Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 14:25 
Аватар

Здравейте, тръгнах да търся съвет и попаднах на този сайт. Видях доста компетентни мнения, затова моля за помощ.
За първи път се занимавам с вино, изчетох какво ли не във форумите. Сега виното се бистри в бурето, но пет литра ми артисаха и си ги сложих за доливане в стъклена дамаджанка, ама от любопитство го пробвах и установих, че има много силно изразен танинов вкус, леко горчив, и въобще не е сладичко /поне една идейка/, ако някой знае ще ме посъветва ли как да ги понамаля тия вкусове, ако се окаже че и другото в бъчвата, е същото. То му е рано още, само преди петнадесетина дни го източихме и бавната му ферментация не е приключила, това в дамаджанката е на терасата а там е по-топло отколкото в каменната маза на вилата, та се надявам там да е друго, ама ако не е да имам някаква идея какво да правя. :help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 14:53 

Местожителство: София
Спокойно при избистрянето голяма част от танините ще паднат, и вкуса ще се заглади.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 15:26 
Аватар

Ох дано, камък ми падна от сърцето. Мразя да се провалям, а това че не е ама хич сладичко, ще се оправи ли, че така нагарчащо май не ми допада, май съм свикнала с по-сладички вина, а вече не мога да го направя десертно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 16:19 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Това,че не сладни значи , че бурната ферментация е минала и е останало много малко количество захар, което реално не може да се усети. Направила си сухо вино. Няма как да стане сладко освен , ако не му помогнеш някак. Говориш за десертно вино, там технологиите са други. Ще трябва да си го пиеш така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 16:52 
Аватар

Да , не очаквах да стане толкова сухо, повечето имат проблем с остатъчната захар а не с липсата и,а и изтървах времето за десертно, ама ако имате идея как да му помогна на тоя етап да стане само малко по- сладко. Ако му добавя малко захарен сироп, дали ще му навреди. Виното е толкова тънка работа, че ходя около него с калцуни да не го стресирам с по -високи шумове и да се вкисне настроението му.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 22:04 

аз лично ,не мога да разбера какво се опитвате да постигнете...дайте пример ,за да можем да ви насочим..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 23:29 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Разтваряш едно степче вътре и... воаля ;)

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 01:25 
Аватар

Танина ще се махне но за вкуса еми той ще става по-тежък.Ако бях на твое място ще изчакам тихата ферментация и като го извадя ще му сложа Подобрител за вино пък голяма работа като стане с червен цвят но поне ще си го пиеш с удоволствие :prost: :prost: :prost: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 09:51 
Аватар

Няма да му навредиш със захарен сироп, но може пак да тръгне ферментация. В случая можеш да пробваш на готово вино да добавяш някакъв подсладител примерно,обаче не съм смного убеден в качествения краен резултат. Другия вариант е като седнеш да си пиеш вино да си слагаш по една лъжичка захар и да си го правиш сладко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 10:00 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Абе много ми е чудно как ще седна аз на една чиния пържоли и да пия сладко вино ?
Пък ако има някои фенове да пият вино с торта или бонбони - де да знам ...
Както и за бирата има различни дрожди дето оставят някакъв процент неразградена захар накрая, така сигурно и за вино има дрожди за полусухи и сладки вина. Иначе няма да стане - остане ли захар и живи дрожди - ферментацията пак ще тръгне.
Освен да се филтрира с шихтови филтри, или да се избият дрождите със серен двуокис (и то доста здрава доза)
Вариант - при 5% захарност - 10 л-ва туба влиза за два дена в хладилника на 5 гр. - падат дрождите долу, декантира се виното, хаква се една конска доза серен двуокис, пак в хладилника за ден два докато падне ощеедна утайка от мъртви дрожди - декантиране и в бутилки.
И пак ще е за скорощно пиене. Освен това ще мирише и на серен двуокис поне малко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 14:05 
Аватар

Предполагам, че ако във виното се добави подсладител- Ацесулфам Ка, Цикламат или други гадости, с тях няма да тръгне ферментация ама незнам дали ще издържат на киселата среда.
Абе мани го тва сладко вино, купете си от магазина един вермут или полусухо вино и готово. Тая година някаква мода ли е, че се търси сладко вино, незнам.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София