Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 00:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Авг 2016, 11:50 
Аватар

Здравейте, до сега не съм правил ракия. Тази година реших да сложа малко сливки. Въпроса е къде да ги сваря, ако може да ми помогнете с адрес и телефон. :help: :help: :help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2016, 14:12 
Аватар

Местожителство: Варна
Колко литра и в кой район на града?
иначе Виница ма изхода към Аладжата в дясно 7 те чучура. В с.Камернар има казан, в с.Тополи, в с. Страшимирово..... тел нямам

https://www.google.bg/?gfe_rd=cr&ei=RRk ... 1%86%D0%B0

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2016, 11:59 
Аватар

Места за варене бол. 7-те чучура веднага след виница вдясно - там има най-различни големини казани 150 -400 л, мястото е много прилично, но казаните на моменти с водната възглавница ядосват ... и като се случи работника да ти се обяснява кое как, едва се събирам в кожата си ама.., ако не си варил досега вероятно няма да ти направи впечатление някои работи. Казаните са или с маслоуловител или със ситести тарелки. За там ти трябват зверски калорични дърва... те продават там палети, ама и цената им е прилична. Там пък е най-сигурно, че няма да загори нищо. Пак там но малко по-надолу по пътя е старата казанджийница.
Като тръгнеш по пътя от Дружба за виница , малко преди да влезеш в квартала има един надпис "казани по френски лиценз" - отбиваш се вдясно и на 300-400 по пътя си там - тия казани са най-добре изчислените и не са "цигански", а на кооперация "Бенковски", но бяха само 250 л. , нямат по-малки или по-големи. И там предлагат дърва, но по спомен малко множко пари искаха за тях... При тях трябва да настояваш дефа да е студен когато почнеш дестилацията, понеже ги е страх да не затапели казана и не пускат вода в него ( и правилно понеже тя не е вързана към кондензера, а е студена). Няма начин да контролираш температурата на дефа - затова от изходна студена позиция по-добре да не пускаш студена вода в дефа много много. Тарелките са калпачкови, тракането по височина ти подсказва колко тарелки работят. Много ароматна ракия направих там миналата година.
Опции има още в Аксаково - аламбици, има мисля и един малък казан - набира се накрая на Аксаково близо да фабриката на Пластхим-Т. Казанджията не се меси, вкара ми оферта и за пренос, много евтина, че и дърва може да осигури и да ти даде пакетна цена - дърва, превоз и казан(евала, да можеше да са повече така). Може и от втория вход по пътя за Добрич да се влезе.
Вариант е и Тополи - пак на края на селото вече откъм канала се намира- там удобството, е че има голяма помпа и не трябва да носиш материала - достатъчно е само наблизо в двора да дойдеш с колата, казаните там са проект на самия "казанджия" със ситести тарелки, който със самочувствие ми обясни че като параджия сам си бил изчислил подгряваща и охлаждаща мощност... остави ме с впечатлението, че държи той да контролира огъня, дефлегматора се включва само в края (по негова преценка) колкото да концентрира малко патока... поради което аз там не съм варил.. Но пък мои познати са с много добри впечатления от него като удобства, качество на ракия и т.н.
Имам сведения и за казан в Константиново, но дотам никога не съм ходил...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2016, 22:34 
Аватар

Благодаря за информацията. Най- близо ми е този в Тополи май там ще опитам. Сега още ври.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2016, 09:58 
Аватар

Там ключов момент е да внимаваш колко вода ще настоява да ти сипе в казана (нали са сливи). Отделно може да се спори колко му е подходяща методата да включи дефлегматора чак накрая и колко вода ще пусне също е критично. Ако го оставиш да ги прави тия работи по-добре веднага след като падне под 48 гр. отцепяй за паток. Аз съм на мнение че в тия случаи е добре просто да се остави включен деф с много малък проток вода (да сълзи), и то след като изтече първака и след това да не се бута, защото както той настояваше да го прави само ще ти омеша вредни фракции с етилов алкохол. При включен деф не слушай старците и казанджията че можело спокойно да си събереш до 40 гр - туй вече е лакомия, това че тече бистро не значи че вече в него няма примеси. Отцепи за паток на високи градуси - 45-50% и няма да съжаляваш. Ако разредиш после пробно с изворна вода до 40% и ти помътнява - отървал си паток в хубавата ракия. По спомен нямаше термометър на газовата фаза и нямаше начин да разбереш какво минава при включен дефлегматор.
Абе направо тази тема цък прочети. Има и други , но направата на прекрасна ракия (не на качество "абе, става") изисква четене. С две думи казанджията обичайно ще гледа собствения си интерес (да не загори казана и да изкара бързо материала) пред твоя, а твоята задача е да знаеш какво искаш и в ключовите моменти да настояваш на своето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 07:43 
Аватар

Сварих материала излезе 27л. 55 градуса от 120 кг сини сливи. Сега ще я чакам известно време и я мятам. :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часова зона: Европа/София