Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Етанол
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2008, 13:13 

Здравейте,
отскоро попаднах на този полезен форум, където виждам,че има доста запознати с технологията хора, та имам няколко въпроса. Искам да си направя етанол (заместител на бензина) и имам няколко въпроса:
1.Коя суровина е най-подхоряща за целта. Естествено трябва и да е възможно най-евтина
2.Някава точна рецепта за приготовление.
3.Какъв тип инсталация е най-подходящ.
Да поясня че не става въпрос за промишлено производство. 100 литра готов продукт месечно ме устройва напълно. Всичко трябва да може де се прави в гаражни условия.

Спорен ден!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2008, 13:54 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Здравей,
и добре дошъл!

По точките:
1. Зърно - ечемик, царевица. В момента се търгува по 30-40ст/кг. Захарта на едро е към 1.5 лв и икономически няма да ти е изгодно. Можеш да погледнеш темите за ракия от зърно и бърбън. Там технологията е описана, но за да получиш наистина добър резултат задължително ще трябва да си намериш ензими. С това ти отговарям и по 2-ра точка.
3. Най-общо казано ти трябва колона. Но и с колона ще постигнеш максимална концентрация (ако не ме лъже паметта) към 94 градуса. За производството на "чист" спирт ползват други техники.

В този сайт: http://running_on_alcohol.tripod.com/ има доста информация.
Разгледай и този сайт: http://www.homedistiller.org/ Тук можеш да намериш много информация за колоните и не само за тях

п.п.
правил съм си сметки и сметките ми са показвали, че малко се губи смисъла от цялата работа. Ако си свободен и няма какво да правиш по цял ден е оправдано, но да си убиваш всеки weekend за това мисля, че няма смисъл. Освен това, ако искаш да караш на чист спирт ще трябва да преправяш горивната уредба. По тази причина спирта се смесва с бензин.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2008, 20:57 
Администратор
Аватар

Вероятно дървесния спирт щеше да е най-евтин, ако не бяха толкова скъпи ензимите за хидролизата на целулозата... :)

Дървесна ракия са правили през следвоенните години в Германия, като са използвали хидролиза със сярна киселина, но нямам представа за икономическата изгода от такъв процес - от целулозата остава неоползотворен лигнин, а и има разходи за сярната киселина и за неутрализирането й.

Енергийният разход за пречистването също не е малък. Промишлените инсталации използват специални системи за рекупериране и допълнително оползотворяване на изразходваната топлинна енергия. С обикновената дестилация теоретично етанолът може да се пречисти само до азеотропната точка 96,5%, а на практика 93-94%. По-нататъшното пречистване посредством дестилация с бензен, за да може да се използва като гориво ефективно (над 99%), го оскъпява допълнително.

Себестойността на етанола от захарна тръстика, произведен в индустриални условия в Бразилия е 0,19$/L, което никак не е лошо...

Виж тук: http://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol_fuel

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Етанол
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2009, 09:32 
Аватар

Здравейте,
да се използва етанола като гориво е оправдано в Бразилия и там където има условия за евтиното му производство.
Защо не помислите за Метанол.Той е по евтин и се продава в Горна Оряховица.
Има и технология за производство в гаражни условия от природен газ метан.Виждал съм я в руски саит, но в момента не мога да го намеря.
Темата е доста обширна. Успех
:nixweiss: :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Етанол
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2009, 10:44 
Администратор
Аватар

Метанол от метан изобщо не лесна работа. Изисква се високо налягане и температури и доста сложна технология, за да бъде процесът енергийно ефективен.

Освен това недостатъците на метанола като гориво за ДВГ са прекалено тежки и най-вероятно в близко време приложението му няма да излезе извън няколкото състезателни класа, в които се употребява. Поради високата му корозийна активност, нормативите допускат съдържание на метанол в горивото до 3% и то при наличие на допълнителни антикорозийни добавки. За работа с повече метанол (до 15%) е нужен специално пригоден за него двигател. Освен това метанолът има двойно по-ниско енергийно съдържание от бензина, което означава и двойно по-висок разход на гориво...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София