Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 17:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Авг 2010, 07:35 
Аватар

Местожителство: Varna
Миналата година когато правих вино за първи път купих от тези дрожди. Тази година реших да подсиля ферментацията на джанковата джибра, но ми направи впечетление, че след един час от поставянето на дрождите в захарен сироп /за да се активират/ не почват да шуптят. Направих и втори опит, активирах дрождите по метода написан на гърба на пакетчето за възбуждане на спряла ферментация. А той е в 2л. топла вода с температура 40гр., се разтварят 100гр. захар, в отделен съд се слагат дрождите налива се 200мл. захарен сироп изчаква се 20мин. и се долива още толкова вода и така през 15мин. се долива цялото количество вода. Оставих разтворените дрожди на светло и на температура 30гр. след 12ч. маята се беше поотаила на дъното доближих ухо не се чува шуптене.
Прикачени файлове:
drojdi.JPG
На опаковката пише годни до 2015, по принцип тези дрожди са препакетирани, на оригиналната опаковка може и да е пишело 2015 но след отварянето срока на годност е няколко месеца.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2010, 14:04 

Местожителство: Асеновград
Нарочно оставих 300 гр турбо дрожди в една полиетиленова кисийка в хладилника и тия дни пробвах с малко количество материал след година и половина дрождите си работят чудесно. Решил съм да оставя малко и догодина пак да пробвам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2010, 14:54 
Аватар

Тези на картинката стоят сигурно на равтовете в магазина от миналата година.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2010, 21:17 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Прав е petiomalchev наистина виждам как са ги облещили на витрината така че като нищо може да са изфирясъли.
Миналия сезон взех от тия но само че за бели вина и си работеха но тая няма да ми трябват.
Нямам съмнение че човекът "от за виното.ком" е лоялен,но различните търговци които разпространяват продуктите му може да не са до там отговорни.Ако стоката е на консигнация боли ги разбирай какво че стоката се е развалила .На витрините трябва да стоят празни опаковки и реламни материали а стока като тая при условия указани за съхранение :klugscheisser: .
Petiomalchev ами той ти е градски можеш да му звънеш на цената на един градски разговор :) има телефона на опаковката .
:prost: :sauf: :prost: :sleep:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2010, 21:25 
Аватар

Ами и аз това си мислех за това си пазя опаковката на дрождите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010, 11:45 

Местожителство: Варна
Дрождите не са мъртви по скоро нещо не сте допрочели и и не правите нещата както трябва! При мен имам дрожди които съм разфасовал преди десет години отворени съхранявяни без особенни грижи като единственно не са мокрени и държани дълго време в автомобил на слънце и работят!!! Ако имате проблем звъннете ми на телефона вместо да пишете по форумите виждам че сте от Варна елате в офиса ми на ул Петко Стайнов 5 като преди това ми позвъните. Ще Ви покажа как се работи с дрождите.
Годишно имам по 3-4 подобни оплаквания при продадени 50 000 (петдесет хиляди)броя дрожди годишно.
инж. Деян Ванков - тоя който е опаковал дрождите.телефона е на пакетчето!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010, 13:51 
Аватар

Описъл съм точно метода по който активирах дрождите. Дрождите са купени от агро магазин на ул. "Под игото" до зеленчукова борса. Направих опит с мая на доктор Йоткер по същята технология след 30 мин. имаше четири пръста пяна и се чува шуптене, експеримента го правя в 2л. шише от бира, бях затегнал капачката и като се развие фъсти. Това са признаци че е започнала ферментация с вашите дрожди това не се случи. Ако не вярвате купете си едно пакетче от този магазин и пробвайте да го активирате.
Не казвам че всички дрожди от тоси пройзводител са негодни, тази година купих две пакетчета за първото се осъмних но за второто съм сигурен. Изобщо всички дрожди трябва да се оставят по дълго време в захарният сироп и когато сме сигурни че работят да се сложат в материала.

Последна промяна petiomalchev на 04 Сеп 2010, 15:50, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010, 15:50 

Аз мой дрожди не купувам, но можем да се срещнем на магазина аз ще сменя всички които са в наличност и ще ви демонстрирам че ще активирам всяко едно пакетче!
И то по метода по който е описан!!!
инж. Деян Ванков този който е разфасовал дрождите!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010, 15:56 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
venida, разбирам, че си емоционален, но не ни "викай". Избягвай да пишеш тук с получерен шрифт с голям размер и да пускаш постовете си по два пъти. Който иска да прочете, ще го стори, без да е нужна излишна назидателност.

Убеден съм, че petiomalchev знае как се борави с дрождите, убеден съм също така, че и ти си добронамерен по отношение на качеството на стоката си. Затова, според мен, по-добре беше да проучиш, защо в този магазин се е стигнало до увреждане на качеството и да вземеш мерки. Щом вече е станало веднъж, много е вероятно тази беля утре да се случи и другиму и тогава...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010, 16:36 

петьо като съм ти чел постингите преди съм абсолютно убеден че не си претупал нещата, но по принцип живота на дрождите е доста по-дълъг от този написан на етикета. аз си взех дрожди с изтекъл срок на годност преди 3г и нямам проблеми, но какъв точно е бил проблема там не знам и не мога да кажа-виж се с човека и решете проблема че сезон идва и доста хора тук четат и действат.
:fies: все пак не може и да се прави безплатна реклама ама и не бива да се съсипва бизнеса на човека :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010, 22:21 
Аватар

Karovski написа:
:fies: все пак не може и да се прави безплатна реклама ама и не бива да се съсипва бизнеса на човека :respekt:

Ако бяхме месарски форум, и си бях купил развалени кренвирши на два пъти от кварталният магазин нямам ли право да пиша.
Тя и Галена я бяха изложили преди две години в нета ама сега е на върхъ.
Съгласен съм да направя опровержение на писаното по горе от мен, ако ми се предоставят 10 пакетчета от продукта и при десете тръгне ферментацията, ще направя и снимки. А пък аз ще си купя още едно пакетче от същият магазин и с него ще направя опит.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2010, 10:22 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Петьо пък може да идеш до офиса и да се приключи.
Все пак тая ситуация ми е интересна нямам съмнение че Петьо е изпълнил процедурите както трябва и ако не бе ползвал мая на д-р Йоткер бих казал че причината може да е в захарта.
Какво е станало в случая това е интересно и е добре да се разучи а и самия инж.Ванков пише че е имал 2-3 случая .Дрождите са почти неунищожими в рамките на дадени условия е разбира се че ако ги изпечеш няма как да са живи.
Абе ще взама да прежаля 3.50лв. и да изпробвам тия от нашия магазин за който са там на витрината от миналия сезон.Там е сенчесто и едва ли слънщето ги е огрявало но за идеята ще пробвам.
Цитат:
Ако имате проблем звъннете ми на телефона вместо да пишете по форумите виждам че сте от Варна елате в офиса ми на ул Петко Стайнов 5 като преди това ми позвъните. Ще Ви покажа как се работи с дрождите.

Не зная в колко форума е писал petiomalchev така че ако обича да уточни.
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2010, 12:11 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
С посещение до офиса съмнението няма да се изтрие. Ясно е, че колкото и дрожди да се извадят от склада, все ще са наред - това нищо не доказва. Въпросът е, какво е причинило срива при Петьо...

petiomalchev е коректен форумец и не би пуснал темата неоснователно. venida пък определено е заинтересован да има доволни клиенти и като всеки доставчик, би трябвало да не му е безразлично, в какво състояние стоката му стига до пазара. Ако например дрождите са престояли едно лято на слънчева витрина, очевидно че може и да се стигне и до подобен резултат...

Деяне, зная, че ти е болно стоката ти да бъде дискутирана в тази светлина, ама Петьо в случая не ти е противник, а съюзник. Потърси го, срещнете се и потърсете причината за конкретния гаф, така ще знаеш какви мерки да вземеш. И ако Петьо ти повярва, че си ангажиран с проблема, тук сме няколко хиляди читатели, които също ще го сторим :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2010, 13:17 

Не аз крещя а вашия форум ето инструкция за активиране на дрожди при това ако се слагат в началото на ферментацията единственото което е необходимо е да се сложат в половин литър вода да се разбъркат и до 15 мин да се прибавят към основния материал ,ако се забравят при това положение в продължение на 2-3 часа е естествено да умрат без храна ако водата е топла 28-38 градуса ферментацията
почва веднага ако има натрупано известно количество спирт прекъснала ферментациято се работи по следната инструкция

ИНСТРУКЦИЯ ЗА АКТИВИРАНЕ НА ДРОЖДИ
1. Приготвяне на 5% захарен сироп
В шише с обем 2 л. (от минерална вода) се сипват около100 гр. захар, долива се с предварително затоплена до 40оС вода, която не съдържа хлор или други консерванти (преварена , дестилирана, изворна или натурална минерална вода)
2. В пластмасова чиста кофа се наливат 200 мл. сироп (приготвен по т.1) – приблизително една чаена чаша, изсипват се 1 пакетче дрожди – около 10 грама.
Престоява 15 минути.
3. Добавяме още 200 мл. сироп - престоява 15 минути.
4. Добавяме 400 мл. сироп – престоява 15 минути
5. Добавяме 800 мл. сироп – престоява 15 минути
6. Добавяме останалия сироп и още 2 л. от материала – престоява 15 минути
7. Активираните дрожди се изсипват в съда с подготвения за ферментация материал не по- рано от 2 часа след сулфитиранетоно не по късно от 5 часа просто дрождите ще умрат без храна!(при вино задължително се сулфитира при ракията не!).
Подготовка на материала за ферментация:
– препоръчително съдържание на захари – 22-24%за вина и около 12-15 за ракия коригира се с добавка на вода и/или захарен сироп, като е важно водата да не съдържа хлор (потиска развитието на дрождите)
дори да не тръгне първоначално ферментацията вследствие неправилно боравене ниска температура на водата сино хлорирана вода много студен материал тя се ускорява постепенно при добавяне в основния материал!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2010, 09:05 
Аватар

Миналия петък купих от същото място дрожди за да направя опит по горе описаният начин, но за сравнение купих и едно пакетче мая на д-р Йоткер, проведох опитите паралелно. Началната температура на водата преди да разтворя дрождите и маята беше 35гр., от бойлера, за изравняване на температурите на двете шишета в други две налях по половина от пирвите две. Откриите разликите в бутилките на предпоследната и последната снимка.
гр.
Прикачени файлове:
ABCD0014.JPG
Прикачени файлове:
ABCD0012.JPG
Прикачени файлове:
ABCD0010.JPG
Прикачени файлове:
ABCD0008.JPG
Прикачени файлове:
ABCD0007.JPG
Прикачени файлове:
ABCD0002.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София