Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2012, 15:10 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Мое бегло предположение е, че обикновеният (фуражен) ечемик не носи толкова на промиване... В смисъл в рецептите пише еди си колко вода и шляп, и готово, а при нас пада доста захарността...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2012, 17:11 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Няма такова нещо като носи и не носи на промиване, нормално е при добавяне на вода към разтвор да пада концентрацията. Това , че пада захарността не е страшно, все пак бирата е почти 90% вода, но при варенето с хмела се увеличава концентрацията,защото част от водата се изпарява. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 16:05 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Е хубаво, тая мистерия с мистериозното падане под 10 % с лошо озахаряване ли си го обясняваш ? Според мен си е точно от ечемикът.. Или евентуално при малцоването ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2012, 17:11 
Аватар

Няма никаква мистерия, едно на ръка, че фуражния ечемик няма толкова екстрактност, едно, че при самото малцоване нещата се правят както ни е удобно, сушенето ни също е посредствено, при смилане по един или друг начин също дава разлика в екстракта, самия процес на озахаряване също не мога да си гарантирам за точен, при толкова променливи е нормално да имаме всеки път различни измервания.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2012, 11:11 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Лошо озахаряване (не че претендирам да съм го направил перфектно де) няма - аз писах - 15% ми е сладката пивна мъст (6 кила малц с 21 л. вода - при 600 гр екстракт /захари и алабала/ от кг. малц се получава 3.6/21=17%) и то на около 30 гр температура, на 20 щеше да покаже 16 , а и все пак сме с любителски малц от фуражен ечемик.
След промиването с 22 л. вода тук вече намалява яко процента, но аз не съм го и мерил. След час и половина врене обаче трябваше да се поизпари доста , а аз варих на затворен капак, така че нямам достатъчно сгъстяване от варенето.
Те хората пивовари затова ползват т.н. пивоварен ечемик, защото дава повече екстракт, а не защото има разлика във вкуса, или поне не е забележима. Щом тъпчат сорго и царевица ... и пак бира излиза накрая ...

Между другото, говорих с хора търговци на зърно, които зареждат някои от големите пивоварни (Каменица конкретно и други) - казват следното - баш пивоварния ечемик е пролетен, никой не искал да го сее понеже не може да изкара голям добив, затова масово се ползвал същия , но есенен. Освен това като ми каза какви количества (хиляди тонове) отиват за фабриката и колко малко за малцераите ... :)
Та някой ако знае дали шуменско се прави само от малц както твърди рекламата им - ще съм му благодарен, аз и без това от две години наблягам на него, незнайно защо - обаче вкуса му ми харесва. Дано да е от малца.
Сметката е много проста - от един кг. зърно се получава грубо 4 л. бира. Ако зърното е малц - при цена около 2 лв. за кг. малц - литър бира струва около 50 ст. като суровина (водата и хмела не ги броим) , което значи че най-евтината развасовка от 2л. ще е 1лв. само като суровина, за другите разходи да не говорим, отделно акциз и ддс - и ?
пример : себестойност на 2л. - 1лв + енергия, режийни, заплати кредити, алабала - да кажем че става 1.20 лв. , сега слагаме 18 ст. акциз на литър (9.2 евро на хектолитър при 4.8% алкохол) - 1.56 до тука, следва поне 20 % печалба за фабриката +31ст. = 1.87лв., 8% печалба за дистрибуторите +15ст.=2.02лв., поне 10% за крайния магазин +20ст.=2.22лв. + 20%ддс= 2.66лв.
Ами няма как бира от 2л. да струва 2.20лв с ддс, акциз, печалба за дистрибутора и за магазина и за фабриката и да е направена от малц, освен ако фабриката не си го произвежда сама и то пак трудно се връзва цената !
Ако направим същата сметка със зърно, ензими и т.н. - друга става системата - тон ечемик на едро може да е и 200 лв. , да не говорим за разни схеми за ишлеме и т.н. , цената на литър бира откъм суровина ще е ... 5 ст. !
А ензимите за озахаряване на тон зърно са единия 500 гр. другия 1.2 кг. - колко струват не знам но не е съизмеримо с 4 тона бира които се получават от тяхното действие.
Така че ... който иска да пие бира от малц - да си я направи сам или да ходи да я пие в Германия - там поне има закон за чистотата на бирата - малц,вода,хмел - туй то, друго няма !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2012, 11:59 
Аватар

Ето и сметката за домашната бира от собствен малц :

7 кг ечемик по 40 ст. = 2.80лв. стават на 6 кг. малц с помощта на 20 часа сушене с 1 кватова духалка (или подобно количество енергия от газ пропан-бутан) - значи добавяме цената на 20 кватчаса ел.енергия - средно 16 ст. на кватчас (дневна/нощна) 20*0.16=3.20лв. (може да се пуска на топлене само нощем, а денем да е само на духане - сушенето е предимно от въздуха, по-малко от топлината)
дотук - 6лв. !
Трудът си е наш и го правим с кеф :)
Следва смилане на ръка или с мин. колич. ел.енергия
Загряване на 20 л. вода от 10 до 60 гр. - 1кватчас = +0.18лв.
Смесване и задържане 10 мин. - няма енергия.
загряване от 55 до 62 гр. на 26л. течност - 250мватчаса = +0.045лв.
задържане на 62 гр. 45 мин. - пак толкова енергия +0.045лв.
загряване до 71 гр. - 333мватчаса = +0.06лв.
задържане на 71 гр. 45 мин. - 1 кватчас = 0.18лв.
вдигане до 78 гр. - 250мватчаса = +0.045лв.
стопляне на 22л. вода от 10 гр. до 78 - 1.5кватчаса = +0.27лв.
прецеждане, промиване - без енергия
загряване на 30л. течност от 75гр. до 100 - 1кватчас = +0.18лв.
поддържане на вренето час и половина - още 1кватчас (може би е по-малко) = +0.18лв.
------------------------------------------------------------
общо за енергия за озахаряване и варене = 1.19лв.
(до тук - 7.19лв)

заквасване с дрожди за горна ферментация = +3.80 лв. (тези с долната ферментация са значително по-скъпи)
забравих да включа цената на хмела (по гр. на литър) - 5ст. на грам гранулат = 1.20лв.

------------------------
Крайна сума = 12.19лв. (закръглям го на 12.20лв.)

Имаме накрая 20 л. бира за пиене (намалил съм даже, реално ще е 23-24).
Цената на литър бира е : 12.20/20 = 0.61лв. или за 2 литрова бутилка е 1.20 бутилката, което е наполовина на тази в магазина !
И остава удовлетворението от успеха, което е незаменимо !
Наздраве !
:prost: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2012, 15:06 
Аватар

victoryvt, :respekt: ентусиазма ти да експериментираш и да описваш нещата в детайли направо ме изумява :gott:
В твоите постове, освен че съдържат много ценна информация, някак нещата изглеждат по-прости и прозрачни, та на човек му идва да запретне ръкави, и да забърка една тенджера бира. Благодаря ти много!
( е това ми струваше 85 лева за нова 35 литрова тенджера 18/10 с двойно дъно преди 4 часа от гр. Мадан, ма кво да правиш - хоби :megagrin: )

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2012, 17:50 
Аватар

Неръждавейка предполагам ... Скъпички са.
Аз купих казан 40 л. (тенджера) емайлирана за 45 лв.
После видях в една строителна борса доста други по-малки - 15-20 л. неръждавейки на поносима цена.
Но не мисля че сбърках - 40 л. са си баш колкото ми трябват.
Сега мисля да я пробия за да монтирам кран за източване, иначе филтрирането на бирата малко екшън става.
И да използвам поста да споделя, следващата проба мисля да я газирам със захар - така ще имам по-малко утайка в бутилката. Или поне се надявам.
И още нещо : едвам се сдържам да не си отворя една бутилка от бирата дето вече стана на една седмица :)
И довечера може и да се прежаля - една седмица - една седмица, тъкмо ще имам база за сравнение за след още 2 седмици отлежаване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2012, 20:33 
Аватар

victoryvt написа:
Неръждавейка предполагам ...

Надявам се! Тенджерите които имам хром/никел 18/10 не ги лови магнит, а за тази се лепва като пиявица. Но имам и други неръждаеми съдове , които ги лови магнит. За две седмици 3 пъти ходя до Мадан и се облизвам като котак пред рибарски магазин. Тенджерите са с много добър дизайн, турски са и поне три-пъти по-тежки от китайските със същия обем. Но най ценното е двойното дъно, че много мразя загарянето. Имаше няколко размера от 6 до 60 литра. Мисля да и вградя една колонка на капака и да стане 3-4 в едно.
Ако още не си отворил бирата, по-добре побързай - че как ще правиш бира без д я пробваш, ами ако се развали ;). Пък и днес е празник http://zadoma.rozali.com/praznici/p7288.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2012, 20:46 
Аватар

П.П. Емайлираните съдове са много добри, докато се пази целостта на емайла ,нараниш ли го по-добре на боклука, така че не те съветвам да я пробиваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2012, 10:18 
Аватар

Ровейки се из чуждестранни сайтове за домашно пивоварене вчера се натъкнах на едина интересна статия относно правенето на малц в домашни условия.
Ето я : http://www.byo.com/stories/article/indices/44-malt/1097-make-your-own-malt
Всъщност тя потвърди всички мои предположения относно загубата на екстракт (по-ниска плътност/захарност преди заквасване) - всичко е заради невъзможността да контролираме в домашни условия температурните и влагови режими, в резултат на което нашия малц доста се различава от малца произведен в малцераите. Но има и дадени решения и напътствия, които ще систематизирам тук, а може и да пусна нова тема за домашното пивоварене с изходна суровина - ечемик :)
1. (Вече е споменавано, но не е давано обяснение защо) Накисването на ечемика да е за не повече от 8-12 часа и да бъде последвано от също толкова часове престой след изцеждане (аз го правя в една голяма ваничка - широка и дълга,но не много висока - предназначена е иначе за бояджилък). След това пак накисване и пак изцеждане и така докато се разстеле за покълването. Обяснението е че едва ли не давим във водата зърното (което е един своеобразен жив организъм, нуждаещ се както от вода, така и от въздух).
2.Доколко да чакаме кълна вътре в зърното - отговорът е : 2/3 от дължината на зърното. Тук вече всичко е субективно - някои зърна ще са надвишили , други ще са недостигнали, а трети едвам започнали. Майсторлъка е да сме колкото може по-близко до тази граница с колкото се може повече зърна. А как да стане - всеки сам да пробва - аз регулярно ги размесвам и им сменям местата - тези дето са били отдолу ги качвам горе, сменям им местата в рамката , гледам да не ги мокря с много вода, отначало ги покривам с една тениска, после ги отвивам да дишат повече и така ...
3. Сушенето ! Много важна част от процеса, освен това чрез разлики в сушенето се получават и различните видове малц (по света има описани хиляди видове малц). Пример : светъл малц (pale malt) сушене при температура 38-51 гр. за 24 часа или докато стане влагата в тях 12% (от първоначална 50), следва крайно сушене при 60-70 гр. докато влагата стане 2-6 % или на практика - тежестта на малца стане равна на тежестта на изходния ечемик. Естествено - сушенето на по-високи температури ще ликвидира ензимите и се прави само за специалните видове малц, които така или иначе са само малък процент от общото количество малц в дадена бирена рецепта.
В момента суша 3 кг. малц чрез печка духалка за 12 лв. :) - как процедирам : Имам две рамки с размери метър на 50 см от чамови летви 3/4 см - кофражни летви, на тях опъната мрежа за мухи. На едната рамка по принцип провеждам покълването , а другата я ползвам по времето на сушенето. Слагам ги една над друга върху някакви подложки на височина около 40-50 см над пода. Духалката я слагам в единия край и я надигам на 45 гр. от двете дълги страни на така получения паралелепипед слагам някакви подръчни стени - две пласмасови плоскости, една ламарина и т.н. по този начин въздухът от духалката не може да избяга настрани, а само нагоре през разстланото на два реда зърно, снощи в 19 ч. я пуснах на макс. (2квата - термометър в средата на долната рамка показваше 40 гр. вечерта и 50 гр. сутринта ) и тая сутрин вече дори в горната рамка беше изсъхнало зърното - при захапване със зъби се счупва на две. Сутринта я оставих само на духане на въздух за да доизсуши зърната. Разхода на енергия е - 12 часа по 2 квата на нощната тарифа предимно. Това за 3 кг. малц. Мисля че и 5 кг. мога да врътна с тия две рамки, но засега карам по 3 - 3.5 , така след 2 седмици имам малц за един казан бира.
Премахването на коренчетата става за 15-20 мин. чрез разтъркване с ръка върху същите две рамки.

Кристален малц : Получава се чрез сушене на мокрия малц на 100 гр. за 1 час.
Реплика на мюнхенски малц : От вече изсушения светъл малц - печене на фурна за 20-30 мин. на 177гр.
Черен малц : В алуминиево фолио се слага малко количество или светъл малц, или немалцован ечемик и се пече на скара или барбекю като се обръща и размества често за да не изгори. Пуши и мирише много, затова да се прави навън.
Карамалц - накисване за 2 ч. в топла вода 45гр. на светъл малц (започва действието на ензимите, появяват се малко захари в зърното) и след това печене във фурна до покафеняване и получаване на карамелен вкус.
За кисел малц не мога да дам точна рецепта, вече го коментирахме , но идеята е да се подкиселява по време на кълненето с млечна киселина, но какви са точните пропорции, не мога да кажа.
Малц от жито или царевица - същото като от ечемик, с разлика че житния покълва много бързо и трябва да се суши на ниска температура, както и да не се пече изобщо.
Ами ето - няколко основни вида малц вече имаме, можем да опитаме различни видове бири. Тъмни, светли, вайцен (вайс) бири.
Хубавото е че основните суровини са евтини и човек дори и да сбърка може да опита отново и отново и така докато се получи удовлетворителен резултат.
Съвета от статията е - да се слага малко повечко малц който е домашен, отколкото пише в съответната рецепта за бира и така да се компенсира загубата на екстракт породена от несъвършенствата на нашия малц.
Аз мисля да слагам по малко и немалцов ечемик, леко покафенен на фурна, тъй като моя малц досега поне винаги е озахарявал освен себе си и още поне толкова че и до два пъти теглото си друго зърно. Та 1/3 допълнително ечемик няма да го събори, а ще добави още екстракт, тяло и т.н. на бирата.
И другата грешка - варенето ще го правя на отворен капак - колкото и да мирише, така ще концентрирам достатъчно бирата преди заквасване.
Алкохолът в крайната бира обаче зависи както от екстракта, така и от схемата за озахаряване - по-дългото държане на по-ниски температури генерира повече ферментируеми захари, които впоследствие се превръщат на алкохол. По този начин може да направи плътна бира с малко алкохол, както и лека с много алкохол (което едва ли е много приятно - ще има вкус на разредено вино при това газирано). Оцветяването и карамеления вкус зависят от съответното наличие на тъмните малцове, които обаче нямат ензими и затова и там главната роля се играе от светлия малц - основата за всичко !
Наздраве !

/Пропуснах да спомена съветите от статията относно коригиране на недостатъците на нашия любителски малц :
1. Слабичък е на ензими - лекува се чрез удължаване на озахарителната пауза. И да се придържаме към долната граница на посочената температура на озахаряване.
2. Удължаване на протеиновата пауза (50-55 гр.)
3. Борба с диметилсулфида : Единия вариант е да се суши светлия малц към края на сушенето с по-високи температури, но има риск да унищожим ензимите. Другия вариант е да се вари бирата по-дълго време - час и половина и повече.
4. Да се търси подходящ източник на ечемик, ако един не ни удовлетворява - да търсим друг и трети и т.н., всичко зависи и от производителя с какви химикали е пръскал по време на отглеждането.
/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2012, 15:59 
Аватар

Та аз не се сдържах да чакам още седмица-две и отворих една бутилка от моите днес :
Прикачени файлове:
parvi-kazan1.jpg

Прикачени файлове:
parvi-kazan2.jpg

Ами какво да ви кажа - личи си че иска още седмица поне (сега е на една седмица от бутилирането), иначе вкусът е малцов, леко сладни (характерно уж за ейловете - бири с горна ферментация каквато е и тя), усеща се все още маята, но не е натрапчиво, лекичка е, както и очаквах при този слаб екстракт, газировката е повече от добра, хмелът се усеща но не е натрапчив ...
Абе има какво още да се доизкусурява, но като за първи казан мисля че е добре. Независимо от слабия екстракт - цвета си е почти като на купешките от 11.5-12 % , пивка е, ще я ликвидираме с кеф, няма да остане. И пак да напомня че това е от фуражен ечемик :lol:
Наздраве !
:prost2:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Мар 2012, 16:42 
Аватар

Ухаа, наздраве и на теб! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Апр 2012, 10:42 
Аватар

Вчера следобед започнах втората варка с малц от пивоварен ечемик, любезно предоставен ми от колегата Хелрейзър. 5кг малц + 1.5 кг. ечемик-позапечен след измиването за час на 120 гр. във фурна с вентилатор - беше придобил лек златист цвят и миришеше доста приятно.
Смилането на малца беше за 20 мин. ! И то при положение че го правих доста надребно. Разликата в твърдостта на малц и немалцов ечемик е удивителна.
Реших да обърна наобратно количествата вода - да озахарявам с 22л. вода и да промивам с 20. Това с цел- по-голям екстракт.
Резултатът : 11% екстракт на мъстта преди заквасване, и то при положение че варих на почти затворен капак.
С прецеждането също въведох нов момент - направих си т.н. лаутъртюн - на една вана 35л. на която сложих кранче за източване. Тензухът сгънах на 2 преди още да започна озахаряването, после преместих целия майш във ваната, отцеденото в казана върнах обратно, отворих крана и започна голямото чакане. Отначало течеше добре, после намаля до струйка както тече ракия.
През това време стоплих 20 л. вода до 78 гр. в очакване да ми потрябва, но уви - чаках доста и тя изстина. После достоплях пак, вливах по малко , чаках много ...
След втория час ми писна и каквото се беше прецедило - това и сложих да ври.
Така загубих поне 5 л. бира, но ... останалите към 20 се очертава да бъдат доста бистри.
Към края на варенето си позволих да променя рецептата - добавих допълнително няколко гранулки от ароматичния хмел, ей така за допълнение.
След охлаждането с чилъра - всичко което падна на дъното беше във вид на зеленикави частички - хмел,коагулати и т.н. - прехвърлянето в тубата направих през метална цедка, която отначалото не задържаше нищо, а към края когато вече грбях от дъното се налагаше на всеки литър да я почиствам като я измивах на чешмата.
Сега се радвам на пърпоренето на водния клапан и чакам с нетърпение момента за дегустация.
Тоя път мисля да газирам само чрез захар, не съм отделял незаквасена мъст. Така смятам да намаля до минимум утайката в бутилките.
Изпихме и една от старите бутилки (2л-ва на две седмици от бутилирането) - много се хареса, въпреки слабия екстракт. Интересното с нея е , че с времето цвета става по-интензивен,или аз си въобразявам :)
Вкусът е значително подобрен в сравнение с едноседмичната проба.
Лошото е че поради многото утайка (1 см за 2 л. бутилка), последното наливане вкарва и утайка и вече не е добър вкуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Апр 2012, 11:36 
Аватар

Това с твърдостта на малца и на мен ми направи впечатление, но ние няма как да го изсушим до 3-4%, не че няма, ама нямаме търпение. Моя домашния малц има влага да кажем около 10-12% ( колкото преди накисването), истинския малц, който имам е поне 4 пъти по твърд и с много ясно изразен вкус, който липсва при домашния.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Следваща

Часова зона: Европа/София