Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Окт 2013, 06:28 
Аватар

borisgp написа:
Седя си аз оня ден до бидоня и го наблюдавам втренчено, наблюдавам го и пуша цигара. Дима се вие из цялата мазъ а пепелта пада върху бъркалката. Идилия. Гледам клапана и изведнъж тя се появи, самата тиха ферментация ви казвам. Излезна балонче след 3 секунди ново не можех да повярвам, пълна мистерия. Тихата ферментация викам си ама нея никой не я е виждал как пък точно на мен ще ми се появи, в целия форум я търсят няма и няма и изведнъж ..... в мойта маза. Веднага отидох и извиках комшията влезнахме в мазъта и гледаме и той гледа и се чуди ...дали е тя дали не е, а клапана бълбука. Дълго гледахме и пушихме и някрая комшията каза: "Няма спор, тя е. Тихата ферментация ти се е появила". Така се бяхме олисали в това чудо, че не сме разбрали как сме заспали прави, а комшията даже леко наклонен заспал та едва се раздвижи сутринта. Поразмърдахме се разтърках очите наместих мустаците от третия път фокусирах клапана и що да видя от нея няма и следа. Изпаднах в паника комшията побегна, вика сигурно е при мене на една крачка са ни къщите. Така се беше засилил че не видя кофата с ярмата и така се преби, че всичкия ентусиязъм в него явно изчезна защото си излезна съвсем бавно и спокойно.....
Та пиша сега тука, как мислите, дали е била тя или съм объркал цигарите....странна вечер беше.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 23:08 

Местожителство: София
spook написа:
Случайно влязах, защото ме интересуваше информация.
Изчетох много писанки и се хванах за главата, защото ме заболя до пръсване.
Първо РАКИЯ е само това, което е произведено от вино. Всичко останало не е ракия, а наподобява технологията на процеса.
Малко пояснения. В приородата има само 4 вида ферментация. Първата е акохолна, и се получава от дрожди в анайробни условия-т.е. в отсъствие на кислород, чрез разграждане на захари и получаване на спиртна напитка с ниско съдържание на алкохол. Втората е оцетнокисела в присъствие на кислород, подобна е и третата млечнокиселата - кисело мляко и туршия. Четвъртата е полезна за очистване на природата но не и за нас-птомаиново или трупно гниене, всеки я е наблюдавал по плодове, месо и т.н., отделят се много токсични вещества.
Ракия от вино!!! Нещата са много прости и са били известни на Прабългарите от 72 ооо години. Бере се узряло грозде, защото има по висока захарност и по малка киселинност-алдехиди и кетони. Гнилите гроздове се махат, избягва се 4-тата ферментация. Гроздето се смила. Дрождите за алкохолната ферментация се съдържат в люспите и чепките. В люспите са достатъчно, който не го мързи през сито може да махне чепките. На топло 14-18гр. протича ферментацията. Първо се мери захарността. Трябва да е 24%. Има години когато гроздето дава висока захарност до 27-28%. Тогава се намалява на 24%. На 100 литра материал се добавят към 10-12 литра вода. И обратно ниска захарност 20%. На 100 литра материал се добавя по 1 кг. захар за се дигне захарноста с 1% или в случая се слагат 4кг. захар. Алкохолната ферментация протича до 12% алкохолно съдърхание. От там нататък самия алкохол я подтиска и спира. Ако има по висока захарност се получава полусухи вина с остатъчна захарност. Мен лично ме цепи канчето от нея. Процеса протича на два етапа. Бърза ферментация за око 20 дни. разграждат се 85% от захарите, и бавна ферментация за около 40 дни която доразгражда още останалите 15% захари. При бързата трябва да се бърка, докато намалее и виното образува кора и се изчакват 20 дена. След това се прелива в буре, слага се на отвора коркова или гумена тапа, парафинира се в тапата малка дупка с маркуче и през буркан с вода да излизат газовете от фермрнтацията. Така виното никога няма да вкисне-избягва се оцетнокиселата и млечнокиселата ферментация. След 60-тия ден в стъклени бутилки. и се наслаждавате на вида вино което сте направили, или го сварявате на РАКИЯ. :) От 100 литра вино 12% се получава грубо казано 25 литра ракия 48%, 4 литра вино -1 литър Ракия 48%, но реално 20 литра ракия, 5 литра бягат при първака и патокито.

Те така...иначе ще ни се пръснат главите :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2014, 17:06 
Администратор
Аватар

hanibal написа:
а това е легълцето на матриала и кочинката за малките плюскала

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2014, 18:54 
Администратор
Аватар

nikolaypetrov написа:
До сега ферментирах в една стая от къщата на село...

:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2014, 20:01 
Аватар

Местожителство: ПЛЕВЕН
spook написа: "В приородата има само 4 вида ферментация."

"Ферментацията е процес за превръщане на въглехидратите и е своеобразна форма на обмяна на веществата на дрождите.
Класическото определение е: "Ферментацията е живот без кислород".

1. Млечнокисела ферментация.

В зависисимост от крайните продукти, които се получават, млечнокиселата ферментация се разделя на хомо- и хетероферментативна и смесена такава.

2. Масленокисела ферментация.

При нея захарите се разграждат под действието на специфични микроорганизми и се получава маслена киселина и редица странични продукти - оцетна, пропионова, валерианова, капронова, янтарна, мравчена и др. киселини, етилов, пропилов, бутилов и амилов алкохол, СО2+Н2.

3. Алкохолна ферментация.

В процеса на алкохолна ферментация се използват и дрожди за получаване на глицерин.
Ако във ферментиращата мъст се прибави Na2SO3 (натриев сулфит) в определено количество, като главен продукт вместо етилов алкохол се получава глицерин.
От 100 кг захар се образуват 42 кг глицерин, 21,8 кг оцетен алдехид и 4,5 кг алкохол.

4. :?:

Аз залагам на № 3, класическото й развитие, до C2H5OH :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Май 2014, 20:07 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
АЛКО-ХОМЕОПАТИЯ

Имам опит пребогат
на алко-хомеопат -
с питие церя без грешка
всяка собствена болежка.

Кръвно падне ли - винце!
При високо пък добре
действа мъничко ракия -
гъл-гъл, марш, хипертония!

Заболял те е стомах -
анасон жули без страх,
кеф ти узо, кеф - мастика
все едно е, дет' се вика!

Ползвай ром при глас гъгнив!
Мента - вместо лаксатив!
Бъбрек пък функционира
с тройна мощ след каса бира!

Примери - каквито щеш!
Писна ли ти да четеш?!
Ами, свършвам с инструктажа
и НАЗДРАВЕ ще ти кажа. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Май 2014, 21:46 
Аватар

Ако не се лъжа автора е северозападно чедо. Немаме стигане ние... :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2014, 15:25 
Аватар

Мдаа и аз съм от фен- клуба на ПИЯНИЯТ БАРД

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2014, 22:12 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
:lachtot: :lol:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2014, 08:20 
Аватар

Местожителство: г. Русе
borisgp написа:
Седя си аз оня ден до бидоня и го наблюдавам втренчено, наблюдавам го и пуша цигара. Дима се вие из цялата мазъ а пепелта пада върху бъркалката. Идилия. Гледам клапана и изведнъж тя се появи, самата тиха ферментация ви казвам. Излезна балонче след 3 секунди ново не можех да повярвам, пълна мистерия. Тихата ферментация викам си ама нея никой не я е виждал как пък точно на мен ще ми се появи, в целия форум я търсят няма и няма и изведнъж ..... в мойта маза. Веднага отидох и извиках комшията влезнахме в мазъта и гледаме и той гледа и се чуди ...дали е тя дали не е, а клапана бълбука. Дълго гледахме и пушихме и някрая комшията каза: "Няма спор, тя е. Тихата ферментация ти се е появила". Така се бяхме олисали в това чудо, че не сме разбрали как сме заспали прави, а комшията даже леко наклонен заспал та едва се раздвижи сутринта. Поразмърдахме се разтърках очите наместих мустаците от третия път фокусирах клапана и що да видя от нея няма и следа. Изпаднах в паника комшията побегна, вика сигурно е при мене на една крачка са ни къщите. Така се беше засилил че не видя кофата с ярмата и така се преби, че всичкия ентусиязъм в него явно изчезна защото си излезна съвсем бавно и спокойно.....
Та пиша сега тука, как мислите, дали е била тя или съм объркал цигарите....странна вечер беше.

Е това ми направи деня! Хахахаххахахахахахаха ЕВАЛА!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2014, 07:53 
Аватар

gari_niko написа:
искам да ви кажа ,че на седмия ден захаромера показа 0 и закарах пращинката да я варя изкарах 10 килограма чиста хубава ракия ,първо ми тръгна на 63 градуса и я спрях на 40 градуса като я премерих цялата накрая беше 56 и на третия ден спиртомера показа 50 . като хванах 5 кг-патоки на 38 грауса което спадна на 30 градуса.и което ще варя на следващата врътка.значи не съм правил никакви химии по пращината само дето я разбърках с дрелката при слагането на захарта и на другия ден пак пребръках но не с дрелката и това беше всичко ,вярно че ,пращината ми беше със слаб рандеман -джанка и кайсия около 4-5 кофи и 8 кг захар ,но не съм и очаквал да изкарам повече ,сега съм подготвил втората врътка 2 кофи круша нарязана на ситно и 2 кофи от латекс 15 кг с джанка утре в неделя ще подгрея 1към 3 захар на 18-20 захарнос и ще чакам нулата ,след коетo ще варя .после ще ви споделя какво е станало ,забравих да ви кажа че догодих ракията на цвят уиски като сложих прясна кора от червена джанка направо под чучура.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2014, 19:36 
Администратор
Аватар

skrapy написа:
... в средата на бидона слагам 200гр. бурканче мед (не изсипвайте меда) и допълвам с плода и не затварям бидоните както пише на 2-рата седмица вадя бурканчето с остатъка мед и така вредния метил...

Може и да е хумор, ама някой го взимат сериозно... :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2014, 19:41 
Аватар

Местожителство: Плевен
Истината е някъде там.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2014, 11:51 
Администратор
Аватар

Bar_n написа:
... казанджията каза,че не е много добре в такъв казан да се вари само течност,трябва и малко от плода,защото иначе няма как да се завърти всичко в казана при вренето на джибрите,а само ще кипи както кипи вода при завиране...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2014, 21:03 
Администратор
Аватар

simeonov_74 написа:
сложих му серниста киселина и на 9- тия ден го отелих

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София