Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 15:54 

Местожителство: София
Не ,аз не съм варил.
Просто чисто теоретично без дрожди,(остатъчна)добавена захар при бутилирането , вторичната ферментация няма да има, самата тя е причината за газировка...
Извинявам се ако съм разводнил темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 15:55 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Захар само ей тъй с лъжичка не е добре да се слага, защото не се знае какви бактерии има по нея.
Аз процедирам така - кипвам 0.5 л. вода, слагам захарта в нея, разтварям, кипя я още 5-10 мин., охлаждам и наливам на дъното на измитите бутилки. Пълня ги, и ако се наложи доливам отгоре от захарния сироп, или правя нов ако има нужда.
Преди да ги затворя ръсвам по малко дрожди или пък слагам в охладения сироп дозата дрожди за бутилките.
(Това последното всъщност съм замислил да правя, още не съм го правил)
Остатъчната захарност е много малко. Всъщност - ако бутилираме на 4-5 ти ден от заквасването то няма нищо за ядене на дрождите вътре. Те още на втория ден са изпапкали почти всичко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 16:28 
Аватар

Местожителство: Димитровград
victoryvt аз по същия начин слагам захарта.От първото варене бутилките които са пвц за доста твърди на пипане и от там следва че се газират добре,имам и стъклени бутилки в които съм бутилирал в тях не знам какво се случва.Надявам се всичко да е наред.Не съм слагал допълнително дрожди само захар.За бутилирането утре с хлебната мая пак така ще действам.Мисля че мая трябва да се добавя ако при бутилиране бирата е на 0 захарност за да може да се възбуди нова ферментация плюс захарта която добавяме в бутилките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2012, 16:55 
Аватар

Да, газирали са се добре защото си ползвал дрожди S33 !
Предполагам че и с хлебната мая ще се газират добре.
Крайния екстракт (захарност по захаромера) почти никога не може да е 0. За бири с горна ферментация пък съвсем. Причината е в образуването на неферментируеми захари - благодарение на действието на алфа амилазата. (Пример : озахаряване 1 час на 63-64 гр. ще даде по-малко неферментируеми захари отколкото същото озахаряване на 67 гр.) Съответно - при по-голяма ферментируемост (по-ниска крайна захарност) се получават бири с по-слабо "тяло" и повече алкохол, обратното - при по-висока температура на майшуването се получават бири с плътно тяло, но по-малко алкохолни. Всичко това е разбира се в зависимост от стила бира и рецептата.
Но дрождите са си вътре, една голяма част от тях измират след като свърши "храната" (глюкоза,малтоза и малтотриоза) Над една седмица не е препоръчително да чакаме ферментацията понеже започват процеси на автолиза на дрождите - разграждат се от самите си ензими в тях и се продуцират нежелани и неприятни вещества. Бирата се избистря много, но на вкус се променя. Така че ако се бутилира както правим на 4-5 дена макс. - дрождите са малични в голяма степен и само трябва да им осигурим храна и те ще започнат пак да правят алкохол.
Обаче ...
1. По време на бутилирането колкото и да сме взнимателни - все пак вкарваме някакво количество кислород. Което пък е предпоставка дрождите да започнат да се делят и така хабят захарите вместо за газиране - за размножаване. Този излишен кислород после при отлежаването вдига съдържанието на диацетила (неприятен дъх на масло и вреден - боли глава)
2. Внасяйки само захари ние създаваме друг проблем на дрождите - те имат нужда и от минерали - фосфати, азот и т.н. Така че газирането по германски тертип с незаквасен сироп отделен след варенето и престоял да чака в хладилник тук има определено предимство (В него освен захари има и всички минерали съдържали се в началната пивна мъст).
3. В затворената бутилка се натрупва налягане от газировката което налягане подтиска живота на дрождите и те спират да ферментират. Така може да остане излишна захар в бирата и да е слаба хазировката.

Както вече коментирахме - поне според мен - само S33 са удачни за бутилково доферментиране.
Или поне засега такива са ми вижданията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2012, 13:58 
Аватар

Местожителство: Димитровград
Така другари пивовари :prost: ,Току що бутилирах тая моята биричка с хлебната мая.Супер доволен съм.Честно да си призная не се надявах на такъв успех бях доста скептично настроен.Бутилирах точно 26л бира с 3 захарност.Този път бутилирах цялото количество с 300гр захар и 500гр вода.Не знам защо но така прецених,усет ли не знам.Бирата е добре на вкус е колкото може да е добре една не газирана бира де :) .Само ми се струва малко множко хмела но докато не се газира не мога да кажа със сигурност.На този етап съм много доволен от себе си и от двата опита,да не забравяме че правя бира за първи път.От тука нататък остава да чакам :wallbash: и да чакам :wallbash: за да видя резултатите и да се коригирам за да постигна вкуса който търся.А аз не искам някакви префантосани бири а проста домашна светла биричка направена с мерак. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2012, 17:47 
Аватар

Ами браво !
Абе ние сякаш сме се наговорили.
Аз току що сядам след бутилирането на 28 л. вайцен-бира.
Само да споделя - да не се притесняваш от сегашното усещане за много хмел - като отлежи и се газира, а и не на последно място - като я охладиш за пиене - драстична разлика има в усещането за хмел.
Даже ми се струва малко.
Но, аз за моята ще си пиша в другата тема. И снимка една ще кача.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2012, 20:50 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Еееее, айде да не остана и аз по назад.
Преди един час се върнах се върнах от една бърза командировка и от колата в еднага на бидона. :lachtot: Бутилирах нещо, което съм убеден че ще ме разочарова, но все пак.
Добавих към всяка бутилка 10% сироп, показанието на захаромера беше много противоречиво, при тази варка всичко е на карък и наопаки, та или ще гръмнат бутилките или няма да стане нищо. :?
Абе тва нащо е откачена работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2012, 17:48 
Аватар

Ааа бирата ти си е ОК ;) Вярно цвета е малко блед, но пък на вкус ми допадна. Газировката и резливостта си е съвсем прилична. От към хмел не си я претоварил, което също е добре за мен. Не знам ти как я харесваш. Иначе е ако си доволен от първия път ще изгубиш интерес към други експерименти ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2012, 16:19 
Аватар

Радвам се ,че ти харесва. След като изпих няколко цели бири и на мен ми хареса. Може би искам малко повече послевкус на хмел да ми остане в устата, но ще опитваме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2012, 23:20 

Местожителство: София
http://blog.vladec.net/beer-presents/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2012, 09:34 
Аватар

ilu6a написа:
http://blog.vladec.net/beer-presents/

Значи трябва да варим на пълнолуние :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 21:57 

Здравейте
Моля за една услуга.
Ако може тези от вас които вече са получили търсения фкус, цвят
Да опростят тези 22 стр. с объркваща информация със най сполучливите опити от първата до последната стъпка без излишно инфо.
Ще ви бъда задължен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2012, 09:20 
Аватар

Добре дошъл.
Тази ако ти е дълга - пробвай тази -
http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=1518
Първата страница ще ти стигне за да се надъхаш, а ако издържиш до последната, значи ставаш за пивовар :megagrin:
(понеже едно биропроизводство до заквасването с дрождите трае 7-8 часа и то след като си му хванал цаката, те неслучайно американците му викат brew day - денят за варене)
Само да те разочаровам, че в тая жега не е баш време за пивоварене, още по-малко за малц.
Ако си намериш прохладно мазе за ферментация и отлежаване и за правене на малца, ще ти потръгне работата.
Или поне климатизирана стая с температура не повече от 24-25 гр.
Дерзай, питай, действай !

Аз започнах миналата година с малц, озахаряване на малц и царевица за уиски, и после проба за варене на бира в тенджера - още първите две станаха добре, досега имам 8 казана по 30 л. и само два са с малко лош вкус поради горещото време. Трудът е много, но резултатите си заслужават. Ако можеш си намери малц от някъде, иначе докато го докараш в приличен вид ще мине време.
Доста от писаното в тази тема, че и в другите е плод на опити и грешки. Към днешна дата мисля че съм наясно с домашното пивоварене, та ако си фен и имаш мерак - ще ти помогна. Пък после ще си ги мерим :megagrin: бирите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2012, 10:50 
Аватар

Понеже няма никаква активност нещо нека се похваля. :)
Снощи сварих първата си тъмна бира.
Изображение

Изображение

Суровините са: Светъл малц, Caramunich type 2, Carafa type 2. Дрожди Safale SO-4.
Охмеляването беше само с горчив хмел 70мг/л, внесен 15 мин след завирането. (По съвет на Flanker- той ми каза така да направя :D, за което благодаря )
Екстракт преди посяването на дрождите- 12.5%
Сега вече ферментира доволно при температура 18-19градуса, остава да чакаме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2012, 20:43 
Аватар

Я погледнете Safale SO-4 каква хубава и плътна утайка правят, консистенцията е като на кисело мляко 2%,

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 349 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Следваща

Часова зона: Европа/София