Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:41

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: материали
МнениеПубликувано на: 07 Авг 2012, 15:06 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Да споделя терзанията пък да видим какво ще излезе.
Сутринта в 8 ч. видях че температурата в бидона е 40 гр. , позачудих се малко и сложих ензима. Направи ми впечатление че има лека пяна на повърхността, но реших че може да е от дългото действие на малцовите ензими. Не киселееше, не сладнеше, пеха - 5.5. Не сложих обаче дрождите ...
В 12 ч. проверих нещата и с ужас установих че има шапка и без моите дрожди !
Вероятни причини :
1. Спонтанна ферментация с някакви диви дрожди.
2. Оцетна или млечно-кисела ферментация.
3. Просто това е ефект от действието на ензима.

Да се надяваме да е 1, или 3 :)
В 14 ч. (6 часа след добавяне на ензима) измерих със захаромер, макар и трудно - 10-12%, на вкус сладни леко, на мирис е като повръщано. Шапка пак имаше. Бъркам когато мога, довечера ще докладвам пак. В 14 ч. пеха 5, температура след разбъркване - 35.8гр.

Мисля че грешим като добавяме малц (защото макар и слабо при 56 гр. се задейства бета-амилазата на малца и се продуцира малтоза, която може да предпостави вкисване докато ние чакаме да се охлади бидона), и освен това грешим като не подкиселяваме подобаващо.
Но нека изчакаме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2012, 09:19 
Аватар

Ден втори :
24 часа след добавянето на ензима и 18 часа след добавянето на дрождите - захаромерът показва вече 7%, пеха пада на 4.5 или между 4.5 и 4. Температура на материала - 34 гр. (снощи в 22ч. беше 31 и аз завих бидона с изолация и включих един нагревател за аквариум на 31 - това му е максимума).
Сутринта махнах нагревателя защото прецених че няма нужда - материала се беше затоплил сам до 34 гр. даже мисля да понамаля изолацията, но и така е добре.
Ферментацията е в силата си, шапка голяма, мирише вече на алкохол.
Иначе общата миризма на материала е като в кофа с повръщано :)
Много се надявам първоначалната шапка която ме притесни (преди добавянето на дрождите) да е била поради действието на ензима. Мисля да го пробвам в мини обем в тенджера - да разваря царевица смляна надребно и да я охладя набързо, да капна 20-30 капки ензим (толкова е за 1 кг. материал) и да видя дали ще се вдигне шапка без дрожди - варенето и бързото охлаждане ще ми гарантират липсата на заразяване с каквото и да е.

В 14:00 днес - 34.8 гр. температура - махам половината изолация, захарност 5% ! Вътре ври и кипи яко, все още мирише на повръщано, но се свиква :)
Йодната проба не е черна, нито синя - едно такова тъмно-кафяво : т.е. останали са само олигозахариди, които са на път да бъдат преработени до глюкоза.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2012, 10:21 
Аватар

48 часа след добавянето на ензима :
Захаромерът показва 3 %, температура точно 32 гр., пеха 4 и малко отгоре, няма сладост, доста е кисело и мирише на алкохол. Шапката е все така голяма, след разбъркване пак се вдига заедно с балончета.
Миризмата се промени към по-добро (или аз взех та свикнах).
Обаче - йодна проба почти идеална : много зор трябва за да забележиш нещо различно от кафяво, клонящо към жълто. Предполагам че още довечера или утре сутринта ще е чиста йодната проба.
Сега вече завих бидона с изолацията от всякъде за да задържа 32-та градуса. Утре вечер мисля да заредя казана и да видим какво ще пусне.

Ден 3-ти (72 часа след доб.на ензима) :
Йодна проба - идеална :
Прикачени файлове:
jodna-proba-enzim.jpg

Захаромер : 2.5%
Температура : 29 гр.
Пеха : между 4 и 4.5, по-скоро си е направо 4.
Ферментация съвсем слаба.

В рамките на следващите 24 часа ще трябва да се дестилира.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2012, 22:39 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Е няма такава смрад, за малко да повърна. :(
Иначе захаромера и в трите съда показва 0, йодната проба е перфектна, освен миризмата на разлагащи се трупове се усеща и алкохол, утре и в неделя ще дестилирам. Не очаквам кой знае какво, но ще видим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2012, 22:55 
Аватар

аз вече събирам питейната фракция
Реших да не чакам повече защото отдолу излизат балончета които не са въглероден двуокис и ме съмнява че ще се вкисне за часове. Затова в 8 прецедих и запалих казана.
При мен сега си миришеше както всяка друга зърнена джибра.
Сложих едно пакетче сода и вече събирам алкохола.
На вкус е типично зърнено.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2012, 19:08 

Така след два месеца чакане успях да пробвам с зърното и ензима и аз. Резултата е 1,2л-60*. 10л-50* и 10л патоки на 34*.Да кажа сега и аз как процедирах.Ден 1 сложих вода 66л да заври в казана , след това прехвърлих в бидон сигурен съм че температурата не е била по малко от 90* добавих зърното като то беше:15кг. царевица и 5 кг. ечемик смлени на най- малкото сито на ярмомелка. Много бъркане падна до като се получи хомугенна смес видя ми се гъсто и добавих още 12л. вода. след като падна на около 40* сложих ензима "задачи излезнаха и не можех да чакам да падне още" след 2h сложих дрождите FCD 10gr.и активатора пак 10гр.яко бъркане.Ден 2 нищо не знам какво е било защото не бях при материала само накарах един приятел да ги разбърка и каза че ври.Ден 3 отварям сутринта бидона ужасна смрад :help: йодна проба жълто кафява ph-4,5,захаромер 6 ама ври та се къса.Ден 4 всичко е като ден три само ph 4.5-4 и захарта 0 но вря до обяд и след това започна едно странно врене все едно извира вода без балончета абе странна работа ми се видя и реших на другия ден варя.И така на ден 5 варих .
Всичко това се получи с помощта на Виктор на който съм много благодарен за съветите и ензима, човека даже и телефона си даде на един непознат ако има нужда от съвет, МНОГО БАЛГОДАРЯ НА ВИКТОР :prost: :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2012, 20:06 
Аватар

Колегата Лимонад е постигнал засега най-добрия резултат със зърно !
Сметнах му алкохола, получава се 6.120л. чист алкохол (той е пропуснал да напише че е вкарал в казана и старо патоки 10л. на 32%, та като го извадя това 3.2л. от полученото 9.32 се получава 6.12) от 20 кг. зърно.
Дори на теория, без да се отчитат загуби по време на ферментацията и в казана - 7л. чист алкохол е максимума от 20 кг. зърно.
Той е между 6 и 7 ! Освен това 5 кг. са му ечемик вместо царевица, което намалява добива.
И при него се забелязва лошата миризма по време на ферментацията, но явно крайния алкохол мирише добре :)
Моят първи опит даде доста по-малко 4л. на 66 , 0.5 л. на 90 и 6л. на 10 - което е около 3.7л. чист алкохол пак от 20 кг. зърно. Но аз си извадих поуки, та при следващия опит мисля да се боря за добър рандеман.
Още веднъж браво за колегата !

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часова зона: Европа/София