Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Май 2012, 10:26 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Определено алфа амилазата има пръст понеже 40мин държах на 65градуса и 40 мин на 72. Началния екстракт показваше посредата между 10 и 15, та около 12-12.5 може би.
И аз днес ще бутилирам та верно ще ги премерим :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2012, 11:05 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Има и още нещо - забелязах че си озахарявал с 1:3 (1:3125) зърно :вода , а аз го правя 1:4 - понеже все гоня максимален добив на екстракт, та започнах да се замислям и да меря PH-то на водата и на бирата.
И гледай сега какво става :
Водата има пеха - около 7 (поне нашата тука - а и от данни на ВиК също е толкова)
След размесването с малцовете пехато пада и ако сложиш повече вода (както аз) всъщност го вдигаш нагоре заради добавянето на вода с пеха 7, ако му добавиш гипс - го сваляш, а със сода бикарбонат го вдигаш още.
За съжаление, понеже още съм малък и нямам цифров пеха-метър :lol: си купих един тест от магазин за рибки. Точност 0.5 , от 3 до 14 мери, обаче иска да е прозрачна течността, а наща е с прозрачност на река след пороен дъжд - т.е. не върши баш работа за мъст. И все пак установих че при последното ми озахаряване в началото след размесването пехато ми е било около 5 - 5.5 , което е добре и дава предимство на бета амилазата, но и не влошава много алфа-амилазата.
Ако бях озахарявал с 1:3 щеше може би да е около 4.5 и щеше да даде предимство на бета-амилазата за сметка на алфата - и щях пак да сляза на остатъчна захарност под 3%.
Та ... ще трябва да порастна и да си купя един пеха-метър за 100 лв. на Хама (както Наско-хондата) :)
Ама за тия 100 лв. колко бира щяхме да изпукаме ...
Абе нема пълно щастие !

Та викам - да видиш твоята вода с какви параметри е. Но ти така или иначе си сложил по-малко за озахаряването - значи не си помогнал на алфа-амилазата , а даже си ударил рамо на бетата ... Явно само заради температурите е ...
Което ме навежда на мисълта че ако искам да озахарявам зърно за алкохол, а не за бира - ще трябва или 1:3 или да добавям гипс (както правят хамериканците). Абе май ме засърбяха ръцете за един бърбън да врътна аз ... докато станат кайсиите :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2012, 12:16 
Аватар

То хубаво пх-метър ама няма да стане. :D Чак толкова нямам намерение да задълбавам, поне на този етап. И без това разходите вървят. Ще изчакам да видя как ще е на вкус като се газира и тогава ще преценявам за по-нататък.
Сега тамън бутилирах. Захаромера показваше между 5 и 0, можеби 2,5-3%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 09:43 
Аватар

Снощи сколасах да направя малко Кристален малц
Изображение

На външен вид няма кой знае каква разлика с Кафявия малц и Амбър малца, но вътре този е наистина като тъмно кафяво стъкло. Със зъби трудно се хруска.
Рецептата е: зеления малц се поставя в тава на слой максимум 2см директно във фурната на 60 градуса без никаква вентилация за 40минути. Ако почне прекалено да засъхва може да се напръска с малко вода. Трябва след тези минути малца да е още влажен. После температурата се вдига на 150 градуса, като се препоръчва нормална вентилация. Понеже ми се стопи вентилатора на фурната карах без вентилация, като по-често пребърквах. Продължителността е от 1-2 часа в зависимост колко интензивен цвят и аромат се иска. Аз го държах 2 часа.
Кристалния малц има същата оцветяваща способност като Кафявия малц, но той придава карамелен привкус, понеже целия лом на зърното е стъкловиден ( карамелизирана захар).
При някои рецепти Кристалния малц не го влагат при озахаряването, а предварително правят екстракт от него, който в последствие добавят.
Бирата която ще правя ще съдържа: Светъл малц от който ще дойдат основно ензимите, Амбър малц, Кафяв малц и Кристален малц.

Последна промяна hellreiser на 09 Май 2012, 12:21, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 10:23 
Аватар

Екстра е !
Аз пък глася пшеничен малц - по две причини :
1. Свърши ми ечемика.
2. Ще правя вайцен бира.

Интересното на пшеничния малц е , че много бързо става всичко - киснене 12 часа, 12 часа да вземе въздух и като отидох да го уж кисна втори път - видях че вече е избил и направо го разстлах, на следващия ден вече има коренчета и кълнчета. А довечера или утре сутринта май ще трябва да го суша.
Кълнът за разлика от ечемика не е вътре, а вън !
И при премахването на коренчетата ще падне и той, което предполага и по-малкото ензими. А също и бързия процес на покълване.
Та не знам и колко да го чакам да порасне кълна - ще го спра пак на принципа да не е по-дълъг от зърното, нищо че расте в друга равнина.
Дрождите за вайцен пристигнаха, по-скъпи са, с по-висока остатъчна плътност, с по-малка седиментация (няма да залепва утайката за дъното) - въобще ... нещо почвам да се притеснявам че няма да ми хареса вайцена. Ама да видим.
После ще опитам и вариант на вайцен с дрожди S04, за които също пише че ги бива в пшеничните бири, макар и да не са баш за тях.
В събота ще варим ли бира ? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 11:32 
Аватар

В събота съм на работа до 3 часа, след това ако не вали ще пръскам гроздето, защото ми е приоритет и май няма да остане време та може в неделя,ако не ме примързи. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2012, 20:56 
Аватар

Днес забърках една каша да видим какво ще излезне.
1,5кг светъл малц,
0,435кг- амбър малц
0,300 кг- кристален
0,200 кг- кафяв
вода за озахаряване-8л
за промиване-10л
Протеинова пауза - 20мин на 50 градуса
Озахаряване - 70 мин на 66 градуса. Колко беше точно един господ знае, електронния термометър нещо забиваше, та трябваше да ползвам и спиртния. Разликата между двата достигаше до 7-8 градуса :shock: Абе днес нищо не вървеше както трябва.
След озахаряване резултатът беше изненадваш за мен, в бистра и охладена течност - 17%
След промивка - 8 %
Варене 90мин, горчив хмел 7гр, 10мин след завиране
ароматичен хмел- 2гр, 30 мин преди края
ароматичен хмел- 2гр, 15 мин преди края
След охлаждане - 11%
Заквасване с Safbrew S-33, ферментацията започна вече.
Издъних се с филтрирането, трябва да сменям генерално схемата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 09:50 
Аватар

Ами за термометрите има много да се говори ...
И аз в събота се прецаках с невярно отчитане.
Първо загрях прекалено водата преди размесването - в резултат вместо на 50 гр. кашата ми застана на 60 :datz: , ядосах се, долях 2л. студена вода, падна на 56-57, обаче мерени със спиртен термометър , оня другия с изнесената сонда си показваше почти 60 !
Пак се ядосах , обаче като се замислих - сетих се каква е грешката : Бях наместил сондата много близо до страничния ръб на казана (долу горе по средата на височината му) и понеже все пак металът има по-голяма топлопроводимост от водата - там близо до метала показва с 5 гр. повече, а по време на нагряването разликата стига до 7-8 гр. !
Преместих сондата в средата на кашата и показанията се изравниха !
Но така или иначе протеиновата пауза отиде по дяволите - в резултат - накрая при охлаждането след варенето имах толкова много утайка от белтъци и пр. че чак ми намаля драстично чистата бира (бях събрал след прецеждането около 35 л. течност с екстракт 10% ! , а накрая налях в тубата около 25 ! - значи 5-6 да съм изпарил, но и 4-5 съм имал в утайка)
Занапред ще бягам от прегряване - размесвам на 40 гр. и почвам покачване. Ако трябва ще го правя или бързо или бавно, но да не прескачам температурата за протеазата, че после ...
Иначе съм доволен от тая последна варка - процесите си вървят, цеденето става добре, макар че може да мина на варианта съд в съд, ама ще ми е жал да си пробия втората вана. Но така ще стане най-добре.
Крайния екстракт пак не можа да стигне 12, но беше много близо до тях - 11-11.5%, сега ферментира бясно вече втори ден, спестих си малко дрожди да имам за бутлирането :) а може и да сложа S33 че с тях най-добре се газират бутилките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 10:59 
Аватар

И сега , кога ще бутилираме? :) При мен в момента температурата е на долната граница на дрождите та сигурно ще изчакам 72 часа и после пак сироп без допълнително да посявам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2012, 11:17 
Аватар

:megagrin:
Ами аз мисля че вторник вечерта е добре за мен, но ...
Пак чакам скъпи гости , тоя път от Пловдив :lol:
Тъй че ... май ще е за сряда вечерта !
Лошото е че, тоя път нямам готовност да покажа добра бира - освен една бутилка дето е от твоя ечемик (последната).
Иначе тая червената последната е екстра, ама пустата му и слаба газировка, много ме дразни ! :datz:
А предишната с тия дрожди S04 е добре газирана благодарение на добавените дрожди, но тя пък стана малко бледа откъм тяло.
Абе не сме още за изложение, но иначе бирката добре влиза - аз съм си изпил 50 л. от моите опити и досега такава дето да не става за пиене нямам, освен едни малки проби в тенджера.
Има и още един колега бироправец, ама нещо не ще да се хвали във форума. :)
Ще видим и неговата как ще е на вкус и вид.
Всъщност, нека всички които са пробвали да варят бира вкъщи да се оповестят, поне.

Едит: Виждам че вече се е разписал колегата "Стасика", за което предлагам да го поздравим !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 13:25 
Аватар

Местожителство: Димитровград
Колеги кое всъщност газира бирата? Маята,добавената захар при бутилирането или вторичната ферментация под налягане в бутилките.Ако си отговорим на този въпрос ще можем да контролираме степента на газиране.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 14:20 

Местожителство: София
всичко изброено...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 15:24 
Аватар

И след снощните тестове които проведохме (с Фланкер) :lol:
се убеждавам вече че само дрождите Safbrew S33 могат успешно да газират бутилката.
И въпреки това ще си доизчакам отлежаването на бутилките с S04 , дано все пак успеят да се газират приемливо.
Сега ще тествам и вайценските им събратя, но отсега почвам да питая съмнения.

А който е най-голям фен :
http://www.kegerator.com/EdgeStar-Cornelius---Sixth-Barrel-Glass-Door-Kegerator-Stainless-Steel-Black/DBC120KEG,default,pd.html?cgid=Kegerators-Home_Kegerators

Ще си го поръчам на Дядо Коледа назима. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 15:40 
Аватар

Е аз утре ще бутилирам от бирата с хлебната мая.Дано се получи нещо.Ще слагам захар в бутилките и квото сабя покаже.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 15:47 
Аватар

ilu6a ти варил ли си бира и какво се е получило при тебе.Ще споделиш ли?Малко повече информация за вторичната ферментрация няма да ни е излишна.Аз мисля че ако има нужната остатъчна захар и мая при вторичната ферментрация не зависимо от вида на маята трябва да се газира.Дали съм прав ще разберем след 20тина дни.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Следваща

Часова зона: Европа/София