Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 19:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дуел!!
МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 10:35 
Аватар

ilu6a написа:
Мавруда, както и Рубина си искат поне 3 години за да омекнат танините да не са така груби...

Еее, три години не виждам как ще го изчакам.

А нивото на танините не можем ли да регулираме с времето, което ширата прекарва заедно с "майката"? Аз моето го вадя като нулата на захаромера потъне или по другата скала падне на 1000, което при мен се случва на от 7-ия до 10-ия ден, но според мен може да се извади и по-рано и при тихата ферментация ще си дообработи захарите. Чел съм, че винари във Франция вадят виното дори на 4-ия ден. А пък наши стари винари от Асеновградско дори пресичали ферменацията за да остане сладко и да заприлича на малага. Знам, че днес е кощунство да кажеш, че виното ти е сладко, но вкусовете са се променили и затова са виновни мас-производителите на евтино вино - всички сортове с еднакъв, яко тръпчив вкус.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 10:53 

Местожителство: София
Разбира се ,че може...опитваш на определени етапи и като прецениш вадиш люспите(джибрата) ако ще и на 3 тия ден...ако ти харесва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 11:23 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Според мен оценки за вината трябва да дадат хора, които поне малко ги разбират нещата, има такива във форума. Имат известна винена култура, имат опит, наясно са с терминологията и понятията, защото идеята на тези оценки е освен да се изтъкнат плюсовете, ще е ценно за нас да се кажат и минусите и да се направи препоръка към всяко вино. Иначе не е проблем и всеки , който присъства да да даде оценка, но няма да е точна, тук визирам себе си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 12:47 
Аватар

hellreiser написа:
Според мен оценки за вината трябва да дадат хора, които поне малко ги разбират нещата, има такива във форума. Имат известна винена култура, имат опит, наясно са с терминологията и понятията, защото идеята на тези оценки е освен да се изтъкнат плюсовете, ще е ценно за нас да се кажат и минусите и да се направи препоръка към всяко вино. Иначе не е проблем и всеки , който присъства да да даде оценка, но няма да е точна, тук визирам себе си.

Да, абсолютно съм съгласен! По принцип четох за едно правило че оценка, която се различава с над 20 точки от останалите автоматично отпада (не съм сигурен дали бяха 20). Въпроса е, че ако има много прекалено много такива оценки ще се размие цялостната оценка, така че наистина е добре да са няколко души, които малко или много да са запознати с понятията и т.н.т.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2013, 09:33 
Аватар

Някой има желание да му бъдат връчени (изпратени) две вина за да ги оцени?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2013, 11:50 
Аватар

banichkata написа:
Ако питате мене- най-добре е да се ангажира къща за гости на 20-30 км. от София -
с барбекю, един уикенд на чист въздух, който иска със жената яко аху-иху събота срещу неделя и после всички се прибираме, спомени, снимки и т.н. Подходящи дати 1-3.02, 14-16.02, 3.03. 2014, хем има време и за организация.

Значи като се замисля как точно се дегустира вино ... за етикета начина н а наливане начина на поднасяне и ми се струва че това е НАЙ -Добрата идея , Но трябва да се помисли за чаши .... аз дори по планина да годя си нося стъклена чаша за вино /бира /ракийка ... не е добре да се дегустира виното в каквато и да е чаша иска си ЧАШАТА ....

http://www.webcafe.bg/id_475841984

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2013, 14:07 
Аватар

Аз съм мераклия за двете вина, но каква трябва да е идеята. Да речем че и аз мога да върна две вина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2013, 16:42 
Аватар

Идеята е да попълниш една бланка и да дадеш точкова оценка и на двете, киселини, танини, алкохол, баланс, послевкус, цялостно впечатление.
Да ви кажа тва състезание ще е доста забавно ако не друго :)

Някой може ли да постне бланка на български за оценяване на вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2013, 21:24 
Аватар

Местожителство: Враца
Аз бих си платил бутилка+ транспорт по Еконт до 10лв. общо ако излезе на майстор от форума, само че такова съревнование е свързано с риска да се обидим за нечие мнение-

в предишната страница ви дадох съвет за организация за среща на вила през уикенда и ако някой може да го организира- да се захваща още отсега.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2013, 18:56 
Модератор

Моля не бъркайте съревнованието между различните вина (свързано с професионална дегустация), с едно мощно другарско напиване с неизвестен край :) :) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2013, 23:05 
Аватар

Местожителство: Враца
В понеделник на обяд ще има предварителен кръг между мене и Емката Емилов и в резултат на което на голямата дегустация ще изпратим на 99% Емилов от нашия регион, все пак да изчакаме окончателните резултати oт баражите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2013, 20:39 
Аватар

Много интересно, чакам резултатите :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2013, 21:14 
Аватар

borisgp написа:

Ти да не си случайно съдията :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2013, 22:16 
Аватар

Местожителство: враца
баджо написа:
borisgp написа:

Ти да не си случайно съдията :lachtot:

Моля не напрягайте обстановката с неуместни шеги .
Просто участниците сме и без това много напрегнати !
Снощи сънувах че Борис ме души , и вика -Къде ти е виното бее :evil: ,а виното е изчезнало ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2013, 08:55 
Аватар

:lachtot: :lachtot: :lachtot: Ей ще ме убиеш :) Всичко е уговорено чакаме вината ще има комисия от 2-ма или трима души, което е още по-добре и още по-обективно.
Емо,
пожелавам ти успех и те поздравявам, че излезна напред с продукта си без притеснения!
Тази оценка освен за нас ще бъде и за форума тъй като и двамата правим вино само от три години както и двамата (предполагам и за Емо) сме се учили и напредвали с помощта на форума и съфорумците.

Аз излизам с купаж базиран на Каберне совиньон, по който работя от миналата година ако може така да се каже. 65% Каберне совиньон,25% мерло и останалите 10% са разпределени между Каберне Фран и Сира.

П.П.
Чудя се дали да не купя една бутилка хубаво вино да пратя с мострите, че ако излагацията е голяма да не сме загубили хептен напълно времето на дегустаторите :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 107 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София