Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:39

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2007, 13:42 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Ето статията за ракията в уикипедията:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%8F

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Окт 2007, 20:17 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
За тези,който не са виждали професионален казан с ректификационна кула

http://www.postimage.org/image.php?v=aVW60ZA

http://www.postimage.org/image.php?v=aVWnQqS

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Окт 2007, 20:49 
Администратор
Аватар

Аааа неее... :D

Какво да кажем тогава за тези схемички:

Изображение Изображение

Ето как изглежда: :)

http://www.apachestainless.com/ethanol.html

Майтап, бе :wink:

Дестилаторите от твоя линк са с по шест тарелки и с тях става ракия над 85°. Дестилаторите за водка обаче са с по 40 тарелки и колоните им са съответно доста по-високи. Схемите в този пост са от руски инсталации за производство на спирт за водка.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2007, 19:32 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
SiteAdmin написа:
Аааа неее... :D

Какво да кажем тогава за тези схемички:

Изображение Изображение

Ето как изглежда: :)

http://www.apachestainless.com/ethanol.html

Майтап, бе :wink:

Дестилаторите от твоя линк са с по шест тарелки и с тях става ракия над 85°. Дестилаторите за водка обаче са с по 40 тарелки и колоните им са съответно доста по-високи. Схемите в този пост са от руски инсталации за производство на спирт за водка.

Извинявай Админ,мислех че форума е за любители на домашно приготвени напитки и затова съм показал къде хората си варят качествена такия,но шом си виждал такава техника,няма начин,ще ги посъветваме да си я сварят там. А между другото снимките не са мой,свалени са от руски сайт,а са правени в някакво варненско село.Ако е престъпление,че съм писал "ПРОФЕСИОНАЛЕН",ще си понеса присъдата.
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2007, 20:08 
Администратор
Аватар

spas написа:
Ако е престъпление,че съм писал "ПРОФЕСИОНАЛЕН",ще си понеса присъдата.

Присъдата ти е вечно да изгаряш от нетърпение пред дестилатора :lol: и да почерпиш съфорумците със собствената продукция :wink:

Всъщност нямам представа къде е границата между професионален и любителски дестилатор. Има любители оборудвани по-добре от голям производител... Предлагам да не слагаме границата сега, щото целта на форума е всички да станем професионалисти :lol:

Ето професионален дестилатор за дребни производители, който съм решил в малко по-настолен мащаб съвсем любителски да си сглобя - само време да намеря:

Изображение Изображение

Професионалните дестилатори в България, доколкото знам, се правят в Бенковски. Някъде в Пловдив също имаше фирма за производство на казани. Ако някой знае и други производители, нека пише!

А докато си направим професионалните дестилатори, ще работим така:

Изображение

:wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Дек 2007, 15:51 

Местожителство: Асеновград
здравейте.имам ракиджийница в гр. садово с 2 казана по 500л.с ректификационни колони по 6 тарелки и дефлегматор.искам да ви кажа че ракията която се изварява с тези казани е много по добра от ракията изварявана в обикновен казан. казаните са произведени във фабрика Бенковски София. по мое скромно мнение са по-добри от пловдивските казани.ако не бях на вие с компютара бих качил снимки.при този тип казани се губи романтиката на свещенодействието но се печили много време и дърва и най важното качеството е по добро.

Изображение Изображение Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Дек 2007, 19:03 
Администратор
Аватар

Здравей,

Радвам се, че имаме професионалисти във форума. Изпрати ми снимките на Изображение и аз ще ги кача.

Ако искаш сам да опиташ, виж тази инструкция.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2007, 23:50 
Администратор
Аватар

Качих снимките в поста ти по-горе. С кликване отгоре им, ще ги видиш в по-голям размер.

Интересно ми е, че от Бенковски не слагат регулатор на температурата на дефлегматора. Така той работи остро с голямо флегмово число, а и тарелките нямат вентили за изключване. Например ако поискаш, да наблегнеш на аромата на крушовицата и шестте тарелки ти идват в повече, ако ти трябват само две или три от тях и по-ниско флегмово число, не можеш да управляваш колоната - тя си работи постоянно на максимум... Нямам представа дали това е от значение за производството ти - ти си професионалист и гониш стабилност, повтаряемост на вкуса и ефективност. Ние, аматьорите, можем да си позволяваме и да експериментираме, да губим време че даже и да похабяваме материала :lol:

Но май за фината работа си сложил третото казанче вдясно :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2007, 12:41 

Местожителство: Асеновград
Предлагаха ми регулатори по 1500лв. и ги отказах, в случая аз съм регулатора в зависимост от количеството вода подавана в колоната. Малкото казанче е моя измислица то е с дефлегматор, без тарелки защото е единствено и сомо за преварка. Ароматите мисля че много зависят от градуса на ракията, няма как да съчетаеш 80гр. и аромат, тарелките по- скоро пречистват механичните примеси ако можеха да върнат и флегмите нямаше да има нужда от дефлегматор,при 15-20 бр. и тн. в много голяма степен ще свършат и тази работа,но за един селски казан като моя повече от 4 тарелки само излишно го оскъпяват Аз също още се уча и правя много опити, особенно по отношение на ферментацията и отлежаването.Ще е много добре лятото да направим една спявка да видим кой докъде е стигнал.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Яну 2009, 00:18 
Аватар

Местожителство: Varna
Във Варна вилна зонз Боровец също има подобни казани,като на venci, мисля че са с 6 тарелки и в горната част на колоната влизат три маркуча с кранове явно на две тарелки един шланг. Зада могат да се включват отделните тарелки. Там термометърът е сложен на казана до колоната.
Много съм доволен, занесох материала налях го в казана и вече казанджията пое работата слагаше дърва и следеше температурата на охлаждашата вода. Аз отделих първак 1 л. и като падна ракията на 40 градуса взех да я преливам в друг съд. Значи от 30кг. захар и 8 кофи джибри извадих 30л. 50 градосова ракия и 10л. парцуца.
Горещо препоръчвам за хора които са от Варна.
Цените са следните
180л. обикновен казан - 15лв.
280л. казан с колона - 20лв.
380л. казан с колона - 30лв.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София