час, че и повече, и на 100 - за два часа. Искам да докарам оня черен цвят на малца дето колегата с интересния ник го е писал "малц за оцветяване" (защото без този черен малц няма да стане цвета на тъмната бира - моята тъмна е всъщност кафява).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2011, 17:40 
Аватар

При карамалца има и един друг трик - преди печенето се държи малца 3 часа във вода с температура 45 градуса. Нещо такова имаше. И чак след това се пече

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2011, 21:19 
Аватар

Подкисляването на майша става с ортофосфорна или млечна киселина. Млечната си е най-добрия вариант, но и най-трудния за домашни условия - просто трудно се получава, няма бактерии и условия за това.
Иначе се практикува подкисляване на майш с млечна киселина, получена при посяване на стерилна пивна мъст с млечно-кисели бактерии. Естествено това е при контролирани условия. При немския тип бири този начин е особено характерен заради Закона за чистота на пивото.
Що се отнася до киселия малц, изрових една Спецификация на кисел малц Доколкото виждам и I_Vsichki_Goli ползва малц от тази фирма. Мисля че данните от брошурата ще отговорят на доста въпроси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 10:14 
Аватар

Млечно-кисели бактерии не са ли в маята за сирене ?
Такава имам и съм ползвал за правене на сирене.
Имам и цвик от изцеждането на сиренето.
То стана форум по готварство тука, ама карай :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 11:03 
Аватар

Млечно кисели бактерии - много видове. И във виното и в млякото, и в сиренето, и в киселото зеле... Та не бързай, преди да разбереш кои са твоите, че да не стане бирата на мезе :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 11:06 
Аватар

Ами всъщност имаш известно право, но има и някои подробности. Бактериите са Lactobacillus delbrueckii или Lactobacillus amylolyticus. От една страна Lactobacillus bulgaricus си ги знаем - за киселото мляко, но всъщност Lactobacillus bulgaricus са подразделение на Lactobacillus delbrueckii. Тук пак става каша със стара и нова класификация :?
Иначе конкретно за бактериите които се използват в пивоварството има някои особености и изисквания. Те задължително трябва да са термофилни т.е. да издържат до около 55 градуса. Изискването е с цел, ако се получи контаминация на пивната мъст с дрожди (в случая не са желани) да може да се повиши температурата й до около 50 градуса и бактериите да продължат да продуцират млечна киселина, докато дрождите отиват на кино. Освен това Lactobacillus delbrueckii са хомоферментативни и продуцират само млечна киселина и никакъв диацетил, докато други видове продуцират и диацетил, който пък е крайно нежелан.
Принципно се работи с 6% неохмелена стерилна пивна мъст. При това положение бактериите успяват да натрупат до около 1 - 1,2% млечна киселина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 11:28 
Аватар

Ами тогава - ако взема че пръскам ечемика по време на покълването с по няколко капки от маята за сирене , той докато покълва ли ще започне някаква млечно-кисела ферментация или просто ще ги съдържа тия бактерии и когато влезе в майша там ще започнат да действат, но пък за колко време биха променили нещо и то при температура 60-65 гр. ?
Може би чрез тях се докарва някаква киселинност на самия малц, породена от частична млечно-кисела ферментация в него по време на покълването, която после при сушенето спира (поради сушенето с горещ въздух над 40 гр.) ?
А Ако просто подкиселим майша с лимонтозу явно не е добре, защото после ще остане кисела бирата ?
Апропо, днес на обяд ще видя на какво прилича това дето му викам светла бира - на вкус и на цвят , и после - заминава в мазето на 18 гр. температура засега, занапред се надявам да спадне. Ако ли не - в хладилника на 10.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 11:41 
Аватар

Само за информация, киселия малц се ейнмайшва при температура 52 градуса. Така поне пише по дебелите книги. Ама на мен не ми се занимава да го меля отделно и го слагам накуп с останалия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 11:47 
Аватар

Не става въпрос за млечно-кисела ферментация при пръскането на кълнещия ечемик (ако съм разбрал правилно). Пръскането става с готова млечна киселина. Ако напръскаш кълнещ ечемик с бактерии, то те няма откъде да вземат глюкоза за да я превърнат в млечна киселина.
Всъщност идеята е да се понижи рН до оптималното за майша - около 5,4 - 5,6. Нормално рН-то е по-високо и това налага подкисляването. Та вариантите са или директно с киселина или с кисел малц. При положение че ако се осигури млечна киселина или ортофосфорна, то киселия малц идва малко излишен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 11:55 
Аватар

Моето пеха би трябвало да е 7.3 - 7.6 по данни на в. и к.
Май ще си карам така както е, а за уискито - и досега ползвам остатъка от предно дестилиране. А за коректност ще трябва да си купя лакмусови лентички, поне да видя колко точно да оставям от старото.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София