Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:39

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2011, 07:10 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Като голям привърженик на ракията,както и на Ракията.ком предлагам тук в тази тема всеки един да сподели плюсовете и минусите на двете напитки,предимствата,в предвид употребата и недостатъците след....Благодаря на Rumcais,че запали чергата!!Аз лично пия уискито като успокоително,а ракийката за здраве и тонус!!Моето мнение се знае...номер едно е ракията,а тя също се пие на запад под името грапа...на цена която бие и уискито!!Просто хората на запад не са имали възможноста да се сближат малко повече,за което сме ние да им помогнем!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2011, 09:13 

Местожителство: София
Амиии като почнат да правят заводите истинска ракия,може би ще почна да консумирам ...Но докато този тип концентрат е такъв (без значение цената),че от 5 големи ще ти се пръсне главата,а в кенефа сутринта е страшно....винаги ще предпочета за злоупотребя с това:
Прикачени файлове:
2852.jpeg

заспивал съм на масата от това без страшни изживявания след събуждането...
Докато една 60левова ракия,примерно "Културна"-ми се е искало да не се събуждам!!!
Как си го обяснявате това?Не ми казвайте ,че е от главата-мога да дам още няколко такива примера...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2011, 19:18 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Naskohondata1 написа:
Като голям привърженик на ракията,както и на Ракията.ком предлагам тук в тази тема всеки един да сподели плюсовете и минусите на двете напитки,предимствата,в предвид употребата и недостатъците след....Благодаря на Rumcais,че запали чергата!!Аз лично пия уискито като успокоително,а ракийката за здраве и тонус!!Моето мнение се знае...номер едно е ракията,а тя също се пие на запад под името грапа...на цена която бие и уискито!!Просто хората на запад не са имали възможноста да се сближат малко повече,за което сме ние да им помогнем!

Въпрос на, манталитет,навици и геогравско положение.Всеки харесва това с което е закърмен :) За да научим другите народи да пият ракия, първо трябва да ги научим да мезят с ракията. Например шопската салата е много популярна на запад(не върви с уиски). Аз например харесвам и двете напитки, в зависимост от случая.Например в ресторанта пия ракия а а после в нощния бар например пия уиски(невърви някакси да си викам една ракия).Или като ми доидат гости в къщи пием по 2,3 ракии със салатката хапнем каквото бог дал с некоя чаша вино и после на лафчето си сипваме уиски.
Като казваш Наско и аз така.... пия уискито като успокоително,а ракийката за здраве и тонус! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2011, 22:12 
Аватар

Местожителство: Varna
Да питам как пиете уискито, с лед с вода и в каква чаша.
Аз го пия в чаша крушовидна висока и разредено с вода, на стайна температура.
Прикачени файлове:
chasha za uiski.jpeg

Ракиията я пия със салата и с лед в чаша от уиски. При добра ракия пия я както уискито. На заведение пия само българска водка, няма как да ме излъжат. :)
От мен имате Х за мача уиски срещу ракия.
За да се нарече една ракия хубава би трябвало да може да се пие леко разредена с вода на стайна температура и то без мезе, както уискито.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна petiomalchev на 10 Юни 2011, 04:35, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2011, 23:40 
Аватар

ilu6a написа:
Амиии като почнат да правят заводите истинска ракия,може би ще почна да консумирам ...Но докато този тип концентрат е такъв (без значение цената),че от 5 големи ще ти се пръсне главата,а в кенефа сутринта е страшно....винаги ще предпочета за злоупотребя с това:
Прикачени файлове:
2852.jpeg

заспивал съм на масата от това без страшни изживявания след събуждането...
Докато една 60левова ракия,примерно "Културна"-ми се е искало да не се събуждам!!!
Как си го обяснявате това?Не ми казвайте ,че е от главата-мога да дам още няколко такива примера...

канадско уиски на цена 10$ за 2 литра....това нещо спокойно може да се нареди до нашите напитки в средна ценова категория.силата на уискито е в отлежаването и филтрирането,другото е захар,малц,царевица.кой ще отрече,че хубава гроздова ракия отлежавала 5 години в буре няма да е по добра?За мен уискито сладни,поради което се пие със вода,а ракията върви и с кола,айран,вода...въпрос на вкус.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2011, 00:08 
Аватар

Ее, Наско, благодаря за похвалата.

Аз да се включа, но за да запазим честноста на статистиката, пак да напомня, че пия 300мл алкохол на година и съответно да се знае колко тежи моето мнение.

Значи ракията хич не мога да я възприема. Мисля, че всичко идва от дъха и - доста остър и на мирис и на вкус. Като я пийна все едно ме удрят с фараж (лопатка за смет) в главата и възпрятията ми дават заето около 3-4 секунди.

Уйскито е доста по меко. Имах едно Тиламор Дю 12 год, едномалцово, леле единственият алкохол към който подхождах сам, т.е. не за да потдържам компания или за вдигане на тост, а просто защото ми харесва. Леко блажно без дъх - добре. За него ще да съм повишил дозата, защото една 3 литрова бутилка я привърших за около .... 5 год. Т.е. дозата ми е отишла на 600 мл за год.

Относно чашата предпочитам дебелостенна с дебело дъно, като в класическите реклами. Но не харесвам разреждането от леда, предпочитам разни изкуствени топки за изстудяване или напоследък му изнамерих цаката като слагам чашата 20 мин преди присядването във фризера да побелее. Чашата за пепси и нея така.

А ако съм под асмата не село на стол тип капанче и като му пална и едно червено боро и господ да дойде да ме покани в рая, ще му кажа, че съм зает.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2011, 00:22 

Местожителство: Асеновград
А коняка влиза ли в категорията на ракиите ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2011, 07:32 
Аватар

Днес направих експеримент..пробвах tullamore dew,cognac salignac и моя ракия седяла в акациево буре точно 40 дни.Безпристрастно мога да кажа,че въпросните 2 напитки с нищо не превъзхождат бг питието,предвид факта,че не пише колко време са отлежавали(да кажем 1 година)Коняка даже е по ароматен От туламора,може би поради това,че е от грозде!А какво да кажем за по обикновените напитки....Венци ,коняка е ракия,за това спор няма,по е добър от доста уискита,но не е наш,а френски!!Мисля днешната дегустация,превес взе ракията!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2011, 18:50 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
Миналата година (2010), изкарах 125 литра ракия на 52 градуса. :saufen: (в нашия край така е пием).Без да съм продавал, е разбира се , като тръгна някъде на гости винаги взимам, сега в момента имам към 7-8 литра. :wallbash: Ако пиех уиски, 40 градусово, на 20 кинта бутилката... отиваме на над 3 бона. :explode:От мойта ракия глава не ме боли, ... само ме ЕДЕ от вътре, като попрехвърля :megagrin: Та, който, каквото обича!Аз съм си фен на КАЧЕСТВЕНАТА, домашнярка!!!

:zauf2: Ае, НАЗДРАВЕ! :saufen: Стига приказки!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2011, 23:17 
Администратор
Аватар

Подкрепям Мони - неохладено чисто уиски вместо стенокардин, ракията за кеф.

Апропо в летните жеги уискито върви като лека подправка към коктейл "Ихтиандър" :) - водна чаша с един пръст уиски и допълнена догоре с ледена естествено газирана минерална вода. Ама на табиета на ilu6a не мога да смогна, затова ползвам J&B ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2011, 07:47 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Ами аз съм като MONIBARONA. В смисъл едното върви с едно, другото с друго. Т.е. и аз като Петьо обявявам Х .Като заседнем с ракии и супи или салати (някой път претопляме супите :)).. После на мръвката червено вино и за финал 2-3 стограмови irish придружени със шоколад или плодова салата... Хмм безценно.. После не мо'а се отърва от гости :megagrin: Иначе съм открил, че обичам алкохола, а не да се напивам като греда. Вкусът ми харесва. Има ракии и уиски които не ми харесва да пия.
Относно как го пия... ами винаги чисто, без лед. В ниска дебелостенна класическа чашка. Задължително стайна температура със съпровод от кола + шоколад или плодове.. Ракията... винаги чиста, в зависимост от качеството и добре охладена или пак на стайна температура със съпровод от чаша вода (която почти не пипвам) + салати и мезета..
:prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2011, 14:03 
Аватар

това, където го е казал мони, че в бар по-отивало уиски, бе хора ние в бг ли сме или какво :) Ако си поръчаш качествена ракия в бар да не би да е грешка. Там е въпроса, както и илюша сподели, че качествена ракия не съм виждал да продават или не ми е попадала. Единствено бургас 63 май нещо такова беше, все едно бяха сложили есенция, ужас.
Интересно, че и аз ракия съм пил само в ресторант, в някое заведение от концентрата карам само на мастичка :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2011, 14:48 
Аватар

И какво излиза че в родината на ракията продават много повече видове качествени уискита. Пълен нокаут на ракията.
Няма страшно форума е за това да възкресим ракията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2011, 18:24 
Модератор
Аватар

Колкото хора толкова вкусове.
За мен уискито е много добър завършек на вечерта, ако сме пили бира по време на вечерята. Ако сме започнали с ракия, после вино ... един коняк за "десерт" ще приляга по-добре :) Придържам се към максимата на някои сомелиери, че това, което трябва да пиеш по време на вечерята трябва да има един и същи произход. Ииии вкусовете от различните питиета се допълват... Та в този смисъл ракия "versus" уиски за мен няма смисъл. Различни питиета с различно място на масата, но с един и същ ефект :lol:
Инък много се кефя на невидялите селяно-гражданчета как жулят уиски със салата "снежанка" :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2011, 21:24 
Аватар

Аз това с коняка за десерт му викаме нощна шапчица, за по добър сън :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София