Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 20:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Юни 2010, 17:29 
Аватар

Здравейте.Първо искам да отбележа, че съм нов във форума и искам да се извиня ако съм объркал раздела или има подобна тема която ва за съжаление не открих. На мой близък детето му ще навършва скоро една годинка. Тука с един приятел сме решили да му подарим като подарък едно буренце пълно с ракия като го надпишем с пирограф. Въпросът ми е какъв е най-подходящият материал за буренце и колко горе-долу с годините ще "изпие" бурето защото сме намислили 10 литрово да му вземем. Според Вас на 10 литра за около 20-тина години колко ще остане вътре и другият ми въпрос е до колкото разбрах при първото поставяне на ракия (в ново буре) не е хубаво да се държи повече от 3-4 дена защото ставала много тъмна даже и нагарчала. Има ли някакъв начин да го обработим това буре защото мислим да му налеем някоя домашарка и да му го подаряваме няма кой да се занимава да налива 10 литра ракия да я изпива посля пак да налива и пак да изпива докато бурето става за дългогодишно отлежаване. А бе то има кой да се занимава ама финансово няма да ни е по джоба Иначе алкохолици покрай мен дал Господ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2010, 21:45 
Аватар

Местожителство: Varna
Идеята ви е много добра, така че да можете да изпиете на абитуренската на детето ракията :lachtot:
Бурето се кисне 10 дни с вода като всеки ден се сменя водата, последният ден се запарва с вряля вода и сода /за десет литра едно пакетче сода за хляб е достатъчна/ за 1-2 часа като след това се плакне със студена докато излезе бистра вода без мирис. По книгите пише че за 3 години се губят 4-5% за 100л. буре /за 10л. буре загубите ще са по-големи защото контактната повърхност за него е по голяма/, също така буретата се държът при определена влажност, ако са в помещение с ниска влажност и висока температура загубите са по големи.
Така че избора е ваш :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 00:13 
Аватар

Мерси за отговора. Предполагам за 10 литра няма да са загубите повече от 50%. Идеята е след 20-тина години или колко е отредил Господ на сватбата да се отвори и да се изпие. Въпросът ми е дали в ново буре е одачно да се оставя за отлежаване. До колкото знам новото буре пуска повечко цвят и вещества от дървото като Танин. Да не се получи така, че след 20-тина години да излезнат 5 литра ракия която да не става за пиене т.е. да има натрапчив вкус от дървото. За загубите - майна им то тя няма да е за напиване а за адет както му се вика. Някъде четох, че не било хубаво да се държи ракия в буре повече от 3-4 години. Другият ми въпрос който е да ме насочите ако може от къде в София мога да закупя качествено буренце - комшия ми предложи пазара на Богоров как мислите??? Бурето предполагам ще се държи в хола на секцията или може би на балкона защото зимата палят камина и става бая топло в помещението - дали това ще повлияе на крайният резултат не знам. За тях по-одачно би било да си държът бурето на секцията в хола ама дали е удачно по-запознатите нека кажат. Чувал съм, че в мазе не било хубаво понеже имало много влага и се образувало мухъл който може да доведе до влошаване на аромата на ракията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 06:07 
Аватар

Поради малкият обем на бурето може и да са повече от 50% за 20 години като добавим и неправилното съхранение. Оптималната температура за стареене на спиртни напитки 15-18 гр. като за определянето и имат значение факторите загуба на алкохол и скорост на стареене.
По принцип в Италия, Франция и Испания за производство на качествени вина използват буретата две години, най-много три след това ги ползватт за отлежаване на коняци и уискита.
За скороста на оцветяването има значение и вида на дървото от което е направено бурето черницата и акацията оцветяват много, така че трябва да се предпочете от дъб. За качеството на бурето има значение и колко е съхнало дървото преди да направят бъчва от него, срокът за сушене е две години.
В избите постоянно се следи за нивото на течноста в бъчвите и за нейното качество така че вашия приятел ако вземе през месец два да дегостира напитката и особено ако се поолее някой път незнам дали тези 10л. ще изкарат и 2 години :lol: На мой приятел дядому му беше подарил 10л. черничево буре за сватбата, единият път буренцето посвършило течноста паднала под нивото на канелката и я забравил 5-6 месеца, една вечер се сетил за него надигнал го и от него потекла течност с цвят на кока кола така и го дострашало да я пробва.
Бурето ако се държи в хола едно че температурата там не пада под 20 гр. другото е че през зимата се пали печка влажноста намалява и загубите се увеличават. За съхраняването в мазата ако тя не може да се проветрява и има голяма влажност ще има мухъл и бурето ще приеме миризмата, също ако се държът в нея зеле, нафта, боя и др. пак не е добре. Но ако мазата се провтрява и няма странични миризми вариянта е по добър поради по ниската температура и по висока влажност, които ще спомогнат, за запазване на количеството ракия в бурето.
Разказвали са ми за един който заровил 50л. буре с ракия в земята след 3 години го отровил и то било празно :nixweiss:
Някъде бях чел че бургаската мускатова е държали в бурета изтощени от вино година - година и половина, ами то ако се държи 3 години ще стане коняк, поради това че технологията и на получаване е почти същата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 11:21 
Аватар

Друг е варианта вече да вземем някоя дамаджанка или най-добре ще бъде ако можем да изнамерим от онези голямите бутилки на Гранц ако се сещате със стойката които са си. В тях мисля, че ще бъде най-одачно и да пуснем в тях обработена клонка за да си пусне танина с годините. На дървена плочка с пирограф ще напишем примерно "честит първи рожден ден" и ще я закичим на бутилката под возъчната заливка на капачката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 14:34 
Аватар

Кой-обаче ще се раздели с такава бутилка :?:
От Метро бях вземал 5л. дамаджанка с италиянско вино цената е около 8лв. като е на промоция, взимал съм на същата цена и от други хранителни вериги, виното не става ама дамаджанките са красиви.
Обаче за стареенето на ракията не е важна само дървесината а и наличието на кислород, ракия затворена в бутилка не старее.
За стареенето в дамаджана, тя не се пълни догоре за да има поголяма коннтактна повърхност на ракията с въздуха, първите два три месеца се оставя бутилката само покрита с тензух да не се праши /аз захлупвам бутилките с филтърчета от шварц машина/ и един два пити на седмица се затварят с запушалката и се разклащат здраво зада се вкара кислород в течноста /вместо това моме да се претака/. В следващите месеци аерирането може да се извършва на месец и пак се оставя отворена дамаджаната.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 19:38 
Аватар

Местожителство: враца
Продават дамаджани всякакви , та до 30-40л !

За буренцето - не става , както обясни Петьо .
ю
Да ви кажа , скоро пох една 30годишна ракия , правена скапана от баща ми .
Ми беше си пак скапана и след 30г. !

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София