Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Абсент
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2008, 18:50 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Тази тема е отделена от дискусия в раздела "Бирата" и преместена тук.

SiteAdmin

да и аз така си мисля че трябва да има.
А току що открих нещо много интересно.. значи хмелът се използва за пивоварство не повече от 500 години а бира се прави от много много отдавна... Прочетох "древна" рецепта за правенето на бира с билки и там се използвала билката wormwood, която предизвиквала халюцинации и жените които правели тази бира били наричани вещици. Поразрових из гуугъл и открих че тази билка е с латинското име Artemisia absinthium L а wikipedia-та вижте какво ми показва http://bg.wikipedia.org/wiki/Artemisia_absinthium а именно пелин..
след това открих че от нашенския пелин се прави дори абсент :roll: направо се шашнах че даже и българска рецепта за домашен апсент си имаме :shock:

Береш горчив пелин (расте из цяла България, но най- много в Добруджа и източните Родопи), на четвърт кило горчив пелин се слага с по 1 литър етилов спирт( домашна ракия) и по едно настъргано индийско орехче. Затваря се добре в някакъв съд ( туба от мин. вода). В оригиналните рецепти за абсент фигурират и малки количества блатен аир и още някои билки…

Чака се една седмица, после спирта, разтворил каквото може се слага на мястото на джибрите в казанче за ракия, и се слага на бавен огън да се дестилира. От серпентината започва да капе абсент, който се събира в шишенце. В казана е останала цялата горчилка, а в шишенцето се е събрала бледо жълто-зеленикава течност със специфичен аромат, имаща високо съдържание на абсентин и известно ( 60-70 градуса) съдържание на етилов алкохол.

:shock:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2008, 19:09 

Местожителство: разград
на тази тема съм невещ какво е абсентин за какво се ползва :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2008, 19:23 
Аватар

Ползва се за правене на абсент. Ван Гог си отрязал ухото именно заради употребата на абсент. Предизвиква халюцинации .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2008, 19:45 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Не знаех, че от див пелин можеш да правиш абсент :)
Относно бирата,
от това, което съм чел, като цяло хмела не е много задължителен, особено за първи експерименти :) В Южна Америка правят царевична бира без да слагат хмел. Ако не се лъжа, първите документирани "опити" за производство на бира са от древен Египет. И те не са слагали хмел.

Инък внимавай с пелина, да не те бият вкъщи :P

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2008, 19:54 
Аватар

хахах да трябва да се внимава... то каквито неща прочетох то чак да го е страх човек

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2008, 23:58 

Местожителство: разград
тая отрова не е ли забранена и изобщо кои го пие това , незнам тази рецепта в какви раце ще попадне и дали мястото и е тук.......

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Апр 2008, 15:30 
Аватар

относно тази рецепта не я препоръчвам на никой... и е най-добре да си остане с образователна цел.Иначе до скоро абсентът е бил забранен (мисля 1999 г.) за повечето страни. Не съм сигурен обаче.
Относно моята бира :lol: :lol: много съм щаслив току що открих дори и хмел в моя роден край. Около 300 гр за 1,20 лв а ечемикът е по 75 ст. Утре официално започва моята пивоварна практика. :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Юни 2009, 19:22 
Аватар

Абсент
от Уикипедия, свободната енциклопедия

Абсентът е напитка с високо съдържание на алкохол. Получава се от цветовете и листата на медицинското растение Artemisia absinthium (пелин). Абсентът често се асоциира с френските артисти и писатели от края на XIX и началото на XX век, като тогава най-известната марка е била Pernod Fils.

Абсентът е бил описван като опасен и водещ до пристрастяване. До 1915 г. той вече е забранен в Съединените Щати и повечето Европейски страни, с изключение на Великобритания, Швеция, Испания, Португалия, Дания и Австро-Унгарската Империя. Въпреки че е бил хулен, няма доказателства да е по-опасен от обикновените алкохолни напитки. Неговите психоактивни свойства, отделно от алкохолните, са много преувеличени.

Преоткриването му започва в 1990 г., когато страни в Европейския Съюз започват да преозаконяват производството и продажбата му. До Февруари 2008 г. се произвеждат над 200 марки абсент в дозина страни, най-вече Франция, Швейцария, Испания и Чехия. Комерсиализацията му в САЩ започва отново през 2007 г.

Съставки и начин на приготвяне...
Освен пелин, абсентът съдържа и анасон, копър, исоп, както и друго растение от същия род - Arthemisia pontica. Може да включва и корени от ангелика, листа от росен, кориандър, вероника, хвойна, индийско орехче и различни планински билки.

Кипването на пелина без допълнителна дестилация води до получаването на изключително горчива напитка, чиито вкус се дължи на водно-разтворимата субстанция - абсинтин. След дестилация се получава безцветен алкохолат, който напуска дестилатора с алкохолно съдържание около 82%. Ако се остави така, продуктът се нарича la bleue или la blanche. Зеленият цвят може да се получи по изкуствен път или с хлорофил от допълнителни съставки. Необходимо е разреждане с вода. С течение на времето хлорофилът се разгражда и дава жълто-зелено до кафяво оцветяване. През XIX век при производството на евтини марки се добавят мед, цинк, индигово растение и други за добиване на зелен цвят, а антимониевият трихлорид води до т.нар. louche ефект. Рецепта 25 г изсушен горчив пелин (листа и цветове) – Artemisia absinthium 50 г резене (див копър) – Foeniculum vulgare 50 г семена от анасон – Green Anise Залива се с един литър 85 % спирт. Оставя се на стайна температура и тъмно място в затворен съд за две седмици,като ежедневно се разтръсква по няколко пъти.Долива се половин литър вода и всичко се поставя в дестилатор.След дестилацията се получава един литър бистър алкохол,който трябва да се оцвети в характерния зелен цвят за абсента и да се добавят допълнителни вкусове и аромати.Оцветяването става по следният начин.

Взимат се 0,4 литра от алкохола и в него се накисват следните треви: 10 г исоп – Hyssop / Hyssopus officinalis 5 г маточина – Melissa / Melissa officinalis 1-3 г горчив пелин – Artemisia absinthium (пелина придава допълнителна горчивина,която не е приятна на всеки,затова може да не се слага изобщо.). По желание,могат да се прибавят кори от лимон и портокал.

Сместа се филтрира (подходящ е филтър за кафе) и се смесва с останалия алкохол.Разрежда се до 70 – 75 %.Желателно е да се остави да отлежи от седмица до месец. Това не е единственият начин за получаване на абсент. Съществуват голям брой рецепти с най-различни съставки,но тази е една от базовите. Има и начин чрез накисване на тревите в спирт,но той не е толкова добър,както при дестилацията. В последните години се ползва и овкусяване на спирт с етерични масла, извлечени от споменатите треви,но този начин не е на почит сред любителите на това питие.

за повече информация
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0% ... 0%BD%D1%82
и чичко google.com

подчертавам тази рецепта не я препоръчвам никому. Това е дадено за обща информация,аз лично не познавам човек който да си прави домашен абсент такаче това си остава в графата "не тествано" ...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Юни 2009, 17:06 
Аватар

Местожителство: Варна
Здравейте!
Тази тема е доста интересна...
Аз като любител на алкохолните питиета съм си копувал Абсент за 65 лева.(набутвация)
Обаче това което се свари в кухнята е страхотно.
Получава се течност с бледо-бледо жълтеникав цвят, аромат на пелин :) и много упойващи пари.Спиртомера потъна до дъното , но остана прав което наближава околу 75 градуса.
Рецептата е малко доизмислена от мен , но ефекта е същия.
С един приятел се катурнахме от по 75 мл.
Поразителен ефект.
Не е за пишман пиячи.
А, и вредните "свойства" , както и халюциногенните са здраво пресилени.
Това е просто много ароматна анасонлийка, според мен де.
Въпреки това не за изтърване. :wink:
Препоръки и Плюс в графата на отзивите :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Юни 2009, 19:49 
Аватар

Paelio написа:
Здравейте!

Рецептата е малко доизмислена от мен , но ефекта е същия.

колега по коя рецепта сте се водили по първата или тази от уикипедията

Paelio написа:

Препоръки и Плюс в графата на отзивите
:)

:) похвално.. :wink: лъжичка имате ли колега :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2009, 11:25 
Аватар

Здравейте отново!

Водих се по рецептата с кисненето и индийското орехче.
Току що напалих дестилатора и отново преварка с анасон в котела.
После с маточина ще го накисна докато е горещ от серпентината.
Сега остава ччакане да истине малко и проба отново ... :)
Със лъжица не разполагам, но ползвам метода "ледче овъргаляно в захар"... - Май такъв ритуал няма :wink: , но все едно, със захар или без е убиец!

ПС:
Много се търси в арт средите... :lol: :wink: (приятели художници)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Юли 2009, 23:47 
Аватар

хахах все още е на мода,или в българия модата навлиза бавно. незнам. както и да е. успех колега в начинанията и внимавайте с билките :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Юли 2009, 02:56 
Аватар

Между другото един от същите тези художници ме навива да му варя и да ми плаща по 40 лева литъра :shock: :mrgreen:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Юли 2009, 08:33 
Аватар

:lol: :lol: тези хора са изумително шантави във всякакъв аспект. Ами колега тва си е жива далавера :lol: Направи си на фотошоп и етикет :lol:
чао и успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Юли 2009, 16:31 
Аватар

http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?t=317 :lol: :lol: :lol:

По-рано от теб се сетих :!: :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София