Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 00:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Яну 2012, 14:35 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За клатенето, клатя го :lol: , обаче ако го допреш без да усетиш до дъното температурата се качва стремглаво.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2012, 15:05 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Ааааа, и още нещо.Ако е спиртен или живачен (мързи ме да ровя може и да си казал) му гледай белязките ако има до къде да го потапяш понеже има значение.Ако го навреш по-дълбоко докато го клатиш и го задържиш повече време вътре на топло и мокро :D също може да те подлъже защото освен нагряването на спирта или живака тук вече започва да играе и разширението на стъклото което при толкова фин канал дава отражение.Само за справка във фурна нагласена на 60 градуса и електронен показващ 56 градуса, като оставя вътре спиртния за повече време и показва 90 градуса :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2012, 11:53 
Аватар

Така, този път озахаряването беше чудесно, обаче не е истина как се изпари водата. При варенето с хмела (90 мин на около 87-92градуса) на почти затворен капак, от близо 3 л течност останаха 300-350мл :cry: . Стигам до извода, че с малко к-во малц нищо не става. Трябва да се действа на едро. Малко съм разочарован, но продължавам, докато се получи нещо. :lol: Този път поне замириса на позната миризма. Така преди миришеше около бирената фабрика като минавах покрай нея.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2012, 12:53 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колега, нещо не е наред. Как от 3 л. са останали 300-400 мл. ? Че ти си изпарил 90% ??!!
Аз като правих пробните бири в тенджера 5 л.-ва варих около 4 л. течност и накрая имах около 3, а след прецеждането - 2.5л. щото ферментирах в една голяма бутилка от 2.5л.
Значи загубата от изпарение ми е била 25 %, но пък захарността се вдигна и преди заквасване беше 8-9% , в единия случай 10 даже. А захарността на сладката пивна мъст (тази дето е преди промивката) беше 16-17%. След промивката не съм я мерил точно понеже беше под 6 някъде.
Всъщност му викаме захарност, а правилното е - екстракт.
Понеже не всичко е захари в мъстта.
Я дай точни данни - с колко малц, колко вода стартира, колко вода използва за промивка на триците, колко л. мъст вари с хмел, колко ти остана и колко закваси.
И да не забравиш да отделиш 10% незаквасено за газировката после. А главната ферментация гледай да не е нито малко, нито много - 48 часа според мен при 20 гр. температура стигат, най-много 36 часа.
Тука номера е за избистрянето - ако оставиш по-дълго ще е бистра, но недостатъчно газирана, ако ли пък я бутилираш по-рано - ще е мътна но по-газирана.
Аз не направих голям казан защото много паднаха температурите, но май ще взема да се понапъна на едни 30 литра за ферментиране :)
То сега можем и с долна ферментация да пробваме, в гаража ми е точно 1 гр. температурата :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2012, 13:18 
Аватар

Пробата беше със 500гр малц, за озахаряването 1500мл вода, за промивка 2000мл вода на 78 градуса. Варене с хмел на около 3000-3250мл не повече. Горед долу се е изпарило 2700-2900мл. Това което остана е толкова сладко и концентрирано, че още го чувствам в устата си :lol: , обаче в същото време горчи приятно заради хмеловете. Захарност не съм мерил, но е доста. Ферментацията сега не ме интерисува, по-важно е да намаля тези загуби на вода. Мисля да ползвам по-голям съд, които да не позволи водата да не прелее като му затворя капака, защото на тая тенджера само да я похлупя плътно и кипва веднага.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2012, 14:02 
Аватар

hellreiser написа:
Пробата беше със 500гр малц, за озахаряването 1500мл вода, за промивка 2000мл вода на 78 градуса. Варене с хмел на около 3000-3250мл не повече. Горед долу се е изпарило 2700-2900мл. Това което остана е толкова сладко и концентрирано, че още го чувствам в устата си :lol: , обаче в същото време горчи приятно заради хмеловете. Захарност не съм мерил, но е доста. Ферментацията сега не ме интерисува, по-важно е да намаля тези загуби на вода. Мисля да ползвам по-голям съд, които да не позволи водата да не прелее като му затворя капака, защото на тая тенджера само да я похлупя плътно и кипва веднага.

Да не вземеш, да го изхвърлиш! Затваряй в бурканчета от бебешка храна и като се посъберат повечко - вода и мая! :megagrin: Казвам го на майтап, майтап-майтап ама ти направо отвори нова тема за размисъл - бирен концентрат! Може би само хмела, ще е добре да се добавя, след това.

Апропо, ако нямаш други идеи, защо не го поразредиш, да видим с каква захарност е. Пък после можеш и да си го ферментираш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2012, 17:12 
Аватар

Аз бях качил снимки от моето варене - тенджерата е съвсем обикновена.
Капака и аз не го бях сложил плътно, но все пак почти затворен беше.
Котлонът ти е много силен явно, освен това моя е стъклокерамичен с плавно регулиране, и можех да го наглася съвсем слабо да ври, даже ври , ама ако отворя капака и спира.
Иначе ...
Ако си варил дърта кокошка ще знаеш как е :megagrin: , отвреме на време се долива вода. За бирата не знам дали е целесъобразно да се долива, но мисля че няма да е голямо нарушение на технологията.
Иначе с голямото количество пак няма да е лесно, но поне за там котлонът ти ще е тъкмо както трябва.
Абе най-добре е да си направим казан като на колегата от Германия - специализирана тенджера 20 л. с котлон с терморегулатор , както и кранче за източване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2012, 18:38 
Аватар

И аз си мисля,че котлона е силен. Използвах за озахаряването електрически, само за загряването на определените температури местех на газов. Варенето беше изцяло на газов, на най-слабо горене, обаче пак е силен. Именно за това скачам директно на 5кг малц.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 09:28 
Аватар

А 35 литрова тенджера имаш ли ?
(5*3 + 5*4) = 35 л. вода
Златната формула на бираджията :lachtot:
Аз мисля да да си направя едно улеснение с алуминиева мрежа и дебел меден кабел :
нещо като кош цилиндричен , който да може да се вдига нагоре за цеденето и промиването.
Да не си играя с тензух, а може и тензух и коша. Ще видим !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 14:45 
Аватар

Имам една, незнам дали е 35 л, довечера ще я меря, ама е там някъде. Това с тензуха е много убито, той се запрята, по краищата вечно има конци да стърчат, дъното се набръчква. Идеята за някакъв кош и на мен ми мина през акъла и е чудесна, заглеждах фритюрника и ме налегна мисъл да си направя такъв кош. Ще е полезен за варенето и промиването и няма да позволява загаряне. Обаче толкова ситна мрежа нещо не намирам лесно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 14:51 
Аватар

Тук съм виждал да го правят ц цилиндър от нераждавейка, целият на дупки и с макара го "изкарват" от казана и направо вътре си се оттича. Нелошо изобретение, но според мен трябва да му направят малко по-едри дупките, че иначе ще се чака с часове да се филтрира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 15:01 

Местожителство: София
двойна тефлонова за комарници?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 15:58 
Аватар

В Практикер има както комарска, така и същата но алуминиева - цената е малко соленичка 10-12 лв. на метър , обаче то ще трябва не повече от 2 кв. м.
аз дъното го направих и ползвах при озахаряване на материал за алкохол, обаче пак загоря. Най-големия проблем ми е разваряването на немалцовото зърно, после при озахаряването вече не е страшно - трудно загаря.
Та за бирата понеже няма разваряване - няма да загаря, просто едно улеснение при цеденето.
За бирата може да взема и един нов казан 40 л. емайлиран, понеже другия ми е голям. Та се чудя колко да е голям тоя кош.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 17:02 
Аватар

Комарската мрежа е много нежна,само да я закачиш малко по така и се къса. Тя от слънцето прегаря та камо ли от температурите в казана, не е дългосрочно решение. Иначе аз мисля моя кош да е с радиус 1-2 см по-малък от тенджерата, дъно от инокс с нарязани канали и отвори.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 17:40 

Местожителство: София
Как бе ,тефлоновата нищо не и става...цедя джибри като я усуквам с лост,много са здрави.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София