Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 09:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Фев 2012, 19:36 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Явно говорим за различни мрежи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2012, 11:27 
Аватар

И все пак към това , което остана след варенето си позволих да му добавя 100мл вода и да го сложа да ферментира. От една седмица тече вторичната ферментация в една ПЕТ бутилка от бира(500мл) и така се е одървила, че е като камък. В началото можеше да се стисне леко, сега е невъзможно. Дано издържи :lol: още 10 дни.

Последна промяна hellreiser на 14 Фев 2012, 16:41, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2012, 16:26 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Смъкни я в мазето - ако е към 10 гр там - поне ако гръмне няма да те е яд

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2012, 16:43 
Аватар

Сложил съм я в покрита кофа, но се надявам да не се стига до гърмеж. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2012, 17:05 
Аватар

Няма да гръмне и съм сигурен, че много ще ти хареса!

П.П. Не я чакай до 5-и Август :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2012, 17:39 
Аватар

До 5ти Август ще съм изпил сигурно 80л бира, като се има на предвид че има Европейско по футбол, иначе тази ще бъде ритуално отворена :lachtot: на 25 февруари. Сега чакам да пристигне един електронен термометър и пак съм на тенджерата, този път 10л

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2012, 13:03 
Аватар

И така днес отворих бирата. Ето резултата
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Газировка - доста
Цвят- за мен перфектен
На вкус е приятна за пиене, долавя се лек мирис на мая, но това трябва да е нормално.
Утайката е доста - около 2-3 см в шишето.
Охмеляване- доста високо ниво хмелови горчиви в-ва. Обяснявам си го с това, че ми изкипя 90% от водата при варенето. По ниво на охмеляване подминава специалните и експортни пива и е в графата на горчивите, но пък ми харесва.
За напред трябва да работя за подобряване на филтрацията и на изваряването с хмел, както и може би да намаля малко дозата на хмела( охмелявах с 1гр/л горчив хмел 10,3% алфа горчиви к-ни. Както и да изчакам с още поне 12 часа главната ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2012, 14:29 
Аватар

Ами доста ти беше концентиран сиропа, след главната ферментация ако си сложил от него за газировка ...
пробвай да си регулираш котлона или да увеличиш количеството за да може и с по-силен котлон да ври бавно.
Това само от малц ли е ?
Аз днес ще пусна една проба от царевица с малко малц и за да не я хвърлям ще я пусна за бира :)
Да видим какво ще стане.
Опитвам и да си съживя дрожди от преди нова година - бях си запазил едно шишенце с утайка от предните бири, та сега се мъча да го накарам да шупне - вода, малко малц, захар, активатор, малко лимонтозу за подкиселяване.
Засега няма признаци за развитие :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2012, 18:55 
Аватар

Това е само малц. Преди главната ферментация не съм отделял 10% за вторичната, трябваше да отделя 30-40мл -не видях смисъл. Сега съм приготвил една 22л тенджера на която инсталирах електронен термометър,като подгрявам с газова горелка. С нея става много лесно и поддържането на температури, защото к-вото е голямо, без подгряване задържа 15мин температура в граница ( естествено след като я завия). Не вярвам да имам проблем с варенето втори път.
Тази седмица ще правя една 10л партида.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Фев 2012, 19:22 
Аватар

2 л. бира от царевица и малц биде бутилирана и оставена да доферментира, в края на март ще я видим на какво прилича.
Странна работа - цвета е като на сок ябълка, но на вкус си е бира - леко горчива, с друг аромат, малко намирисва особено, но като глътнеш влиза добре.
Освен това се избистри по различен начин - раздели се на два слоя - горния : абсолютно прозрачен, долния : боза.
Аз го почнах като експеримент за озахаряване на царевицата с премалцване, а то ще вземе да стане на бира :)
Не съм правил снимки, защото разлях докато я източвах и се ядосах. Но ще снимам направо крайния резултат след 3 седмици.
Добавих малко захар за по-голяма газировка, понеже не използвах цялото шишенце оставен материал - за да не вкарвам утаеното на дъното му.
А вече имам и истински пивоварен ечемик, подарен от Хелрейзър !
Ще има сериозни опити в бираджилъка.
Казан 40л. за 45лв. си закупих, сега търся котлон прост с голяма плоча и остава и серпентина за охлаждане да си навия и съм готов.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2012, 10:20 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Аз се гордея с вас ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Мар 2012, 22:25 
Аватар

Приключвам варенето на 30 л. светла бира, утре ще кача снимки и измервания.
Засега всичко върви по план, отивам да охлаждам и да слагам за ферментация.
Малцът е от миналата година декември, фуражен ечемик. Сега подготвям малц от пивоварен ечемик (благодарение на Хелрейзър), следващата варка ще е с него , да видим каква е разликата.
Отворих и пробната царевична бира - като изключим бледия цвят, другото си е наред, но ... ечемика си е ечемик !
Наздраве !

30 ама друг път - 20 я има , я няма ...
ето и ТТ данните :
1. Малц 6 кг. от фуражен ечемик светъл без обработка.
2. Вода за озахаряване - 20.400 л.
3. Вода за промиване - 22.500 л.
4. Ароматичен хмел 12 гр.
5. Горчив хмел 14гр.

Процедура :
1. Размесване при 55гр. - 10мин.
2. Озахаряване на 62гр. - 45 мин.
3. Озахаряване на 71 гр. - 45 мин.
4. Прекратяване на 78 гр. - 10 мин.
5. Прецеждане, промиване с втората вода на 78 гр.
6. Варене с първия хмел 20 мин. добавяне на горчивия и варене общо 90 мин.
7. Охлаждане със серпентина фи 10мм, 6 м.
8. Прецеждане , отделяне на 4 л. от мъстта за последваща газировка, заквасване на останалата мъст с бирени дрожди Safbrew S33 (за горна ферментация).
9. Главна ферментация при 21 гр. (стайна температура) докато захарността стане 3.3%

След прецеждането на сладката пивна мъст - екстракт 16%
След варенето и преди заквасване - екстракт 9%
(Мерено със захаромер по Брикс)
Краен резултат - 20 л. общо заедно с 4-те за газировката.
Първи впечатления : Голяма загуба на вода - очакваното количество краен резултат трябваше да е 30л. а се получиха 20,
22 л. вода са "изчезнали"
Изпарение + недоизстискване.
За следващия път - да се опита с по-дребно смилане на малца и повече изчакване за изстискване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2012, 19:07 
Аватар

Браво, не си поплюваш 20л мяташ. В какво ги бутилираш? За по дребното смилане според мен не е работа, защото ще има повече утайка и без това е доста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2012, 22:28 
Аватар

За бутилирането засега съм нагласил няколко стъклени и много пластмасови от бира.
Бях се притеснил за ферментацията, но в момента си свиркам и се кефя на клапана - не спира да бълбука, а снощи не искаше да тръгне - чак си помислих че съм унищожил дрождите. Тия явно са малко лениви, не са като Йоткериците.
Обаче сега взривяват направо, доволен съм, да видим крайния резултат де, все пак.
Ферментирам в туба 30 л. пълна на 2/3 , макар да очаквах че няма да мога да събера резултата.
Странно защо се получи по-малко материал, хем гледах да няма много изпаряване, че я искам да е лека бирата. И пак 20 л. вода ми се губят някъде.
Ще се разбере после, но едно мога да кажа - миризмата на вряща бира с хмел е нещо незаменимо !
Сетих се че сега беше момента да направя с долна ферментация че в гаража е не повече от 10 гр. и ще се задържи така поне месец, но ...
догодина, а и що да не взема да намеря някой стар хладилник и да го наглася на 10-15 гр. и да си правя лагер ежегодно.
Снимките утре, сега мисля да спя !
Наздраве !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2012, 10:02 
Аватар

Царевичната бира и как беше употребена :)
Прикачени файлове:
carevi4nabira.jpg

Прикачени файлове:
carevi4nabira-3.jpg

Малко бледа на цвят, но на вкус беше добре и даде силен импулс за варенето на истинската !

Следва - подготовка на казана, чилъра и подложка против залепване (използвах решетка от един от бидоните ми - която иначе не става за затискане без други пособия)
Прикачени файлове:
podgotovka-kazan.jpg

Ето и машинката за мелене в действие - 5 кг. малц за няма и половин час с една пауза от 10 мин.
Прикачени файлове:
melene-maltsa.jpg

"Айнмайшен" :) на 55 гр. за 10 мин.
Прикачени файлове:
einmeischen.jpg

Озахаряването не съм снимал защото няма какво да се види интересно. Загряването до 62 гр. стана за около 25 мин. , задържането на 62 за 45 беше чрез изолация - след развиването температурата беше 60, дозагрях до 71 и там вече поддържах с минимално загряване, после пак завих и остваих понеже ми се наложи да излизам.
Голямото количество лесно се поддържа на определена температура !
Йодната проба спря да лилавее още преди 70 гр., обаче ... след прецеждането на сладката пивна мъст пак полилавя :datz: Мислих, мислих и реших че това е поради изстискването на материала - в едрите зърна е останало неразградено нишесте, което при изстискването е навлязло в течността. Затова за следващия път мисля да меля по надребно.
Ето и резултата от меренето на сладката пивна мъст със захаромер по Брикс (охладена до 30 гр.)
Прикачени файлове:
extrakt.jpg

Прецеждането беше трудно, но все пак стана - 6 кг мокър малц тежат над 10 кг., парят (78 гр.) и пушат :)
използвах и ваничка 35 литра в която сложих изстискания материал , захванах с щипки и залях с втората вода (22л. на 78 гр.), след това разбърках добре, изчаках малко и изстисках. Прелях промивните води при другите, и после сложих в празната вана една малка кофичка, върху нея свития тензухс материала. Така докато подгрявах казана с голямото количество успях да доизцедя още 4-5 литра. След това изхвърлих горещите трици.
Един съвет : Никога не правете тази грешка - да изтупвате тензуха :megagrin: после става човек като петниста хиена.

Врящата бира с първия хмел (ароматичен 12 гр.)
Прикачени файлове:
vrene-s-hmel.jpg

20 мин след завирането сложих и горчивия хмел
Прикачени файлове:
gor4iv-hmel.jpg

Вренето го проведох с мин. загряване, под капак като отвреме на време отварях за да разбърквам и да прибирам остатъците хмел по ръба на казана.
Накрая охладих за около 30 мин. с чилъра - серпентина от мед фи10 мм / 6 м. и започна финалното прецеждане - голяма мъка, но който има търпение - ще пие бистра бира, който се нервира като мен - ще пие по-мътна :)
Измерих гъстотата на сварената бира - 9% (май е малко ? )
Преди това рехидрирах едно пакетче дрожди Safbrew S33 в 100 мл. топла вода с една лъжица захар, след това в един литър мъст и след прецеждането добавих към тубата с бирата.
Не забравих да отделя и 4 л. незаквасена мъст, която да изчака да мине бурната ферментация на основното количество и да влезе при бутилирането за газировката.
Клапанът започна да пуска балончета чак сутринта, а следобеда вече пърпореше като моторетка. Сега вече пуска по едно балонче на минута, а до довечера предполагам че ще спре съвсем.
Ами това е - много работа, но ... все пак след две седмици мисля да пия бира, пък да видим.
Дотогава ще подготвя малц за още една варка. Този път с пивоварен ечемик.
Ще проверя гъстотата довечера и ще реша дали да бутилирам или да изчакам още един ден.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София