Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2010, 19:16 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Здравейте на всички във форума.нов съм в тази област,но с голям мерак.да не се отплесвам,ще мина по същество.купих си казан 30 литра и готово купечко вино,което го сварих.от 20 литра даде 4 л ракия 52% без никакъв дъх и цвят ,но след като престоя във буре 1 месец имаше дъх на нещо което не е от бурето.1л бях отделил,без да е бил в буре,но и той беше с дъх.изпекох пак,същата работа.измих казанчето и пак изпекох,пак същото.купих бяло вино мускат и направих двойна преварка.стана по-добре,но когато сложиш повече лед в чашата си се усеща същият вкус!! Може ли да е от готовото вино,или причината е в казанчето което е медно?благодаря предварително

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2010, 19:20 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Медното казанче си е идеално, ако си го почистил преди работа. Не даваш насока какъв е вкуса, но е възможно да е резултат от сулфитирането на виното. Опитай се до опишеш на какво прилича дразнещата нотка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2010, 19:27 
Аватар

Никакъв мирис.вкуса не мога да оприлича на нищо,не е метален,определено.при гълтане се усеща накрая,сякаш ти стиска гърлото.опитах с кориандър.стана добре,но няма дъх на ракия,а иначе казана го търкам с шкурка и го мия с хлебна сода.отвътре позеленява след варене и само шкурката помага?!

Възможно или е от сулфитиране на виното?има ли начин да бъде притъпен вкуса,още преди варенето,докато си е още вино?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2010, 19:52 
Администратор
Аватар

Хм, ако причината беше в сулфитирането, трябваше да го усетиш и с обонянието... ако не си хремав :)

Налей спиралата с малко 15% спиртно-воден разтвор, поразклати го няколко минути и виж дали не е придобил подобен вкус.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2010, 20:14 
Аватар

Да не стана досаден,но наистина се нуждая от помощ??или може би никой не е правил като мен??ще купувам грозде следващата седмица и ако казанчето по някакъв начин оказва влияние на крайният продукт ,начинанието се обезсмисля

Пак казвам,няма дъх...ако налея спиралата с 15% водка+вода дали ще стане?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2010, 00:02 
Администратор
Аватар

Водката има омекотяващи съставки, които могат да прикрият евентуално замърсяване на тръбата, но не пречи да опиташ.

А какво е виното? Щото ако е някой трети-четвърти преплак...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2010, 00:11 
Аватар

Първият път беше мерлот.вторият каберне совинон.третият бял мускат,и дали,че я препекох и е по силна,та се лъжа,не знам,но вкуса е друг.а наи важното.това е калифорнийско мерло,а муската е италиянски.евтино вино е в туби по 5 л.от бутилки не може да си позволим.1 бутилка е 5долара за 0.700мл.5 л е 15 $

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2010, 09:17 

правил съм дестилат от купувано и бутилирано вино,преди години..имах същия проблем-накрая се усеща нещо неприятно.Мина време докато се усетя че това действително е от сулфитирането.Пробвах с вино домашно на което баща ми беше мааалко прекалил със калиевия метабисулфит-получи се същия вкус,но вече и мирис...сернистата киселина преминава при дестилация в дестилата...Проблема се решава или с проветряване(претакане с медна пластина,фуния)или десулфитиране преди дестилацията-опитай със сода бикарбонат преди дестилираннето(на 20-тина литра 3-4 чаени лъжици ще са достатъчни...).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2010, 16:28 
Аватар

Слагах сода,пак същото...да обясниш за другия начин?.

Ако някой знае как как да десулфитирам продукта преди или след дестилация,ще съм безкрайно благодарен!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2010, 20:21 

ами аз това съм писал...сода преди дестилацията...
ето малко по темата...

viewtopic.php?f=7&t=505&p=4442&hilit=%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%83%D0%BB%D1%84%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5#p4442

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2010, 21:53 
Аватар

Прав си,писал си го,ама поне съм нов нищо не разбирам?хлебна сода сложих преди да сипа виното!?другия метод въобще не го разбирам,ако може по просто.. Преди дестилация да десулфитирам ама как,ще ме извините още един път,а иначе имам голямо желание...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2010, 09:03 

содата се слага във виното преди дестилация-и повече да сложиш ,няма проблем защото не преминава в дестилата!
Ако от това,не изчезне този лош дъх и послевкус,значи проблема трябва да се търси другаде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2010, 16:06 
Аватар

Благодаря на колегата.утре купувам вино и ще пробвам.админа каза и с 15% спиртен разтвор да сипа в серпентината.ако изчезне дъха ще съм много щастлив,а ако не,къде да търся проблема??време е да се купува грозде и смятам да купя 150 кг и поне както казах,цената е около 3.20 ,ще е голям масрав да я оплескам цялата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2010, 17:27 
Администратор
Аватар

Naskohondata1 написа:
админа каза и с 15% спиртен разтвор да сипа в серпентината.ако изчезне дъха ще съм много щастлив

Май не си ме доразбрал - имах предвид да пробваш след това разтвора на вкус, за да видиш, дали не ти е замърсена серпентината, а не че така се почиства :) Понякога в нея се задържат ацетати и др., които могат да влошат дестилата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2010, 18:03 
Аватар

Извинявай,изказах се погрешно,дано да стане,и ще черпя,ама съм далече..няма спирт при мен,та затова питах за водка.Ще ми е по лесно да сменя серпентината,и без това изглежда по голямо фи отколкото е казана.дали пък не е от това.около 15м е дълга.като тече не се точи а е на леки тласъци,независимо,че огъня е слаб??

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София