Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 21:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Окт 2010, 21:16 

Местожителство: София
Снощи, на маса, баджанака ми разказа как с негов приятел варили тези дни ракия и започнали веднага да си я пият. Попитах го как така пият прясна ракия, а той ми отговори, че веднага след сваряването я състарили. Похвали ми се, че пийнал доста, а на другия ден се чувствал добре. Стана ми интересно и реших да го споделя с вас, като предварително казвам, че ракията не съм я опитал още, но скоро ще споделя и за вкусовите и качества. Та, ето метода:
След сваряването всичката прясна ракия се сипва в един съд и с дълга клечка се пали. Почвала да гори синьо и се чакало докато не започне да гори в жълто. После се похлупва да изгасне, разбърква се и пак се пали. И така 20-на пъти, докато не започне още със запалването да гори в жълто.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2010, 22:34 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
kolonal написа:
Снощи, на маса, баджанака ми разказа как с негов приятел варили тези дни ракия и започнали веднага да си я пият. Попитах го как така пият прясна ракия, а той ми отговори, че веднага след сваряването я състарили. Похвали ми се, че пийнал доста, а на другия ден се чувствал добре. Стана ми интересно и реших да го споделя с вас, като предварително казвам, че ракията не съм я опитал още, но скоро ще споделя и за вкусовите и качества. Та, ето метода:
След сваряването всичката прясна ракия се сипва в един съд и с дълга клечка се пали. Почвала да гори синьо и се чакало докато не започне да гори в жълто. После се похлупва да изгасне, разбърква се и пак се пали. И така 20-на пъти, докато не започне още със запалването да гори в жълто.

доста градуси са излетяли след тези 20-на опити,и затова ракията изглежда мека и ОТЛЕЖАЛА :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2010, 22:41 
Аватар

Местожителство: Varna
Поради липса на друг анализ и на физическият може да се доверим /пиеш 300гр./ и на сутринта като се събудиш преценяваш дали напитката е добра.
Това с паленето на ракията докато започне да гори с жълт пламак ми е чудно защото по принцип етанола гори със син пламък и да запалиш течноста сигурно трябва да е над 60% алкохол. Наско е прав с паленето довеждат ракията до минималниятградус при който се пали ракията при определена температура. Сега пробвах да запаля 45% ал. сливова ракия в чашата не се пали, намокрена хартиика в ракията гори в син пламък. То и 45 ал/гр. ракия можеш да запалиш в чашата но трябва да подгрееш ракията преди запалването.
Аз да споделя моят горчив опит с паленето, пробвахме миналата година да си направим водка от спирт 96% бях чувал че някои палят спирта преди да го разредят за водка. Сложих 0.5л. спирт в една тенджърка запалих го 3 пъти със запалката, разредих го сложих захар и лимонтозу. Кусвам водката мирише на пърлени косми, сигурно леко съм се поопърлил като палих спирта :lachtot:
Като дегостираш ракията сподели. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2010, 07:25 
Аватар

Цитат:
доста градуси са излетяли след тези 20-на опити,и затова ракията изглежда мека и ОТЛЕЖАЛА :datz:

За съжаление така ще да е станало. Ама пък щом нямат търпение хората да я чакат, пък им и харесва. Наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 17:22 
Аватар

kolonal написа:

Преди години и аз така палех ракията, но сега слагам на 20 литра прясна ракия 1/един/ литър етилов спирт от аптеката - 95 градуса.После разреждам с дестилирана вода - пак от аптеката, след това слагам ароматизатор/едно шишенце за мускатова ракия/ и става супер. Етиловият спирт е антидот на метиловия. Свободните радикали от първака се неутрализират, поне така казват някои, но май са прави, защото изобщо не боли глава на другата сутрин, изпробвах го този метод:) :o

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 19:37 
Аватар

:megagrin: Ами тя ракията по принцип в най голям процент съпдъеяжа вода след това етанол а другото са примеси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 19:49 
Аватар

Местожителство: Троян
burgas1 написа:
...етилов спирт от аптеката - 95 градуса...
Някой знае ли какво е помощното вещество, което у нас слагат в този спирт?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 21:08 
Аватар

Явно ти знаеш :nixweiss: :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 22:37 
Аватар

Не знам какво е помощното вещество в спирта, който се продава в аптеките. Естествено не говоря за водата. Сетих се да питам понеже знам, че преди почти век в Щатите е имало десетки хиляди смъртни случаи по време на Сухия режим, когато правителството е тровило спирта нарочно ... някаква такава аналогия ми се заформи, дано греша ... и дано пак някои не ме изкарат параноик, виждащ световна конспирация зад всеки ъгъл ;)
[btw, книгите на Н.Николов са занимателно четиво, но самото им съществуване и листване в библиотеката на Конгреса оборва основните му тези ... този етап сме го минали отдавна ;) ... сори за офтопика в скобите]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 23:30 

няма помощно средство.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2010, 23:39 
Аватар

Според повечето производители има, напр.: http://mail.bda.bg/bdias/5987s.pdf

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 07:12 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Именно водата, друго няма. То си е написано ясно, има двуточие след помощно средство. Пък и проблемите с обезводняването на спирта са основна причина да няма 100% спирт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 07:25 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Относно помощното вещество това е вода и го пише .За фармацефтични цели получават спирт 96% колкото там е азеотропната смес и го разреждат с дестилирана вода или дейонизирана такава до 95%, 90% и70%.
Относно паленето на ракията ами според мен това го правят след преварка и то ако е с висок градус.Етанола и леснолетливите фракции горят докато падне градуса.Подобен ефект може да се получи като ракията се сипе в щирок съд без капак и се постави в хладилника.
Това с паленето и хладилника го правеха колеги в миналото когато им паднеше спирт;),от покъсни разговори със спиртовари разбрах че в ония години са ги притискали за количесво и много много не са го очиствали.
Ако е само за :lab: мога да пробвам имам прясна ракия но не ми се ще всичката,иначе се придържам към класиката,тая година варя другата пия.Което не значи че през януари ще я подкарам :lachtot: .
:kaffee2: :buch: :winken: :computer:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 10:24 
Аватар

Акцизът за литър чист етилов алкохол е 11 лв. (за 95% би трябвало да е около 10.5 лв.)
Не се облага с акциз напълно денатурираният етилов алкохол.
Денатурирането по общия метод се извършва комплексно с метилетилкетон, изопропилов алкохол, метиленово синьо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2010, 10:30 
Аватар

kolonal написа:

мисля че баджанака ти е пил патока :lachtot: всяка качествена ракия с добър градус гори в синйо. капни малко в шепата си ракия и веднага я запали и ще видиш каво ни ври в кръвта :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София