Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 12:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 13:31 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
За измерване на алкохолно съдържание има специално разграфени рефрактометри, но съм доста скептичен за практическата им приложимост. Податливи са към грешки и са неточни. Въпреки това направих една таблица за съответствието на рефракционния индекс между Брикс-скалата на рефрактометъра за захарност и рефракцията на ЧИСТ воден разтвор на алкохол.

Под бюрото ми има за спешни случаи една бутилка J&B, та скочът показа "захарност" ~14,5°Bx, което отговаря на рефракционен индекс 1,3549 който пък съответства на 39,1% об. алкохол...

°Bx - % об.
0 - 0,0%
1 - 2,9%
2 - 6,0%
3 - 8,8%
4 - 11,2%
5 - 13,8%
6 - 16,2%
7 - 18,6%
8 - 21,0%
9 - 23,7%
10 - 26,1%
11 - 28,6%
12 - 31,5%
13 - 34,3%
14 - 37,5%
15 - 40,8%
16 - 44,7%
17 - 49,5%
18 - 54,5%
19 - 60,3%
20 - 68,3%
21 - 80,4%

За случаите, когато няма достатъчно течност за ареометрично измерване, това може да се използва за ориентир. Ако обаче има примеси, влияещи на рефракцията, например остатъчна захар, рефрактометърът няма да е надежден... ареометърът всъщност също...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 13:45 
Аватар

Много интересно. :buch:
А аз отдавна търся да хвана дявола за опашката и да намеря рефрактометър, мерещ и захарност и високо процентов алкохол ;)
Имайки предвид, че се мери пречупване на светлина през среда, няма ли цветът на ракията/уискито да окаже влияние? Това не важи, разбира се, при безцветни алкохоли.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 13:53 
Администратор
Аватар

Цветът няма значение за рефракцията. От значение е рефракционният индекс на оцветителя, но най-често той пък е в пренебрежими концентрации.

Не зная колко високопроцентен алкохол искаш да мериш, но над 60% об. измерването с рефрактометър губи смисъл, заради голямата грешка. Теоретично би могло да се измерва до 85% об., откъдето с увеличаването на концентрацията рефракцията започва да намалява. Например 95% алкохол има същият рефракционен индекс както и 73%...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2015, 12:36 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Щях да пускам същата тема ...
И аз си играх при последната дестилация да меря и с рефрактомера и със спиртомера, тъй като ме нервеше слабата струйка от чучура. (за да събера 200мл. проба трябваше да клеча 2-3 минути)
Обаче тестовите ми данни силно се различават от тези на рефрактивния индекс на етиловия алкохол.
И реших че може би е заради това че съм мерил различни фракции - високите проценти ги мерих като разреждах първак от 93 до 50%, а ниските - с патоки от 40 до 5%
И сега не знам кои данни да усреднявам.
Не ми е под ръка листчето със записките, но като го намеря ще ги впиша.
Мисля си че най-точни биха били показанията снети от разреждане на водка или чист етилов алкохол от аптеката.

Продиктуваха ми ги по телефона :)
92% алкохол -> 20% Брикс
78 -> 19.7
65 -> 18
55 -> 16.8
50 -> 15.3
45 -> 13.7
40 -> 12.5
35 -> 11
30 -> 10.5 (9.8) тук съм записал две стойности защото съм мерил едната при рзреждане на първак, а другата при патоки. Следващите са от разреждане на патоки :
25 -> 7.8
20 -> 7
15 -> 5
10 -> 3.8
5 -> 2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2015, 14:45 
Администратор
Аватар

Измерването губи смисъл при първак и патоки - намесват се други вещества, концентрацията на които може много силно да се променя и всяко от тях променя рефракцията по своя си начин.

Използвал съм прецизни справочни таблици с вярност до петия и шестия знак, като дробните части между стойностите са интерполирани с кубичен сплайн, така че данните са изключително надеждни и без закръглението биха били верни поне още два знака, но... се отнасят за чисти вещества - захароза, етанол и вода. В реалния свят примесите внасят трудно предвидима грешка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2015, 15:01 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Да, така е. За съжаление интерес към измерване на моментни стойности при дестилацията имаме предимно в тези фракции, където са най-многото примеси.
Интересно ми е дали някой ползва рефрактомер за алкохол и дали е сравнявал показанията му със спиртомер ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2015, 15:13 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Продават се и рефрактомери, разграфени за алкохол. Но доколкото ми е известно за ракия лъжат, измерване по плътност с температурна корекция е по-точно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2016, 10:56 

Здравейте, четейки темата си задавам следния въпрос:
Възможно ли е при измерване на захарността с рефрактомер, по време на ферментацията, всъщност в края на същата да се измерва съдържанието на алкохол а не на захар?
Благодаря предварително за Вашето мнение.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часова зона: Европа/София