Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 13:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Легализация
МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2012, 11:59 

Местожителство: София
victoryvt написа:
Произвеждането на алкохол, вино, бира , мляко, сирене, кашкавал и т.н. не е сравнимо с мозъчна операция, а по-скоро с готвене.
Щом можеш да си ги наготвиш у вас, за себе си, за семейството си - защо да не може да ги продадеш ?

За изброените неща се учи по 5-6 години...разбира се не е нужно да си завършил ХТИ за да готвиш но:
хигиената на голяма част от населението не му е силна страна...пример са безбройните кебапчйници,баничарници, дюнери...всичко се прави с голи ръце...пот капе от носа и челото и т.н. нооо на никой не му пука купува на поразия...
Та мен лично силно ме притеснява този момент от процесите-да си платиш за стрептококи, стафилококи и ентерококи, разбира се съвсем не е за пропускане момента за етилацетати и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2012, 13:07 
Модератор
Аватар

Регулации има по цял свят. Това е положението... Преди 30 и повече години минаваха едни хора по селата и изкупуваха яйца - предполагам го помниш. Във всяка селска къща имаше "мярка" за размерът на яйцата :lachtot: Времената се менят, производителите са длъжни да водят регистър за ваксинации и т.н. на кокошките, и никой в днешно време няма и да си помисли да ги изкупува от хората. Основната причина е, че не може да се гарантира, че с някое от тези яйца няма да си купиш и салмонела примерно. Подобно е и производството, което коментираме тук, а то се отнася и за всяко друго такова, особено, ако е хранително. Има изисквания по отношение на сгради, технологии и т.н. Няма как да бъдат изпълнени тези изисквания без да се вложи някой лев. Ще дам един прост пример - има изискване суровината и готовата продукция да бъдат в съдовве от материали, които могат да се ползват в хранителната промишленост. 1600л ферментатор от неръждавейка струва към 2000лв, а дори и за малко производство ти трябва поне няколко. В предния пост споменаваш касов апарат, а той струва някакви кирливи 300лв в сравнение с 10-те хиляди , които трябва да вложиш за 5-6 съда. Друг въпрос, че винарна с капацитет от порядъка на 10000л не може дори да се самоиздържа, какво да говорим за печалба. Само вкъщи за лични нужди може да се разчита на бидони, закупени втора употреба, и с неясен произход. Според мен цялата работа с тези разришителни и лицензи е опит да се гарантира някакво качество и спазване както на технологията, така и на санитарно-хигиенните норми. Колкото едно нещо е по-трудно постижимо, толкова собственикът му ще полага повече усилия да го пази, защото алтернативата е отнемане на лиценза и нанайси производство.
Относно пивоварните в Европа - регламентирано е по някакъв начин. В Европа няма и изисквания нивомерите по бензиностанциите да са свързани към фискалните системи (с малки изключения), както и ЕСФП да предва данни към данъчните (отново с малки изключения), но всичко това е плод на 'свободолюбивия' дух на Андрешко. Като не може с добро... Не можем с "чястни примери" да правим глобални изводи - как било в тази или онази държава. Админа може да потвърди, но в Германия, ако не си регистриран производител не можеш да си купиш буре. Представяш ли си какво ще стане тук, ако въведат подобно нещо? :explode:
Та така... мисля, че е необходимо да има лицензионни режими за всякакъв вид хранително производство. Това е начинът хората да купуват наистина качествени и безвредни продукти. А за малкият производител (търговец) - ще кажа нещо, което няма да се хареса на много хора, но истината е, че малките производители (търговци) имат само някаква социална функция в обществото. Те могат да хранят себе си, като в същото време отнемат не малко време на държавната администрация. Почти също толкова време (на администрацията) отнема и един голям производител (търговец). всички иновации, нови технологии и т.н. се плащат от големите. Светът се развива благодарение на тях. Нека не ги обвиняваме, че са виновни за всичко което се случва, и че определени текстове ги защитават, или ги поставят в по-добра позиция.
Още нещо, готвейки (произвеждайки) нещо за себе си, ти носиш отговорност за себе си и за семейството си. Можеш да се отровиш с ракия, или с бомбирали кисели краставички, но какво се случва, ако отровиш някой, на който си продал буркана с краставичките? Тук е голямата разлика - отговорността. Някой трябва да я носи.
Ииии казан от 100л може да пусне 100л ракия седмично, вЕрвай ми :megagrin: :lachtot:

:zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2012, 15:57 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ами да, това е точно другата позиция, която аз не споделям.
Изписах пак един тон приказки, но ще ги спестя.
Всеки е свободен да вярва на всяка доктрина.
Аз лично ще продължа да си купувам яйца от домашни кокошки, независимо дали знаят какво е Бах или не знаят (какво е Бах).
Ще си правя сирене от мляко, независимо дали кравата е регистрирана с паспорт, снимка и дали е била усмихната докато я снимат.
Даже ако ми кажат че е пасла трева предимно, а не е била на фуражи с хормони и ензими - ще се зарадвам повече.
Ще ви дам пример за разговор между едни мутри, които някога преди много години решиха че ще купуват една мандра и ще си легализират бизнеса : "МММмм това сирене много хубаво бе - браво, а от колко литра мляко става ?" "От 7 , обаче имаме един нов технолог, който твърди че можел и от 3 л. да го направи, е нямало да е баш същото, но ... даже на вкус щяло да е и по-вкусно!"
Е тия двамата сега управляват една известна фирма - Мляко "Елена", сирене "Елена" и т.н.
Тъй че ... дет се вика - ти мляко не ми търси, търси ми технолог !
:)
Ай назраве, че то до 21.12.2012 малко остава :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2012, 18:32 
Модератор
Аватар

Ами не точно :megagrin:
Защитавам тезата, че за лично ползване можеш да правиш каквото искаш, включително, и че ако се чувстваш лек, можеш да пиеш живак за повишаване на теглото :lachtot: , но в никакъв случай не можеш да предложиш тази иновция на пазара, и от нея да печелиш пари.
Въпросът е, че тряба да има норми, които да се спазват, а лицензиите са едни от мерките, които до някъде гарантират спазването на тези норми.
Под качествен продукт няма предвид продукт с високо качество, а такъв, който отговаря на някакв предварително регламентирани норми и производствени технологии, и който не е вреден или опасен за хората. В този смисъл хората, които цитираш вероятно предлагат такъв продукт. Не съм купувал от техните млека и сирена, и не мога да кажа дали са вкусни или не.
Аз също ще се радвам много, ако мога да продавам, но дори не си го и помислям по няколко причини:
- забранено е
- произвеждам малко, колкото за семейството ми
- не мога ОБЕКТИВНО да сеъм сигурен, че това, което произвеждам не е опасно за хората.

Има и друг момент - всички знаем, че държавата е мащеха, но всеки, който се занимава с някаква стопанска дейност трябва да плаща данъци и осигуровки. Как ще стане това? В предния пост споменах бензиностанции - когато дойде реда да се монтират нивомери, точно дребните, при които имаше най-големи злоупотреби скачаха най-много. Манипулираха показанията на ел. броячите, на ФП, на разходомерите. Отделно, че продаваха бъркочи с неясен произход, но с ясни последици особено за модерен дизелов мотор. В този смисъл, как можеш да гарантираш, че бай Мангал няма да дестилира "син" спирт и да го продава като ракия? Как ще гарантираш, че МунЮ ще произведе 300л ракия, а не 30000, като викне на помощ родата с няколк незаконни казани на село? Как ще гарантираш, че Пешо няма да наблъска овчия кашкавал с палмово масло, и как ще гарантираш, че при обявени 20л дневно от крава той е произвел 3кг кашкавал, а не 30? Историята е показала, че не може да се разчита на добрата воля. Трябва да има правила, и колкото са по-рестриктивни тези правила, толкова по-добре.

Та тази позиция защитавам. Аз съм едновременно производител (не на ракия, произвеждам други неща), предлагам услуги и едновременно съм консуматор. Опитвам се да бъда обективен и да гледам, както от камбанарийката на производители(търговци), така и от камбанарийката на потребителите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2012, 06:22 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Не мога да кажа много за Бг,понеже не съм там отдавна,но ми прави впечатление некачествените продукти,било то от големи и реномирани компании или малки мандри и дребни производители.Контрол трябва да има ,и то жесток,и малкият производител трябва да го спазва,ако не да фалира,това е...по цял свят е така.Като малък пример...производството на сирене и кашкавал,не мога да твърдя,че в Бг има качествени такива(да ме прощават производителите).Знам какво беше Витоша и Балканският кашкавал,сега е друго,може би както казва Виктор :) Аз ям много и от двете и смея да твърдя,че в момента тук има с класи по добър от където и да е,изключение,Швейцария и Франция.Иска се качество и строги закони които да регламентират произхода....стари и болезнени въпроси.А за производството на вино и ракия??Тук разрешение за направата на вино е 300$,не те ограничават,имат изисквания с които трябва да се съобразиш,после си на собствен риск...единствено етикетите трябва да минат през данъчните

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2012, 09:03 
Модератор
Аватар

Адаш, $300 за собствена консумация, или за търговия? Във форума на homedistiller имаше много дълга тема, в която админа обясняваше стъпка по стъпка как е изградил и в последдствие получил лиценз за спиртоварна, и накрая как е спрала да работи. Което е още един пример, че малките не са конкурентно способни. По спомени в САЩ има някакъв "монопол", който играе роля на свързващо звено между производители и търговци. С други думи, ако ти имаш ресторант или магазин не можеш директно да се договориш с производителя, а се обръщаш към този "монопол", който купува за теб ракията от производителя, и после ти я продава.
Сетих се още нещо. Добър пример за успешен бизнес са кооперациите, но не в България. Кооперациите позволяват на група хора, в общия случай производители да затворят кръга на производството и да излезнат на пазара с краен, при това конкурентен продукт, или да ползват зедно техника, която по отделно не биха успели да закупят, или не е рентабилно. В момента част от марките коняци се държат от кооперативи, които са създадени преди стотици години с цел отстояване на правата и разширение на производството. От кооперативи се държат дори големи заводи от тежката промишленост.
За съжаление българската народопсихология е доста "сбъркана". Вместо 50-100-150 дребни производители на мляко (примерно) да се обединят в кооперация, всеки да вложи някаква дребна сума и да изградят собствена мандра, те се оплакват, че изкупните цени са ниски. Факт е, че ако не си помогнеш сам, няма кой да ти помогне... Та да се върна на народопсихологията - защо тук този модел на работи?!? защото всеки член-кооператор знае, че в удобен момент съдружниците му ще го опънат, и че в удобен за него момент ще опъне съдружниците си, и защото липсва инициатива.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2012, 11:28 
Аватар

Колега Луиджи, що ти трябва да излизаш от сивия сектор, та тук печалбата е по-сладка.
Ти само се докажи като производител на качествени ракии и пиянките от махалата сами ще те търсят. Не мож смогна дори да оцветиш ракията :smoker: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2012, 08:44 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
За собствена консумация не се плаща нищо,карам по спомени,че беше 300$ миналата година само разрешението за производство до 20000 л на година.За спирт нещата са другояче и доста трудни.Големите спиртоварни не допускат конкуренция,както е станало най вероятно с админа на homedistiler.За вино има три вида разрешение http://www.ttb.gov/wine/entering_wine_industry.shtml

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София