Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дуел!!
МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 18:45 
Аватар

Не съм се покрил ни най-малко :) иначе си прав, че ако ме биеш и с една точка ще се зарадва целия форум.
Така тъй като Наско бяга по фланга със всякакви оправдание предизвиквам Емил Емилов, който е направил най доброто вино в историята на неговото градче.
Така за се състои дуела трябва да се намерят двама поне или трима кандидати за комисия.
по горе съм постнал линк с примерни бканки за оценка, ще мога дам вино за дуела обаче след неделя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 18:59 
Аватар

Местожителство: враца
Не само в моето градче .
Бил съм трима винари в Козлодуй , четирима във Враца , с Илиян Илиев от Италия имам равен . :x
Оня ден комшийката се отказа от мъжа си( който е печеливш и тя го боготвореше а сега боготвори мен ;) ) , и каза че от неговото нищо не става .
Един ще ходим да бием тия седмици в Бяла слатина , ...един там ше яде голям бой :D , и това не е всичко .
С мойто ВТОРОТО! вчера бих двама Врачани , които казаха че това е "самоток " и е върха :D .

Комисия ще има , а и не е задължително да е тайно ( повечето хора тук имат достойнство и съвест ) на срещата ще изберем няколко човека , така , че съм сигурен че оценяването ще бъде обективно .
Никой от избраните няма да се унижи и да даде необективна оценка .
Моето вино чака на терасата ще пусна снимки Борисе предполагам ще се откажеш само като видиш цветът , ОТКАЖИ се с мир ;) !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 19:11 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
И нека залаганията започнат.......3 2 1 сега......
Емо, и да не ме изложиш че съм заложил за тебе.... :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 19:17 
Аватар

Местожителство: София
Хе, хе, обаче не казваш коя неделя. Да не е Томина, тогава, когато Тома не вярва във възкресението? Но пък тя е достатъчно далече...
Не разбирам защо толкова фаворитизирате думата "дуел". Не е ли най-естественото да се видим, запознаем, да си опитаме вината, да си кажем мненията. Нямам нищо против листите с оценки, но е излишна, според мен. Аз поне се уча още в това умение, и сигурно цял живот ще се уча де. И... интересно ми е с какви чаши ще дегустираме - дегустационни? Да нося ли 6 броя? Ще стигнат ли? А декантер?
И, Мони, разбира се че може да участваш. Ти си собственик на това вино, значи е твое. Както каза Емо, всички средства са позволени.

Сега сериозно. По организацията.
За мен е лесно. Младост ми е задния двор, както казва друг колега тук. Но Мони, Емо, някой друг колега трябва да пътува. Казвайте го по-отрано за да се организират овреме.

ПП. Вие залагания започнахте, докато пиша.
Аз залагам на "Новата Врачанска Школа" - "НВШ" накратко в лицето на Емилов.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 19:29 
Аватар

Става въпрос зьа тази неделя стига ме натискахте при всяка възможност :) имам и тука вино,, но стана една работа за която ще си замълча, да си спестя бъзиците. Та просто в петък отивам до изба БП да си наточа нова 10-ка.

Иначе запознанството и напиването хубаво, но състезание трябва да има точки критика изтъкване на недостатъците за да има израстване. Аз тази година вече напипвам първите струни и за догодина искам да знам какво да променя от нещата, които вече смятам, че мога да контролирам.

ПП

Емилов така си представя виното, че чак мене ме хваща страх :) ама ще излизам на тепиха без да се замислям. Та искам да направя с него дуела още преди сбирката :) ако ти стиска да изпратиш да действаме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 19:47 
Аватар

Колеги, който избира мястото нека да каже и дали наблизо ще има хотелче. Аз живея наблизо до София, но не достатъчно близо, че да си ходя след почерпка, освен ако не си доведа шофьор, но трудно се навиват :cry:

Не съм майстор, но мога да донеса мавруд - гроздето си купувам от Пловдивско. Само, че ще донеса от ланския, че таз годишния не ми харесва.

Ако ми е удобно времето ще ми е приятно да дойда...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 20:27 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Въртите сучете и пак Софиянци да се събирате...... :cry:
Още миналата година бистрихме темата със събиранията..viewtopic.php?f=6&t=1934&start=30
Аз не съм се отказал, но ще е след нова година и този път ще е авторитарно
КОИТО ДОИДЕ ДОИДЕ....организацията е от мен, дегустацията от вас........

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 20:50 

Къде да пращаме бутилки? Резултати ще се публикуват ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 21:11 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
MONI BARONA написа:
Още миналата година бистрихме темата със събиранията..viewtopic.php?f=6&t=1934&start=30

Аз съм съгласен с Мони,хайде да е след нова година,и аз ще съм там....и 3 в 1-среща,дуел и напиване(порядъчно). А Емил,Борис и други колеги въобще да не правят опити :megagrin: и кой ще е жури,като за това се изисква познания...един ще му хареса едно,другият от журито има друг вкус или е ял шкембе чорба (подлютена)преди това,и виното му е като вода :lachtot:
Сложна работа,пък след нова година(веднага)Борис ще е позакърпил грешките или ще е купил отнякъде някое що годе свестно домашно вино и ще може да се покаже :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 22:17 
Аватар

Ми то до след нова година я остане вино за дегустация я не :( ...иначе ще се радвам да ви видя сичките :zauf2: ... ще донеса и два модела /по малко / да си кажете мнението :klugscheisser: само измислете Къде и Кога . По средата на февруарий съм по Старозагорските балкани ... дано не е тогава . Сега неделя съм в СФ и ми много удобно но пък няма време да се организирате ...та КОГА ? :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 22:41 
Аватар

Местожителство: Враца
Ако питате мене- най-добре е да се ангажира къща за гости на 20-30 км. от София -
с барбекю, един уикенд на чист въздух, който иска със жената яко аху-иху събота срещу неделя и после всички се прибираме, спомени, снимки и т.н. Подходящи дати 1-3.02, 14-16.02, 3.03. 2014, хем има време и за организация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 00:22 

hjk написа:
Не съм майстор, но мога да донеса мавруд - гроздето си купувам от Пловдивско. Само, че ще донеса от ланския, че таз годишния не ми харесва.

Имам наблюдения върху мавруда тази година,ще кажеш ли кое не ти харесва?
Наблюденията ми са ,че някак ниска плътност и ниски танини...при теб как е?

Емо...за виното на Борис...имаш основания за тревога :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 01:16 
Аватар

Naskohondata1 написа:
MONI BARONA написа:

Аз съм съгласен с Мони,хайде да е след нова година,и аз ще съм там....и 3 в 1-среща,дуел и напиване(порядъчно). А Емил,Борис и други колеги въобще да не правят опити :megagrin: и кой ще е жури,като за това се изисква познания...един ще му хареса едно,другият от журито има друг вкус или е ял шкембе чорба (подлютена)преди това,и виното му е като вода :lachtot:
Сложна работа,пък след нова година(веднага)Борис ще е позакърпил грешките или ще е купил отнякъде някое що годе свестно домашно вино и ще може да се покаже :)

Наско,
всичко, което си написал е вярно, но! Има едно голямо "НО". Ние, че сме на нулата в момента в това отношение на нулата сме и въпроса от тук нататък седи така: или ще тръгнем от нулата леко полеко да правим нещо или ще си седим на абсолютната нула. Как може да има форум за нещо толкова голямо като виното и да не правим това, което се прави в световен мащаб -дегустация, оценка, критика и това най-точно се прави с цифри. Да, неточни ще са ни оценките да ще има спорове, но ще има компетентни хора, които ще ни помогнат, ще има ежегодно форумно състезание и резултати, ще има цялостно израстване и подобряване на вината. Никой не говори за конфронтации, говорим за дегустация и оценка и за това да приемеш критика и да се поучиш от нея, а не да се засегнеш. И тука има много хора, които дават съвети на други, тези хора трябва да имат претенции и да застанат зад тях и първи да представят своята продукция най-открито и добронамерено. Казвам го защото аз сега прохождам и разбирам как дори и да се счупиш от четене и теория практиката е изключително важна защото виното е не просто един жив организъм то е съвкупност много такива и влиянието им един на друг. Така че не се притеснявайте да покажете успеха си както и неуспеха си :) Не си мислете, че съм тръгнал да побеждавам с моето вино, тръгнал съм да търся и критика и оценка и съм готов да платя дори за това !

Та сега на въпроса. Аз намерих това като бланка http://www.wine-tastings-guide.com/supp ... late-3.pdf, някой може ли да помогне с друг вариант или да уточним този?
Илия извинявай обаче те предлагам теб като член на комисията, пък ти можеш да си го върнеш и да предложиш и други :) Можем да направим една проба да се оценят две вина или ако някой иска да прати още визирам моето и на Емо да видим просто кое на къде :) пък после за основното събитие ще сме по-подготвени :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 09:33 
Аватар

ilu6a написа:
hjk написа:

Имам наблюдения върху мавруда тази година,ще кажеш ли кое не ти харесва?
Наблюденията ми са ,че някак ниска плътност и ниски танини...при теб как е?

Емо...за виното на Борис...имаш основания за тревога :)

Да, слаба работа, доста по-светъл цвят и по-размит вкус, не е така приятно тръпчив. Хем от същото лозе като миналата година. Мога да сравнявам, защото още имам 15-ина бутилки от лани. Разбира се още е рано да се дава крайна оценка, мисля, че мавруда започва да си показва характера чак след третия месец.

А и ферментацията не ми протече нормално. Но затова може би аз съм си виновен. От този човек купих и миналата година, тази година още август пак му се обадих да кажа, че пак от него ще взема и мислех, че ме е запомнил, че аз си ходя с щайгите за грозде и или чакам да го наберат или прехвърлям от техните щайги. А той ми го насипал в чували! Лошо ми стана като видях, но нямаше как да се откажа, защото се бях разбрал с човека и ме чакаше. Но не съм очаквал, че ще направи такъв номер.

Като се прибрах и отворих чувалите отвътре наизкачаха винарки. Кой знае от кога го беше набрал и от кога се задушаваше в тези чували. И вече миришеше на ферментация. И после ферментацията някак слаба беше, не се бунтуваше толкова, не образуваше дебела плътна пяна като се разбърка. Но поне обработи захарите, избистри се, но не прави толкова утайка като лани.

Все пак мавруда си е вълшебен, аз съм голям привърженик на този сорт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 09:52 

Аз пък си мисля,че в т.нар."комисия"трябва да участва всеки .Нека мнението на няколко участника било по-опитни или не не става миродавно...Нека всеки дошъл на такава сбирка даде и оценка...
Може примерно за всеки участник познал на тъмно своето вино да се дава допълнителна точка или да отпадне от "състезанието" ако не си припознае виното...имаше такова "правило" при т.нар. свободни дегустации които се правят по разни събирания на дребни ,малки и още по-малки фамилни винарни във Франция...или някъде другаде ли беше хаха не помня :megagrin: С една дума ако не можеш да познаеш своето вино , оценката ти е изобщо леко компрометирана...

hjk...слабия цвят и по-ниски танини специалистите казват ,че са плюс за мавруда.
Така ставал по-мек и приемлив...Мавруда, както и Рубина си искат поне 3 години за да омекнат танините да не са така груби...а при тези начални условия(по-ниски танини) мавруда се развивал по-добре.
Аз не харесвам въобще мавруда...както и мерлото ,но просто тази година на няколко места хвалеха мавруда...и дори бяха изкарали за дегустация млад мавруд, което рядкост.....или глупост :lol: Но такива били метео условията тази година за мавруда...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София