Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:40

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Легализация
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2012, 16:29 
Аватар

Местожителство: Гр.Перник
Здравейте съфорумници,до момента съм се занимавал с правенето на рекиика колкото да ми стига на мен и семейството,заедно с баща ми.Обаче на мен ми се иска да разбера как може да се развивам нагоре в иерархията и да започна да правя по повече даже и да продавам.Обаче не искам да си имам ядове със закона,някой може ли да ми даде инфо за това как сичко да е легално.Горе долу какви пари ще ми трябват за да започна(общо зето някои които се е занимавал с тези неща да ми даде някаква насока от каде да тръгна и какво да направя)или ако има някъде някое материалче което да прочета та да ми станат по-ясни нещата ще съм му признателен.
Благодаря предварително!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Легализация
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2012, 17:49 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Абе ти политик ли си мутра ли милионер ли. Ако не си, къде си тръгнал. Това беше в кръга на шегата. Но ако живееш спокойно и се радваш на живота, помисли дали да не си останеш само едно добро хоби. Цар Киро не можа да оцелее в този бизнес, камо ли един свестен и нормален човек. Сори за офа.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2012, 17:56 

Местожителство: София
Абсолютно прав...Causa Perduta.
Ето тук са дискутирани различни моменти и положения:
viewtopic.php?p=15820#p15820
viewtopic.php?p=8875#p8875

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2012, 20:15 
Аватар

Krass написа:
Абе ти политик ли си мутра ли милионер ли. Ако не си, къде си тръгнал. Това беше в кръга на шегата. Но ако живееш спокойно и се радваш на живота, помисли дали да не си останеш само едно добро хоби. Цар Киро не можа да оцелее в този бизнес, камо ли един свестен и нормален човек. Сори за офа.

Маи не сте ме разбрали правилно.....Значи имам си малко казанче и не искам да насаждам никакви сортове и такива неща.Искам да си зимам плода от някъде да речем от Мелник примерно и да си го оправям във вкъщи след което да го продавам в малко магазинче,като разбирасе ще има и разнообразие.И най вероятно ще е само ракия.Та идеята ми беше да ми каже някой как да го легализирам тфа нещо така че като доидат куките да не се притеснявам.Нямам намерението да се Превръщам във някаква изба или винпром.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2012, 20:25 

Местожителство: EU
В момента на 700мл. на 40%. алкохол, акциза е 3,80лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2012, 20:46 
Аватар

Алкохол написа:

Би трябвало да има и някъкви други изискваня.Кажи ми ако знаеш от къде да ги прочета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2012, 21:00 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
luiji написа:
Алкохол написа:

Би трябвало да има и някъкви други изискваня.Кажи ми ако знаеш от къде да ги прочета.

viewtopic.php?f=15&t=1357

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2012, 10:33 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Нормален начин няма !
Тръгнеш ли да се регистрираш като обект за изваряване на ракия - влизаш в едно блато от което излизане няма.
Значи - първо те приравняват с производствено предприятие - т.е. ЗУТ , строеж, разрешения, одобрения , планове ...
Второ - следствие от първо - не може да е у вас !
Трябва да е на 200м. (по памет цитирам) от жилищни сгради.
Трябва да имаш 6 вида дневници които да попълваш - каква суровина влязла, какъв дестилат се получил, колко стои за отлежаване, какво си бутилирал и какво е напуснало обекта.
Акцизът се плаща чрез бандероли които ти първо купуваш и плащаш, пък после какво ще продадеш ...
Трябва да имаш и технолог :)
Щото как тъй ти ще произвеждаш нещо дето могат само учЕни хора да осмислят.
Че трябва да си фирма или кооперация е ясно от самосебе си - което води до разходи за счетоводство, касов апарат също ...
Само на касовия апарат годишния разход е 100лв. точно. (52 лв. сим-карта + 48лв. договор за сервиз)

Та ...
Всичко е измислено така че да не се позволява на Бай Иван от Горно Нанадолнище да извади някой лев с честен труд, ами да е принуден да търси работа на заплата 300-400лв. като докер на СИС-Индъстри и други тем подобни.

Аз откога се ядосвам че трябва за всяка регулирана дейност да има понятие "дребен" :
Дребен винопроизводител, дребен млеко и месо производител, дребен селскостопански производител и т.н.
Както има ЕТ - не се води юридическо лице даже.
И да се плаща патент на обем казан - имаш 100 л. казан - плащаш годишен лиценз 200-300лв. примерно и действаш.
Да, ама не ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2012, 13:30 

За да не се повтарям! прочети тук.viewtopic.php?f=15&t=1498

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 12:11 
Аватар

Мрси за инфото по темата,наистина ме убедихте,че нормален начин няма!За сега ще си остана само с хобито :saufen: :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012, 12:33 
Модератор
Аватар

Какво означава нормален начин?
Има изисквания, които трябва да се изпълнят... Нищо повече.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2012, 11:38 
Аватар

"Нормален" начин поне за мен е такъв по който да получиш право , лиценз или въобще някакъв тип разрешение да произвеждаш някакъв продукт - хранителен, питеен, или какъвто и да е произведен със собствените ти ръце - без да се налага да създаваш фирма, да строиш обект, да въвеждаш в експлоатация обект, да назначаваш технолог и всички други неща, характерни за едно голямо производство.
Не може да се приравнява единичен производител с производствено предприятие.
Трябва да се въведе диференциация :
1. За обект който произвежда над 1000 л. годишно алкохол - едикакви си изисквания.
2. За дребен производител до 1000л. алкохол годишно - други изисквания (плаща лиценз за една година заедно с акциз с по-ниска ставка, няма право да наема други лица, регистрира си казана (само един казан с обем до 150л)- обем, материал, технология и т.н. - без касов апарат, без фирма - еднократно плащане на годишна такса - лиценз+акциз)
3. Домашно производство за собствена консумация - лиценз без акциз, до 100л. на година без право да се продава.

Така няма да има незаконни казани, а и хората които умеят да произвеждат ракия, ще могат и да я продават. Разбира се може да се въведе и някакъв изпит - доколко човека познава технологията - издава му се сертификат че има право да произвежда алкохол.

По същия начин може да се подходи и за млекопроизводство, за сирене, кашкавал, месо, яйца, кокошки, пилета и т.н.
Познавам много хора които гледат от 5 до 10 крави и доят мляко - изкупува се на около 50-60 ст. на едро, те нямат никаква сметка от това, ходят да го продават прясно неварено по близките градове за цена 1лв. - крият се да не ги хванат и т.н.
От 7-8л. мляко става 1 кг. сирене !
Ние редовно си правим. Вкусно, млечно, полезно. На цена 7-8лв.
В същото време големите млекопреработватели изкупуват млякото на 50 ст. и на тях като суровина им стъпва на 3.5лв. за 1кг. сирене , отделно го обезмасляват и продават масло, цвика от сиренето го продават за храна на прасета и т.н. и пак цената им за кг. сирене е мин. 6.5 и стига и до 10лв. - в тази цена са включени печалбите на всички по веригата + ддс 20%
Според мен зад "загрижеността" на държавата да не би случайно някой да продаде негодно мляко, месо, яйца, алкохол и т.н. стоят само лобистки стремежи за толериране на големите производители, които после лесно се контролират (разбирай спонсорират партийни мероприятия и избори)
Какъв интерес има дУпетата Х от град У бай Пешо да е свободен да произвежда със собствените си ръце нещо от което да изкарва пари и да не чака на социалното министерство всеки месец - ми нали бай Пешо няма да даде и лев за неговата предизборна кампания, а от СИС-МИС и други Индъстрис само чакат обаждане ...
Та ето и ново 5 - стандарт за казаните ! Чудно ми е само кой ще има право да произвежда казани :) Една две големи фирми и толкоз !
Или си купуваш стандартизиран казан от Бенковски или си незаконен !
http://novinata.net/Rakiyata-veche-shte-se-vari-v-kazan-izraboten-po-spetsialen-standart

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2012, 13:13 

Един от любимите ми лозунги е : Правилата са създадени, за да се нарушават. Именно в порива за освобождаване от оковите на правилата можеш да се отделиш и дори да изпъкнеш от останалите. Или поне да си мислиш, че си различен именно, защото си свободен и не ти е нужно да живееш спрямо писаните и неписаните обществени норми и ЗАКОНИ. Какво ли би се случило ако един ден всички хора осъзнаят, че са свободни и не трябва да спазват никакви правила именно, защото са свободни? Може би вместо да сядаме на столовете, ние ще сядаме по масите, или вместо Добро утро ще си казваме Лека нощ. Всеки човек е различен и има право да разбира свободата си по собствен начин, но за да я разграничава от свободията трябва да спазва правилата!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2012, 19:51 
Модератор
Аватар

Нямам намерение да пиша дълги постове, но имам няколко въпроса:
- каква дейност можеш да извършваш като физическо лице, и каква като физическо?
- как предлагаш да се произвежда акцизна стока от физическо лице в гараж, като същата стока е предназначена за продажба?
- какво ще правят съседите на гаража в който се произвежда ракия, когато почне да им смърди и пуши всеки ден от сутрин до вечер?
- къде ще се изхвърлят винасата и джибрите? в канала?
- как реши да ги разграничаваш на "обект до 1000л"?
- как реши, че е нормално продукт за консумация от човек да бъде произведен от такъв, който си няма хал хабер от дейността, която мисли да развива? Бай Пешо, дето до сега е карал трактор решава, че може да прави ракия или кашкавал? След време същият бай Пешо може да реши да прави сърдечни операции :megagrin:
- как ще се води отчетност, и как ще се плащат дължимите акцизи и данъци?
- как всички търговци трябва да имат касови апарати, а бай Пешо не?
- как реши, че казанът трябва да е 150л?
Мога да задам още много въпроси, но какъв е смисъла?

Домашният алкохол, направен от хора, които не знаят какво правят може да причини много повече вреди от сгрешено лекарство в аптеката. Защо има изисквания аптекарят да бъде с образование, а бай Пешо не?
Има страшно много дейности за които да се изисква специфично образование, контролът от органите да е по-строг, и изискващи по-сериозни капиталовложения. Нищо ново под слънцето.
Можем ли да направил домашен автомобилен завод? МОжем ли да направим домашна атомна централа, а летище, а цигарена фабрика, а екарисаж? Хвърли поглед на тоя линк http://www.kardjalipress.com/?p=1178 и ми отговори, как ще се чувстваш, ако съседът ти реши да го прави (екарисажът) в задния си двор. Ама честно. Хиляди дейности...
Защо си мислите, че всички глупости със строене на обекти, въвеждане в експлоатация, отчитане въздействието върху околната среда, лицензи и т.н. простотии са измислени тук? Не знам дали знаете, но ПО ЦЯЛ СВЯТ Е ТАКА. И в Америка, и в Австралия, и в Азия, в Африка и в Европа.

И още нещо, всеки, който наистина Го иска и много силно Го желае може да Го постигне. С други думи може да регистрира такъв обект - дали като малък производител на вино (предполагам, че не знаете, че има такива в България), дали с лиценз за производство на вино и ракия... все тая. Въпросът е, че трябва да се положат усилия, а усилиата са нещото, което спира Андрешко. Андрешко иска всичко като с магическа пръчка

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2012, 11:36 
Аватар

Наско, не съм анархист, спокойно.
Даже съм от тия дето са го пожелали и са го постигнали, и то през жанвиденовата зима (1997-ма) - тогава го почнахме 3ма, сега сме почти 20.
Пускал съм в експлоатация обекти, ядосвал съм се достатъчно.
Но в последните години регулациите взеха да стават прекалено йезуитски. И това не ми харесва.
Въпросите ти са резонни, но няма да влизам в подробности.
Разбира се че не става дума за гаражи, но нека не е и производствено предприятие.
Произвеждането на алкохол, вино, бира , мляко, сирене, кашкавал и т.н. не е сравнимо с мозъчна операция, а по-скоро с готвене.
Щом можеш да си ги наготвиш у вас, за себе си, за семейството си - защо да не може да ги продадеш ?
Отпадъчните продукти не са нито токсични, нито са повече от отходните продукти на един ресторант - нима за ресторант се изисква пречиствателна станция ?
Но да оставим алкохола. Защо не може един човек живеещ на село в собствената си къща да произвежда някаква продукция от животински или зърнен произход ? Може да се даде лимит - толкова едри животни, толкова дребни, толкова грозде, толкова мляко, толкова кашкавал (можеш да произвеждаш без да си фирма със всички подробности)
Диференциацията по "размер" не може да сгреши в данъци - няма как една крава да пусне 1 тон мляко на ден, няма как един казан 100л. да пусне повече от 300л. ракия на година. Ами вземи му на желаещия акциз и данък едновременно - на този размер казан, на 1 крава, на 1 декар площ ако щеш. Има ли значение дали е продал 100 или 110 яйца ? Колко струва на държавата издръжката на 1 данъчен дето ще се занимава да брои 100 или 110 са яйцата и дали данъка е 10.82лв. или е 11.23лв. ?
Това е моята мисъл. Обучение ако трябва може да се провежда за всяка дейност. Ако се счита алкохолоправенето за толкова опасна - нека е както е с шофьорските книжки - че там по-безопасно ли е ?
Както може някой да сготви славянски гювеч, така би могъл да "сготви" и "Амбър ейл" или сливова ракия.
Всяка продукция може да бъде изследвана в законни лаборатории, но не с газов хроматограф , а с някакви по-прости тестове, които да определят наличие на опасни вещества (метилов алкохол,етилацетат).
Начини има, желание само да има.
Такъв е моят мироглед - регулации трябват, но нека са диференцирани и да се даде на дребния да глътне въздух. Защото след още някоя и друга година обществото ще се разслои драстично и производителността ще падне под критичната за издръжка на съответната държава, политически съюз и целия свят ако щеш.
Между другото много ми е интересно как плащат акциз минипивоварните за ресторанти например, вече има такива и у нас, но аз питам за тези в Чехия и Германия ? (само за сведение - 50 000 лв. струва измерителната система на една голяма пивоварна)
И още нещо : на някого да му е направило впечатление че будките за вестници нямат касови апарати ?
А доскоро нямаха и кафеавтоматите и други вендинг-машини, сега от 1-ви октомври се въвеждат и за тях фискални устройства.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София