Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 05:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2010, 09:53 

Местожителство: София
бреее -дали пък просто при тях така да протича възбуждането...
Можеш ли да пробваш с част от количеството дрожди,да ги шибнеш в една 10л бутилка с 3кг захар да видим кво ще стане...дали ще изферментира и за колко време?
Или наистина са изфъздяли...,защото може и да са измрели в бутилката ако нямат храна...странна работа наистина.
Апропо някой нещо да е чувал за хересни дрожди.(да се продават)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2010, 12:02 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Доколкото ми е известно хересни вина в България не се правят от поне 15-20 години, така че и дрожди няма откъде да се намерят. Все пак имам нещо предвид, но става дума за течна култура хересни дрожди. Сложничко ще е да ги поддържаш и адаптираш, пък и трябва да направиш младото вино дотогава. Няма гаранция обаче дали метаболизма им е запазен т.е. може и да не се получи. Иначе интересна идея имаш :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2010, 14:41 

да ,ще чакам да кажеш какво си намислил за течната култура дрожди

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2010, 15:03 
Аватар

Местожителство: Varna
ilu6a написа:

Материал който ферментира утаява ли се :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2010, 15:19 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Има една възможност да се развие един колекционен хересен щам. Отнема малко време - около 1-2 седмици. Когато решиш, че може да го използваш ми пиши за да организирам нещата навреме. Ще ми направят услуга, така че е добре всичко да е уточнено дотогава - за кога ти трябва и т.н. Надявам се да се получи :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2010, 15:54 

petiomalchev написа:
ilu6a написа:

Материал който ферментира утаява ли се :?:

ами ако е загинал се утаява...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2010, 12:36 

Местожителство: Варна
Престанете да сравнявате мая за хляб с винарски дрожди маята за хляб трябва да свърши работата си за два часа а дрождите за две седмици ,но маята прави хляб а дрождите спирт и ако до 2-3 часа не ги добавите към джибрите ще измрат защото метаболизма им на развитие изисква диамониев фосфат диамониев сулфат и тиамин (витамин В1 ) Тия неща ги има в джибрите незвисимо плодови или гроздови и не се добавят във винарските дрожди тъй като се разчита чЕ няма да бъдат съхранявани в бутилки от алхимици експериментатори, а ще бъдат добавени в джибрите! Което е основното им предназначение ,ако беше ги просто намокрил за 10 -15 мин и ги беще прибавил във материала тази тема нямаше да съществува тази тема може даже да се "посолят" да се наръсят в джибрите ,но върху течноста и пак щяха да свършат работа. За тези които не разбират всичко се извинявам за високото ниво на технически термини, но дрождите ако не са били мокрени РАБОТЯТ, а с маята на доктор Йоткер се прави хляб а не ракия!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2010, 09:56 
Администратор
Аватар

За съжаление, въпреки пламенната защита на venida, трябва да потвърдя негативния резултат на petiomalchev. Купих от същия продукт и ферментация наистина няма. При това не експериментирам, а приложих 1:1 инструкцията. Материалът е мерло с 24% захарност и 20°C, сулфитиран с 13 г/100л калиев метабисулфит 10 часа преди добавянето на дрождите :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2010, 01:25 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
При мен се получи до колкото си спомням докато активирах дрождите се получи запенване което ме навежда на мисълта че работят.То ширата бе изстинала и я затоплих и внесох на топло.След седмица вече не бе гроздов сок а бе леко газирано то е протича ферментация.Купил съм още едно пакетче дрожди и ще ги изпробвам според случая може днес а може и идната неделя.
И аз работих по предписанията на опаковката даже си пазя касовата бележка и опаковката.
Абе трябва да го разгадаем тоя случай :warn: ,не зная защо venida не предлага активатори за дрождите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2010, 10:18 
Администратор
Аватар

Тези на Ванков не показаха живот и при активирането, въпреки че ги държах няколко часа при около 30°C. Още тогава взеха да ме глождят съмнения, още повече, че си имах и едно наум заради постинга на petiomalchev по-горе... Вчера, тъй като вече ме бе обзела паниката, взех някакви някакви неясно какви дрожди от един съсед. Бяха "опаковани" в бутилка от минерална вода, което ме навежда на мисълта, че вероятно са "трофей" от някоя изба :D Кипнаха здраво при активирането и днес, по-малко от 24 часа след това, материалът си ферментира перфектно, захарността пада и на душата ми е спокойно... :dance:

Не зная какво да мисля - в Горна проработват, в София и Варна не щат... :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2010, 18:44 

Местожителство: Варна
SiteAdmin написа:
Тези на Ванков не показаха живот и при активирането, въпреки че ги държах няколко часа при около 30°C. Още тогава взеха да ме глождят съмнения, още повече, че си имах и едно наум заради постинга на petiomalchev по-горе... Вчера, тъй като вече ме бе обзела паниката, взех някакви някакви неясно какви дрожди от един съсед. Бяха "опаковани" в бутилка от минерална вода, което ме навежда на мисълта, че вероятно са "трофей" от някоя изба :D Кипнаха здраво при активирането и днес, по-малко от 24 часа след това, материалът си ферментира перфектно, захарността пада и на душата ми е спокойно... :dance:

Не зная какво да мисля - в Горна проработват, в София и Варна не щат... :?

Днес с брат ми взехме едно пакетче от дрождите на Ванков щото нещо бавно тропа хорцето при джибровия материал. :? Спазихме инструкциите на гърба на опаковката и за 2,5 часа (както е по инструкция) яко се запени. Сега ще ги държим до утре следобед на топло и после ще ги пуснем да си хапнат от джибрата, че да не заносаме материала. :D Интересно, че джибрата на местното грозде ( смес квото има по асмата) отдавна е готова, че се и пообистри, а кабернето нещо трудно върви. И двата материалам са второ зареждане - за ракия.
Добре са си дрождите - и в Казанлък работят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2010, 20:26 

вземете си дрожди ето от тук и няма да има повече дискусии!
http://www.shop.bulgariandrinks.com/mag ... egory_id=9
за един ден идват.
Куп неща вече си взимам от там!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2010, 00:17 
Аватар

Местожителство: Троян
За мен изводите са:
1.- не купувай дрожди в пликче - пликчето е тънко, малките дупки трудно се виждат - водата е флуид подвижен, днес е тук, утре го няма, а и разни други агенти може да са действали ;)
2.- никога не ползвай купешка захар - не се знае с какво е 'ашладисана' ;)
3.- за рехидратация ползвай само затоплена вода (максимум до 35°С, оптимално - 28-30°С), може и чешмяна, хлорът 'изфирясва' докато я манипулираш ;)
4.- след като добавиш затоплената вода и забележиш, че малките приятелчета са се събудили, веднага добавяш шира (обаче да е със същата температура !) - тя си има всичко - и захар, и витамини и микроелементи;
5.- постепенно добавяш още шира;
6.- след всяко добавяне чакаш отново дрождите да покажат, че са се адаптирали към променените условия (температура, осмотично налягане и др.);
7.- спазвай температурна разлика не по-голяма от 5-8 градуса между отделните добавяния (за да избегнеш термичния стрес);
8.- приготви маята непосредствено преди добавянето й към заквасвания материал;
9.- ако е вино от грозде - ежедневно претакай по време на бурната ферментация, за да дадеш кислород на дрождите и си направи труда да осигуриш ферментация с потопена шапка;
10.- поддържай поне 19-20°С в помещението, в което протича ферментацията, но не повече от 25-28°С ... т.е. не оставяй слънцето да напича съдовете ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2010, 01:28 
Администратор
Аватар

teodor_g написа:
9.- ако е вино от грозде - ежедневно претакай по време на бурната ферментация, за да дадеш кислород на дрождите

Хм, тази заръка е доста спорна. Ако даваш достатъчно кислород на дрождите, те наистина ще се развиват добре, но спирт няма да правят, а по-скоро неприятни метаболити... Ферментацията трябва да е задължително анаеробна. Да не говорим, че кислородът дава среда на разни аеробни организми, които нямат място във виното, на първо място ацетобактера...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2010, 05:45 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
teodor_g написа:
За мен изводите са:
1.- не купувай дрожди в пликче - пликчето е тънко, малките дупки трудно се виждат - водата е флуид подвижен, днес е тук, утре го няма, а и разни други агенти може да са действали ;)
2.- никога не ползвай купешка захар - не се знае с какво е 'ашладисана' ;)
3.- за рехидратация ползвай само затоплена вода (максимум до 35°С, оптимално - 28-30°С), може и чешмяна, хлорът 'изфирясва' докато я манипулираш ;)
4.- след като добавиш затоплената вода и забележиш, че малките приятелчета са се събудили, веднага добавяш шира (обаче да е със същата температура !) - тя си има всичко - и захар, и витамини и микроелементи;
5.- постепенно добавяш още шира;
6.- след всяко добавяне чакаш отново дрождите да покажат, че са се адаптирали към променените условия (температура, осмотично налягане и др.);
7.- спазвай температурна разлика не по-голяма от 5-8 градуса между отделните добавяния (за да избегнеш термичния стрес);
8.- приготви маята непосредствено преди добавянето й към заквасвания материал;
9.- ако е вино от грозде - ежедневно претакай по време на бурната ферментация, за да дадеш кислород на дрождите и си направи труда да осигуриш ферментация с потопена шапка;
10.- поддържай поне 19-20°С в помещението, в което протича ферментацията, но не повече от 25-28°С ... т.е. не оставяй слънцето да напича съдовете ;)

не съм съгласен с т.10.lalvin ec-1118 работещи в температурен диапазон 10-30 градуса и 18 алкохолни.има хора в бг работещи всяка година на самотек,толко грешно,че ,...колегата Ilu6a отдавна тръби наляво и дясно,ама кои да чуе..за 1-път правя вино в америка и грешки няма,благодарение на дрождите,и сега има едно на темп. 11 градуса, ври ,все едно е 25,това ,е запишете си го,поне в бг сте,питаите,тоя или оня,имам предвид,в родината сте си,стига експерименти,щото после боли глава :?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София