Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 13:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2010, 20:05 
Аватар

Местожителство: Varna
Целта беше да се получи алкохолна напитка без вкус и аромат подобно на водката но поради това че не разполагаме с рефлуксна колона пробвахме с обикновен казан. Преди да сложа содата нещата бяха на ред. Пречистваща колона няма как да стане защото този активен въглен който намерих е много ситно смлян за това го сложих в материала. След прецеждането ще пробвам да коригирам с лимонтозу ако не изчезне вкуса ще преваря с винасата. Някъкви други идеи в посока отстраняване на соления вкус.
След изваряването на сливите вув винасата сложих 10л парцуца от солената ракияна 40%, 10л. парцуцата от сливовата на 30% и 5л. на 30% друга парцуца. Излезе 2л. първак ,8л. на 50% и парцуца 10л. на 30% алкохол. Ракията е много мека и със сливов аромат. Соленият вкус се осещяше леко в първака.
За идеята да я добавя в флагмата трябва да пробия лулата, лулата има възможност да се слага с наклон към казана и към серпентината.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2010, 23:28 

Да се слага нещо спиртно в флегмата е работа повече за непрекъснатодействаща ректификационна колона,трябва да се съгласува скорост на подаване на спирта в флегмата,нагряване на казана,флегмово число ,височина на колоната и топлообменната повърхност на серпентината,аз просто се присетих понеже ставаше въпрос за бълг уиски( ракия от ечемик),по лесно ти е да я преваряваш както досега във винасата,коригираш pH ако има нужда да е към 3-4 и вариш,за сливи и до 40 гр събирай,за водка ако искаш колона след ситносмения въглен сложи малко промит пясък 2-3 см и 3-4 см памук,няма да пропуска въглен към филтрата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2010, 19:56 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Прочетох в една книга препоръка за премахване на лош дъх от ракията и го приложих. Резултатът е доволно задоволителен.
Препоръката е активен въглен от 25 до 200 г на 100 л ракия. Закупих от аптека активен въглена на прах, опаковка от 20 г.
Изсипах цялото количество в 10 л ракия. След 7-8 дни активният въглен се утаи, а на повърхността се получи тънък слой
от активния въглен и вероятно други съставки. Декантирах ракията и останах доволен от резултата.
Книгата за която говоря е "Домашно вино" он Николай Спиров. Ако не се лъжа бе цитирана от някой от съфорумците ни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2010, 20:51 
Аватар

Значи и аз правих опити с активен въглен но при мен не искаше да се оттаява, за това сложих разбит белтък на пяна и се оттай. Активният въглен който купих беше пакетиран в черни найлонови торбички по 20 гр. твоят каккъв беше.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2010, 22:18 
Аватар

Абсолютно същата опаковка - черна найлонова торбичка, завързана на възел, смачкана и етикетът залепен със скоч.
При мен утаяването се получи след 6-7-ми ден, естествено не цялото количество. Останах с впечатление, че част от
активния въглен полепна по тубата. За по-сигурно, след декантиране, прецедих ракията през хартиен филтър за кафе.
Не зная дали е от значение още една подробност, но тази ракия варих преди една година и до сега стоя като недоброкачествена.
Но не нярвам да е от отлежаването защото в туба от минерална вода не може да се получи нищо съществено, да не кажа нищо....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2010, 23:33 
Аватар

Една част прецедих през филтър за шварц кафе а другата мой приятел прецеди през докторска марла за уста /тези дето имат ластици за ушите, зеленикави/ също става много добре.
Догодина този активен въглен сигурно няма да го има защото като вземах от различни места навсякъде му изтичаше срокът на годност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2016, 00:53 
Аватар

В промишлените инсталации използват варовик за очистване на SO2. Но това е при димни газове. Дали ще има добър ефект в течна фаза (вино или ракия за преварка).
kotebarry по-горе в темата е описал метода. Някой пробвал ли е? Примерно до какви стойности на ph трябва да се добавя CaCO3 и после да се възстанови с винена к-на?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2016, 09:38 

Местожителство: София
Сложи в дестилата калиев бикарбонат...може с него да не стане с блудкав вкус,колкото със сода бикарбонат-мириса съм убеден ,че ще изчезне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2016, 10:49 
Аватар

ОК, мерси ще пробвам.
Притеснява ме ниското pH на дестилата - като минава през дестилатора да не отнася метал. Тенджерата е турска, дефлегматора гофрирана тръба, охладителя от подръчни тръби :D не знам каква марка е неръждавейката, не съм сигурен дали са киселинноустойчиви. Затова по принцип предпочитам да обработя виното преди дестилацията ако има подходящ метод.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2016, 14:30 
Аватар

Админе, минало е време, сигурно затова не мога да едитвам. Затова up :D
Направих тест с гасена вар (леко разредена с вода до гъсто мляко и добре разбъркано). При добавяне на сравнително малки количества в ракията (и разбъркване), pH се вдига моментално. Добавях до pH 7. Интересно, че няма видима реакция с газоотделяне, обаче няма и помен от миризмата на SO2. За минути! А сортовият аромат "изплува". Лъч надежда :roll:
Ще направя същото с вино и ще видя дали се утаява, за да може да се декантира за всеки случай преди дестилацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2016, 11:25 
Аватар

Когато няма какво да "маскира" определени аромати, нормално е да изплуват едни, за сметка на други. Интересно ми е какво ще се получи и при виното. Според мен ще пострада сериозно, особено вкусово. Ще чакам с интерес резултатите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 20:23 
Аватар

Пробвах и с виното. На някоя среща ще видим какво се е получило...ако дотогава не е заминало в казана :lol:
За ракията. Бях решил да опитам една варка без сваляне на pH (след обработката с гасена вар), а за следващата да добавя винена к-на. Резултатът ми хареса и при високо pH, затова мисля така да прекарам всичко. Обаче на втората варка долових тебешир. Значи иска време, за да може да се утаи и да се декантира преди дестилацията.

Със сода не съм неутрализирал, но от споделяното във форума, като че ли с вар е по-добре. Може би калциевите соли не създават блудкав вкус като натриевите. Или се утаяват :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 20:28 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Ами все пак калциевите соли са по-малко разтворими от натриевите! Изчаквай да се утаява , но аз бих възстановил след това Ph до изконните 3,5 - 4 . :) Желая ти успех!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 20:38 
Аватар

ОК, обещавам да опитам и с възстановяване на pH, поне да се знае :thumbs1:
С окиси...не посмях, варта по-безобидно ми се вижда...
Мерси на всички, които споделиха акъл или подобен горчив опит :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2016, 14:21 
Аватар

Специално за Flanker.
Изглежда Марио е прав за по-малката разтворимост на калциевите соли. Виното (първото) е вече напълно бистро. Вкусът не е лош, само малко сладникаво-блудкав (pH 5,3 След обработката с вар беше 5,6). Мисля да декантирам внимателно и да добавя винена к-на.
До следващата среща, да видим дали съм нацелил дозата ;) :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София