Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 20:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Оризова ракия
МнениеПубликувано на: 13 Мар 2011, 18:40 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Приготвянето на тази напитка се споменава в Дожики, една от най-старите японски исторически хроники. Японският имперски двор поръчал през ІІІ век сл. Хр. на майстор от Китай да се заеме с тази задача, тъй като оризовите ликьори са отдавна познати там. През ІХ и Х век в кодекса Енги-шики се говори за тази „жълтеникава напитка“, която вече се прецежда и е предназначена главно за благородници и свещеници.
До ХІІІ век са отбелязани 342 кури само в Киото и вече има предпочитания за вкусовете и марките.

Техническото развитие прави възможно сакето да се превърне в напитка, подобна на днешната. Почистването на ориза с водни колела прави напитката по-ясна. Започнала да се употребява кашата стартер „мото”. Стабилността му се подобрява чрез своеобразен процес на „пастьоризация“ (нагряване).

След втората световна война започва да се добавя глюкоза и алкохол към сакето, но въпреки спада в качеството, саке (наричано понякога погрешно оризово вино) продължава да се консумира. То се филтрира за яснота, добавя му се малко вода за баланс на аромата му, вари се и се бутилира. Цялата статия на http://www.millionaire.bg/article.jsf?a ... tegoryId=7

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2011, 19:22 
Аватар

Местожителство: Varna
Не знам как го намирате на вкус, но спомена ми от преди 20г. слаба ракия сякаш в нея се е удавела миризливка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2011, 19:43 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Мога само да подкрепя - трудно ще очароваш европеец с тази напитка... поне произведената по традиционния начин... Ноо, сливовото вино, което ми сервираха в един суши ресторант, беше много интересно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2011, 20:07 

Китайската от снимката е от сорго и го класифицират като ликьор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2011, 05:58 

аз писах за напитка със вкус на концентрати лееекичък аромат на ориз не съм го определял ято саке или нещо такова но до тук одговорите ми харесаха все пак . благодаря ви
:megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2011, 06:17 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
превод на рецептата .материали–1500гр ориз,400гр коме кожи,о.5 гр лимонена киселина(не лимонтузо) 2.4л вода.5 гр суха мая за хляб(може и винена)защо ли мая за хляб????....нали ще правим алкохол(японска му работа...затова е такъв бъркоч) пособия-електрическа готварска печка,решетъчна тенджера за източване на водата,10л тенджера под налягане,голяма лъжица(за предпочитане неръждавеика) процес на варене– измиите и изплавете 1500гр ориз за 30 мин. и го сложете в решетъчната тенджера за 1 час да се изцеди хубаво.изпечете ориза със 1800 мл вода,като използвате готварската печка,..задушеното печене е за предпочитане,за по добър вкус. след това охладете ориза до 30 гр температура.смесете лимонената киселина със 2.4л вода във 10л тенджера.лимонената киселина ще предпази бактерията от замърсяване и ще придаде кисел вкус на вашето саке.прибавете 400гр КОМЕ КОЖИ(е това не знам откъде ще се вземе....)в америка го има,предполагам и в Бг,така,и разбъркаите добре с лъжицата.след 30 мин.добавете охладеният ориз и разбъраите отново всичко.добавете маята,сложете капака и и оставете в помещение със стаина темп. по малка от 25гр по целзии.по ниската темп. ще причини по бавна и дълга ферментация и резултата ще е по добър вкус.разбъркваите поне по 1 път на ден.след 2-3 дни ще усетите аромата на сакето. за да се предпазите от бактериално замърсяване,е желателно да се дезифенкцира около тенджерата и мястото където е със 70% етилов алкохол....след 2-3 седмици ферментацията ще е свършила.филтрираите течноста.насладете се на сакето.не пии много..........сакето съдържа 2-3 пъти повече алкохол от бирата ПРЕВОД ОТ АВТОРА :lachtot: е това не го разбирам :? аз ако седна 2л ги няма значи :prost: Да не пия много,....еми няма :cry: А бе интересни японци,коли правят,със земетресенията,....няма проблем,но със къркането........ :lachtot: сигурно са си прави,ама аз си искам ракиика,и както казах ориз,..само с мляко и канела за десерт :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2011, 11:43 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Naskohondata1 написа:
защо ли мая за хляб????

Може би защото в ориза има основно скорбяла (нишесте). При хидролизиранета му се получава и много малтоза, която пък се изферментира най-лесно от пивните дрожди. Хлебните пък най-много се доближават до тях.
Иначе преди около 2 години прекарах около месец в Китай и пих какво ли не, но нищо не ми хареса. Вината им ... все едно някой си беше изпрал чорапите в тях :skeptisch: Купих за България няколко патрончета тяхна ракия и все с висок градус - между 50 и 60 об.% Интересни бяха, но не и за редовно пиене. Иначе най-отвратителната азиатска напитка опитах наскоро. Донесоха я от Виетнам. На цвят беше като разредено мастило, а на вкус като кална водичка :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2011, 12:05 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Това японското си е бистро като вода, прясна ракия, ама парцуца - паток. Явно е добре филтрирано и избистрено или е варено и разредено! Абе отврат, да си го пият! :motz: :motz: :twisted:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2011, 14:29 
Аватар

Местожителство: Varna
Една много хубава и подробна статия за сакето http://www.vgcompetition.com/forum/view ... f=108&t=77

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2011, 14:55 

Някой ако има интерес мога да му пратя книжка за сакето-Суровиви ,направа и т.н.
На руски естествено :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София