Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 00:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 143 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Май 2015, 19:21 
Аватар

Здравейте колеги,
времето се затопли и реших да се пробвам да си направя мастичка.Направих си един литър и стана перфектна/спирт,анетол,мастикс и всичко както му е реда/,На другия ден реших да се запася за дни напред и приготвих 5л.доза.Уж всиччко както първата,обаче побеля и не мога да я оправя,Изчетох темата няколко пъти,пробвах и със загряване-избистря се но като изстине пак побелява.Анетола до разтварях на водна баня със разтворен спирт,мастикса също,захара я разтварям отделно в дестилираната вода.Градусите са 53-55,Въртя, суча побелява и това е.Иначе -перфектен вкус и аромат.Ще се радвам ако някой помогне за избистрянето.Благодаря предварително и наздраве

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2015, 20:01 

Местожителство: София
Провери с друг спиртомер градусите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2015, 10:56 
Аватар

днес пробвах с други два спиртомера-няма грешка.Но при поредния опит забелязах че побеля като прибавих разтворения мастикс-явно от него ще е.Утре ше пробвам без мастикс

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2015, 18:48 
Аватар

Захарта в сместа лъже спиртомера.Доливай високоалкохолна спиртна течност с която да вдигнеш градуса и когато се избистри спирай!После с предварително изстудено кисело мляко си направи една кана айрян и наздраве!/Последното е мое предпочитание.../

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2015, 21:32 
Аватар

Това за захарта излезе вярно.Обаче сапунката я прави мастикса.А без него не ми е така хубава.Не чЕ като е побеляла няма дая пия......НО друго е като си е както трябва да е

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2015, 20:51 
Аватар

Като вдигнеш градуса сапуненият оттенък ще изчезне.Появява се когато концентрацията падне под 47-8 градуса/или както там му казваш/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2015, 22:06 
Аватар

Местожителство: Варна
Мастиката е високоалкохолна анасонова спиртна напитка. Консумира се силно охладена. Съгласно българската нормативна база мастиката е[1] „спиртна напитка с минимално алкохолно съдържание 47 об. %, която е получена чрез ароматизиране на етилов алкохол от земеделски произход с анетол, изолиран чрез ректификация на етерични масла от звездовиден анасон (Illicium verum), зелен анасон (Pimpinella anissum), резене (Foeniculum vulgare) или от друго растение, което съдържа същия основен ароматен компонент в количество не по-малко от 2,5 g/l, захар не по-малко от 40 g/l, с добавяне или без добавяне на дъвково масло и/или ароматен дестилат и има специфични органолептични характеристики.“ Цитат от Уикипедията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2015, 09:42 
Аватар

Да кажа и аз. Имах литър чист спирт ЧЗА. Купих си анетол от аптеката - 5ml - 1,98 лв.
Сипах цялото шишенце в спирта. Разтвори се на момента без никакви проблеми. Долях литър минерална вода Банкя. Премерих 40 грама захар. За 2 литра по рецепта трябват 80 гр. Видя ми се много като количество и сипах само 40-те. Не се усещаше сладостта и добавих на око още малко захар. Захарта я разтварях в минералната вода преди да я сипя при спирта. Получих 2 л. бистра и прозрачна мастика. Сложих бутилка 0.5 в камерата и вечерта си сипах да я пробвам. Беше перфектна. Имаше ситни кристали, а на вкус даже по-приличаше на някакво Узо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 00:48 

Ако добавим да речем в готова ракия звездовиден анасон в определени количества и след известно време дестилираме повторно, дали анасоновото масло от семената ще премине с парите в дестилата или ще си остане в казана? Защото разните шишенца с масла от аптеката ми звучат някак синтетично. Някой има ли представа за технологията на гръцкото узо?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 07:22 
Аватар

Местожителство: Плевен
В едно предаване гледах как събират смола"мастикс" от някакви дървета и после я разтварят в спирт.
Но какво друго се добавя не помня че беше отдавна.Но цената на истинския мастикс е доста солена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2016, 17:56 

Местожителство: Хасково
Като ви четох сутринта примлясках няколко пъти и реших за европейското да спретна 1л. мастика от медицински спирт. Стана бистра като сълза ,а преди малко я извадих от фризера. Мехлем, на парцали както аз си я обичам. Само малко сладка ми се струва . На 1л спирт и 1л дистилирана вода - 80гр. захар.
Администраторе,
къде ще я чакам цял месец.
http://e-vestnik.bg/23617/mastika-uzo-a ... -i-minusi/
Авторът е описал с кеф рецептите на подобни. Хареса ми написаното под етикета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2016, 18:42 
Аватар

Само мен ли ме е шубе да пия така направена мастика - от медицински спирт 95 градуса. Направих я на вид прекрасна ама все си мисля да не се натровя нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2016, 22:19 

Ами ,ако си добавил гадости-може и да се натровиш,иначе от самия спирт няма как...освен ако не изпиеш 2л примерно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2016, 22:56 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да извадя на преден план написано от колегата Plamm-(Добавих и .......мл. глицерин) - (на самия глицерин си пише колко се слага).....Ето това е !!!! Хем омекотява страшно напитката... хем и сладост отдава ...А който обича още по-сладко да добавя и захар..... :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 11:04 

Местожителство: Хасково
Вече изсмуках 1,5 л . Чувствам се прекрасно . Нещо повече.
Миналата вечер с комшията и съпругата му и 0,5л от моята мастика прекарахме и един заяк капама.
Аз обаче я правя с дистилирана вода . Мекичка става и влиза като в къртичина дупка. Но 80 гр.захар. Както е писал администраторът.
Утре ще купувам още 1 литър спирт.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 143 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часова зона: Европа/София