Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 12:04 
Аватар

pH или dH?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 12:39 
Аватар

victoryvt написа:
Моето пеха би трябвало да е 7.3 - 7.6 по данни на в. и к.
Май ще си карам така както е, а за уискито - и досега ползвам остатъка от предно дестилиране. А за коректност ще трябва да си купя лакмусови лентички, поне да видя колко точно да оставям от старото.

Купи си лентички, а пък аз ще ти дам една идея за проба. 1% натриевият фосфат Е-339 би трябвало, да понижи РН на водата с 0.1%.Предполагам млечната и ортофосфорната киселини - също. Но не това е идеята.
Млечно кисели бактерии - S. thermophilus, L. collinoides и L. curvatus се намират естествено в пивоварния ечемик. Ако забъркаш малко количество малцова каша, охладиш я до 26-27 градуса и добавиш малко суров(необработван термично или химично) ечемичен малц, до няколко часа трябва да започне естествена млечно кисела ферментация. Следи процеса, за да не започне и някаква друга ферментация(примерно алкохолна). Замери РН на кашата преди добавяне ма малца и след примерно 8-12-16 часа. После ще смятаме, колко такава каша да добавяш, към основното количество ( ако изобщо се получи ;) .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 14:42 
Аватар

Хмм, млечна киселина, може да се купи от аптеките. 100 мл. 3% разтвор на мл.кис. струва 45-50 ст.... няма да казвам за какво се използва :) .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2011, 18:12 
Аватар

Местожителство: В.Търново
@ И_всички_голи : pH : 7.3-7.6, dH : 7.14
просто и двете стойности си приличат, затова не си ги забелязал - бях ги цитирал малко по-назад.
Но пак казвам - не съм мерил, а съм питал водоснабдителното дружество.

А относно светлата бира - днес я прехвърлих за отлежаване (нещо не мога да му кажа бутилиране понеже една бутилка само използвах 2.2 л.) :)
Та ето какво се получи :
Прикачени файлове:
svetla-bira-1.jpg

Прикачени файлове:
svetla-bira-2.jpg

А на вкус си е точно както трябва да е една негазирана все още бира, ще видим накрая какво ще стане.
Цветът търпи критики засега, но нека изчакаме да отлежи 2-3 седмици.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Дек 2011, 19:51 
Аватар

Колеги, днес реших да си пробвам първата бира, сварена на 01.12.2011 , макар че още една седмица ми се щеше да я почакам.
Отворих една бутилка 500 мл. и ето резултата :
Прикачени файлове:
PIC657-1.jpg

Цветът не е точно такъв - по-скоро е кафяв, тъмно-кафяв.
На вкус е добре, малко в повече е хмела, но си е съвсем в реда на бирите.
Усеща се един определен малцов вкус и аромат.
Съжалявам че не мога да ви го покажа.
:)
Следващата ще я отворя на нова година и след това пускам един казан с 30 л.
Весели празници от мен !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Дек 2011, 20:03 
Аватар

Мммм, изглежда мннооого вкусно! Явно трудът си е заслужавал.
Весела Коледа и щастлива Нова Година на теб, и на всички съфорумници !
Наздраве :prost: и за много години!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2012, 11:15 
Аватар

Дойде време и за светлата да бъде изпита :

Прикачени файлове:
svetla_bira.jpg

Забележките след еуфорията са :
По-слаба газировка (държах я по-дълго време за главна ферментация и после сложих по-малко % неферментирала мъст за газировка),
и тая не беше достатъчно избистрена - малко мътнее, без да е нарочна мътна бира.
На дъното на бутилката (2.2 л.) имаше един пръст утайка.

Вземам си поука и за следващия опит в казана този път, ще се поправя доколкото може - по-фино прецеждане на утайките след варенето, по-бързо охлаждане, по-голям процент мъст за газировка, ако трабва и малко захар ще се добави в някои бутилки за проба.

На вкус е съвсем добре, е няма да се сравнявам с баш пивоварите, но като за първи опит - екстра. Изпих си две халби с кеф.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2012, 20:30 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За много години и от мен! :prost2:

victoryvt, според мен си се справил много добре, не бъди толкова скромен ;) Цветът е много добре запазен и е типичен. За бистрота въобще се се бори - не можеш да я постигнеш, а и не е необходимо. Живата бира по начало си е мътна, а това е един от чаровете й. Дрождите в живата бира са основния фактор, който я право толкова полезна и приятна. Ако толкова държиш да е по-бистра и да няма чак толкова утайки, може веднага след варене да я охладиш рязко до около 10-15 градуса, да изчакаш малко и да декантираш бистрата пивна мъст и тогава да посяваш и ферментираш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2012, 16:26 
Аватар

Местожителство: г. Русе
victoryvt Браво !! Искам само да те попитам малцовият вкус при кафявата дали е коренно различен с този на светлата? :)
Още веднъж браво !
п.п. май нищо не ми се разбира :megagrin: та мисълта ми е за вкусът на светла не казваш особенно много..... има ли коренна разлика между двете . (би трябвало да има съществена) :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2012, 17:03 
Аватар

Разбрах аз какво питаш :)
Който се е мъчил знае !
Има разлика, но чак коренна няма - значи ето какво съм направил накратко и къде е разликата :
1. За тъмната пекох някаква част от малца при някакви условия ... т.е. пробвах - та следващата проба за тъмна ще се подобри в следната насока : карамалц = накисване на малца в топла вода 2 часа на 45 гр. и после печене 2 часа на 150 или подобна температура. Така поради започващите процеси на озахаряване при 45 гр. ще има какво да се карамелизира при печенето и ще се появи характерния карамелен вкус на тъмните бири. При мен сега го нямаше толкова , а имаше един лек на кафе. И още - една съвсем малка част ще изпека много - да стане черна - това ще е малца за оцветяване.
2. Има разлика в температурните схеми за тъмна и светла и от там и различни неща се появяват в състава и вкуса.

Ще видим кога ще ме избие сачмата да врътна един казан с поне 30 л. бира ... ама ще е светла, пък после ще пробвам и тъмна на казана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2012, 07:56 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Аз може и да не пиша, и влизам редовно, но чета :) Би трябвало да сполучиш при това с рискът да не се оттървеш от гости-дегустатори.. След прочита на темата отново ме жегна да подновявам опитите та и аз да постигна що годе задоволителен вкус :? но трябва да си купя хмел и ечемик :) както и да е.. Мерси много и успехи в начинанието !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2012, 14:58 
Аватар

И аз днес направих малко проба за бира, обаче... Хора, как я мерите температурата? Като разкарам малко термометъра из тенджерата и ми показва доста различни стойности и то с големи разлики. Понеже имах тензух, при мерене в кашата температурата една, при мерене зад тензуха-друга с разлика 10градуса, при мерене близо до дъното -трета, при мерене на повърхността- четвърта.
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2012, 10:50 
Аватар

hellreiser написа:
И аз днес направих малко проба за бира, обаче... Хора, как я мерите температурата? Като разкарам малко термометъра из тенджерата и ми показва доста различни стойности и то с големи разлики. Понеже имах тензух, при мерене в кашата температурата една, при мерене зад тензуха-друга с разлика 10градуса, при мерене близо до дъното -трета, при мерене на повърхността- четвърта.
Изображение

Мойте термометри ги слагам близо до дъното и меря там каква е температурата. При загряване, бъркаш честичко и интензивно, за да е горе-долу еднаква температурата. Когато е достигната определената температура, гледам да я поддържам в рамките на +/- 2 градуса, без много бъркане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2012, 12:15 
Аватар

Ето този отговор ми трябваше, чисто практичен. Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2012, 14:06 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
И като мериш клати хубаво термометъра че като постои малко на едно място и показва с няколко градуса надолу.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София