Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 22:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2010, 09:30 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
За Е85 съм бил в заблуда.

@zaplaha, Е85 с какъв спирт го бъркате?
Основният проблем не е точно суровината, а как ще изварите спирт с висока концентрация (малко вода в него).
Хвърлих един бърз поглед на линка, но не видях чистотата на спирта, който братчеда вари (споменаваш, че бил към 94%).
Преди да се хвърляш в направа на инсталации бих ти предложил да направиш следното:
Купи спирт, разреди го с вода до концентрация, която се очаква да има спирта от колоната и пробвай да я отстраниш с вар или зеолит. Нямам си на идея след третиране със зеолит или вар дали една проста филтрация е достатъчна.
Започни от по-евтиното, да не се окаже, че си хвърли средства и енергиа за оня, дето клати дърветата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2010, 11:42 

При обикновена ректификация не е възможно да се получи етилов алкохол
с концентрация по-висока от 96,4%, защото при състав 96,4% етанол и
3,6% вода сместа е азеотропна, което ще рече, че съставът на газовата фаза
е еднакъв с този на течната. За да се получи абсолютен етанол (100%) или
с концентрация по-висока от азеотропната се извършва специален вид ректи-
фикация, известна още като АЗЕОТРОПНА РЕКТИФИКАЦИЯ. Характерното за
нея е, че към съответна азеотропна смес, получена при нормална ректифика-
ция, се добавя подходящ трети компонент, който образува азеотропна смес
с някой от първоначалните два, в която компонентите са в различно процент-
но съотношение спрямо компонентите на разделяната смес. В конкретния слу-
чай, този трети компонент, е бензол. При ректификация на тази тройна система се отделя 100% етилов алкохол и смес от вода и бензол. Сместа от вода и бензол отива към друга ректификационна колона,където се разделя на вода и азеотропна смес от вода и бензол. Последната се връща отново в първата колона, където се смесва с азеотропния етанол. Това е принципната схема съвсем накратко.може да се ползват при този процес и сушители негасена вар и тп,интересното е ,че все пак остават следи от бензола ,което прави тези спиртове непрепоръчителни за пряка(за кажем хранителна) консумация :megagrin: ,но в тоя случай следи от бензол ще са по скоро в помощ.. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2010, 11:47 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
http://www.nationalgeographic.bg/?cid=1 ... issue_id=8
В статията е посочен и енергииния баланс за получаване на био горивата и икономическа обосновка ,за съжаление статията в електронен вид не е пълна.
Царевичен етанол-САЩ
4,86 млрд. галона (2006) производствена цена - 1,09 $ на галон
цена на дребно (за галон юли 2007) бензин 3.03$
етанол (Е85)2,62$ за получаване на енергийния еквивалент на 1 галон бензин 3,71$
Тръстиков етанол-Бразилия
3,96 млрд.галона (2005) производствени разходи 0,87$ на галон
цена на дребно (за галон юли 2007) бензин 4,91$
етанол 2,92$ за получаване на енергийния еквивалент на 1 галон бензин 3,88$
Интересна статия но не мога и нямам право да я препечатвам.Иначе за мен извода е че само в Бразилия е на сметка да се кара на Е85 евтин етанол и приспособени мотори за етанол+бензин.
В САЩ се работи по проект за етанол от целулоза който да се получава от треви, растителни отпасъци, горски отпадъци ,битови отпадъци и хартиена пулпа и водорасли.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2010, 22:43 

Момчета, дайте да стигнем до махане на вода, пък знае ли се, може и да си я карам с водата, не мисля че ми е вредна ;) въпроса е да не се отаява, а мисля че няма .. та мене водата грам не ми е проблем, проблема ми е суровината която да ползвам ... дали да си отгледам захарно цвекло? кво излиза от него, от килограм цвекло колко спирт, от килограм гулия колко спирт ... дайте най изгодната икономически суровина за спирт, или как от най малко пари да изкарам повече 94% спирт ... останалото не е за мислене още ;) тея смески тулол и така натам ... айде да посмятаме ... 2.40-2.50 за 100 октана, който не е 100 ... ма тва са подробности, повишаване с нещо си, кфото и да му слагам разтвора отива на 3 лева .. ако спирта го докарам до под 2 лева за литър съм на далавера, за горене 1 стотинка няма да дам ... смисъл за варене, единствен разход ми е суровината от която да си правя спирта ... дайте идеите си тук ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2010, 23:21 
Аватар

Местожителство: Varna
Кой ще ти плаща енергията за дестилация Еон или Чез :lachtot: Защото безплатен обяд нямало ... Все някой го плаща :lol:
:anmachen: -Това беше злобно, и нямаше връзка с проблема на човека!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 10:52 
Модератор
Аватар

Ти си знаеш :)

Ама за да отгледаш цвеклото - смяташ ли времето, което ще отделиш в пари.
Инък, без да претендирам за прецизност:
захар 1кг - към 0.5л спирт
зърно 1кг - към 0.2 - 0.25л спирт
отделно ензими, дрожди и препарати за настройка на pH за които цена не мога да кажа.
приготвяне и озахаряване на материала + последващо прехвърляне в съд за ферментация, и измиване на съдовете - грубо 8 часа.
изваряване (примерно на 100л материал) с всички допълнителнио дейности като наливане в казана и последващо измиване на казана още 8 часа.
От 100л материал грубо ще изкараш 10л спирт****
Ако се приеме, че работиш за 1000лв на месец следва, че "надницата" ти е 1000/(22*8)= 5.68лв/час
или 16часа * 5.68лв/час = 91лв труд
отделно имаш за 10л спирт към 50кг зърно (което противоричи на **** но не ми се обяснява защо ) * 0.3лв/кг (не знам в момента колко струва)= 15лв
Енергията не влиза в сметките

Както се вижда, само от вложения труд рентабилността на операцията отива по дяволите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 14:29 
Администратор
Аватар

Мда, не е случайно, че толкова мераклии за спиртно гориво фалираха... И то въпреки, че индустриалната система оползотворява всеки отпадъчен джаул и всеки отпадъчен продукт...

А иначе хич не си прав, че водата не ти пречи. При това пречи по много начини, както в технологично, така и в енергийно отношение...

Иначе най-евтината суровина е сламата. Целулозата се хидролизира със сярна киселина до глюкоза, а лигнинът е отпадък. По време на гладуването след войната германките така са си правили дървесен шнапс.

Ако успееш и да рециклираш неутрализираната сярна киселина, ще направиш перпетуум мобиле :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 17:45 

Ох не знам защо толкова много искаш да гориш спирт, спирта е за пиене,ама нейсе,най ефтина ще ти е дървесната ракия ,"някои я наричат табуретовка и много я харесват" :D ,но няма да се оправиш ни с варенето,ни с апаратурата,по лесно е с захар,ако си намериш захарно цвекло без пари,хубаво- въпреки ,че откак корабите на Фидел Кастро кръжат около България цялата цвеклова индустрия си направи сепуко.Не знам какво си чел по форумите ,но спирта е по малко калоричен от бензина,спирта ако трябва да се използва за гориво изисква доста повече кислород,оттук и класическите разработки за ракетни двигатели на спирт и течен кислород,междо другото някой ракетни горива определено се получават по просто от твоя начин за снабдяване с гориво ,ти например с тая колонка дето ще трябва да си я построиш за спирт би могъл и бензин да вариш от суров нефт.
Най простия ти вариант е да вземеш обикновен бензин 91или 93 и да му вдигнеш октана на 107,108 става много просто с прибавяне на около 15ина мл толуол,който e на цена - 4-5 лева на литър,а ако искаш може и да ти направим някоя рецепта за добавки,трябва обаче да знаеш какво точно искаш,цена ,възможни и невъзможни добавки,например гледам че изключваш метанола,той може да се яви по ефтин вариант от етанола,нитросъединения също се употребяват,не знам като си търсил денатуиран спирт на каква най ниска цена си го намерил.Казваш ,че това супергориво ,за което говорим трябва да е под 2лева на литър,но колко точно под 2 и сколко процента бензин трябва да е?
А иначе купи си захар сложи мая направи си една колонка(има инфо в форума),вари до 96 гр и дерзай,инфо за рандеман на спирта също колкото искаш из форума

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2010, 12:33 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Спиртът е нужен за повече аванс. Авансът е моментът на детонация в цилиндрите в зависимост ротацията (в градуси) на мотора. А мощност НАЙ-главно от един мотор се добива от аванс и повишаване на оборотите . За рейсинг автомобили си е оправдано от всякъде ползването на спирт, въпросът е че колегите наистина са прави че ще излезе по-евтино да си го купуваш тоа спирт от колкото да си го правиш сам. :lab:
Иначе успех !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2010, 00:47 

Здравеи Заплаха.
Идеята ти много ми допада.За сега производството на етанол за гориво е много на заден план не само в Б-я.Четох статия че
сега бизнеса с биогорива е на нивото на Интернет-бизнеса
в средата на 80-те.В смисьл че тепърва ще има големи пробиви
в технологиите и наи-вече в мисленето.Мога да ти помогна почти във всичко което те интересува.Според мен гулията е загуба на време.Добивите от декар нишесте при царевицата за сега са недостижими.Преди време си правих опити със захарна метла но трябва да посадя повече за да е достоверен опитът.А за водната леща е нужна испециална технология.
В момента имам няколко тона меласа но е много студено и ще чакам пролетта да ги ферментирам.Ще споделя опита.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2010, 13:30 

Местожителство: Хасково
zaplahata,
Вземи пий една ракия и стига се занимава с глупости ! Вън се сипе сняг, големи празници идват и време за ракия и вино и добри мезета , а не за Формула 1.
Весело прекарване ти пожелавам!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2010, 17:07 
Модератор
Аватар

Ей, некромансери такива :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2010, 19:47 
Аватар

Местожителство: Троян
zaplahata написа:
...единствен разход ми е суровината от която да си правя спирта ... дайте идеите си тук ;)
Есента ябълките в някои райони, напр. Тетевенския край, можеха да се намерят по 5 ст./кг. Може би това е един от нелошите варианти:
100 кг ябълки, захарност 10-14%, средно 12 -> 70 кг сок + 5 кг захар (да стане поне 18% захарността) -> 8 л. спирт (~95%-ен).
100 кг ябълки х 0.05 лв./кг = 5 лв. + 5 кг захар х 1.3 лв./кг = 6.5 лв.; сумарно 11.5 лв.
11.5 лв. / 8 л = 1.44 лв./л и ако до 2 лв. се вместят всякакви други разходи по това производство, значи задачата е изпълнена :)
Предимство също е, че може да се опита конструране само на една установка, директно ректификация, без предварителна дестилация, предвид липсата на механични примеси (костилки, зърна, люспи и пр.)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2016, 09:54 
Аватар

Четох някъде, че за да се получи гориво от спирт то в захарта се добавя закваска от бактерията clostridium acetobutilicum. Така се получава гориво с качества близки до бензина. За производството на захарта се ползва растението Ерусалимски артишок или гулия... То давало най-много захар от всички познати растения - царевица, захарна тръстика, картофи и захарно цвекло. Така се получавало горивото Биобутанол. Бактерията произвеждала ацетон, който е в основата на Бутанола. Но се произвеждала и някаква много опасна отрова на тази база, та трябва и да се внимава... В Русия от Гулията произвеждали повечето спирт на пазара, което е интересно като още един метод за производството му от ефтин материал!Растението не било придирчиво към почви и климат особено. Мисля тази година да опитам с него на място на което и без това се чудя какво да засадя в предвид надморската му височина и с резките промени на климата в последно време...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2016, 12:14 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
В Йерусалимския артишок захари почти няма , в гулията също са малко... Изобщо цитираният от теб текст е изпълнен с много неточности и не трябва да му вярваш!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София